Když člověk chvátá, má si sednout


Mezinárodní den objetí zdarma

V poslední době se všichni možní domácí i zahraniční, profesionální i amatérští komentátoři a analytici věnují tématu migrační krize v Německu. A každý den se objevují zasvěcené stati o tom, co, kdo kdy a proč vyhrál či prohrál, jaký to bude mít důsledek pro EU, Německo (což je skoro totéž) a naši krajinu.

Nejhorší na tom je, když tyto analýzy jsou výrazně ovlivněny negativním politický postojem. To létají slova jako zrada, lež či podvod, že to ani Řízení leteckého provozu nestačí sledovat.

Velkou akcí byl údajný minisummit premiérů zemí EU. Zde se sešli zástupci šestnácti evropských států včetně třeba Srbska. Tedy nemělo to s EU zase tak moc společného. Náš premiér tam nebyl. Původně zamýšlel, že pojede, ale po dohodě s kolegy z V4 a rakouským kancléřem Kurzem, nejel. A hned se objevily výtky, že tam měl být a měl se účastnit a měl  blablabla…

Je jasné, že titíž komentátoři by v okamžiku, kdy by se Babiš v Berlíně objevil, začali vykřikovat o tom, že podrazil ostatní kolegy z V4 a že rozbíjí V4 a blablabla…

Přitom tento minisummit vlastně nevyřešil nic, protože to nebyla oficiální akce EU, ale jen soukromý večírek Angely Merkelové.

O týden později se konal skutečný summit premiérů a vedoucích představitelů sedmadvacítky, který měl vyřešit skutečné migrační problémy. Jeho svolání bylo iniciováno jednak změnou migrační politiky v Itálii, jednak vnitřními rozpory v německé vládě. Výstup z tohoto summitu byl nemastný-neslaný, jediným, kdo se považuje za jakéhosi vítěze, jsou právě státy V4, protože bylo dohodnuto, že žádné kvóty prostě nebudou. A i když italský  premiér Conte i německá kancléřka Merkelová byli spokojeni a všichni komentátoři se mohli přetrhnout v oslavách jejího vítězství, bylo všechno jinak.

Sami politici hodnotili výsledek summitu dosti zdrženlivě. Předseda Europarlamentu se dokonce vyjádřil historickou paralelou „Řím mluví, Saguntum padá“. *) Jenže německá kancléřka se (snad) domnívala, že její dohoda usměrní jejího ministra vnitra a šéfa bavorské sesterské strany CSU. A aby jí dodala váhu, vypustila do světa zprávu o dohodě se 14ti státy o reemigraci. Mezi nimi Česká republika, Maďarsko a Polsko. Agentura DPA natolik uvěřila autentičnosti tohoto prohlášení, že si všimla skutečnosti, že v seznamu je vynecháno Rakousko a brala to jako „pomstu“ kancléři Kurzovi.

Když náš premiér Babiš okamžitě odmítl jakoukoli dohodu, naši „odborníci“ jej označili za zrádce a lháře, protože Merkelová by si přece něco takového nevymyslela. A nepřesvědčilo je ani následující odmítnutí Orbánem či Morawieckim.

Postupem hodin, maximálně dní se ovšem provalilo, že dohoda nebyla, a Merkelová chtěla dopisem, kde měla mít ony přísliby, tlačit na kolegu Seehofera. A nakonec sama musela přiznat, že žádná dohoda nebyla, že to byla pouze témata k dalšímu jednání.

To samozřejmě mělo dopad i na jednání mezi CDU a CSU, které došlo až tak daleko, že Seehofer nabídl (čti: pohrozil) resignaci na všechny politické posty. Opět se objevily komentáře ve stylu, „na rozpad nemá CSU koule“.  Proběhla tedy ona jednání, jejichž výsledkem je jakýsi kompromis blížící se spíše Seehoferovým požadavkům. Opět je tedy nutné se ptát, zda i tady kancléřka zvítězila, a pokud ano, tak za jakou cenu. Zvítězila v tom, že  se vláda nerozpadá, ale za cenu významných ústupků právě bavorskému předsedovi CSU.

Ale aby to nebylo tak jednoduché, je nutné vzít v potaz i třetího do party, tedy SPD. A tady jsou rozhovory mnohem komplikovanější. SPD jej totiž zástupcem uvolněné migrace a Seehoferova „transitní centra“ chápou jako centra detenční či dokonce skoro jako internační tábory. V současnosti (tedy v okamžiku, kdy tohle píšu) probíhají v SPD teprve vnitrostranické konzultace. Takže nezbývá, než si v klidu sednout a počkat si na výsledek.

Jako na zavolanou se navíc objevila výzva syrské vlády pro všechny uprchlíky syrského původu k návratu zpět a pomoci při obnově zničených oblastí. První toho využívají jednak tzv. vnitřní migranti, zároveň se vracejí běženci z táborů v Jordánsku nebo Libanonu. Tím samozřejmě také klesá tlak na migraci do Evropy.

*) jedná se o výrok historika Livia z III.stol. k situaci, kdy v Římě se pouze dlouze diskutovalo, zatímco Hannibal dobyl město Saguntum.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 reakcí na Když člověk chvátá, má si sednout

 1. strejda napsal:

  Proti tomu minulému, je toto hodnocení vyvážené a rozumné. Chápu-li ho ve vší slušnosti tak, že valná většina (našich) politických komentátorů jsou osoby, které by se měly věnovat nějaké užitečnější práci, tak jsem spokojený.
  Bohužel politickým komentátorem se cítí být každý, kdo nepíše příliš hrubek a sesmolí několik vět. Je víc než s podivem, že se uživí. Ale možná se někomu taková bída hodí.
  Ústředním bodem je, cituji „tyto analýzy jsou výrazně ovlivněny negativním politický postojem“. To je přesně to, co by mělo být politickým komentátorům zcela cizí. Ničí to jejich úsudek, tedy pokud vůbec nějaký mají.
  Nemá valný smysl více psát, myslím si, že si to myslí většina soudných lidí. Tak, proč nosit dříví do lesa.

  Líbí se 1 osoba

 2. Rys Ostrovid napsal:

  Budem sa opakovať, ale treba to zopakovať: to, čo sa dialo medzi nemeckými koaličnými stranami pred ostatným európskym samitom, bolo svojím charakterom podobné tomu, čo sa dialo pred európskym samitom koncom roku 2017. Vtedy do procesu zostavovania nemeckej koaličnej vlády vstúpili takpovediac jednotlivé európske frakcie (tí za migráciu vs tí proti migrácii) a pokúsili sa proces koaličných vyjedánvaní ovplyvniť! Na Višegrad sa vtedy zniesli hromy – blesky a to práve kvôli tomu, že si dovolil čosi, čo bolo dovtedy vyhradené snáď len pre také Francúzsko (Macronova reč na Sorbonne) či Anglicko, možno Taliansko.

  V tomto kontexte treba chápať aj dianie v Nemecku a ostatnú „koaličnú krízu“. Podľa môjho názoru opatrením analogickým k navracaniu migrantov priamo z hranice (Seehoferovo „wirkungsgleich“) je zriadenie táborov mimo Európskej únie, ideálne mimo Európy. To aj bolo schválené na úrovni Európskej rady hláv štátov a vlád koncom júna. No nie ako hotová vec ale bolo to dané akoby na „preskúmanie“ Európskej komisii, aby v tom začala robiť prvé kroky. Z môjho pohľadu preto ono pokračovanie „koaličnej krízy“ a zriadenie „tranzitných centier“ pre naprosto zanedbateľnú časť migrantov vstupujúcich do Nemecka (pôvodne malo ísť aj tých bez papierov(!) nielen o už odmietnutých či už registrovaných v iných štátoch), ktoré si vyboxoval Seehofer, je len vytvorením nátlakového nástroja nato, aby sa v zriadení centier mimo EÚ pokračovalo: aby nezostalo len pri papieri zo samitu.

  To se mi líbí

 3. vonrammstein napsal:

  O. T., ale kouzelný:

  Gilliam také zmínil nedávnou kontroverzi, kdy se na BBC řešil možný návrat Monty Pythonů. Programový šéf britské veřejnoprávní televize prý řekl, že by se jejich skeče dnes už nemohly vysílat. „Chce se mi z toho brečet a dohání mě to k vzteku: tak prý už dnes šest bílých mužů z vyšší společenské vrstvy nemůže dělat humor! Potřebujeme tam mít zastoupenou tuhle rasu, tohle pohlaví… Hovno! Já už nechci být bílý muž, nechci být obviňován za všecho zlo světa. Jsem černá lesba! Jmenuju se Loretta a jsem BLT, čímž nemyslím sendvič bacon-lettuce-tomato, ale černou lesbu, co zrovna prochází změnou pohlaví!

  Všechny monty pythony to vyjádření BBC pobouřilo. Komedie přece není boyband, nemůžete to namíchat z toho a toho a ještě toho, potřebujeme holku, potřebujeme uplatnit každou barvu na téhle planetě a do toho vrazíme psa! Já chci být transdruhový, trans gender už mi nestačí! Ten komentář byl blbý, stupidní, ale v dnešní době pravdivý. Jak mi vlastně mohla tady Joana Ribeirová hrát Španělku, když je Portugalka a o španělskosti nic neví? Proboha, co je to za svět?“

  http://www.reflex.cz/clanek/festival-karlovy-vary/88407/terry-gilliam-pripil-na-uspech-sveho-filmu-becherovkou-prohlasil-se-za-cernou-lesbu-a-chvalil-cesky-humor.html

  To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, máte mejlík… 🙂

  To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  Před dávným časem jsem prohlásil, že Atlas hub – FB – mi do baráku nesmí. Dalším potvrzením správnosti mého rozhodnutí je následující odkaz na blog Kechlibara
  https://kechlibar.net/wordpress/2018/07/04/promazana-deklarace-nezavislosti/

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  MT – tak se koukám na vystoupení Sokolů a skoro chápu, proč ČT a v ůbec nikdo nereprízuje Spartakiády. a proč i tady je rok 1990 rokem 1 Smutné. No a jako obvykle reportérům opravdu chybí školení z historie- a jejich hodnocení njn, copak by asi řekli na spartakiády -pochopili by to vůbec? Kdo ví.

  To se mi líbí

 7. Alena Z. napsal:

  Z Reflexu
  Rudolf Mládek: Jaká je dnešní EU povýšenecká a agresivní:
  „…Současná politika osy Brusel–Paříž–Berlín prosazuje invazní okupační migraci a ta není ničím jiným než pokusem o zotročování původního evropského obyvatelstva. Nařizování osy Brusel–Paříž–Berlín národům v EU, že došlé migranty si na svém území povinně umístí a tyto enklávy budou doživotně po mnoho dalších generací vyživovat, představuje cílené zotročování původního evropského obyvatelstva. Navíc při nežádoucím vzniku paralelní nesnášenlivé společnosti.
  Plán osy Brusel–Paříž–Berlín na to, že jedna část obyvatel bude pracovat a druhá importovaná a neasimilovaná si bude žít bez práce a bez respektu k danému právu, je tak neuvěřitelně zvrácený, že nic takového v dějinách demokracie nikde nenalezneme. Jenom středověcí feudálové a nacisté si takový způsob mohli dovolit, resp. naplánovat. Ale o návrat takového společenského uspořádání žádná demokracie nemůže ani na moment usilovat. Prohlašovat z Bruselu či Berlína, že se jedná o pomoc uprchlíkům, je jako prohlašovat, že likvidační koncentrační tábory nacistů pomáhaly chudým získat dočasné bydlení. Jde o lež mimořádného rozsahu tehdy i dnes a o žádnou pomoc uprchlíkům se samozřejmě nejedná….“
  http://jdem.cz/d92np4

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.