Zjednodušení evropských dotací je klíčové, shodli se odborníci


29.3.2018, Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí 26. března uspořádalo již podruhé Kulatý stůl k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020, který navázal na obdobné setkání z července minulého roku. Více než 120 odborníků na evropské fondy diskutovalo v konferenčních prostorách Akademie veřejného investování na téma nastavení příštího programového období. Ostatním zájemcům byl k dispozici videopřenos.

„Projekty podpořené z evropských fondů významně přispívají k rozvoji všech regionů České republiky. Téměř 40 % všech kapitálových veřejných investic je financováno z fondů EU. Díky fondům máme až o tři procenta nižší nezaměstnanost a obecně růst ekonomiky je jimi významně podpořen. I proto je vyjednávání o novém programovém období v plném proudu – jednou z našich klíčových priorit, kterou na evropské úrovni prosazujeme, je i zjednodušení a větší flexibilita čerpání. Tyto dva aspekty považujeme za důležité pro to, aby podpora byla efektivní a mohla být cílena na oblasti, kde je nejvíce potřeba. Důležité je také usnadnit život příjemcům a nastavit jasná a hlavně jednotná pravidla, aby se snížila administrativní zátěž. To pomůže všem – jak příjemcům, tak implementační struktuře včetně těch, kdo se podílejí na kontrole využití evropských prostředků. Jsem ráda, že to odborná veřejnost, s kterou jsme na toto téma dnes diskutovali, vidí stejně,“ podotkla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která na setkání pronesla úvodní slovo a seznámila posluchače se současným stavem vyjednávání.

Financování z fondů má být podporou a ne další administrativní zátěží,“ zdůraznila ve svém příspěvku Olga Letáčková, náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů. „Často také slýcháme od příjemců kritiku velkého počtu kontrol a auditů. Podnikatel chce uvést na trh nový produkt, hledá pomoc s financováním a pak na něj čeká množství kontrol a v tom nejhorším případně i snížení dotace. Do budoucího období proto budeme prosazovat, aby financování z fondů nebylo spojeno s nadměrným počtem kontrol a auditů. Primární je to, aby se na sebe jednotlivé kontrolní orgány mohly spolehnout a nedocházelo ke zbytečným překryvům,“ dodala Letáčková.

Mimo informací o vývoji jednání na evropské úrovni a debaty o zjednodušení bylo na programu i tematické zaměření politiky soudržnosti v příštím období a její územní dimenze. Kulatého stolu se zúčastnili zástupci z řad státní správy, krajů měst a obcí, zástupci odborových, zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a členové akademické i expertní obce. Jako další panelisté se akce mezi jinými zúčastnili náměstek pro řízení sekce evropských programů Zdeněk Semorád, profesor Univerzity Karlovy a ředitel EEIP Michal Mejstřík nebo předseda Technologické agentury ČR Petr Očko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Zjednodušení evropských dotací je klíčové, shodli se odborníci

 1. bob napsal:

  Možná, že jsem nepozorně četl…
  Ale jestli jsem to dobře pochopil, tak A.B. je z obliga.
  Konec konců Čapí hnízdo je pěkné, zaměstnává hodně lidí.
  Zde musím objektivně konstatovat, že určitě existují horší projekty, než Čapí hnízdo.
  Rovněž 50mil. je samozřejmě naprostý pakatel, proti prošustrovaným miliardám. Třeba vojenské zakázky, všelijaké cyklostezky, vedoucí od nikam do nikam….
  To, že chválím, resp. zastávám se Čapího hnízda, tak A.B. to u mě svým konáním v posledních dnech projel na celé čáře.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  “ Česko jednohlasně odmítá zavedení dotačního limitu evropských přímých zemědělských dotací po roce 2020 pro velké farmy. Nesouhlasí ani se zaváděním snižování platby podle velikosti podniku, uvádí materiál ministerstva zemědělství, který schválila vláda Andreje Babiše.
  „Podpora by měla být zachována zemědělským podnikům bez ohledu na jejich velikost. ČR je v tomto ohledu specifická, kdy disponuje nejen největší průměrnou výměrou zemědělského podniku (133 hektarů), ale i jednou z největších průměrných výměr ekologického podniku (120 ha).“
  Česko nadále trvá i na tom aby firma která obhospodařuje 103 000 hektarů polí pobírala dotace jako doposud.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokud vím, tak hektar půdy je pořád stejný hektar půdy a spotřebuje na své využití stále stejné množství osiv, hnojiv, nafty i lidské síly.

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Samozřejmě, nechápu proč to sem Cech dal. Proti tzv. zastropování by byla ČR i kdyby tady žádný Babiš nebyl. Tedy pokud by tam byli nahoře jen trochu soudní lidé, což ale se nedá v dnenní době tak zaručit.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Kolik potřebujete zemědělské techniky na 1 ha a kolik na 100 ha? Stejně.
     Osiva, hnojiv, nafty a lidské síly není na neobdělávané lány třeba (abych byl přesný : nafty a lidské síly trošičku, jednou za rok posekat).

     To se mi líbí

 3. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík… 😉

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tak tohle už hraničí s debilitou mínusáka. Pouhé oznámení a hned to dostane palec dolů? Patrně v Bohnicích má někdo povolený přístup na net 🤣

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Mně to povídejte 😀 Idiot s myší v ruce je horší než ožralej Kim. A že jich tu je.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Myslím, že tady u Bavorů je procent idiotů s myší v ruce nižší, než bývá v internetovém prostředí obvyklé. Blb se najde, ale je spíše výjimkou než pravidlem, tedy výjimkou to pravidlo potvrzující.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Ale jo, v zásadě máš recht. Ale takovej kripl, co dá minus na prostý oznámení-pokud to není oznámení ode mě-by zasloužil zpřerážet pazoury a učit se minusovat jazykem.

      To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Marně přemýšlím, co mi ten „eurospík“ připomíná. Možná jazyk stranických usnesení v poslední etapě vývoje socialistického Československa, vždyť samotný titul “ náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů“ je něco tak odtrženého od života, že je to na pováženou.
  Jak známo, v našem městysi, respektive kousek za jeho hranicemi, jsme postavili spalovnu komunálního odpadu. Fakt moc pěknou, až jsem uvažoval o možnosti nabídnout návštěvníkům zde u Bavorů (včetně samotného pána tohoto prostoru) exkurzi do tohoto špičkového zařízení, kam se jinak těžko dostat.
  Stála něco přes dvě miliardy, a to už je přece jen ranec peněz a tak se původně také uvažovalo ( a žádalo) o tzv. evropskou dotaci. Z řady důvodů (našich vnitřních českých i evropsko/německých – ale to by bylo na dlouhé psaní) nebyla dotace poskytnuta a to byla TA NEJVĚTŠÍ KLIKA!
  Protože u tak velké a náročné stavby dochází v jejím průběhu k řadě změn, a ty by se musely vždy znovu a znovu projednávat s bruselskými úředníky. V samotném závěru stavby dokonce finančně zkolaboval generální dodavatel (ČKD) a investor musel stavbu dokončit vlastními silami. A její kolaudaci (zatím je v tzv. zkušebním provozu, což znamená, že jede na plné pecky) brání sérií žalob ekologičtí aktivisté/ekoteroristé.
  To všechno znamená, že kdyby investor tu evropskou dotaci získal, stavba by ještě nestála, natož aby byla v provozu.
  Jak jsem zde tvrdil už mnohokrát, dotace jako výjimka je jistě chvályhodný prostředek/podpora hospodaření. Dotace jako PRINCIP hospodaření je …… snad námět na komedii, kterak Jára Cimrman přijel řídit rozvoj Kocourkova.
  Češi jsou smějící se bestie a i tohle je námět spíš k pláči než k smíchu. Opravuji…. je to námět k europláči, abych šel s dobou.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   To je samozřejmě pravda, manžel také pracuje pro jednu firmu, která se dotací raději vzdala, protože takové byrokratické dohadování zdržovalo její akce.
   A myslím, že ale málokdo ví, že naši zemědělci před vstupem do EU navrhovali, že budou hospodařit bez dotací, ale samozřejmě pokud dotace nebudou v celé EU. To samozřejmě neprošlo, například Francie by asi bez toho zkolabovala, co se týká zemědělství. Také to byla ona, co si prosadila aby tzv. nové státy dostávali méně dotací než tzv. staré státy. A pořád na to doplácíme, tak není divu, že nyní už jsme na tom jak jsme, to znamená ne moc dobře.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.