Denuklearizace – Co když Kim Čong-un nemá jinou volbu?


Světový den stěhovavých ptáků

Pondělí 23. dubna 2018 11:06

Světem šumí spekulace o tom, co změnilo jaderné postavení severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Někteří ve vládě Spojených států jsou přesvědčeni, že mají vliv sankce, které vláda uplatnila vůči Severní Koreji. Prezident Trump se zapojil do války slov a hrozeb Severní Koreou  a na oplátku dostal totéž. Skutečně ovlivňovaly všechny ty šermující šavle ze Spojených států postavení Severní Koreje v oblasti jaderných zbraní? Je to jen politický trik, jako když Kim Čong-unův otec Kim Čong-il, který v roce 2000 otočil, aby získal potřebné prostředky pro Severní Koreu?

Pak možná je to případ, kdy Kim Čong-un bere rady od Číny, aby se stal skutečným politickým hráčem v regionu. Vzhledem k tomu, že Severní Korea nyní disponuje jadernými zbraněmi, mají lepší postoj při přistupu k vyjednávacímu stolu.

Ale co kdyby byl jiný důvod. Co když Kim Čong-un nemá jinou volbu?

~~~~~

Změna diplomatických snah Severní Koreje byla řadou pomalých kroků směrem k tomu, kde jsou dnes.

V lednu roku 2018, během Novoročního projevu Kim Čong-una, text obsahoval směs hrozeb a náznaků překračování hranic.

Vůdce Severní Koreje hodila slova ohrožení Spojených státech slovy: „Celé Spojené státy jsou v dosahu našich jaderných zbraní, jaderné tlačítko je vždy na mém stole. To je realita, ne hrozba. “

Byla to slova mírnějšího postoje, která Kim Čong-un adresoval Jižní Koreji když řekl: „Účast Severní Koreje na zimních hrách bude dobrou příležitostí představit národní hrdost a přejeme si, aby se hry staly úspěšným. představitelé z obou Korejí se mohou okamžitě setkat, aby diskutovali o možnostech. “ Následovalo to, že severokorejští sportovci skutečně soutěžili na zimních olympijských hrách v roce 2018, které se konaly v Pyeongchangu v Jižní Koreji.

Poté během her mladší sestra severokorejského vůdce a blízká poradkyně Kim Yo Čong předala  pozvánku prezidentu Jižní Koreje Moon Jae-inovi. Byl projeven zájem o společné rozhovory mezi oběma vůdci, které se budou konat v Pchjongjangu.

V této době v únoru 2018 několik zpravodajských stránek vzneslo otázku, zda toto změkčení tónu ze Severní Koreje může vést k mírovému sjednocení obou Korejí, ale všichni připustili, že pokud Severní Korea drží pevně svůj jaderný program, je to nakonec nemožné.

V březnu 2018 proběhly diskuse o navrhovaném summitu mezi dvěma korejskými vůdci. Konečně bylo o tomto setkání rozhodnuto. Summit mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a jihokorejským prezidentem Moon Jae-inem byl naplánován na 27. dubna 2018.

Bude to historická událost, jelikož vedoucí představitelé obou Korejí jednali jen dvakrát od korejské války v letech 1950-53 a kdy byla podepsána Korejská dohoda o příměří.

K další historická události došlo 20. dubna 2018, kdy Severní Korea a Jižní Korea nainstalovaly první horkou linku mezi Kim Čong-unem a Moon Jae-inem, což je krok, který je dalším příznakem zlepšení vztahů na rozděleném Korejském poloostrově.

~~~~~

Ale počkejte, březen 2018 byl ještě více vytížen, když Kim Čong-un uskutečnil neočekávanou návštěvu u čínského prezidenta Si Tin-pchinga, akce, která přistihla ​​Spojené státy a svět nepřipravené. Toto byl první známý výlet Kim Čong-una mimo severní Koreje od doby, kdy se v roce 2011 ujal moci.

Čínští analytici se domnívají, že Kim Čong-unův záměr navštívit Čínu měl dát Spojeným státům dojem, že Čína mu bude krýt záda na nadcházejícím summitu o jaderných zbraních. Je třeba také poznamenat, že prezident Si Tin-pching přijal pozvání od Kim Čong-una, aby brzy navštívil Pyongyang.

Nyní do tohoto mixu přidáme Spojené státy.

Zdá se, že severokorejský vůdce Kim Čong-un také během tohoto období poslal pozvánku do Spojených států, což naznačuje zájem o rozhovory o denuklearizaci Severní Koreje. Toto bylo oznámeno dne 8. března 2018 v Bílém domě a brzy poté prezident Trump veřejně schválil uspořádání summitu Severní Koreje a Spojených států s plánovaným termínem koncem května 2018 až začátkem června 2018.

Aby ukázala svou seriosnost pro tento summit, Severní Korea oznámila, že upustila od požadavku odchodu 28 000 vojáků Spojených států umístěných v Jižní Koreji. Spojené státy odpověděly, že tato akce nebyla nikdy zvažována a nebyla tedy nikdy na stole. Šetření stále pokračovalo, jen jemněji.

Tento měsíc se slova, která pocházejí ze Severní Koreje od Kima Čong-una, nadále soustředí na denuklearizační summit se Spojenými státy, ale obsahují prohlášení, kde projevují silný zájem, který má nyní Severní Korea na ukončení svého programu jaderných zbraní.

Následující slova (překlad) byly prezentovány prostřednictvím severokorejské státní televize.

„Od  21. dubna 2018 pozastavíme všechny jaderné a ICBM testy. Abychom to provedli transparentně, uzavřeme severní jaderné testovací místo. S vědomím, že zastavení jaderných zkoušek je důležitým krokem k celosvětovému jadernému odzbrojení, přistoupíme k mezinárodní misi a úsilí zastavit všechny jaderné testy. “

V dřívějším prohlášení vydaném tentýž den Kim Čong-un oznámil, že jeho země již nepotřebuje zkoušet jaderné zbraně ani střely s dlouhou dráhou letu a uzavře jadernou zkušební stanici. „Jaderná zkušebna vykonala svou práci,“ uvedl Kim Čong-un ve svém prohlášení prostřednictvím státních médií Severní Koreje.

Dále je třeba poznamenat, že od 1. ledna 2018 se přestalo hovořit o budoucích jaderných zkouškách a severokorejská zpravodajská agentura již neukazuje snímky Kim Čong-una na inspekci jaderného testovacího zařízení. Také se dokonce šeptalo o dřívějším náznaku, že došlo k nadzemní nukleární detonaci.

~~~~~

Po jaderné detonaci dne 3. září 2018 se stabilní území kolem jaderného testovacího místa Punggye-ri stalo zcela nestabilním, s pokračující řadou malých otřesů v oblasti a sesuvy zjištěné pomocí satelitních snímků. Tato porucha je mnohem četnější a rozšířenější, než jakákoli podobná z předchozích jaderných testů v Severní Koreji.

  1. září 2017 – jaderný test způsobil zemětřesení o velikosti 6,3 stupně
  2. září 2017 – Čínský úřad pro zemětřesení hlásil otřes 3.4-magnitudy
  3. října 2017 – USGS hlásil otřes 2,9 stupně
  4. prosince 2017 – otřes 2,5 magnitudy

Začátkem února 2018 – otřes 2,6-stupně

Pak je zde tento článek z 11. ledna 2018 z webu 38North, který obsahuje sérii satelitních snímků chráněných autorskými právy, které ukazují jadernou zkušební stanici Punggye-ri a veškerou činnost tam.

Nedávné snímky v prosinci 2017 ukázaly, že tunel North Portal v jaderném testovacím zařízení Punggye-ri zůstal nevyužitý, ale u tunelu West Portal došlo k nárůstu tunelové těžby s četnými těžebními vozíky. Bylo vidět výrazné zvýšení velikosti hromady odvalu obsahující odstraněné úlomky.

Dalšímu tajemství přidává zjištění velkého množství personálu, které se tvořilo v oblasti Southern Support v lokalitě. Článek 38North naznačuje: „Je vzácnost pozorovat personál v této oblasti a účel jeho činnosti není znám.“

~~~~~

Co když matka příroda již učinila krok a skončila severokorejský program jaderného testování?

Co když šestý a nejsilnější jaderný test provedený Severní Koreou dne 3. září 2017 tak vážně poškodil geologické struktury v oblasti zkušebního místa v Punggye-ri, že se zařízení a tunely zhroutily?

Co když Kim Čong-un už nemá funkční laboratoř Punggye-ri? Co když katastrofa také zranila vědce zapojené do programu jaderných zbraní?

Pokud je to pravda, pak je skutečnou otázkou, zda má Kim Čong-un ještě jaderné zbraně pro budoucí použití. Na základě všech náhlých snah Severní Koreje zahájit dialog s Jižní Koreou a Spojenými státy a napravit komunikaci s Čínou, Kim Čong-un už nemusí mít mnoho či dokonce vůbec jaderné zbraně, které by mohly být použity.

Severní Korea nemusí mít již fungující jaderný program, schopný vytvářet nové jaderné zbraně, což může být pro Kim Čong-una  důležité chránit Severní Koreu jiným způsobem.

http://beforeitsnews.com/global-unrest/2018/04/denuclearization-what-if-kim-jong-un-has-no-other-choice-2503840.html

Příspěvek byl publikován v rubrice tumblr se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.