Zaujímavé zhody troch prezidentov


Pán Bavor mi poslal na spracovanie niekoľko článkov o prebiehajúcej vládnej kríze v Taliansku, do ktorej tvorivým spôsobom vstúpil prezident Mattarella. Odmietol vymenovať za ministra financií euroskeptika Paola Savonu, čím zabránil, aby sa v Taliansku ujali vládnutia víťazné strany po posledných voľbách (Hnutie 5 hviezd – H5H a Liga severu – LS).

V stručnosti, čo sa v Taliansku stalo? Po dlhých týždňoch rokovaní medzi víťaznými stranami sa v uplynulých dňoch začala črtať definitívna podoba Talianskej vlády, ktorej premiérom sa mal stať právnik Giuseppe Conte. Koncom minulého týždňa Conte oznámil prezidentovi Mattarellovi zloženie svojej vlády a prezident odmietol akceptovať meno Paola Savonu ako budúceho ministra financií. Dôvodmi prezidenta Mattarellu boli postoje Savonu ku spoločnej mene – euru. Savona je zásadným prívržencom návratu k národnej mene, vyhlásil doslova, že euro je pre Taliansko „nemeckou klietkou“. Jeho vymenovanie vy podľa prezidenta zneistilo investorov do dlhopisov talianskej vlády a akcií podnikov a tým by destabilizovalo taliansku ekonomiku. Designovaný premiér Conte vzápätí prehlásil, že kvôli nemožnosti zostaviť vládu vracia prezidentovi poverenie.

Z hľadiska budúcnosti EÚ aj eurozóny je talianska vláda veľmi dôležitá, veď Taliansko je jednou z najväčších ekonomík eurozóny a je to jedna z kľúčových krajín pri riešení súčasnej migračnej krízy. V tomto príspevku však nechcem podrobne rozoberať nuansy politickej situácie v Taliansku. Na to mi chýbajú hĺbkové informácie a prehľad. Na tejto situácii ma však zaujali zvláštne paralely, ktoré sa v rozpätí len niekoľkých týždňov, veľmi podobne zopakovali okrem Talianska aj v Čechii Českej republike a na Slovensku.

Prvou podobnosťou je to, že Slovensko, Česká republika aj Taliansko sú parlamentné republiky a v žiadnej z nich nemá prezident ústavnú právomoc personálne formovať vládny kabinet. Napriek tomu sa zdá, že všetci traja prezidenti to skúsili. Najskôr v marci Andrej Kiska, keď odmietol v rekonštruovanej vláde Petra Pellegriniho vymenovať Jozefa Ráža ml. za nového ministra vnútra. Druhým v poradí bol Miloš Zeman, ten pri poslednom dejstve zostavovania vlády Českej republiky avízoval, že nemieni vymenovať navrhovaného Miroslava Pocheho za ministra zahraničných vecí. Do tretice sa teraz pridal Sergio Mattarella. V Českej republike sa donedávna nezdalo, že by prezident Zeman, mal záujem zablokovať vytvorenie koaličnej vlády. Momentálne prebieha vnútrostranícke referendum v ČSSD o vstupe do vlády s hnutím ANO a niektorí komentátori spomenuli, že ako o riešení pri prípadnom neúspechu rokovali Andrej Babiš s Milošom Zemanom aj o alternatíve úradníckej vlády. V obidvoch ďalších prípadoch, na Slovensku aj v Taliansku, šlo o tlak na veľkú zmenu a o smerovanie na iné politické riešenie.

Na Slovensku ani prezident, ani vládne strany, nehnali konflikt na hranu. Premiér Pellegrini vymenil meno Ráž za Tomáša Druckera, ktorý už bol v predchádzajúcej vláde ministrom zdravotníctva, a prezident Kiska už nepokračoval v obštrukciách, keď od vládnych strán dostal záruku, že nová vláda dostane v parlamente dôveru. V tejto situácii sa síce hovorilo aj o predčasných voľbách, aj o odvolaní prezidenta kvôli prekračovaniu ústavných právomocí, dokonca sa špekulovalo o zámere vymenovať úradnícku vládu, ale ostalo len pri mediálnej delostreleckej príprave.

Reakcia vládnych strán v Taliansku však bola najtemperamentnejšia. Odmietli namiesto Paola Savonu nominovať iného človeka a vrátili prezidentovi poverenie na zostavenie vlády. Vodca H5H Luigi Di Maio dokonca vyhlásil, že prezident uráža ústavu a že by ho taliansky parlament mal odvolať. Sergio Mattarella však nie je žiadna „politická trasorítka“. Pochádza zo známej politickej rodiny zo Sicílie. Jeho brat Piersanti bol na Sicílii guvernérom a Mattarella sa venoval právnickej praxi, no Piersanti sa stal obeťou atentátu a Sergio Mattarella vstúpil do politiky namiesto neho. Jeho reakcia na kroky nádejných vládnych strán bola rýchla a rozhodná. V pondelok 28. 5. poveril rokovaním o zostavení úradníckej vlády Carla Cottarelliho, bývalého vysokého úradníka v Medzinárodnom menovom fonde, orientovaného proeurópsky. V Taliansku má však prezývku „pán Nožnice“ kvôli svojim návrhom na radikálne strihanie verejných výdavkov.

Vodca LS, Matteo Salvini, síce nepodporil iniciatívu H5H na odvolanie prezidenta, ale veľmi kriticky sa vyjadril o jeho odmietnutí vymenovať všetkých ministrov navrhnutej vlády. Povedal, že prezidentovo veto voči Savonovi je vyjadrením hlavne postoja Paríža a Berlína a je to pokračovanie nemeckého úsilia o ovládnutie Európy, ktorého sa ešte nevzdali od čias nacizmu. Povedal doslova: „Taliansko nie je žiadna kolónia a nemeckí investori nám nebudú prikazovať, čo máme robiť. …Načo potom máme voľby, keď o vláde rozhodujú ratingové agentúry a finančné lobby. … V demokracii, ak ešte stále máme demokraciu, je len jedno riešenie. Nech sa vyjadrí ľud Talianska.“

Vodca  H5H Luigi Di Maio tiež nešetril nahnevanými komentármi. Snahu o zostavenie vlády Cottarelliho komentoval: „Prezident vymenil vládu, ktorá mala väčšinu, za jedného človeka, ktorý väčšinu nikdy nedosiahne.“ A dodal (všimnime si, ako nám tu zas vyskakujú tie paralely): „V tejto krajine môže byť ministrom aj odsúdený zločinec, aj človek obvinený z korupcie, ale ak sa niekto vyjadruje kriticky na adresu Európy, nemôže byť ministrom financií.“

Slovenský prezident Kiska zdôvodňoval svoje odmietavé stanovisko emocionálne. Na pozadí masových pouličných protestov hovoril o nutnosti obnoviť dôveru verejnosti a poukazoval na niekoľko rokov starú spoločnú fotografiu Jozefa Ráža s Robertom Kaliňákom v motorkárskom klube. Na emócie a reči o dôvere by mal dôvod aj prezident Zeman. Miroslav Poche pri poslednej prezidentskej voľbe podporoval Jiřího Drahoša. Prezident Zeman však na strane Pocheho poukazuje na podporu európskej politiky migrácie a dôvodí, že hlava štátu a minister zahraničných vecí by mali byť v zásadných otázkach zajedno. Taliansky prezident Mattarella sa zas emóciám vyhol úplne. Bol vecný poukázal na to, že hoci vystúpenie Talianska z eurozóny nie je na programe dňa, Savona sa výslovne vyjadril, že by Taliansko malo mať záložný plán „B“ pre prípad celoeurópskej krízy. Kvôli štátnej bezpečnosti by tento plán mal byť tajný. Hoci je podľa zdravého rozumu prejavom zodpovednosti, že niekto chce myslieť na všetky alternatívy, Mattarella tvrdí, že samotná existencia takého alternatívneho plánu zneistí investorov natoľko, že ich reakcia prehĺbi krízu a bude viesť k proroctvu, ktoré sa samo naplní.

Keďže v priebehu utorka vydali agentúry správu, že Cottarellimu sa pravdepodobne nepodarí zostaviť vládu, tá by totiž aj tak musela dostať dôveru parlamentu, v ktorom majú H5H a LS bezpečnú väčšinu, v Taliansku zrejme udalosti spejú k predčasným voľbám, ktoré sa môžu konať už v auguste alebo septembri. Komentátori však už vyjadrili pochybnosť o ich výsledku. Ak doterajší víťazi volieb neurobia chybu a nebudú sa stavať príliš radikálne proti euru, predčasné voľby zrejme situáciu nezmenia. Tak uvidíme, ako sa budú ďalej vyvíjať naše paralely.

 

Spracoval 

Zdroje:

https://www.express.co.uk/news/world/965984/Italian-political-crisis-Matteo-Salvini-League-Five-Star-EU

https://www.theguardian.com/world/2018/may/27/italys-pm-designate-giuseppe-conte-fails-to-form-populist-government?CMP=share_btn_tw

https://www.euractiv.com/section/future-eu/news/technocrat-pm-to-take-over-as-president-steps-in-to-protect-the-euro/

https://www.thelocal.it/20180528/italy-political-chaos-m5s-impeach-president-sergio-mattarella

https://www.bloomberg.com/view/articles/2018-05-29/italy-s-nightmare-has-no-end-in-sight

https://svet.sme.sk/c/20836616/taliansko-prezident-sergio-mattarella-zablokoval-vladu.html

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/471175-taliansky-prezident-odmietol-euroskeptika-na-financiach-vlada-nebude/

https://zpravy.idnes.cz/miroslav-poche-kandidat-na-ministra-zahranici-f40-/domaci.aspx?c=A180521_094910_domaci_jumi

https://www.novinky.cz/domaci/472360-zeman-odmitl-pocheho-jako-ministra-zahranici.html

https://zpravy.idnes.cz/andrej-kiska-odmitl-jmenovat-vladu-peter-pellegrini-jozo-raz-mladsi-robert-fico-gdi-/zahranicni.aspx?c=A180320_112015_zahranicni_aha

https://zpravy.idnes.cz/miroslav-poche-milos-zeman-komentar-petr-kolar-fri-/domaci.aspx?c=A180522_101052_domaci_PAS

https://www.thelocal.it/20180529/how-italian-and-international-press-reacted-to-unprecedented-political-crisis

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

47 reakcí na Zaujímavé zhody troch prezidentov

 1. bob napsal:

  Já teda s tím, že prezident nechce někoho jmenovat nemám problém.
  Pokud by neměl jinou volbu, než jmenovat, koho stanoví premiér, nechť jmenuje premiér. Anebo, abychom byli in k tomu vyvinutý robot.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Ja s tými prezidentskými obštrukciami problém mám. Prezidenta vnímam (podľa znenia našich ústav) ako stelesnenie abstraktného štátu. Vymenovať ministrov vlády je jedna z funkcií, ktoré prezident vykonáva, nie je to jeho osobné privilégium, a ten akt vyjadruje, že minister slúži tomu abstraktnému štátu a nie osobe premiéra. Ak prezident plní svoje funkcie „podľa vlastného uváženia“, aký príklad tým dáva ostatným zložkám štátu? Napríklad okresné oddelenie polície podľa zákona vydáva OP. Čo keby si ten funkcionár, čo to robí, povedal, že niekomu OP nevydá, lebo má na ramene vytetované „Putin“ a že keby na toto nemal mať právo, že by už existovali na vydávanie OP automaty.
   V našej slovenskej ústave je jedna možnosť, kedy by prezident navrhnutého ministra legálne nemal vymenovať. Minister totiž musí byť osoba, ktorá je zvoliteľná do parlamentu. Teda je tu priestor na akúsi kontrolnú funkciu prezidenta pred vymenovaním ministra. Nejaké rozširovanie tohto kritéria už je prezidentova svojvôľa (a zlý príklad).

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Já jsem spíše zvědav na to, až se Zeman opravdu šprajcne a Pocheho nejmenuje, jak budou naši „demokrati“ ječet, že tohle a támhleto. Přitom má vzor právě v té Itálii. A také naopak jsem ještě nezaznamenal od týchž lidí reakci na Mattarellu. Že by se báli toho, že si sami sobě naběhnou na vidle?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     A tady jedna reakce na situaci v Itálii s ohledem na euro. Ale Slime, vy to nečtěte, je to Sputnik
     https://sputniknews.com/analysis/201805311064959823-italy-populist-elections-government-eu/

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Vztekáme se? Zbytečně, když pánbůh dopustí, i sekyra spustí.

      Článek jenom konstatuje zřejmou skutečnost, že Itálie je průser (který by ovšem dopadl i na nás). Abych vám to jaksi „stavařsky“ přiblížil. Jejich vystoupení z € by bylo asi jako by si nájemníci čtvrtého patra desetipatrového domu usmysleli, že si svoje patro vytáhnou ven.. Provázanost států EU a zejm. EA prostě mnohým uniká.

      Potíž je v tom, že všechny varianty jsou špatné. Soros má (jako obvykle 🙂 ) pravdu, když žádá, aby EU upustila od požadavku vstupu do €.
      http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2494228-pryc-s-migracnimi-kvotami-vlivny-miliardar-soros-predstavil-plan-zachrany-eu

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Ale Slime, vztekat se? Nad čím? Nad tím, že neuznáváte jiné zdroje než ty „vaše“? To je spíše k smíchu. A co se týká toho přirovnání, není zrovna nejšťastnější. Protože ta souvislost tam není. Prostě z eura se vystoupit dá. Ze 4.patra to jde poněkud obtížněji – pokud se nejedná o dům u buněk.

       To se mi líbí

       • Slim napsal:

        Už dlouho pozoruji, že nechápete, co se vám říká. Samozřejmě že se DÁ, ale s příslušnými důsledky.
        Teď se o tom poučují Britové, libra depreciovala asi o čtvrtinu a ještě není konec.

        Pro nás dva asi zbývá jako téma jen počasí 🙂

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Vy jste jako ten Mattarella. Bál se, aby protieurový ministr neohrozil trhy a svým rozhodnutím rozházel trhy.

        To se mi líbí

       • Slim napsal:

        Kdepak, tak šedivý ještě nejsem.

        Tohle je taky zajímavé. Už jsem tam pár let nebyl, ten výhled tam nahoře je nádherný.

        https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nejvetsi-baterie-v-cesku-slavna-prehrada-dlouhe-strane-bude-mimo-provoz-48198?dop-ab-variant=1&seq-no=1&source=hp

        To se mi líbí

       • vera napsal:

        Nojo, Slime, je současná slábnoucí libra něčeho výrazem? Nemůžu se s váma pustit do odborné debaty, jenom si pamatuju, že měny kolísají, konkrétně u libry se zprávy o propadech na historické minimum najdou už v roce 2008, 2014, takže jde o celkem běžnou situaci, a nemusí být spojená s brexitem?

        To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        No já nevím, ona slábnoucí libra. Vůči koruně už posiluje minimálně měsíc. Myslím, že i vůči euru nijak neztrácí.

        To se mi líbí

       • oh napsal:

        No, Slime, tentokrát nechápu ten proslov o britských důsledcích vystoupení z eura ani já. Pokud vím, Britové měli na povinné přijetí eura vyjednanou trvalou vyjímku a vystupují „jen“ z Evropské unie. (A podle toho, co předvádí Mayová a londýnský parlament, se jim zase až tak moc pryč z EU nechce.)
        Jj, Soros má v hlavě zjevně dost dobrý mozek a postřehl, že „Brusel“ moc tlačil na pilu.

        To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        Mohl by mně někdo, kdo dal na můj příspěvek mínusy, vysvětlit za co? Protože nic nehodnotím a ta skutečnost, že libra vůči koruně posiluje, je mimo diskusi, tak to prostě je. Mimochodem libra měla vůči koruně kurs před brexitem kolem 34, 00 Kč za 1 libru, ted má asi 29,5 Kč za libru, to není 1/4 jak tvrdí Slim. K tomu musíme připočíst intervence ČNB v té době.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jsou mínusy, kdy je jasné, že něco vyjadřují. Tady se buď někdo netrefil správně (což se také stává a je to možné opravit kliknutím na +), nebo je to debil (o čemž jsem přesvědčen já) a tím nemá cenu se zabývat.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        mínusy nikomu nedávám,

        ale můj názor je,že bych se nedíval pouze na kurs libry který byl těsně před referendem o vystoupení z unie,ale podíval bych se na to jaký byl vývoj kursu od května 2015,tam už ta čtvrtina vidět skoro je.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Krátkodobý pokles není celkový pokles. V tom má Kočka pravdu.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        pane Bavore,
        kočka o žádném krátkodobém poklesu nepsala,kočka psala o krátkodobém růstu libry vůči koruně takto:

        „Vůči koruně už posiluje minimálně měsíc.“

        ale hlavně rozporovala tvrzení Slima že to není čtvrtina,ale ona to ta čtvrtina už skoro je,to je fakt.
        Slim má podle mě pravdu.

        To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        Ano a to je právě ono, ani ne za půl roku byla libra o 2 Kč levnější než v tom červnu 2015, prostě to kolísá a brexitem to ani být nemusí, nejen brexitem, má na to vliv mnoho faktorů a také tenkrát, už jsem to psala, intervenovala ČNB, takže i to hraje roli samozřejmě.

        To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       to je jako se zubem, Slime, nikdo nezpochybňuje jeho nezastupitelnou funkci tam kde je, dokonce ani zub moudrosti, pokud má ekvivalentní protikus a je OK. Ale pokud není zbytí a zub musí ven, tak se holt musí přikročit k zubařsky osvědčeným postupům … myslím ale, že onu „provázanost“ povyšovat na něco neměnnýho a vlastně neuskutečnitelnýho není od Vás úplně férový připodotknutí (zvýrazňuji to slovo).
       P.S.
       Když mě učili tahat římsu a šablona se mi zasekávala na saních šablony, takovej starej machr pouze řekl: „Když to šlo tam, musí to jít i zpátky, dej to sem, já se vo to pokusím“. Věděl, Slime, že „pokusím“ je pro něj „vím jak na to!!! a o tom by měla bejt diskuse varianty „B“, když EU ti deprivanti hatí a voni, Slime, ji skutečně hatí!!! To není o Bavorovi a počasí.

       Liked by 1 osoba

    • NavajaMM napsal:

     Začína byť zreteľné, že v Európe všetko so všetkým súvisí. Pre „proeurópskych demokratov“ je veľmi dôležité, aby v Taliansku mali tú prezidentskú poistku a aby bola funkčná. Preto si myslím, že nebudú príliš kričať proti Zemanovi, aby neupozorňovali na to, že „sa to nemá“. Zeman, ako nadpriemerne inteligentný politik, to vie a využíva.

     Napríklad u nás – Kiska nevymenoval Ráža, ktorý by na MV isto priniesol citeľnú zmenu. Jeho náhradník Drucker po pár týždňoch abdikoval a ministerkou je Denisa Saková, ktorá bola štátnou tajomníčkou pod Kaliňákom. Teda v princípe žiadna veľká zmena. A prešlo to. Tá Kiskova obštrukcia vlastne nemala zmysel a bola kontraproduktívna. Leda že…
     …bol Kiska predskokanom Mattarellovi.
     A Zeman to prekukol a povedal si „proč ne“?
     To je moja (konšpirátorská) interpretácia. Do hlavného článku som to nedával, ale do diskusie – prečo nie? 🙂

     To se mi líbí

   • bob napsal:

    Na OP vzniká nárok, dovedu si představit, že se pošle i poštou.
    Na funkci ministra nárok nevzniká. Já být prezidentem, tak toho s kým nesouhlasím (např. Poche) taky nejmenuji.
    Na OP je podpis, že vydal…
    Na dekretu ministra, že jmenoval….
    A když něco podepíšu, tak za to cítím, resp. mám, resp. měl bych mít zodpovědnost.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     OP som použil ako príklad, aby ste lepšie chápali môj postoj. Ak ma chápete, mne to stačí, nebudem ďalej riešiť, kto z nás má pravdu.
     Aby som však dokumentoval, že moje námietky nie sú len akademické, tak toto sa na Slovensku naozaj stalo:
     http://www.netky.sk/clanok/sok-policia-nerespektovala-rozhodnutie-najvyssieho-sudu-vodicku-roky-trapi-pre-banalnu-nehodu
     Vodička na parkovisku niekomu oškrela blatník a riešila to tak, ako by to riešilo mnoho normálnych ľudí – vyhľadala poškodeného a dohodla sa s ním na náhrade (veľmi malej) škody. Polícia to však už medzitým mala nahlásené a vyrúbila jej exemplárnu pokutu za „útek z miesta dopravnej nehody“. Vodička nechcela pokutu zaplatiť a súdila sa až po najvyšší súd, kde vyhrala. Šéf dopravného inšpektorátu však rozhodnutie najvyššieho súdu nerešpektoval, lebo „má iný právny názor ako najvyšší súd“.
     Presne takto to dopadá, keď si funkcionár štátu berie príklad z ústavných činiteľov, ktorí svoj právny názor povyšujú nad zákon.

     To se mi líbí

     • bob napsal:

      Já se taky nechtěl hádat, vím, že OP je příklad.
      Já můžu dát příklad soudců (kteří nemají patent na rozum, jako ostatně nikdo a klidně rozhodují a často blbě). Já vím, je několik stupňů, lze se odvolat, ale spousta lidí má prostě smůlu.
      Chci jenom říct, že když může rozhodovat soudce, proč by nemohl prezident.
      Ale zdůrazňuji, hájím pouze svůj názor a jak píši výše, nemám patent na rozim, natož na pravdu.

      To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       „když může rozhodovat soudce, proč by nemohl prezident“
       Poviem Vám prečo:
       Ústava SR, čl. 2, ods (2):
       Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu
       a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

       Ústava ČR, čl. 2, ods (3):
       Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.

       Prezident, ako štátny orgán (orgán státní moci) sa nemôže odvolávať na právo konať to, čo zákon nezakazuje. Môže konať len to, čo mu ústava a zákon výslovne ukladá. U nás na Slovensku to presne takto vykladá aj Ústavný súd, takže to nie je len môj právny názor.

       To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  jeden z důvodů, proč se tak tahali vo Drahoše

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Hledat vysvětlení proč je na vině ten který prezident, je asi tak stejné jako podle ocasu dedukovat délku zubů tyrannosaura.Ve všech výše vyjmenovaných zemích vládnoucí elita, díky své neúplné, (špatně propracované) mašinérii znalostí(použití nevhodných manipulačních technik) nebyla schopna obejít toho nekompetentního volícího občana, jako pro současnou demokracii primární vadu. Protože v současnosti volící občan má především fascinovaně zírat, ale dění se účastnit nesmí. Pokud se nepodaří vládnoucí elitě vhodně zvolenou manipulační technikou přesvědčit volícího občana, že jiná volba než doporučená neodpovídá povinností zodpovědného člověka, potom běžný občan volí podle svého přesvědčení a celkem často používá i logické vazby, což se projeví na nep_říznivém volebním výsledku.
  Následná korekce špatného (nepříznivého pro vládnoucí elitu) volebního výsledku je velmi obtížná bez nových voleb.
  Postupy k jejich vyvolání jsou různé :
  Itálie – fundamentalisticky eliminuje minulost a prozatím nepoužívá ulici
  Slovensko – pomocí ulice diktuje složení vlády ale pokud mělo dojít opravdu na předčasné volby, tak pro vládnoucí elitu byl výsledný kalkul nevýhodný a tak nařídila Kiskovi zabrzdit.
  Česko – naprosto zoufalý tah ODS zachovat si vybojovaná koryta, protože karierní růst (korekce penězovodů) v současnosti již ODS nezaručuje, tak její dlouholetí členové přechází nyní k ANO.
  ČSSD jako odplatu za Sobotku sice navrhla začlenit ono rozšíření zahraničních misí a Pocheho jako MZV ale vzhledem k tomu že ANO nemá s předčasnými volbami problém přežití jako ČSSD, tak je naděje že ANO útok vládnoucích elit ustojí a předčasné volby zažehná.
  Jak je z daného patrné tak pro vládnoucí elitu je důležité, aby vždy rozhodovala pro své vlastní dobro a prosazovala své vlastní zájmy.Na druhou stranu je ale naprosto nezbytné aby pak tato rozhodnutí bezezbytku prodala volícímu občanovi.
  Neboli zodpovědně vyrobený souhlas je bezesporu možné snadno tvarovat ale až v průběhu vládnoucího cyklu a proto ten start bývá někdy dramatický. Proces, kterým je takto řízeno veřejné mínění je celkem prostý a tak příležitost pro manipulaci se otvírá každému, kdo ho pochopí (nejen vyvolené vládnoucí elity).
  Tož ja si myslím že je to takto.

  To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane Bavore, toho jména pátý, pádí k vám posel a veze mejlík… 🙂

  To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Domnívám se autore, že vaše uváděná motivace v případě Pocheho je dost mylná. Poche je totiž značně obskurní a dost trapná figura. Typická ukázka politického turisty s velmi pochybnými motivacemi a výsledky. Ostatně v celé ČSSD se proti jeho nominaci zdvihla značná nevole. Zeman jeho politickou dráhu důvěrně zná a dobře ví, že Poche na tu funkci nemá. Takže otázka spíše zní, kdo a odkud pocházel ten, kdo pochybného Pocheho nominoval. Zeman se spíše snaží ochránit zemi od průšvihu, do kterého bychom jmenováním Pocheho do funkce, kterou prakticky není schopen vykonávat, spadli. Ty řeči o bezvýznamném Drahošovi, to je jen mediální kolorit.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Áno, vo veci môže byť toho oveľa viac, než sa zmestilo do článku. Uvádzaná Zemanova motivácia je prevzatá zo zdrojov. Je samozrejme na Vás, aký si urobíte vlastný názor.

   To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Sorry NavajaMM. Děláte chybu, když považujete Idnes za zdroj. Už celá desetiletí je to jen zdroj manipulace. A v této době zvlášť.

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Tak hele Josi, když ste v tom vobraze, vodkud ten Poche vůbec spadl a za koho zvedal a dosud zvedá v tom EU parlamentu ty svoje zrádcovský pracky, když podle Vás …“ je dost mylná, značně obskurní a dost trapná figura“ … typická ukázka politického turisty s velmi pochybnými motivacemi a výsledky…“. Když řeknete „a“, tak laskavě řekněte=vysvětlete i to „b“. A kdo že ho teď zase protlačuje? Víte, i já mám právo vědět, abych si dával před takovejma lidma bacha, protože řada lidí tady (včetně mě) nejsou socani, ale socani na ně hráli a furt hrajou moc divnou politiku, nemyslíte?

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Bohužel vám na vaší zásadní a správnou otázku neodpovím. Prostě to nevím. Nevím kde se bere a odkud pochází síla, která protlačuje takové typy. Jenom vím, že v pražské ČSSD má asi tak stejně „dobrou“ pověst jako na příklad Hulínský. Odtud to asi nebude. A než vstoupil do ČSSD byl členem dvou dalších politických stran. A úspěšně spolupracoval na jejich likvidaci.

     To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  No jo Slime, ale já budu urejpaná. Je to pouhých 12 let staré a už takové maxi opravy? Když se tak kouknu koldokola ty prastaré z první republiky jedou furt a tyhlety – jak jsem četla – kolik důležitých věcí se musí opravit a vyměnit. Jak aušusově to bylo postaveno, proč se ten betonový blok uvolňuje – a tak brzy? taky ta důležitá součást ?turbíny\? či co jak je to možné. Tak nekvalitní materiál,, nebo už dopředu počítali s tím že následnými opravami zvýší daňové základy v budoucnu a sníží odvody do stýátní kasy\, Jinak si to nedovedu vysvětlit. Raková generální údržba v takové cenové výši, když by měla být nějaká záruční doba? Nebo pro někoho to neplat9?

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  Další zajímavá shoda. M5S a Lega sestavili nový návrh vlády, kde radikálního Paola Savonu nahradí umírněnější Giovanni Tria. Savona bude ministrem pro Evropské záležitosti.Takže opět taneček kolem jednoho ministra a president se uklidní?
  https://www.express.co.uk/news/world/967715/Italy-latest-Lega-and-Five-Star-agree-coalition-deal

  To se mi líbí

 8. čtenář napsal:

  kočko šklíbo,

  psal jsem o květnu 2015,to je podle mě výchozí datum od kterého bychom se měli na ten kurz dívat,alespoň si to myslím,i když na to nemám vzdělání.

  jestliže v květnu 2015 byla libra ještě za 38,75 korun

  a v červnu 2018,i po to měsíčním posilování(libra posílila o 0,60KČ)je pouze za 29,45

  tak já tam ten pokles 24% prostě vidím,nemohu si pomoci.

  o nic jiného mi nešlo,nehledám důvody proč ten pokles,o kterém Slim psal,doopravdy je.

  reagoval jsem pouze a jenom na tu ČTVRTINU,kterou jste rozporovala.

  těsně před referendem trh už bral v potaz případný dopad výsledku referenda a i to že referendum dopadne tak jak dopadlo,proto jste se nemohla nedopočítala k té čtvrtině,o které Slim psal.

  https://g.kurzy.cz/grafy/kurzy-men/gbp-czk-350-180-yb5.svg

  krátkodobé poklesy,krátkodobé růsty tam vidět jsou,to ano,ale výsledek je evidentně mínus 24%.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.