Kdo jsou hlavní obchodní partneři Sýrie? Írán? Rusko? Ne!


Mezinárodní den čokoládové zmrzliny

květen 22/ 2018 Arabi Souri

Rusko – Sýrie – Írán

Během uplynulých 7 let syrské krize známé jako Teroristická válka vedená NATO a spol. se Syrská arabská republika přirozeně uchýlila ke svým strategickým spojencům, pak k partnerům a pak k přátelům k udržení fungování podnikatelského sektoru, aby se země uchránila před totálním kolapsem státu.

Především pohled na vztahy Ruska a Íránu se Sýrií.

Nezapomínejme, že během 8-leté Iránsko-Irácké zbytečné války mezi oběma sousedy se Sýrie pevně postavila na stranu Íránu, čímž se odklonila od hlavního arabského bloku, který podporoval Saddáma Husseina, protože syrské vedení od počátku vnímalo, že válka byla zahájena USA s cílem oslabit obě země Írán a Irák.

Syrská posice stát PEVNĚ za Íránem, což v té době žádná další země na světě neudělala, pomohla íránskému státu a íránské armádě bránit svou zemi a zachránit ji před bezprostřední porážkou. A byl to právě Syrský postoj, kvůli kterému se většina Arabů rozhodla pomstít se Sýrii, uvalujíc na ni těžkou blokádu a s proti-islámskými teroristy z Muslimského bratrstva vycvičenými Saddámem Husajnem,   Jordánskem podporujícím  jejich pohyb, a financovanými Saúdy a jinými  zeměmi způsobující, že Syřané krváceli v ulicích.

Jeden z teroristických zločinů se stal v Bagdádské ulici (ta ironie) v Damašku, který si v ulicích koncem listopadu 1981 vyžádal životy více než 200 lidí, většinou civilistů.

Když Katarský Emír navštívil v roce 2007 Dr. Bašara al-Asada a nabídl mu „dohodu, která se podle jeho mínění neodmítá“, propojit katarský plyn z Kataru přes Saúdský stát, Jordánsko, Sýrii až do Evropy, Dr. Assad jednoduše zamítl. Nabídka by udělala ze Sýrie jako mezinárodního uzlu pro distribuci plynu, velmi bohatou a prosperující zemi spolu s platbami v hotovosti pro zemi a dokonce i hezkými platbami pro prezidenta Assada, ale to by bylo na úkor Íránu a Ruska.

Dr. Assad vzal v úvahu, že rozvíjející se ekonomiky Íránu a Ruska by byly obě zbaveny svých hlavních příjmů. Doktor Assad se svým vznešeným srdcem předložil Kataru protinabídku s iniciativou „5 moří“, spojit síly všech zemí, které sídlí na březích Černého moře, Středozemního moře, Rudého moře, Arabského / Perského zálivu a Kaspického moře – s výjimkou Izraele, přirozeně. Letěl k panu Putinovi a ukázal mu plán a ten mu poděkoval za to, že zachránil Matičku Rus od druhé vlny hladu a slíbil plnou podporu Sýrii v případě jakékoliv agresivity v táboře, ke kterému Katar patřil.

Hospodářská a rozvojová iniciativa prezidenta Bashara al-Assada v oblasti 5 moří

No, roky uběhly a na Sýrii zaútočil blok zemí, jehož byl Katar součástí, a byl to jeden z nejhorších útoků, kterých byl svět svědkem, s více než 80 zeměmi, kde sám Katar a Saúdská Arábie financovali 137 miliardami dolarů všechny druhy podlostí, co svět zná, jen kvůli zničení Sýrie a svrhnutí syrské vlády.

 

V reakci na tento útok, a jak se očekávalo od Ruska a Íránu, které Sýrie zachránila před hladem a úplným rozpadem, oba podporovali Sýrii, no, ale  NE doopravdy. Poslali nějaké jídlo, Rusko poslalo některé zbraně, zvýšilo svou přítomnost v zemi na určených místech a vypnulo své systémy protivzdušné ochrany během tripartitní agrese NATO v zemi. Nějaká humanitární pomoc přišla i z Ruska a z Íránu . Ale NE, a MOC SMUTNÉ NE, když Sýrie potřebovala nutně své ‚spojence‘ k záchraně, oba mysleli, že jsou neporazitelní a využívají Sýrii spíš jako  příležitost, odstrašovat každou zemi zapojené do ničení Sýrie na Syrský účet.

Je ostudné, že za uplynulých 7 let syrské krize ani Íránský, ani ruský prezident nenavštívili Sýrii …! Jediná návštěva, kterou Putin udělal, byla u jeho vojáků a v průběhu této události se vyskytla námitka pro nedodržení protokolu. Ale státní návštěva Damasku nikdy nebyla provedena bez jakéhokoli důvodu. Zatímco jak iránští, tak i ruští prezidenti skákali z jedné země do druhé v protisyrské táboře, pan Putin navštívil Jordánsko jednou, Izrael a Turecko bezpočtukrát, Egypt, mimo jiné.

 

Obě země, Írán a Rusko nabídly obrovské nabídky investic ve všech oblastech, podnikání více než obvykle, s každým ze zemí v táboře bojujícím se Sýrií, včetně Kataru a Saúdské Arábie,  kterým nabídli „historické dohody“, Írán posílil své hospodářské vztahy s Erdoganovým režimem, zatímco Putin nabídl jaderné elektrárny všem zemím, které navštívil, nabídl také systémy letecké obrany S400 členskému státu NATO Turecku, a Egyptu, který USA zásobují pšenicí! A protože nikdo neměl zájem o financování ruské jaderné elektrárny ve výši 20 miliard dolarů, která má být postavena v Turecku, Putin nabídl, že ji sám financuje. Ale nikdy v Sýrii, zemi, která potřebovala takovou elektrárnu a takový systém obrany nejvíce v celém regionu. Pan Putin stále odmítá dodat leteckou obranu S300, kterou si Sýrie koupila v roce 2010.

Nyní, když jsem vyjádřil svou mou nelibost, vraťme se k obchodování, zde je seznam obchodních partnerů Sýrie seřazených podle procentuálního podílu dvoustranného obchodu v roce 2016, který zveřejnil Syrský ústřední statistický úřad:

 1. Čína, největší obchodní partner Sýrie s 8,2% celkového syrského zahraničního obchodu.
 2. Libanon: 6,3 %
 3. Rusko: 6 %(nezapomeňme na zbraně, které Sýrie testuje pro Rusko v reálných bojových podmínkách)
 4. Irák: 4,3 %
 5. Egypt: 4 %
 6. Spojené arabské emiráty: 3,5 %
 7. Saúdská Arábie: 3,44 %
 8. Ukrajina: 3 %
 9. Turecko: 2,7 % (nezahrnuje roputovárny a pšenici,  kterou Erdoganovi lupiči z ISIS , FSA a Nusra Front ukradli ze Sýrie)
 10. Brazílie: 2,10 %
 11. Indie: 2,09 %
 12. Írán: 2,01 % …!

Stojí za zmínku, co je zřejmé z íránské zahraniční politiky: Hodně mluvte, konejte málo. Iránský vrchní vůdce Ajatolláh Chameneí nařídil zřídit úvěrovou linku pro íránské společnosti, které dovážejí ze Sýrie. Osobně se „domnívám“, že Iránští vládní úředníci, kteří se zabývají touto otázkou, se stále snaží zjistit, co znamená „úvěrová linka“, nebo kde je Sýrie?

Autor, podepsán vlastní rukou, jsem ultra-vlastenecký syrský emigrant, který se zabývá psaním článků na obranu své země a přispívám na sociálních médiích v třetím jazyce, , abych dosáhl maximálního publika. I když velmi vážně oceňuji oběti ruských a iránských vojsk v syrské válce proti terorismu, ve které bojují vedle hrdinů syrské arabské armády, i nadále velmi podezíravě pohlížím na politiky v obou zemích Íránu a Rusku; můžete hádat, jaké na to mám důvody. A ty nemají nic společného s tím, že jeden z nich držíc černý pás v judu hraje šachy a druhý pečlivě a pomalu plete velký perský koberec.

https://www.syrianews.cc/syria-main-trade-partners/

Ale: https://en.muraselon.com/2018/06/two-flights-to-moscow-each-week-from-damascus/

P.S.

Zítra je Den nejlepších přátel. Tak nezapomeňte.

Příspěvek byl publikován v rubrice tumblr se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na Kdo jsou hlavní obchodní partneři Sýrie? Írán? Rusko? Ne!

 1. NavajaMM napsal:

  Ten prehľad zahraničného obchodu Sýrie ma zaujal. Sýria má teda zahraničný obchod veľmi diverzifikovaný. Týchto 12 najväčších partnerov jej robí len asi 40 % všetkého objemu zahraničného obchodu.
  Pre porovnanie:
  Českej republike urobí 40 % zahraničného obchodu len Nemecko so Slovenskom.
  Keby sme urobili zoznam 12 najväčších zahraničných partnerov ČR, dajú dohromady 75 % zahraničného obchodu.
  …a to je Sýria niekoľko rokov vo vojne a vlastne v núdzovom stave.

  Pre zaujímavosť, prvých 5 najväčších partnerov Slovenska (v poradí, spolu dajú 51,9 %):
  Nemecko 15,5 %
  ČR 10,4 %
  Rusko 10,2 %
  Kórea 8,6 %
  Čína 7,2 %

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  ultra-vlastenecký syrský emigrante – nemáte to lehký, čert aby se v tom předivu vzájemných vztahů vyznal. Nepodceňuji úlohu Assada a už vůbec ne Syrský arabský armády, ale ruku na srdce, kdyby to bylo úplně tak, jak vyzněl článek, asi by byla realita pro Sýrii mnohem horší, si tedy myslím.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Máte zcela pravdu. Ultravlastenecký program může být zajímavý, ale výsledky zcela jistě nepřinese. Chybí mu odstup a pochopení širších souvislostí. To je problém zcela všech lidí příliš zaujatých vlastními problémy.
   Nemluvě o tom, že si namlouvají věci, které jsou daleko od pravdy. I Assadova Sýrie se chovala pragmaticky, jak vůči Íránu, tak i Rusku. Nebyla – a ani neměla důvod být tak altruistická, jak si nalhává autor.
   Lze jen doufat, že ve vedení Syrské republiky nejsou zastoupeni lidé s názory blízkými autorovi.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Tenhle člověk je opravdu „ultra“. Už jsem od něj četl hodně článků a všechny vyčítají Putinovi, že se málo zajímá o Sýrii a mnohem více o okolí. Ale tohle jsem dal spíše jako zajímavost ohledně toho obchodu. Jen nevím, zda autor má skutečné podklady nebo si je přizpůsobil svým názorům.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Putin se zajímá o Sýrii přesně v intencích jeho potřeb a zájmů, což je naprosto správně. Sýrie pro něj není stěžejní a nehodlá pro ni vykrvácet. Ale rád beztrestně nasere Západ a pomůže s obnovou infrastruktury. V tomto případě se chová jako naprosto vzorový státník.

     To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  ta první věta popírá to, co dál píšete, příteli! Neznám pravdu a už vůbec ne zcela. A tak je to se vším. Znát pravdu a ještě k tomu celou, to bych nesnesl, vono se s tím totiž blbě žije. Člověk si musí nalhávat, s tím se žít už dá! Myslím, že mi můžete věřit = koneckonců celej život nic jinýho nedělám, než si nalhávám, funguje to!

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  V mez. obchodu máme i vlastní novinku.
  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3847754/eu-chce-nova-cla-na-zbozi-z-usa-zacit-uplatnovat-od-cervence.html

  Tak bourbon už nepiju dávno, je na mně moc sladký; džíny mám německé – tak snad se mně nová cla zatím nedotknou. I když, čert tomu věř, je tam hodně křížových vazeb

  Začíná nový horký den, ale zatím jsou aspoň noci chladnější. Zítra je 8. a horký Medard (dá se to obrátit?) to by mohlo znamenat horké léto 😦 bože nedopusť! V příštím životě budu meteorologem.

  Kdy že je ten den Nejlepších přátel, už dnes?

  To se mi líbí

 5. Laco G. Mlynář napsal:

  Poněkud hoaxový článek.
  Předně, pokud by Rusko nevstoupilo do konfliktu, Sýrie už by byla dnes pod vládou ISIS, ne Assada.
  Za druhé, ani čísla o dvoustranném obchodě nějak nesedí. Dvoustranným obchodem zřejmě autor myslí celkový obrat, takže import i export.
  Podle portálu businessinfo.cz byl za rok 2017 export a import Sýrie následující:

  Největším exportním odbytištěm byly v roce 2017 Libanon (31,5%), EU (13,7%), Irák (10,3), Jordánsko (8,8%), Čína (7,8%), Turecko (7%), Alžírsko (2,4%) Egypt (2,2).
  Celkový export Sýrie v roce 2017 96 mil. EUR

  Nejdůležitějším partnerem na straně importu byly v roce 2017 Rusko (32%), Turecko (16,7%), Čína (9,5%), EU (9%), Libanon (3,4%), Jižní Korea (2,1%),Egypt (1,7 %).
  Celkový import Sýrie v roce 2017 537 mil. EUR

  Takže Čína rozhodně není největším obchodním partnerem Sýrie, tím je jednoznačně Rusko.

  Čína se každopádně chystá být největším participantem na obnově Sýrie už také z důvodu svého gigaprojektu Hedvábné stezky, jejíž jedna větev je plánována přes Sýrii ke Středozemnímu moři.

  To se mi líbí

 6. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík… 😉

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.