Dolar zvláštního určení …


Evropský den koupání v řekách

Rozhovor ruského týdeníku „Argumenty i fakty“ s analytičkou, členkou Společenství praktiků konkurenční rozvědky, Jelenou Larinou o tom, jaké jsou skutečné cíle Američanů při sestavování sankčních seznamů. Jak shromažďují informace o konkurentech a organizují proti nim tajné operace…

 Co se skrývá za sankcemi …

 Administrativa USA řeší úkol, související se zvýšením podílu amerických metalurgů na vnitřním i zahraničním trhu. Sankce jsou jen nástrojem tohoto řešení. Děripaska a Vekselberg*) kontrolují mimo jiné i velké metalurgické společnosti, a tak se dostali do soukolí. A skoro synchronně zavedl Trump obranná cla na dovoz hliníku a oceli do USA, jež nejsilněji zasáhla Čínu a EU.

Ministerstvo financí USA požaduje od Děripasky snížení osobní kontroly jeho „Rusal“. Jaký je rozdíl, kdo vlastní a řídí tuto společnost, jestliže v každém případě zůstane ruskou?

Za prvé, – „Rusal“ je zaregistrován v offshoru na ostrově Jersey, patřícím do jurisdikce Británie.

Za druhé, – formálně ji může překoupit kdokoli. Smyslem akce bylo toto: – sankce způsobily pád cen akcií „Rusal“ na světových trzích. Teď Američané navrhují, že zruší sankce, pokud Děripaska za tuto sníženou cenu prodá akcie svých společností tomu, kdo bude americkému ministerstvu financí vyhovovat.

Jak NSA sleduje naše platební karty…

Mezi americkými vládními mocenskými orgány odpovídá ministerstvo financí USA za ofenzivní a obranné operace ve finančně-ekonomické sféře. Patří mezi 16 specializovaných výzvědných struktur, které koordinuje ředitel národní rozvědky, a je tam odpovídající oddělení – správa protiteroristické a finanční rozvědky. To nejenže analyzuje peněžní toky a zkoumá, komu patří konkrétní účty a původ peněz, ale i zmrazuje aktiva, zakazuje transakce s konkrétními právními osobami. A celé to řídí náměstek ministra financí USA.

Sběrem finančních informací se zabývá především Agentura pro národní bezpečnost (NSA). Ta se už v polovině dvoutisících let nabourala do SWIFT – mezinárodního mezibankovního systému převodu informací a realizace plateb – a od té doby sleduje každou transakci, která jejím prostřednictvím probíhá. Informace o klientech, zajímavých pro americké výzvědné společenství, poskytují velké americké banky. A Federální rezervní systém (FED), na kterém tyto banky závisí jako na věřiteli, zaručuje jejich souhlas s touto službou. Jak je to možné? Banky všech zemí mají v USA korespondenční účty, jejichž prostřednictvím provádí operace v dolarech – světové měně číslo jedna. Z toho vyplývá, že vojenský výzvědný komplex dostává informace o všech dolarových účtech a transakcích nezávisle na tom, kde jsou otevřeny – zda na Islandu nebo Nové Guineji.

Kdo rozhoduje o začátku „války“ proti určitým zemím a společnostem …

V převážné většině případů je to prezident USA na návrh Kongresu. V některých unikátních případech, souvisejících s kybernetickou zločinností, je rozhodovací právo na zmrazení aktiv delegováno na trojici složenou z ministra financí, generálního prokurátora a státního tajemníka USA.

Z právního hlediska nelze útok USA na tak vekou společnost, jako „Rusal“, nazvat vyhlášením finanční války Rusku. Ale během posledních dvou-tří let USA stále intenzivněji používají proti Rusku metody finančně-ekonomických válek.  Do tohoto arzenálu patří nejen zákazy vývozu technologií, úvěrování ruských společností, součinnost s pro režim nepohodlnými byznysmeny a právnickými osobami, ale i cílená opatření proti národní měně.

Stačí si vzpomenout na poslední snížení světových cen ropy v letech 2014-16, které vyprovokovalo v Rusku hospodářskou krizi a prakticky dvojnásobnou devalvaci rublu. USA toho dokázaly dosáhnout cílevědomou světovou dominancí svých bank. Zvláštností ropného trhu je, že na něm naprosto převládá obchodování tzv. „papírovou ropou“ – tedy kontrakty na nákup a prodej, které se v budoucnosti vlastně nikdo nechystá plnit. A v roce 2014 na žádost své vlády americké banky vrhaly na trh stále nové a nové objemy „papírové ropy“, čímž srážely její cenu. Formálně takové rozhodnutí nepřijímal nikdo – ani prezident Obama, ani kongres. Navíc, podle litery amerických zákonů o trhu, měla taková činnost protiprávní charakter. Nicméně v dnešním světě se nejsilnější údery provádějí nikoli podle zákona, ale „podle jeho výkladu“ – jinak řečeno – podle vlastních pravidel.

K růstu cen ropy od roku 2017 experti říkají, že růst začal díky koordinaci kroků OPEC a Ruska k omezení těžby uhlovodíků. Nicméně, podíváme-li se pozorněji na strukturu ropného trhu, vidíme, že k růstu opět dochází díky cílevědomým operacím s „papírovou ropou“. Americké banky teď sázejí na růst. Proč právě teď? Je to jednoduché. USA dostavují ropovody a plynovody, a také ropné a plynové terminály, většinou na východním a v menší míře i na západním pobřeží. K jejich profinancování potřebují drahou ropu. Celá ta práce má skončit většinou v roce 2019. Od té chvíle se Američané opět stanou největším producentem ropy na světě. Jejich ropa zaplaví evropský a v menší míře i na japonský a jihoasijský trh. Jakmile bude toto vše připraveno, stane se hlavním úkolem Američanů vyhnání svých ropných a plynových konkurentů z Evropy. V ropě jsou takoví kandidáti tři – Irán, Venezuela a Rusko a v plynu jeden – Rusko.

Stávají se objektem finančních útoků jen geopolitičtí soupeři?

Vůbec ne. Největšího efektu Američané dosáhli v roce 1956, kdy poprvé cíleně použili finančně-ekonomickou zbraň proti Velké Británii a její libře. Sami to zmiňují. Porážka ve finančně-ekonomickém zápase s  USA byla jedním z klíčových faktorů zhroucení britského ale i francouzského koloniálního impéria na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století.

Naše hospodářství Američané sami o sobě nejsou schopni rozbít do základů. Problém je v něčem jiném. Prakticky ve všech výrobcích, vyrobených v Rusku, je neúměrně velký podíl zahraničních komponent. Proto jsme dnes špatně připraveni v celé šíři odolat válečně-finančním operacím – nikoli z ekonomických, ale z technologických důvodů. Právě na řešení těchto problémů závisí naše schopnost k překonání vážných krizí…

Zdroj:

http://www.aif.ru/money/economy/dollar_specialnogo_naznacheniya_kak_ssha_organizuyut_finansovye_voyny

*) Oleg Děripaska (1968) a Viktor Vekselberg (1957) – jedni z největších ruských oligarchů, oba jsou řazeni k příznivcům prezidenta Putina

Překlad: 180707

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Dolar zvláštního určení …

 1. strejda napsal:

  To vypadá velmi rozumně. Mnoho věcí je jiných než jeví na pohled, nejen na první. A naši experti si takové poznatky nechávají pro sebe, tedy pokud je vůbec chápou..
  Stále jde o to hlavní, o ovládnutí světa. A hlavním protivníkem je Čína. Ale bez Ruska nelze Čínu ovládnout. Proto je nutné Rusko podmanit či lépe, zničit, rozkouskovat. U Moskvy se bojuje za Pekin.
  Samotné Rusko je slabé, odolává jen díky vojenské odstrašující síle. Pod její záštitou ale může růst a budovat svoji sílu. Pokud se mu to podaří, zajistí multipolární svět. Pokud ne, dojde na konfrontaci mezi USA a Čínou.
  Nás to nemusí zajímat, nebudeme o tom vědět. Nebudeme.

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, poštovský panáček se k vám hrne! 😉

  To se mi líbí

 3. Bavor V. napsal:

  Takže už 11 chlapců je venku, zbývá jeden a trenér

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Fortunately!
   Jak jsem včera viděl tu Muskovu miniponorku/tubu, tak jsem přemýšlel jak dlouho bych vydržel mít tak stlačená ramena. 😦

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Tady jeden americký potapěč vysvětluje obtíže záchranného podniku

   A tohle je z Novinek
   https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/477417-byla-to-nejtezsi-mise-v-mem-zivote-popisuje-zachranu-deti-jeden-z-potapecu.html

   To se mi líbí

   • Miluše napsal:

    Ano, ti záchranáři riskovali vlastní životy. A to je pravé hrdinství. Velikou odvahu musel také prokázat tamní guvernér, který akci řídil. Nebyl čas na uvažování, který způsob záchrany je lepší. Rozhodl a ostatní plnili úkoly. Jsem šťastná, že se to povedlo. Kluci mohou slavit druhé narozeniny. 🙂

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Máte pravdu, Thajci to pojednali velkoryse a kompetentně. Na čtvrtém obrázku jsou vidět jejich „forest rangers“ jak probírají možnost se ke klukům PROVRTAT seshora. Přizvali širokou mezinárodní pomoc, dali si poradit od znalých atd.

     Nechtěl bych vidět, jak by takovou akci organizovala třeba Krnáčová s Dolínkem. Těm se akorát podařilo rozvrátit pražskou dopravu, včera prý došlo ke kolapsu

     To se mi líbí

 4. vera napsal:

  Tahle analýza je postavená na předpokladu, že dolar zůstane stále stejně důležitou nenahraditelnou zprostředkovatelskou měnou. Jenže svět se jaksi pomalu a nenápadně začíná od dolaru odvracet, je tady juan a euro, a národní měny. Tam už sledovačky dolaru ztrácejí smysl, páka k ovládání světa slábne. Zajímalo by mě, jestli potom bude mít USA čím vyhánět své konkurenty…
  http://www.novarepublika.cz/2018/07/lavrov-velka-trojka-eu-souhlasi-s.html

  To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Asi se to hodí nejspíš sem.

  Vím že je tu pár EU-exitářů, tak je trochu podpořím názorem jednoho vyvoleného („Mnoho je povolaných, málo vyvolených“. )

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3869441/stiglitz-odejit-z-eurozony-by-meli-v-prvni-rade-nemci-a-pak-italove.html

  Joe Stiglitz ukazuje v čem je problém EU. V €uru a jeho konstrukci.
  Jinak obsáhlejší je pův. článek v Politico.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.