Je na okraji propasti


Světový den rybářství, Den slunečních brýlí

Narazil jsem na následující článek, a protože jsem nabádán k nedůvěře k tomu, co předkládá Voice of Europe, požádal jsem přítele Hrocha o dohledání a překlad. Jako obvykle, má VoE správné informace.

https://www.express.co.uk/news/world/979342/Vladimir-Putin-Angela-Merkel-EU-Russia-2018-relations-Alexei-Sushkov

(nenechte se mást jménem v odkazu, jedná se ve skutečnosti o Alexeje Puškova)

Pohřbí Merkelovou skandál kolem migrantů…?

 Vyhrocení vnitropolitické situace v Německu kolem otázky zpřísnění postupu vůči migrantům se na ruské centrální televizi věnoval ve svém pravidelném týdeníku „Postscriptum“  komentátor Alexej Puškov*)

Angela Merkelová, uznávaný lídr Evropy, člověk roku 2015 dle časopisu TIME, nejsilnější německá politička, vstoupila do nejhorší krize své dosavadní politické kariéry. Podle posledního průzkumu veřejného mínění si přeje v Německu její rezignaci více než 50% dotázaných.

Došlo to tak daleko, že koaliční partner, předseda CSU a bývalý bavorský ministerský předseda Horst Seehofer jí dal ultimatum: – buď ona změní svoji politiku vůči migrantům, nebo CSU odejde z vládnoucí koalice s její stranou (CDU). Na řešení problému jí poskytl dva týdny a kancléřka je natolik oslabena, že na to musela přistoupit.

Angela Merkelová je jako kočka na rozpálené plechové střeše, zmítá se po jejím rozpáleném povrchu na samém okraji propast, riskuje, že se zřítí dolů. Proti ní už otevřeně nevystupují jen její sousedé v EU, ale dokonce i političtí příbuzní v Německu samém. Dávné partnerství dvou unií – CDU/CSU je na pokraji rozkolu. Horst Seehofer, předseda CSU a německý ministr vnitra, se nebrání emocím, když mluví o kancléřce. Deník Die Welt cituje jeho čtvrteční výrok na poradě členů vlády za CSU: „S tou ženou už dál nemohu spolupracovat“ – Seehofer tato slova zopakoval přinejmenším dvakrát.

V pondělí Seehofer od Merkelové požadoval zpřísnění pravidel pro příjem migrantů s pohrůžkou, že v opačném případě, spolu se svými stranickými kolegy odejde z koaliční vlády, kterou ona s takovými obtížemi dala dohromady. To by znamenalo hlubokou politickou krizi a nové parlamentní volby, které by blok CDU/CSU mohl prohrát.

Tento konflikt není osobní, ale souvisí s rozkolem samotné německé společnosti, jejíž část podporuje přísun migrantů, na druhé straně je nemálo těch, kteří požadují zpřísnění procedury jejich výběru. Problém znovu vyhrotilo znásilnění a následná vražda čtrnáctileté německé dívky iráckým migrantem.

Dánské noviny „Det braender“ píší, že teror a pokusy o vraždu spáchané migranty se dějí podstatně častěji, než si myslíme. Jen v minulém týdnu byly podobné případy v Belgii, Holandsku a Německu. Tajné služby v Evropě v posledních letech zabránily 9 tisícům teroristických akcí, z nich většina souvisí s migrací konce roku 2015, kdy Německo otevřelo své hranice pro migranty z Blízkého Východu.

Ve složité situaci se nenachází jen Merkelová, ale i úředníci EU – viz mimořádná schůzka lídrů členských zemí k problému nelegální migrace. Je to skutečně rána imidži EU a konkrétně jejím politiků, kteří po celá desetiletí prováděli politiku vytvoření jakýchsi „Spojených států Evropy“.

V této situaci Merkelové nezbylo, než ultimátum přijmout, nicméně požádala o odklad, aby mohla vše projednat s EU. Při té příležitosti prohlásila, že: „CDU podporuje plán ministerstva vnitra na zavedení dalších opatření, nicméně nechce konat jednostranně, na úkor třetích zemí. Jednostranné, s EU nekoordinované odmítnutí příjímání migrantů, by vedlo k dominovému efektu. Na tom, jaké kroky teď Německo přijme, bude záviset, zda Evropa zůstane jednotná, nebo ne.

Odpověď Seehofera byla tvrdá – dal Merkelové na jednání s EU jen dva týdny: „Pro případ, že by společná evropská úsilí neměla na situaci kolem zákazu vjezdu nelegálních migrantů okamžitý efekt, vydám osobní příkaz, aby pohraniční policie přestala na území Německa pouštět migranty, kteří mají zákaz vjezdu nebo pobytu v zemi, anebo jsou zaregistrováni jako uprchlíci v jiných zemích EU“ – řekl.

Reakcí Merkelové vyla horečná činnost. Urychleně odletěla do Jordánska a Libanonu, kterým slíbila peníze za zbrzdění proudu uprchlíků z Východu, v Berlíně se setkala s jedním z hlavních svých oponentů v Evropě, italským premiérem Giuseppe Contem, kterému připravila skutečně královské uvítání s červeným kobercem a čestnou stráží. Italové, unavení přílivem migrantů, vrátili další loď se 600 migrantů na palubě, což vyvolalo bouři nevole evropských liberálů, nicméně Řím zůstal neoblomný. Conte pohrozil neúčastí na mimořádné schůzce k problémům migrace. Italům se nelíbí, že by se migranti měli vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. V takovém případě by Německo a Francie řešily svoje problémy – ovšem na úkor Itálie a Malty, které nebyly  nadšeny plánem Merkelové od samého počátku. Jí se nakonec Conteho podařilo k účasti na schůzce přemluvit.

Merkelová vyvíjí horečnou, až křečovitou aktivitu, dává dohromady jakési formáty uvnitř Evropy k projednání a přijetí řešení složité otázky migrantů. Má ale minimální podporu. Jsou jen dvě  země, na které se může spolehnout: – je to Španělsko s novým socialistickým premiérem, a Francie. Francouzský prezident Emmanuel Macron ale za podporu požadoval protislužbu – podporu jeho návrhu na jednotný finanční systém EU, o čemž dříve nechtěla ani slyšet. Němci by totiž museli garantovat další rozkvět zemí, jakými jsou např. Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie – což Němci dosud odmítali.

Merkelová se ze všech sil snaží současně si udržet vůdčí roli v EU a zároveň udržet status quo v Německu. V zájmu toho je ochotna slíbit komukoli cokoli. No, a vypořádat věci se Seehoferem a dalšími může přece později. Něco takového se ale v politice nezapomíná a Seehofer  není v politice žádným nováčkem a charakter kancléřky velmi dobře zná. Takže nelze vyloučit, že pokud v blízké budoucnosti dojde k nějakým násilnostem nebo skandálům, spojeným s její činností, tak může být kancléřem jmenován Seehofer.

Merkelová má docela napjaté vztahy i s jeho rodnou zemí Bavorskem. V předvečer mimořádného summitu evropských lídrů k otázkám migrace, totiž šéf bavorské CSU  premiérministr  Markus Soeder, podle „Welt am Sonntag“ prohlásil, že nemíní pozvat na svoji kampaň před říjnovými parlamentními volbami v této spolkové zemi „kamarádku migrantů“, ale rakouského kancléře Sebastiana Kurze (ten je považován za jednoho z lídrů protimigračního tábora v Evropě). Bavorský premiér doslova řekl: „Na můj závěrečný mítink nepřijede spolková kancléřka, ale spolkový kancléř“…

Je otázka, zda se Merkelová opět dokáže zachránit z rozpálené střechy, nebo prohraje a odejde do politického zapomnění – na tuto otázku odpověď zatím není.

https://www.youtube.com/watch?v=-kHblokbpe8          (18:45´ – 26:30´ )

 

*) Alexej Puškov (1954) – ruský politik, člen horní sněmovny ruského parlamentu, publicista.

 

Překlad:  180626

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, twitter se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na Je na okraji propasti

 1. jaa napsal:

  Díky moc, pozdě ale přece. Musí to tam být asi……l..

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  To je zatím ouvertura, drama ještě nezačalo. Znějí lehké tóny přípravy, Opona je ještě zatažena a herci shazují trému. Stmívá se. Diváci jsou v očekávání co po vytažení opony přijde.
  Jaké bude vyvrcholení ještě nikdo ani netuší.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Jak bude to představení vypadat, to přesně nevíme. Ale jedna věc pro nás jistá.
   Na Němce bacha!
   Tisíc let zkušeností…. Čert nám je byl dlužen.
   Snad mi pan domácí odpustí, zachovám se neslušně a doporučím všem pohlédnout na aktuální text Tarasův (je bez diskuse, tak to snad není konkurence). Popisuje to brilantně.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Já to říkal vždycky!
    Před 10, ale i před 5 lety se mi ještě lidé smáli, ale dneska už se smějí jen blázni a sluníčka.
    Německo je náš úhlavní nepřítel.
    Ovšem samotného mě překvapilo, že naše nepřátelé jsou na celém posraném západě.
    Kretenské heslo „Se sovětským svazem, na věčné časy“ mi už připadá poněkud jasnější.

    To se mi líbí

  • Rys Ostrovid napsal:

   Ako to vidím ja: Seehofer (CSU) dal Merkelovej podmienku; buď začne priamo z hranice vracať a) už raz Nemeckom odmietnutých migrantov a b) migrantov už zaregistrovaných v iných krajinách EÚ (zvláštne je, že všetkým ušlo, že pôvodne malo ísť aj o migrantov bez papierov, na tých sa akosi medzičasom zabudlo) ALEBO Merkelová zabezpečí na EÚ úrovni opatrenia, ktoré budú „wirkungsgleich“ ako tie Seehoferove.

   Merkelová (cez Junckera) „v panike“ zvoláva mini-samit 16 štátov, po konci ktorého sa objavuje vo verejnom diskurze Európy téma „prijímacích platforiem pre migrantov) mimo územia Európy. Podľa dnešných článkov sa to vraj dokonca dostalo do návrhu záverov riadneho samitu EÚ vo štvrtok a piatok. Ak platí, že akonáhle sa migrant dostane do Európy, spravidla už v nej zostane a ak v nej zostane, spravidla nakoniec skončí v Nemecku, potom jediným spôsobom (podľa mňa), ako na európskej úrovni dosiahnuť „wirkungsgleich“ alternatívu k Seehoferovej požiadavke – je práve zriadenie migrantských táborov mimo Európy. Austrálsky systém.

   Ak mám pravdu, tak Seehoferova podmienka je na najlepšej ceste, aby bola splnená (treba ju už len odsúhlasiť na samite EU) a tým pádom je prakticky po nemeckej koaličnej kríze. No a aby som nezabudol, vyzerá to, že celý tento cirkus sa odohráva za aktívnej účasti nielen rakúskeho S. Kurza (ktorý „náhodou“ práve včera zrealizoval veľké policajné cvičenie na rakúsko-slovinskej hranici s medzinárodnými pozorovateľmi, ale aj celého Višegrádu, ktorý „drzo“ odignoroval Merkelovej samit. No to by bolo na dlhšie. Uvidíme…

   To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Na prázdninovou okurkovou sezónu to u sousedů nevypadá. Vnitropolitická krize, do toho obchodní válka s USA, v neposlední řadě „neposlušná část“ EU. Bude veselo….
  Vzhledem k tomu, že přes „snahy Zemana a spol. otočit kormidlo na Východ“ :-))), směřujeme neomylně na Západ, tak si taky štrejchneme…
  Vzhledem k absenci jakékoli možnosti cokoli ovlivnit, doporučuji radovat se z toho, že je mír, prázdniny a to co se odehrává v politice sledovat jako divadelní představení.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Přesně!
   A když už jsme u toho Zemana s kormidlem, zalistoval jsem v rudé knize citátů opravdu Velkého kormidelníka Mao Ce-Tunga a tohle mi padlo do okna na str. 101 českého vydání z roku 1968:
   „V dějinách lidstva bývá tomu vždy tak, že všechny reakční síly, které se ocitají na okraji záhuby, vrhají se do posledního zběsilého boje proti silám revolučním. Někteří revolucionáři však často bývají po nějakou dobu zmateni tímto projevem síly zdánlivě mohutné, avšak uvnitř prohnilé, a nedovedou rozeznět podstatu věci, že nepřítel brzy bude potřen a že oni sami brzy zvítězí“
   (Přelom ve druhé světové válce“, 12.října1942, Mao Ce-Tung, Vybrané spisy, díl III.

   Mám to i v originále a tak jsem to přeložil do češtiny lépe:
   „Když kobyla chcípá, nejvíc kope“.
   P.S.: Prej rostou houby. V pondělí se podívám.

   To se mi líbí

   • brtník z brlohu napsal:

    Dovolím si oščernost onen překlad doplnit … ale stejně jí to není nic platné. Stejně chcípne.
    Na brloh mi svítí slunko, tak si po ránu můžu trochu optimismu snad dovolit.

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Mao byl- ať byl jinak jaký chtěl, velký válečník, skvělý oraganizátor a obstojný filosof.

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    KDYBYCH NEVĚDĚL, ŽE VY DVA S MAEM JSTE ZNALCI NĚMECKÝCH POMĚRŮ, SKORO BYCH DAL PŘEDNOST VČEREJŠÍMU VLKOVI, O KTERÉM VÍM, ŽE UMÍ DOBŘE NĚMECKY A TAMNÍ SITUACI PRŮBĚŽNĚ SLEDUJE.
    VČERA POPSAL ROZPORY (NEJSPÍŠ ALE JEN ZDÁNLIVÉ) V NĚMECKÉM VEŘEJNÉM MÍNĚNÍ TAKHLE:

    „Jakkoliv si podle jednoho z posledních průzkumů nějakých 58% Němců myslí, že Seehoferem navrhovaná a prosazovaná opatření jsou správná a měla by se zavést, tak cca 68% stejných voličů se domnívá, že Merkelová je dobrá kancléřka a měla by řídit vládu dál. A připočtěte si k tomu 34% těch, kteří jsou naopak proti JAKEMUKOLI omezení příchodu dalších migrantů do země a máte popsanou voličskou scénu v Německu naplno. Ale uznávám, že pro občana České/Slovenské republiky naprosto neuchopitelně, protože se ty výroky navzájem popírají a vylučují, tedy logicky.

    …..Práci Horsta Seehofera, v pozici ministra vnitra oceňuje jako dobrou jen 37% bavorských voličů!!!! Celých 61% ji vnímá negativně!“

    —–

    ČÍM TI UČAROVAL TEN BANÁLNÍ CITÁT Z MAA NAPROSTO NECHÁPU. JE TAK OBECNÝ, ŽE JE STEJNĚ PRAVDIVÝ, JAKO NEPRAVDIVÝ.

    KDYBY ALE FRAU MERKEL OPRAVDU SKONČILA, BYLA TO NEJDÉLE -A ÚSPĚŠNĚ- SLOUŽÍCÍ EVROPSKÁ POLITIČKA (TEDY POLITIK). ASI TAK OD ADENAUERA. A JAK ZNÁMO, KAŽDÝ DĚJ, KAŽDÁ SRANDA JEDNOU (S)KONČÍ.

    TO JE TAK ZŘEJMÉ, ŽE TO TAKY KLIDNĚ MOHL ŘÍCT MAO

    To se mi líbí

    • vera napsal:

     Rozebírat průzkumy do poslední mrtě je sice záslužná věc, ale kolikrát celá činnost ztroskotává na tom, že jsou to jenom průzkumy, a autor se pak diví nevycházejícím výsledkům. Jsou taky průzkumy, kde Seehofera naopak více lidí podporuje, a podporují i rozpad koalice). Ale jestli s pádem Merkelové půjde ke dnu pro-imigrantská politika, může to být evropě jen ku prospěchu, ne?

     To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Nerozčiluj se a trochu úsměvu… O tom byl ten citát, že je to všechno vlastně legrační. Proto jsem ho přeložil po svém 🙂 , čínsky ovšem neznaje ni slovo (ale ten originál opravdu mám, zakoupil na trhu v Pekingu snad někdy v roce 1995. Použitý výtisk, kdo ví kde cestoval a který mladý rudý gardista s ním mával při hlasitém a hromadném skandování jednotlivých mouder z nich. Přece bys to nebral vážně…
     Což o to, analýzy mívá Vlk dobré, ale otázkou je, z jakých dat vychází.
     Možná se shodneme v tom, že ve Velkoněmecké říši mají lidé stále ještě strach vyslovit názor, který neladí s tím oficiálním. Pod rizikem společenských i pracovních represí. Proto bych odpovědi Němců v průzkumu bral s ještě větší rezervou, než u průzkumů jinde (snad s výjimkou Švédska 🙂 ).
     Pokud jsou ty průzkumy v tomto směru cinknuté (říkám „pokud“), pak je Vlk se svou analýzou vedle jak ta jedle. Ostatně se to ukáže v historicky krátké době.
     Moje soukromé informace (a dlouhodobě se ukazuje, že mají k realitě blíže než oficiální) říkají něco dost jiného, než ty průzkumy.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Jaképak rozčilení, jen se divím. Pád Merkelové (moc na něj nevěřím, ale dejme tomu) nebude znamenat zlepšení naší pozice, spíš naopak, jak taky dovozuje Vlk (v článku Potřebujeme Merkelovou nebo ne?). Ne se vším tam souhlasím, ale já Německo „nedělám“ a ty taky ne.. O oblibě politiků většinou rozhodují vnitřní otázky, které jsou cizincům nesrozumitelné.

      Pokud jde o hrozbu z Německa, koho jiného se bát než souseda? Rusové x Poláci, Angličani x Irové… Nechtěl jsem se vměšovat do té „sudetské“ diskuse, ale pokud vím, velmi ostré rozmíšky (včetně střelby) byly v Sudetech už po vzniku ČSR, někdy v r. 1919.

      Ale to opravdu hodně mimo normu představoval až Hitler, který krom jiných „soukmenovců“ (ale i cizinců) zblbnul i sudetské Němce. Je dobré odvozovat představu o národě z takové SINGULARITY??

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Rozmíšky byly hned v roce 1918, ale především na Slovensku s Maďary a trochu s Poláky. Viz Dušan Tomášek „Nevyhlášená válka“ (boje o Slovensko 1918-1920), Epocha, Praha 2005. V porovnání se Sudety/Němci skutečná válka. Němci právě tu opravdovou velkou prohráli na všech frontách a to nemotivuje k nějakému velkému odporu. No, za dvacet let si to vynahradili.

       Se sousedy máš asi pravdu, ale s Němci je to extrémní, ti Teutoni musí pořád někam táhnout, a když netáhnou, tak alespoň chtějí někoho dokopat ke štěstí, jako zrovna teď. Zajímavé je, že s Lužickými Srby jsme tak vyhraněný problém nikdy neměli (dokud existovali nějak samostatně), ani se Slezany (dokud existovali nějak samostatně), ani s Maďary, když ještě byly Horní Uhry. O Slovácích ani nemluvě, když jsme jim k té samostatnosti dopomohli.

       Dovolím si tvrdit, že role Němců ve II.SV byla ostudná, což jistě není překvapivé tvrzení. Ale trochu jinak bych to viděl v SV I. Němci chtěli jen stejně vykořisťovat nějaký zbytek světa jako dosavadní velmoci, prostě si taky líznout. Ti dosavadní je k tomu nechtěli pustit, chtěli žrát sami. Tady tak úplně jednostrannou vinu Němců nevidím, jedni za osmnáct a druzí bez dvou za dvacet. SV II. pak už byla jen vyhroceným druhým kolem téhož zápasu. Nakonec na ten souboj doplatili všichni a smál se strejda Sam. Stalin možná taky, ale za jakou cenu…

       Mele se to odjakživa všelijak, zpravidla k nějakým ranám přijdou i ti nezúčastnění, jako slepí k houslím. Jako třeba ta námi oběma oblíbená saská města na Spiši, kdysi ostrůvek civilizace v té divočině.

       Na Němce mám spadeno. Nějak mě prostě serou.
       🙂

       To se mi líbí

       • Slim napsal:

        🙂
        Chtěl jsem jenom říct, že naší generaci ještě pořád straší v hlavě Adolf Aloisovič.

        Jedna z věcí, která by mě zajímala a kterou nevím je, jestli se k Polákům choval tak zvěrsky proto, že se mu postavili na odpor, nebo z rasového opovržení? Tj. byl by se choval stejně i k nám, kdybychom se byli bránili?

        No, je to těžce hypotetická otázka, já vím

        To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Slime, to mohl být čistý pragmatismus, a i určitý strach.
       Nechat Čechy na pokoji se vyplatí.
       My pak dáme pokoj.
       Polák pokoj nedá, když se mu nešlape brutálně na krk.
       Führer se asi řekl „jsou tady už 1200 let a žádný je nezlomil, v klidu si mluví česky, raději počkám, jak to dopadne se mnou, než se do nich budu srát, nějak to udělat museli, že tady pořád jsou“!

       To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Nedávejte zásluhy Maovi. že „zdechající kobyla nejvíc kope“ mi vtloukala coby prtěti už moje babička narozená v předminulém století. A pochybuji že by o něm a číňanecfh věděla víc než Babička od Němcový.

    To se mi líbí

  • vera napsal:

   A za klid a mír děkujme fotbalu ! všimli jste si toho? žádný summit, žádné protiruské kecy, všechno večer usedá k televizi…:-) a přicházejí významné otázky – když vyhraje Německo, bude to zásluhou Merkelové, nebo Putina? a bude to mít vliv na její pozici? )
   (Mně se teda líbila včera Nigérie – ta jestli si našetří, a do příště koupí Messiho…))

   To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Abychom samou starostí o Angelin osud nezapomněli na aktuality.

  Jmenování ženštiny jménem Malá na spravedlnost je zcela skandální. Zatím předvedla jen bezmeznou loajalitu k Babišovi. Ale to že se podle jeho slov „rychle učí“ bude sotva stačit na tak výsostně odbornou funkci, jakou je MS.

  Leda by jejím úkolem byla jenom čistka nepohodlných státních zástupců. Na to by byla bezostyšná a nevědomá amatérka asi nejlepší

  To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík putuje k vašem sídlu! 😉

  To se mi líbí

 6. Hudec napsal:

  Nu zdá se, že Německo už není to co bývalo.
  Já fotbal moc nesleduju, ale nějak mi zadrhl zrak na dnešním zápase s Koreou (jižní,jasně). A Němci nepostoupili ze skupiny.
  I pro mě nefotbalistu k nevíře.
  Aniž bych to chtěl přeceňovat, další kamínek do mozaiky.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.