Voda


Módou několika posledních letních měsíců je „vodáctví“. Kdo nebyl na vodě, není „in“. A protože u řeky žiji, mám možnost občas zahlédnout některé „vodáky“.

Jsou tací, kteří řeku znají a tak pro ně není problém jet „šlajsnu“. Pak jsou tací, kteří by ji sice sjeli, ale raději volí bezpečnější jízdu přes zájezek. Což je při normálním stavu vody také dobré řešení. Pokud se ale stav blíží hydrologickému suchu, mění se plynulé sjetí v pohupování lodi uvízlé na mělké vodě na zájezku a poté i na mělčinách pod jezem. Skupina nezkušených raději volí „koníčkování“. Nic proti nim, aspoň se „necvaknou“.

Poslední možnost využívají hojně výpravy s dětmi. Patrně pro tu zaručenou bezpečnost překonáváni jezu. I když jsou zkušení, kteří s dítětem na palubě klidně dají šlajsnu. Pokud podobný pokus nedělají ve Strakonicích na jednom z místních jezů, pak je to v pořádku. Lodi na těchto výpravách jsou vždy osazeny nejméně jedním dospělým. Takže děti jsou pod dohledem.

Co jsem ale viděl dnes, to mi vyrazilo dech. V čele flotily kanoe obsazená dvěma chlapci ve věku maximálně do deseti roků, spíše méně. Když se blížili k jezu, ze zadu na ně kdosi zvolal, aby přestali pádlovat. Takže jeden poslechl, druhý až po chvilce. Pak začali tahat z vody kotvu, kterou používali nejspíše jako brzdu, protože ji táhli za sebou. A začali po loďce poskakovat sem a tam v naprosto nekoordinovaných pohybech. Dokonce jeden zkusil pádlem, jestli dosáhne na dno. Samozřejmě s předklonem nad vodu.

Za nimi se objevil gumový člun, na kterém seděli tři dospělí. Zatavili u nich, něco jim řekli a pak je opět nechali pokračovat ve zmatečných pohybech. Nakonec se povedlo celé výpravě zastavit nad šlajsnou. Několik dospělých šlo obhlédnout situaci, zbytek jsem raději neviděl. Věřím tomu, že pokud se rozhodli pro šlajsnu, poslali do ní i ty dva malé divochy. Aspoň chování celé skupiny tomu odpovídalo.

A voda z jiného pohledu. V současnosti je velkým problémem uchování srážkové vody v krajině. Jedním z viníků špatného hospodaření jsou i zemědělci. Proto je třeba upozornit na každý pokus o zlepšení stavu.

Je obecně známo, že nejhorší jak na zadržení vody tak i na ochranu před přívaly je kukuřice. Dokonce už existují doporučení, kde by se neměla pěstovat vůbec. A viděl jsem už řešení v různých hrázkách i v podsevech. Střelskohoštické družstvo má svůj originální způsob, jak v kukuřici vodu zadržet. Kolem kukuřičného pole je naseto obilí. A i když se obilí sklidí dříve, zbytky po sekání zůstanou na poli a zaorají se společně s kukuřičným pozůstatkem. A voda se v obilném lánu zachytí, včetně případných splachů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Voda

 1. vonrammstein napsal:

  Já nebyl na vodě nikdy. A to umím plavat a máme tu štyry řeky.

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Znám celkem důvěrně kus Řeky mezi Sušicí a Strakonicemi. Pro jen trochu zdatného vodáka a při trochu slušném stavu vody etapa na jeden hezký den, takže žádná batožina, žádné přespávání. Zpravidla jsem končil v Katovicích a tak v podvečer šup na chalupu.
  Ona totiž ta krajina kolem řeky, kterou si jedinec myslí že zná, z té řeky vypadá úplně jinak a navíc míjí místa, na která se dá po souši dopravit poměrně obtížně. V tom je (pro mě) největší kouzlo vodáctví.
  Už dlouho jsem ten úsek nejel a ani se mi nechce. Před asi pěti lety jsem z mostu sledoval ten nekonečný proud lodí a raftů. Vypadalo to jako dálnice a to mě nebaví. Druhé kouzlo vodáctví je totiž (pro mě) v tom, že je na té řece člověk sám (tedy – s háčkem, to dá rozum).
  Na tom úseku, který zmiňuji, se dá sjet skoro všechno (je-li voda), ale hodně blbý je jez v Horažďovicích a ten v Katovicích se vůbec sjet nedá. Možná by to dali závodníci na divoké vodě, ale to je jiná kapitola, ten Prskavec a Hilgertová a spol.

  To se mi líbí

 3. Josef K, napsal:

  Já byl naposled na Lužnici ještě jako středoškolák a to je pěkných pár desítek let. A ve druháku na vysoké jsem chodil v rámci tělesné výchovy do kanoistiky.

  To se mi líbí

 4. oh napsal:


  P.S. pro nevodáky – vážně je ta druhá písnička (skoro) celá česky. 🙂

  To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Já doplním spíše k té druhé části. Toho pole jsem si poprvé všiml v úterý ráno (nejezdím tím směrem denně). Jenže shodou okolností jsem dnes byl na druhé straně za Strakonicemi a totéž jsem viděl u Jinína. Takže to asi bude poněkud známější osevní postup, než jsem si ještě včera myslel.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.