M. L. King – ignorované výročie


Ako MSM zabili pravdu o tom, kto bol skutočným vrahom. A ako rovnakým spôsobom zabíjajú pravdu denno-denne.

Pred 50 rokmi, 4. 4. 1968 bol v Memphise zavraždený jeden z najvplyvnejších revolucionárov 20. storočia – Rev. Martin Luther King. Naše MSM toto výročie prakticky odignorovali. Celých sedem (7) viet, ktoré mu venovali napríklad v SME, zároveň oslávili triumf Afroameričanov zvolením Baracka Obamu a nezabudli s dešpektom zmieniť konšpiračné podozrenia, že za atentátom bolo FBI. Osobnosť a odkaz M. L. Kinga sa však sama núka, aby sa stala aj ikonou súčasných protestov mladých v českých a slovenských mestách. Ani ich to nenapadlo, pretože Rev. King bol duchovne úplne z inej planéty, ako dnešní „revolucionári“.

Prof. Cornel West, profesor filozofie na Harvarde, pri zamyslení nad týmto výročím napísal: „King nebol ani dokonalý, ani nepoškvrnený prorok, ale bol živá ľudská bytosť – v ostrom kontraste s dnešnou marketingovou pretvárkou a falšou.“ West dnešných mimovládnych aktivistov nazýva neoliberálnymi revizionistami, ktorí majú viac na zreteli svoju kariéru a to, ako ich akceptuje neoliberálny establišment, než pravdu. Preto ich masakry v Jemene, Líbyi a Gaze nechávajú chladnými. Sú proste zbabelí. King vraj s obľubou hovoril, že bude radšej mŕtvy ako zbabelý a on by určite dnes rovnako nahlas, ako v 60-tych rokoch proti vojne vo Vietname, vystupoval proti bombardovaniu z dronov, proti mučeniu, proti zvyšujúcej sa nerovnosti, a to bez ohľadu na to, že prezident mal rovnakú farbu pleti ako King.

Spomienkový článok v Time upozorňuje na poslednú knihu Martina L. Kinga s titulom Ktorým smerom ideme: do chaosu, alebo do komunity? A pripomína, že je to dodnes základná otázka našej spoločnosti. King, v kontraste s dnešným chaosom, celým životom budoval komunitu a bol presvedčený, že spoločnosť musí s ľuďmi, ktorých nazýva „extrémistami“ viesť dialóg a musí sa snažiť, aby komunitu tvorili spoločne.

Vo svojom slávnom prejave o sne spomenul King, že by sa rád dožil dňa, keď jeho štyri deti nebudú posudzovať podľa farby pleti, ale podľa charakteru. V oválnej pracovni už sedel prezident tmavej pleti, ale Kingov sen ostal nesplnený. Jandovia a Smatanovia ani dnes ľudí neposudzujú podľa charakteru, ale podľa toho, či na sebe niekedy mali modré, zelené, červené alebo čierne tričko, takže aký rozdiel?

Vráťme sa však k okolnostiam vraždy a k vrahovi, ktorého história pozná pod menom James Earl Ray. Jeho meno ako oficiálneho odsúdeného vraha – jednotlivca, pozná každá encyklopédia, dokonca aj pán Bavor ho uvádza v zozname atentátnikov v USA, SME má jeho meno uvedené vo vedomostnom kvíze, je to už súčasť kolektívnej pamäti.

V krátkosti zhrňme, že v osudnom dni a čase sa Ray nachádzal v blízkosti motela, na ktorého terase Kinga zastrelili. Na zbrani, ktorú polícia vyhlásila za vražednú, sa nachádzali len Rayove otlačky prstov a od dňa vraždy bol Ray na úteku. Po niekoľkých týždňoch ho s falošným pasom zatkli v Londýne a počas súdneho procesu sa priznal k zodpovednosti za vraždu. Priznanie mu odporučil obhajca, lebo inak mu hrozil trest smrti, takto dostal 99 rokov žalára. Ray nebol žiadne neviniatko. Pred týmto činom sa pretĺkal aj ako zlodej a lúpežník, bol aj viackrát trestaný. Svoje priznanie však po niekoľkých dňoch odvolal a mnohokrát sa neúspešne pokúšal obnoviť svoj proces. Tvrdil, že nestrieľal, no proti nemu svedčili hmotné dôkazy – otlačky prstov, a hovoril, že plnil príkazy akéhosi tajomného Kubánca Raula, ktorého totožnosť a existenciu FBI nikdy nepotvrdila.

Rayov prípad dotiahol najďalej právnik Wiliam Francis Pepper, no keď sa mu v roku 1993 podarilo spochybniť oficiálny policajný príbeh a dokázať, že do prípadu muselo byť zapletených viac osôb, záležitosť sa skomplikovala objavením nových svedkov. Proti Rayovi napríklad svedčil bývalý spoluväzeň, že neznáša černochov a že pred televízorom o Kingovi prehlásil, že keď sa dostane na vzduch, zabije ho. Ray si to skomplikoval aj sám útekom z väzenia, keď po novom zatknutí dostal ďalší rok navrch a trest si zaokrúhlil na stovku.

Zvrat do príbehu priniesla rodina – pozostalí po M. L. Kingovi. Dnes všetky médiá aj v USA oslavujú pamiatku Kinga ako ikony, no v čase života bol pod stálym tlakom úradov, čelil viacerým pokusom o atentát, dostával výhražné listy. FBI o všetkom vedela a dlhodobo Kinga sledovala. V roku 1997 sa rodina dozvedela, že Loyd Jowers, miestny podnikateľ z Memphisu, sa v televíznom rozhovore pochválil, ako si najal vraha na zabitie M. L. Kinga. Rodina sa teda rozhodla obnoviť proces a nájsť pravdu o skutočnom vrahovi. Pri procese rodinu zastupoval Wiliam Francis Pepper.

V roku 1997 sa vo väzení s Rayom stretol syn M. L. Kinga – Dexter King. Podali si ruky a Dexter sa Raya opýtal: „Chcel by som sa vás pred kamerami opýtať: Zabili ste môjho otca?“ Ray odpovedal: „Nie, nie, ja som ho nezabil, nie.“ A vyrozprával svoju verziu o rozsiahlom sprisahaní, ktorého sa King aj Ray stali obeťami. Dexter King pred reportérmi povedal, že verí v Rayovu úprimnosť a že sa rodina bude snažiť dokázať jeho nevinu aj pred súdom.

Súd napokon 8. decembra 1999 skončil jednohlasným uznesením poroty o nevine Jamesa Earla Raya, za spoluvinného uznala Loyda Jowersa,  ale so spoluúčasťou sprisahania vládnych agentúr a priznal rodine symbolické odškodné 100 dolárov.

James Earl Ray sa tohto rozsudku už nedožil. Zomrel v roku 1998 na zlyhanie ľadvín.

Ako sa však tento verdikt premietol do kolektívnej pamäti? Schválne som viackrát vyššie odkazoval na denník SME, ktorý hneď na druhý deň po vyhlásení rozsudku informoval o výsledku. A úspešne informáciu pustil druhým uchom von. Dodnes sa o tejto verzii píše ako o konšpiráciách a dohadoch. Ale, vážení, je to súdom potvrdený fakt. USA skutočne vykonali rozsiahly komplot proti svojmu občanovi a za vraždu odsúdili úplne nevinného človeka. Ak sa o tom chcete presvedčiť vlastným úsilím, prosím, tu je kompletný zápis súdneho procesu, máte k dispozícii 2735 strán s každým detailom. No ani to nemusíte. William Pepper o procese a o rozlúštení záhady za vraždou M. L. Kinga napísal knihu, ktorú dostanete cez Amazon.

William Pepper však len pred niekoľkými dňami poskytol rozhovor Jeffovi Schechtmanovi z portálu Who.What.Why (je na indexe Jandovcov a Smatanovcov, takže e-mail s týmto odkazom sa môže stratiť) a teda nechám jeho, nech najdôležitejšie časti tohto silného príbehu porozpráva sám (krátené).

Pepper sa k prípadu dostal cez nástupcu Martina L. Kinga, Ralpha Abernathyho. Navštívili spolu Raya vo väzení v roku 1977 a mali s ním dlhý rozhovor, v ktorom si chcel Abernathy vyjasniť niektoré otázky. Pepper teraz konštatuje, že tesne po tomto rozhovore boli presvedčení, že Ray na Kinga určite nestrieľal.

Schechtman: Čím to bolo? Čo vám Ray povedal, že ste mu uverili?

Pepper: Absolútne nič nevedel o zbraniach, o puškách a nevedel s nimi zaobchádzať. O faktoch prípadu sa vyjadroval s veľkou prostotou a podrobne vysvetlil kde bol v čase vraždy, čo tam robil a prečo. Bol na benzínovej pumpe, mal defekt na aute a chcel si nechať opraviť pneumatiku, keď začali okolo húkať policajné sirény. Potvrdili to aj dvaja ľudia pred podnikom Jim Grill. Tam Rayov šéf Raoul prikázal objednať izbu a tak to Ray urobil a nechal si tam osobné veci. Títo dvaja videli Raya v aute prísť pred podnik asi 10 minút pred streľbou. Tieto okolnosti, jeho vystupovanie a najmä absolútna absencia motívu zabiť Martina Luthera Kinga. Snažili sme sa, ale žiadny motív sme nenašli.

Schechtman: Povedz niečo o zbrani, kde sa našla a čo tie otlačky prstov na nej?

Pepper: Rayov šéf Raoul mu prikázal, aby v Birminghame kúpil zbraň. Tak vošiel do obchodu a kúpil ju. Kúpil pušku kalibru 0.35 a priniesol ju do motela, ale Raoul sa strašne naštval. Povedal mu: „Toto nie je tá puška, čo si mal kúpiť. Toto nie je Gamemaster, tú si mal priniesť.“ Tak zobral katalóg a presne mu prstom ukázal, ktorú chcel. Tak sa James vrátil do obchodu zbraň vymeniť, lebo z nejakého dôvodu nepriniesol tú správnu, chápeš?

No jasné, že to nebola správna zbraň, lebo my už vieme, že mal priniesť rovnakú, akou sa potom skutočne strieľalo. Každopádne, priniesol ešte v ten istý deň novú zbraň, dal ju Raoulovi a viac ju už nikdy nevidel. Zbraň teda bola na svete, na nej jeho otlačky prstov, lebo ju mal v rukách, lenže túto zbraň našla polícia, keď po vražde prehľadávala motel.

Keď som sa pustil do preverovania tej oficiálnej verzie, tak som narazil na veci, no, na druhý deň sa pri moteli objavili ľudia z oddelenia verejných prác a vyklčovali v okolí všetko krovie. Toto ale bolo miesto vraždy. Podľa vysvetlenia polície, keď ray so svojimi vecami utekal z motela, tak oproti dverám zazrel blikajúce policajné auto. Spanikáril, batoh s puškou zhodil na zem a zmizol zadným vchodom. Keby tam ale nechali to krovie, tak ten príbeh sa rozplynie. Cez to krovie James nemohol vidieť autá na ulici.

Potom som našiel svedka, bol to taxikár James McCraw. Zavolal ho niekto z druhého poschodia, prišiel po neho asi o 10 minút šesť. Keď šiel po schodoch, všimol si otvorené dvere do kúpeľne, kde podľa polície o šiestej z okna padol výstrel. Bolo mu divné, že v kúpeľni tečie voda a svieti sa svetlo, ale nikto nebol vnútri. Hore McCraw zistil, že jeho klient je nadratý na mol, tak ho nechal tam a vrátil sa do auta. Cestou dolu, bolo asi o 5 šesť, bola kúpeľňa stále otvorená, tiekla voda a nikto nebol dnu. Boli sme si potom pozrieť aj to okno, malo hrozne vysunutú rímsu. Strelec by musel celkom vystrčiť pušku von. Nedávalo to zmysel. Jediné, čo dávalo zmysel bolo, že sa strieľalo z toho krovia.

Nakoniec som našiel svedkyňu Betty Spades, ktorá bola zamilovaná do Loyda Jowersa, ten vtedy vlastnil podnik Jim’s Grill. Po streľbe Betty hľadala Loyda, nazrela aj do kuchyne a bolo čudné, že sú otvorené zadné dvere. Vtom dnu vbehol Loyd s puškou, z ktorej sa ešte dymilo a pred Betty ju rozobral a zabalil do utierky a povedal: „Však ma nikdy nezradíš, Betty?“ Ona mu povedala: „Nie, Loyd, samozrejme, nikdy.“ To sa stalo v roku 1968. Až v roku 1994 som ju konečne zlomil a porozprávala mi celý príbeh o tom, ako mal v udalostiach prsty Loyd a toto svedectvo nám veľmi pomohlo v konečnom procese v roku 1999.

Schechtman: Prečo sa James nakoniec priznal?

Pepper: Rayov advokát bol Percy Foreman, slávny trestný advokát z Texasu. A ten Rayovi povedal „James, nemôžem ti zaručiť najlepšiu obranu, akú by si potreboval, lebo sa zdravotne necítim dobre.“ Keď toto James začul, hneď vedel, že Percy chce s prípadom praštiť, lebo hneď začal niečo hovoriť o priznaní, ktoré by mu mohlo zachrániť život. Percy Jamesovi vysvetlil všetky dôvody,  prečo je v ohrození života a ako mu môže pomôcť priznanie a James bol veľmi zmetený. Nakoniec povedal: „James, dám ti 500 dolárov. Dostaneš 500 dolárov, ak sa priznáš. Dám ich tvojmu bratovi a ten ti bude môcť zaplatiť iného právnika po priznaní a môže vyvolať nový súd.“ Percy Foreman si teda takto, šekom na 500 dolárov, kúpil priznanie svojho klienta.

Môžeš si predstaviť, že takéto obnovenie procesu bolo nekonečné, ťažké a prakticky nemožné. Nepripustili, aby sa k nemu James dostal a bol stále vo väzení.

Loyd Jowers sa k spoluúčasti nakoniec priznal. Vyrozprával všetko mne aj Dexterovi Kingovi a napokon sme porotu presvedčili – mali sme 70 svedkov a proces trval 30 dní – presvedčili sme porotu, že rozhodla, že agenti vlády USA, štátu Tennessee, mesta Memphis, tí všetci boli uznaní za zodpovedných za smrť Martina Luthera Kinga. V malej mere bol zodpovedný aj Loyd Jowers. James Earl Ray bol uznaný za nevinného.

Schechtman: Kedy sa nakoniec ukázalo, do akej miery a ako dlho FBI sledovala Kinga a jeho okolie a stupeň, do akého boli do prípadu zapletení?

Pepper: Mne to začalo byť jasné, keď som videl svedectvo očitého svedka Clyda Tolsona, keď priniesol písomné pokyny od Hoovera (pozn. prekl. – vtedajší riaditeľ FBI) a postavil v Adkinovej firme (pozn. prekl. – miestna mafiánska rodina) na stôl balíky bankoviek, keď sme získali ďalšie svedectvá a pomaly, pomaličky sme rozpletali ten spletenec vzťahov, kým sme sa dostali ku konečnému dôkazu, ako zomrel Martin King. Nezomrel následkom strelného zranenia. Bol len zranený. Priniesli ho na záchranku a keď ho dávali dohromady, prišiel primár neurochirurgie, dr. Breen Bland a povedal: „Prestaňte sa baviť s tým negrom a nechajte ho zdochnúť.“ Boli s ním dvaja muži v obleku. „Teraz odtiaľto vypadnite, všetci.“ Jedna zo sestričiek mi povedala, že kým zašla za roh, ešte sa obzrela a videla dr. Blanda ako Kingovi pritisol na tvár podušku a držal ju tam, kým ho nezadusil.

Toto máme len jedného svedka. Zvyčajne sú potrební dvaja. Druhým bol syn Russella Adkinsa. Breen Bland bol rodinný lekár Adkinsovej rodiny a Tyler Adkind mi povedal, že sa ocitol pri jednom stretnutí, na ktorom Bland povedal jeho staršiemu bratovi: „Ak ho nezabije guľka, tak ho musíte dostať do nemocnice sv. Jozefa a my sa už postaráme, aby sa stadiaľ živý nedostal.“

To teda máme druhé nezávislé potvrdenie, že Bland v tom tiež mal prsty. Martin King mohol zomrieť aj následkom zranenia, bolo vážne. Oni však nič nechceli nechať na náhodu a postarali sa, aby zo záchrannej operačky odniesli už len jeho telo.

 

 

Spracoval

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_of_Martin_Luther_King_Jr.

https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther_King_Jr.

https://svet.sme.sk/c/20795885/fotogaleria-martin-luther-king-sa-stal-po-smrti-ikona-foto.html

http://time.com/5197679/10-historians-martin-luther-king-jr/

https://www.history.com/topics/black-history/martin-luther-king-jr-assassination

https://www.history.com/this-day-in-history/dr-king-is-assassinated

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/apr/04/martin-luther-king-cornel-west-legacy

https://www.economist.com/news/united-states/21739939-class-divides-are-replacing-overt-racism-should-be-call-action

http://time.com/5229201/memphis-mlk-50th/

http://www.nzherald.co.nz/crime/news/article.cfm?c_id=30&objectid=12026766

http://www.thenewstribune.com/opinion/article208070059.html

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Francis_Pepper

https://www.voanews.com/a/americans-pay-tribute-martin-luther-king-junior/4333318.html

https://www.washingtonpost.com/news/retropolis/wp/2017/12/13/an-old-letter-sheds-light-on-fbis-malice-toward-martin-luther-king-jr/?utm_term=.a0907d873717

http://www.thekingcenter.org/sites/default/files/Assassination%20Trial%20-%20Full%20Transcript.pdf

https://www.sme.sk/c/2210157/vrazda-martina-luthera-kinga-bola-sprisahanim.html

http://www.thekingcenter.org/assassination-conspiracy-trial

https://www.nytimes.com/1999/12/10/us/dr-king-s-slaying-finally-draws-a-jury-verdict-but-to-little-effect.html

https://qz.com/1243402/who-killed-martin-luther-king-jr-revisiting-his-assassination-on-the-50th-anniversary/

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/martin-luther-king-jr-assassination-did-james-earl-ray-kill-conspiracy-fbi-memphis-hoover-william-a8288686.html

https://whowhatwhy.org/2018/04/04/the-fbi-in-peace-war-and-assassination/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na M. L. King – ignorované výročie

 1. Bavor V. napsal:

  Já jen jako dokreslení toho, jak se „vyrábí“ pravda

  Liked by 1 osoba

 2. NavajaMM napsal:

  K jednej dnešnej tichej bombe pridám ešte jednu zo sýrie – Ghouta.
  Sýrska armáda po ústupe militantov našla v ruinách sklad s týmto:

  Je to v Nemecku vo firme Merck vyrobený Chlór na syntézu.
  Pod tvítom viacerí ľudia, čo poznajú pomery v Sýrii, komentovali, že tie nádoby sú najmenej 20 rokov staré, lebo už sa používa iné číslovanie na adresách.
  Tým pádom by nemuseli mať pravdu iní, ktorí navrhovali vyhľadať zákazníka podľa šarže.

  Zdroj:

  To se mi líbí

 3. Alena Z. napsal:

  A kousek detektivního seriálu ze současného Švédska:

  To se mi líbí

 4. berkowitz napsal:

  Nevím, co si o tom myslet :
  V Rusku byly ozbrojené síly uvedeny do plné bojové pohotovosti!
  ВС России приводятся в полную боевую готовность
  http://www.iarex.ru/news/57059.html?utm_source=smm-vk&utm_medium=social&utm_term=main

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Doufám že je to jen výstraha

   To se mi líbí

   • berkowitz napsal:

    Já na vojně nebyl, možná je to jen reakce na Trumpa, ohledně jeho vyjádření k tomu „plynovému“ útoku ve vých. Ghutě, který možná ani nebyl. Je škoda, že tady nechodí Kchodl, jeho komentáře jsem (jako nevoják) rád četl.

    To se mi líbí

  • Stribog napsal:

   Trump vzkázal, že do 48 hod. bude odveta, která dnešní půlnocí vyprší.
   Hraje se vabank, kdo z koho. Rusko nemá kam ustoupit a uSa musí něco udělat. Podle několika vyšších diplomatických a vojenských zdrojů USA a Francie plánují společný kombinovaný útok na Damašek za pomocí kruté vojenské metody, včetně nové “Himataki”. Bitevní letadla a rakety mohou být použity v příštích dvou dnech.

   Právě jsem postřehl zprávy na RTVS a hlásili chemický utok v Sýrii samozřejmě bílé helmy křísili děti … Svět volá po tom aby Assad nesl zodpovědnost. Nevím, prohledávám net, ale nikde žádný utok jsem nenašel … v každém případě se zdá že USA se připravují na úder.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Ten útok dementovali Rusi aj Iránci. Vyššie som dal link na tvít s obrázkami chlóru, ktorý našli Asadovi vojaci v ruinách. Je pravdepodobné, že ten fingovaný chemický útok bol dohodnutý a mal prísť.
    Západ asi začal hrať vabank.

    To se mi líbí

    • Stribog napsal:

     Postřehl jsem a podařilo se mi dohledat z veřejných zdrojů, že Merck KGaA je německá firma – chemicky a farmaceuticky prumysl se sídlem v Darmstadtu. Současný Merck KGaA je nezávislý od amerického farmakoncernu
     Merck & Co. Německo je vůbec nezavislé.

     Ruský zástupce v Radě bezpečnosti Vasilij Nebenzia bez bližších podrobností na mimořádném zasedání RB OSN před chvílí uvedl, že američtí vojenští kontraktoři v minulosti školili rebely, jak provést chemický útok, který by posloužil jako záminka k útoku na Sýrii. Odvolával se při tom na události, které následovaly po loňském chemickém útoku, kdy Donald Trump nařídil v reakci ostřelovat syrskou leteckou základnu ze Středozemního moře. Tento útok podle něj byl dopředu připravený.

     Nehledě na toto tvrzení je Moskva podle jeho slov ochotná pracovat na vyšetření toho, co se v Dumě o víkendu odehrálo.

     To se mi líbí

 5. Stribog napsal:

  Ruský zástupce v Radě bezpečnosti Vasilij Nebenzia před vystoupením Haleyové mířil ostrou kritiku na západní státy v čele s USA. Vyčítal jim absenci strategie a to, že svým konáním v regionu podle Moskvy jen šíří chaos. Ohradil se proti nepodloženému a unáhlenému svalování viny na prezidenta Bašára Asada, potažmo na jeho spojence Rusko a Írán. USA a Velká Británie podle něj rozdmychávají protiruské nálady.

  Ruský velvyslanec při OSN řekl, že do Dúmy byly vysláni ruští experti, kteří odebrali vzorky půdy a vyslechli svědky na místě. Ti podle něj nenašli žádné stopy po chemikáliích a zprávy o chemickém útoku nepotvrdili stejně jako personál nemocnic, který podle ambasadora uvedl, že neošetřoval žádné oběti chemického útoku. Ten se podle něj v Dúmě jednoduše nestal.

  Zástupce Ruska opět zpochybňoval konání záchranářů z organizace Bílé přilby, která působí na povstaleckých územích a šíří do světa informace o útocích, jako jsou v aktuálním případě brutální fotografie a videa možných obětí chemického útoku.

  Nebenzia bez bližších podrobností uvedl, že američtí vojenští kontraktoři v minulosti školili rebely, jak provést chemický útok, který by posloužil jako záminka k útoku na Sýrii. Odvolával se při tom na události, které následovaly po loňském chemickém útoku, kdy Donald Trump nařídil v reakci ostřelovat syrskou leteckou základnu ze Středozemního moře. Tento útok podle něj byl dopředu připravený.

  Nehledě na toto tvrzení je Moskva podle jeho slov ochotná pracovat na vyšetření toho, co se v Dúmě o víkendu odehrálo.Americká velvyslankyně při Radě bezpečnosti OSN Nikki Haleyová obvinila Rusko, že podporuje syrského prezidenta Bašára Asada v krvavé kampani proti vlastnímu obyvatelstvu a účelově se jí nesnaží zastavit. „Rusko mohlo zabránit krveprolití, kdyby chtělo. Místo toho podporuje Asadův režim,“ řekla. Moskva podle ní spolu s Íránem, který je rovněž spojencem Damašku, programově hájí syrského prezidenta a kryjí jeho kroky na mezinárodní půdě.

  „Rada bezpečnosti OSN opakovaně nedokázala reagovat, protože Rusko tomu při každém pokusu brání,“ řekla Haleyová s odkazem na početná veta předchozích rezolucí. „Rusko má na rukou krev a nemůžou jím otřást obrázky mrtvých dětí,“ zmínila velvyslankyně v narážce na drastické snímky obětí údajných chemických útoků, kterými argumentovala při jednom ze svých minulých vystoupení v Radě bezpečnosti. Tentokrát jsou podle ní podobné důkazy zbytečné, protože na podporovatele Asadovy vlády nemají efekt.

  Haleyová konstatovala, že v Sýrii byly použité chemické zbraně, ale není možné možné na místě ověřit skutečné důsledky útoku, protože Asadovy jednotky Dumu odřízly.

  Zdroj: https://ria.ru/syria/20180409/1518251944.html?referrer_block=index_main_1

  To se mi líbí

  • anonymní napsal:

   Podle konspirátorské aktualnikonflikty.cz je v Rusku od sedmi večer plná bojová pohotovost:

   od Marfil » 09 dub 2018, 20:09
   Situácia a svet ako ho poznáme idú do finále:

   VS Ruskem jsou v plné bojové pohotovosti
   , je prohlášen za náhlý poplach ve všech divizích pozemních sil, vojenských kosmických sil a sil protivzdušné obrany ozbrojených sil Ruska
   9. dubna 2018 19:00 poslat e-mailem
   V zakladkiNapechatat
   Podle dostupných informací, oznámila náhlý poplach ve všech divizích pozemních sil, kosmických sil a ozbrojených sil ozbrojených sil Ruské federace.

   V době od 8. do 9. dubna bylo na moře dovezeno velké množství válečných lodí.

   Sestavy raket „Iskander“ a divizí protivzdušné obrany byly staženy z míst trvalého nasazení.

   Samostatné zdroje hlásí rozmístění velitelských a kontrolních stanovišť na hlavních vojenských námořních základnách a vojenských letištích.

   Ministerstvo obrany Ruské federace nekomentuje informace o přesunu a pohybu vojenských jednotek.

   http://www.iarex.ru/news/57059.html

   To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Veľmi divné. V tejto situácii – na pokraji eskalácie vojny v Sýrii – urobí na príkaz Mullera FBI raziu u Trumpovho osobného právnika Cohena a odnesie hromady dokumentov.
  https://www.politico.com/story/2018/04/09/michael-cohen-fbi-records-trump-daniels-510921

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Jen odvádění pozornosti domácích, aby se jim potom ohlásilo vítězství a na tohle se zapomene jako by nebylo.

   To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  Tak by mne zajímalo, co krucišpísek v té Sýrii je, proč amíci nestáhnou ocas jako ve Vietnamu neblahé paměti. Pomstít se za něj po tolika letech … to snad ne. Nebo jim opravdu tak nateklo do bot že nemaj jiné řešení než potopit celý svět?

  To se mi líbí

 8. Stribog napsal:

  Raketový torpédoborec námořnictva USA USS DONALD COOK opustil přístav Larnaka po plánované návštěvě středozemního moře. Podle dat je nyní cca 100 km od syrského města Tartús.

  To se mi líbí

 9. hans napsal:

  Pozoruhodný článek. O atentátu na JFK vyšlo v češtině hned několik knih, které ho podrobně rozebírají, ale o Kingovi nic moc; takže máte moje uznání za nové informace..

  Liked by 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.