Jak se ruský plyn změní ve „vzduch svobody“


Mezinárodní den vdov, Mezinárodní den růžové barvy

Od momentu startu „břidličné revoluce“ téma dodávek zkapalněného plynu (LNG) z USA do Evropy, s bezpodmínečným vytlačením ruského „trubkového“ plynu a následným bankrotem Ruska burcuje mysl mnoha expertů, ale i řadových občanů. Rituální tanečky a informační války kolem výstavby „Severního proudu 2“ a „Tureckého proudu“ tyto nálady jen přihřívají. Zkusíme se podívat, zda má Rusko závažné důvody ke znepokojení, o jakých sumách může být řeč, a proč se místem předání/převzetí „demokratického“ a/nebo „republikánského“ plynu z USA může stát západní hranice Ruské federace.

Jak vidí situaci většina expertů

Podle údajů „Gazpromu“ na rok 2017 spotřeba plynu v Evropě dosáhla 531 mld. m3, ze kterých 37% přišlo z Ruska.

 

 

 

 

 

Ať si budou psát cokoli, v nejbližších letech nemá Evropa čistě ekonomické motivy k nahrazení našich objemů – vlastní těžba klesá, trh Jihovýchodní Asie je pro dodavatele LNG výhodnější a navíc je tento plyn tradičně dražší než „potrubní“ plyn, bude poptávka po plynu v Evropě dále stoupat. Pro nás je důležitý fakt, že ceny amerického LNG, dokonce bez ohledu na minimální ceny plynu na vnitřním trhu, budou v průměru o 70 USD na 1000 m3 výš než běžné evropské ceny, tj. zřetelně vyšší než cena „potrubního“ plynu.

Velmi pochybuji o světlé budoucnosti „břidličné revoluce“, protože nejzajímavější naleziště tohoto plynu jsou už prakticky vybrána, finanční ukazatele zainteresovaných společností jak byly, tak jsou i nadále hrozivé, a „píár“ nemůže trvat věčně. USA mohou přijít na trh, ale to bude čistá politika, mohou odsunout některé hráče, ale nebude to katastrofální.

Prognóza dynamiky cen v Evropě

Budou-li USA ochotny prodávat plyn pod vlastní cenu? Budou.  Za prvé chtějí zlepšit saldo své obchodní bilance. Při objemu prodejů 60 mld. m3 ročně (i tato cifra je na hranici fantastiky), utrží 14 mld.USD. Za druhé dojde k růstu cen části evropské produkce (což zvýší konkurenceschopnost amerického zboží). Při růstu koncové ceny o 5%, se nemusí objem prodejů změnit, může klesnout o 1%, nebo o 10%, anebo o celých 100%. Je třeba vidět citlivost každé komodity. Vezmeme-li v úvahu minimální zisk většiny podniků reálného sektoru, anebo dokonce ztráty, ale i vysokou úroveň konkurence, může nevelká změna ceny silně podkopat pozice mnohých evropských výrobců, na což USA také sází.

Takže je vše logické – USA politickými metodami vytlačují konkurenty z plynového trhu, vylepšují si obchodní bilanci o 14 mld. dolarů ročně, zvyšují ceny pro konkurenty svých výrobců, takže je vše o.k. Evropa a další dodavatelé plynu jsou v minusu… Vše je ale prosté. Proč utrácet peníze za dopravu, pokud lze provést výměnu objemů přírodního plynu, jak je zvykem na trzích ropou a plynem?

Jak vidí situaci odvětvoví experti

Operace vzájemné obměny uhlovodíky se používá stále. Tak se ropa může čerpat do tankerů v Perském zálivu a odplout do … Izraele, se kterým nejsou diplomatické vztahy, a který je prodá touto „prokletou zemí“ – odesilatelem ropy pětkrát denně. Jak to funguje? Ale jednoduše: – do Izraele připlouvá ruská ropa, protože během plavby došlo k záměně – „vyměnili“ ji za ropu, jdoucí z přístavu Usť Luga, což je u Pitěru, do Amsterdamu… A co brání provést stejný trik se zkapalněným zemním plynem?

Proč napadla Gazprom taková blbost, jako budovat „Baltský kapalný zemní plyn“ vedle Pitěru? Proč zkapalňovat plyn, který už prošel 3,5 tis.km rourou, tedy jeho cena stoupla právě o cenu jeho zkapalnění a zpětné zplynování, pokud by to udělali u producenta Jamal (Rusko) hned? Že by v Gazpromu byli samí blbci, kteří neumí normálně počítat? Jistěže ne, protože tento plyn bylo naplánováno vyměnit s plynem katarským a australským, určeným pro země Jihovýchodní Asie. Podle dokladů Gazprom dodává plyn do Číny a Indie, Evropa dostává LNG od různých prodejců. A že je to dražší? – inu, energetická bezpečnost stojí peníze, a vy o ni přece bojujete!

USA nechtějí dodávat plyn do Evropy, oni ho do Evropy chtějí prodávat(!!!), když ho předtím vyměnili za LNG z Kataru, Ruska, Nigérie a dalších míst – a cena? Jenom poslední trouba bude přece v takové chvíli mluvit o penězích…

Jaká je ekonomika takového čarování? Tržba se nemění, protože cena se počítá podle schématu „Henry Hub+“, ale zisk jde na účet optimalizace transportního ramene a nižší ceny katarského plynu (na nalezišti je prakticky nulová, protože plyn vychází jako doprovodný produkt při těžbě ropy a kondenzátu) anebo tradičního jamalského.

To je sice lepší, ale stejně to pořád není ono – proč něco skutečně dělat, jestliže lze jen napsat, že jste něco udělali a všichni tomu uvěří?

Kam to všecko nakonec povede

Klíčová otázka – proč vůbec zkapalňovat/zplynovat plyn, budovat závody, někam vést LNG? Proč, – jestliže nakupují LNG v přístavu… A kam do kontraktu napíšou, tam také bude místo předání/převzetí, a navíc předání se počítá v energetických jednotkách, a ne v metrických.

V papírech se podle kontraktů břidličný plyn z místa těžby na území USA bude přepravovat na západní pobřeží, tam se zkapalní, tankery se doveze do Evropy, zpětně se zplynuje, nasměruje se do systému přepravy plynu (GTS) Evropy, a dopraví do místa předání/převzetí (čistě náhodou to bude na hranicích s Ruskem). Cena se stanoví jako cena na největším plynovém terminálu v USA – „Henry Hub“ plus cena přepravních nákladů od tohoto hubu do místa předání/převzetí. Tak se stane, že koncová cena bude přibližně o 70 USD za 1000 m3 vyšší než ruská prodejní cena (cena ruského plynu je ještě nižší, Gazprom ale přece nebude pracovat se ztrátou). Při zachování existujících principů cenotvorby v USA a v Evropě bude uvedený rozdíl cen zachován.

V praxi to bude vypadat následovně: – zemní plyn z Ruska bude plynovodem dodán do GTS Evropy. Na papíře proběhne jeho záměna za podmínky stejné výnosnosti (koncová cena minus zisk na trhu Evropy) za plyn v Číně, USA nebo kdekoli jinde. Existovat může i varianta, kdy plyn bez zbytečných komplikací budou prostě prodávat americké ropné společnosti. A dál se stane zázrak – amerikanizovaný zemní plyn, očištěný od sovětského dědictví a „putinizmu“, bude přeprodán evropským společnostem, ovšem o 70 USD  dráž.

Budou fyzické dodávky LNG do Evropy? Samozřejmě, že ano! Jen původem katarský, nigerijský, ruský zkapalněný plyn bude slavnostně vítán velvyslancem USA ve společnosti místních evropských politiků a úředníků. A ať si někdo dovolí ceknout něco o totalitárním plynu! No, a ostatní producenti LNG najednou přestanou plyn do Evropy dodávat – čistě náhodou …

K čemu všecky tyto tanečky? Evropští politici musí souhlasit s kupováním plynu o 70 USD dráž v rámci euroatlantické solidarity, – a nevypadat přitom jako idioti.

Co získají USA? Oněch 14 mld. USD tržeb, 4,3 mld. USD čistého zisku jen tak (kapitalizace politického vlivu) a ztrátu konkurenceschopnosti evropského hospodářství. No, a ještě lze ušetřit na budování infrastruktury LNG. Třebaže, samozřejmě na papíře, je lze i postavit.

Čím tato situace hrozí Rusku

Pokud USA nepřetlačí Evropu, tak se pro Rusko prakticky nic nemění – cena LNG z USA bude vyšší než evropská cena. Nevelké dodávky „amerického“ plynu půjdou do Polska, Litvy a řady dalších satelitních horlivců pro západní demokracii.

Pokud Evropa tlaku USA podlehne – budou projekty plynovodů dokončeny, zemní plyn se jimi bude dopravovat ve stejných objemech, jen část plynu budou prodávat americké společnosti a/nebo se podle složitých schémat bude měnit na plyn z Austrálie a Kataru. Budou finanční ztráty? Podle toho, jak se domluví (talentovaných lidí je dost), ale jejich výše nebude podstatná. V podstatě se bude jednat o kartelovou dohodu dodavatelů proti Evropě, ale to už nejsou naše problémy…

A neměli bychom zapomínat, že k té době bude (novými plynovody) 25 mld.m3 plynu směřovat z Ruska do Číny, s perspektivou na výšení na 48 mld.m3.

Zdroj: https://aurora.network/articles/140-jenergetika/59506-kak-rossiyskiy-gaz-budet-prevrashhat-sja-v-vozdukh-svobody

Překlad:180621

A nakonec malou východní perličku http://uawire.org/poroshenko-ukraine-to-create-eu-group-to-stop-nord-stream-2#

Poroshenko: Ukrajina vytvoří skupinu EU aby zastavila Nord Stream 2

Poroshenko vysvětlil rozsah hrozby, že Ukrajina utrpí ztrátu 3 miliardy dolarů od zavedení  Nord Stream 2.

Poznamenal, že druhý faktor, který je třeba vzít v úvahu, je faktor bezpečnosti, který přestane fungovat, pokud by Rusko dostalo příležitost dodávat zemní plyn do Evropy při obcházení Ukrajiny.

„Proč Putin váhá předtím, než zaútočí na náš stát? Když jsme v roce 2014 neměli téměř žádnou armádu, proč nešel dál?“ „Protože pokud bude v důsledku agrese zastavena síť pro přepravu plynu, pak Putin přestane přijímat platby od Evropa pro plyn čerpaná pro tranzit přes Ukrajinu a tato částka v loňském roce činila 30 miliard dolarů, Rusko nebude žít bez těchto 30 miliard dolarů, a když obejdou [Ukrajinu], tento bezpečnostní faktor přestane pracovat, „zdůraznil Poroshenko.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Jak se ruský plyn změní ve „vzduch svobody“

 1. Bavor V. napsal:


  Německé bludiště pro Angelu

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   „A neříkej, že Ti nic nedávám“ – s těmito slovy hodil Trump Merkelové po stole pár bonbonů. Tak měl, podle amerického analytika Iana Bremmera (citace z CBS), svérázně zaregovat na pokus německé kancléřky a kandského premiéra, přimět ho k podpisu závěrečného kommuniké summitu. Trump byl nanejvýš nespokojen a celé setkání proseděl s rukama skříženýma na hrudi.
   Zdroj: Apolitiku

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Už víme proti komu jít, ale nějak se nám to zamotává s kým.
    Víme, že jsme pevnou a nedílnou součástí současného Západu, ale nějak ztrácíme přehled kterého. Doby posthistorické idyly skončily a kolo dějin se otočilo dál a nám nezbývá než doufat, že nejsme jeho obruč. Ale kdo tedy, když ne my? Že by to břemeno vzal na sebe někdo mocný a místo spolehlivé loukotě či dokonce osy převzal naši roli kousku obruče?
    Blázni se radují………..

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.