Ako zamestnávať ženy – sprievodca z roku 1943


Pán Bavor mi poslal nižšie uvedený výstrižok s prosbou o preklad. Ide o výstrižok z odborného časopisu pre dopravné firmy, ktoré v roku 1943 kvôli zapojeniu USA do vojny a úbytku pracovných síl začali masovo zamestnávať aj ženy. Je to teda len 75 rokov, čo sa začala meniť predstava o tradičných úlohách ženy a muža v spoločnosti. Text prekladám bez komentára.

Nasledujúci text je prevzatý z časopisu Transportation Magazine z júla 1943. Bol určený mužom, ktorí šéfovali ženám ako novej pracovnej sile v priebehu druhej svetovej vojny.

 

Jedenásť rád, ktoré vám umožnia dosiahnuť vyššiu efektívnosť svojich zamestnancov ženského pohlavia. Dnes už nikto nepochybuje, či je pre dopravné firmy účelné najímať ženy na prácu, ktorú predtým vykonávali muži. Povolávacie rozkazy a nedostatok mužov už túto otázku vyriešili. Problémom ale ostáva, ako si z uchádzačiek vybrať najvýkonnejšie pracovníčky a ako ich čo najlepšie využiť.

Western Properties sa s vami podelí o týchto jedenásť užitočných skúseností so zamestnávaním žien:

 1. Vyberajte si mladé vydaté ženy. Obvykle majú väčší zmysel pre povinnosť ako ich slobodné rovesníčky a je menšia pravdepodobnosť, že budú vyhľadávať flirty. Prácu potrebujú, inak by sa o ňu vôbec neuchádzali, ale majú aj dosť energie a záujmu usilovne pracovať a byť užitočné.
 2. Ak musíte pracovať so staršími ženami, vyberte si také, ktoré už v živote museli vykonávať nejakú prácu mimo domu. Staršie ženy, ktoré nikdy neprišli do kontaktu so širšou verejnosťou, sa ťažko prispôsobujú a majú sklony byť nevrlé a hašterivé. Starším ženám je vždy dobré často zdôrazňovať, aká dôležitá je vľúdnosť a zdvorilosť.
 3. Zovšeobecnená skúsenosť naznačuje, že „statné“ dievčatá, to sú také, čo sú už trošku pri sebe, majú menšie výkyvy nálady a sú výkonnejšie ako ich vychudnuté rovesníčky.
 4. Spolupracujte s lekárom a každú ženu, ktorú prijmete, pošlite k nemu na dôkladnú prehliadku zdravotného stavu aj po ženskej stránke. Tento krok je dôležitý nielen na ochranu firmy pred prípadnou žalobou, ale dokáže odhaliť aj to, či uchádzačka nemá nejaké ženské nedostatky, ktoré by jej mentálne alebo fyzicky bránili vykonávať danú prácu.
 5. Hneď od začiatku zdôrazňujte, aký dôležitý je čas. Vysvetľujte, že drobné minútové zdržania sa zvyknú katastrofálne prejaviť na harmonogramoch. Ak sa vám nepodarí toto vštepiť ženám do pamäti, tak sa vaša obsluha riadne spomalí.
 6. Dajte svojim zamestnankyniam podrobný rozpis práce na celý deň, aby stále mali čo robiť a nechodili sa každých pár minút pýtať nadriadených na pokyny. Mnohé firmy si pochvaľujú, že ženy dokážu výborne pracovať, ak sa im prispôsobí náplň práce, ale sú málo iniciatívne a nedokážu si nájsť prácu samy.
 7. Vždy, keď sa to dá, sporadicky striedajte ženám prácu v priebehu dňa. Ženy majú zmenu rady a sú potom spokojnejšie a menej nervózne.
 8. Nechávajte svojim dievčatám v priebehu dňa primeraný počet prestávok. Musíte niečo obetovať kvôli ženskej psychológii. Dievčina sa cíti sebaistejšie a je výkonnejšia, ak má vlasy stále učesané, má na perách čerstvý rúž a niekoľkokrát denne si môže umyť ruky.
 9. Pri udeľovaní pokynov a pri kritike buďte taktní. Ženy sú často citlivé a nedokážu zo seba hrubé slová striasť tak ľahko ako muži. Ženu nikdy nezosmiešňujte – urazí ju to a jej výkonnosť klesne na minimum.
 10. Veľmi dobre si rozmyslite, či v prítomnosti žien budete používať hrubý slovník. Aj keby ste vedeli, že manžel alebo otec vašej zamestnankyne zvykne šťavnato nadávať, ak toho bude počúvať priveľa, pracovisko sa jej zbridí.
 11. Vyberajte si dostatočný rozsah veľkostí pracovných odevov pre svoje operátorky, aby si každá našla svoju veľkosť. Ak chcete, aby ženy boli v práci spokojné, v tomto si naozaj dajte záležať.

 

Preklad

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Ako zamestnávať ženy – sprievodca z roku 1943

 1. Hudec napsal:

  Roztomilé!

  To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  O několik roků později příklad dobře míněné, ale totálně zmršené reklamy

  Nezabíjejte svou ženu prací
  Nechte ji, ať to udělá elektřina

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Hej, dobrý prechmat. „Elektrina to urobí rýchlo a čisto.“ 🙂

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   No ono to souvisí se skončením vojny. Byly pak velké snahy , vrátit stav předválečný. Ale ony se nedaly. Taky hodně udělalo, že rusové – kvůli velkému úbytku mužů tu nutnost propagovali. Takže vidět tam ještě v 60tých, na trati s podbíječkou ženské a jednoho vojáka jako posedávající dozor, nebyol nic nenormálního. A ve fabrikách a jinde v netradičních oborech to asi nebylo jiné. Takže těch „vzteků“ na rusy mají amíci neúrekom. Njn rušili jim „jejich kruhy“ parádně a ve všem. Pak se divme.
   Ovšem – jak se to pak zvrhlo – za to nemohou, to je asi ta původní a jen rozvitá snaha o „rovnoprávnost“ a jako obvykle v takových případech se z toho vyvrbily gendertetky.

   To se mi líbí

   • Joda napsal:

    I já jsem v SSSR viděl, jak podél trati prováděla parta žen výkop pro kabel a nad nimi stál chlap s červeným praporkem.Pomyslel jsem si „vot ženská emancipace dovedená ad absurdum|“. |Místními mi bylo vysvětleno, že je to jinak.
    Ten člověk s praporkem tam musel být, aby hlídal, kdy pojede vlak. Aby pracovníky vyhnal před příjezdem vlaku od trati a aby signalizoval mašín fírovi, že má zpomalit. V mužském kolektivu se u toho praporku střídali. V ženském kolektivu to bylo jinak. Žádná z žen nechtěla dát najevo, že se oproti jiným ulévá. Tak jim přidělili chlapa s praporkem a byl klid. Prodávám, jak jsem koupil.

    To se mi líbí

  • Joda napsal:

   Třeba se tímto inzerátem inspirovala ta soudkyně, která soudila Kramného.

   To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  No a k těm amíkům něco MT –
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/dezinfomace-prohlasil-pentagon-jak-uvidel-tomahawky-v-moskve/
  byla by to sranda nebo trága, kdyby rusové po vzoru předků na přehlídku co chystají – dali i tyhlůe rachejtle. Tak jako v době poválečné ?
  Já vím – jedubaba.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.