Šetření o vypovídání Čechů z bytů – červen 1938


Čís. jedn. 383 dův./38

 

Německé Kralupy, 24. červen 1938*

 

Okresní  úřad

CHOMUTOV.

Přílohy: 2**

Oznamuji, že Matěj Kulovaný a jeho manželka Anna z Něm. Kralup čp. 175 obdrželi soudní výpověď ze svého bytu od Oskara Flamma z Něm. Kralup čp. 175 pravděpodobně proto, že jsou české národnosti. V domě, kde Kulovaný bydlí, bylo v nájmu cel­kem 5 rodin, z nichž 3 německé národnosti a 2 české národnosti. Od připojení Rakouska k Německu, hlavně agitací strany SdP, vystupňovaly se poměry soužití v tomto domě do takového stup­ně, že Anna Kulovaná byla napadena v domě bydlícím Františ­kem Langem, příslušníkem strany SdP a zraněna v obličeji. Zdej­ší četnická stanice oznámila Františka Langa pro přestupek proti bezpečnosti těla okresnímu soudu v Chomutově pod čís. jedn. 979/38 ze dne 20. dubna 1938.

Druhý český nájemník, želez, zaměstnanec Josef Trumer, do­zvěděl se od jiných osob, že dostane od Oskara Flamma soudní výpověď z bytu a proto se raději předem sám vystěhoval.

Kulovaný pak obdržel soudní výpověď, ale před rozhodnutím soudu se sám z bytu vystěhoval a přesídlil z Něm. Kralup do Okounova, okres Kadaň.

Soudní výpověď z bytu obdržel též želez. zaměstnanec Heřman Minařík, bytem v Ahníkově čp. 91, jemuž majitel domu, želez, dělník Arnošt Roseher dal výpověď pravděpodobně z důvodů národnostních i politických, neboť v době předvolební do obcí soužití v domě Roschera přišlo tak daleko, že zdejší četnická stanice musela zakročiti a oznámila manželku majitele domu Marii Roscherovou a v domě bydlící její švagrovou Leopoldinu Roscherovou pro přestupek zákona o útisku okres, soudu v Cho­mutově pod čís. jedn. 1257/38 ze dne 30. května 1938.

Dále pak obdržela ústní výpověď z bytu z důvodů politických dělnice Julie Klůglová z Něm. Kralup čp. 31 od majitele domu Arnošta Zenkera proto, že jest organisována ve straně němec­kých sociálních demokratů a vyvěsila v předvolební agitaci do obcí ve svém bytě plakát své strany. Také v tomto případě bylo učiněno oznámení zdejší četnickou stanicí na manželku Arnošta Zenkera, Annu Zenkerovou pro přestupek zákona o útisku okres­nímu soudu v Chomutově pod čís. jedn. 1358/38 ze dne 13. června 1938.

Důvěrně bylo zjištěno, že v Ahníkově a pravděpodobně také i jinde pokoušela se strana SdP činiti nátlak na majitele domů, aby české nájemníky z bytů vypovídali. Takový případ se stal u kováře Františka Bezolla v Ahníkově čp. 88, kterého nutilo ně­kolik členů SdP, aby vypověděl z bytu i českého želez, zaměst­nance Václava Svobodu. Bezoll to však neudělal a vyjádřil se, dokud on bude žiti, pořádné české nájemníky z bytu nevypoví.

V tomto směru proti příslušníkům strany SdP nemohlo býti ni­jak zakročeno, neboť osoba, která nám tuto informaci dodala, nechce býti prozrazena a také jiných svědků udati nemohla.

 

Velitel stanice: vrch. stržm. Rothtanc

 

 

Písemnost je uložena v SOKA Chomutov, Fond Okresní úřad Chomutov, kart.2

Obrázky jsou převzaty z webu http://www.zanikleobce.cz

 

*Německé Kralupy: po r. 1945 Kralupy u Chomutova, 1976 zanikla kvůli těžbě uhlí.

** Přílohy se nedochovaly

 

 

Celkový pohled na Kralupy u Chomutova – pohlednice

 

 

Kralupy u Chomutova (náměstí a radnice) – pohlednice

 

 

Kralupy u Chomutova – pohlednice

 

 

A tady někde to bylo…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Šetření o vypovídání Čechů z bytů – červen 1938

 1. vonrammstein napsal:

  Vzpomínám si, že takhle to zase bude.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Pane rytíři, myslím, že tohle by vás mohlo zajímat: https://www.youtube.com/watch?v=johsROyZLSk – je to Talhofer, včetně rekonstrukcí některých bojových prvků a hlavně techniky – třeba toho potápěčského skafandru, „tanku“ a podobně. Já to viděla v češtině na TV Spektrum, na youtube jsem to objevila jen v angličtině, ale myslím, že to nebude problém. V češtiině to má název „Příručka středověkého bojovbého umění“. 🙂

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Zajímá, děkuji! Někde Talhofera mám, ale rozházenýho mezi mnoha digitálníma tunama dalších neuspořádaných materiálů na tohle téma, hledal bych ho týden. Tohle je krásně přehledný, díky!

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     je to jen zlomek celé té jeho „příručky“, mne tam na tom zaujaly především ty rekonstrukce. A docela mne překvapilo, že velká část těch soubojů byla (údajně) soudem nařízená .– takže vlastně ordál. Kdybyste Talhofeta chtěl, můžu poslat (ale už ho ode mne jednou máte – v těch „tunách rozházenejch…“ 😉

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Já mám těchhle materiálů přes 16GB, už pár let se nemůžu dostat k tomu, abych to roztřídil. A teď mám reálnou obavu, že je do pohřbený na tom umřetým harddisku. Příležitostně se na to podívám.

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.