Ať žije Karibská krize.2!


Světový den vody, Světový den mimů

…pokud potřebuje Západ k pročištění mozku šok, tak ho dostane…

 Po vyslechnutí Putinova „Poselství“ ruskému parlamentu se po jistých pochybách a váhání Washington konečně odhodlal k projevení reakce USA na růst vojenské síly Ruska. Kolektivní vědomí amerických elit se, bohužel, ukázalo být neschopným strávit „strašný a urážlivý“ fakt, že vojenská hegemonie Ameriky a její globální geopolitická dominance je minulostí, že růst ruského vlivu a vojenské síly Moskvy už nezadrží, a že v mnoha důležitých vojensko-strategických směrů Rusko Ameriku předběhlo o řadu let a někde možná i dekád.

Uznat tuto znepokojivou skutečnost americká politická třída nedokázala a nechtěla. Její nebezpečná úchylka se hned projevila v prohlášeních nejvyššího vojensko-politického vedení.

Prezident Trump 14.března jakoby dálkově odpověděl na Putinovo prohlášení o nových ruských zbraních, prohlásil: „My vytvoříme vojenské kosmické síly. Moje nová národní strategie ve vesmíru uznává, že tam mohou probíhat bojové akce, stejně jako na zemi, ve vzduchu a ve vodě. V nové národní vesmírné strategii je vesmír uznán jako zóna válečných operací. Máme vojenské letecké síly a budou i kosmické. Zpočátku jsem tuto myšlenku nebral příliš vážně, ale pak jsem dospěl k poznání, že je to skvělá myšlenka…

Toto Trumpovo prohlášení jakoby shrnulo celou sérii analogických prohlášení vysokých amerických představitelů. Tři dny předtím, 11.března, respektovaný časopis „Politico“ otiskl článek pod titulkem „Amerika se nemusí bát Ruska“, ve kterém tehdejší ředitel CIA Pompeo  pateticky prohlásil: „Amerika se nemusí vzrušovat jaderným nebezpečím se strany Ruska. My, stejně jako naši bratři v ministerstvu obrany, to pozorně sledujeme. Američané si mohou být jisti, že velmi dobře chápeme, co představuje ruský program a co je třeba udělat k zajištění další obrany Američanů před hrozbami se strany Vladimíra Putina. Vláda USA se plně soustředí na to, abychom blokovali nové vojenské nebo kybernetické hrozby, ať přicházejí od kohokoli. Pokaždé, když někdo zdokonaluje zbrojní systémy, ať je to Rusko nebo Čína, může být Amerika přesvědčena, že má proti nim odpovídající obranu“.

Mimochodem, dva dny po tomto prohlášení jmenoval Trump Pompea novým státním tajemníkem USA, když odvolal Tillersona po pouhém roce jeho působení ve funkci, a to proto, že nebyl dostatečně „tvrdý“ ve vztahu k Iránu a KLDR (o Rusku veřejně nic řečeno nebylo, ale domnívám se, že si každý může domyslet…). V důsledku této změny zřejmě americká zahraniční politika přešla plně pod kontrolu tajných služeb a v prezidentově administrativě se zformovalo skutečné monstrum – svého druhu analog Stalinovy NKVD, jen neorientovaný na vnitřní, ale zahraniční věci. Hlavním cílem tohoto Trumpova NKVD je návrat globální geopolitické dominance Washingtonu, podkopané v posledních letech nebezpečnou „ruskou agresí“.

Mimochodem, Pompeovi „bratři“ z Pentagonu také neskrývali svoje názory na „novou ruskou hrozbu“. Jeden z předních analytických časopisů USA, „National Interrest“ 11. a 12. března zveřejnil dva velmi výmluvné články. Jeden pod názvem „Rusko může překonat americkou protiraketovou obranu. Zapomenuté argumenty.“ a druhá: „Rusko vypustilo hyperzvukovou raketu ze stíhačky MIG-31. Má se Amerika znepokojovat?“

Hlavním hrdinou těchto článků byl ministr obrany James Mattis, který rozhodně prohlásil: „Já jsem, jako mnozí z nás, sledoval projev prezidenta Putina a soustředil jsem se na tu jeho část, kde se jednalo o zbraních. Platí mi za to, abych formuloval strategii. A neviděl jsem žádnou změnu ve vojenském potenciálu Ruska. Putinův projev byl pro nás zklamáním, ale nikoli nečekaným. Vývoj nových zbraní v Rusku nezmění vojenskou rovnováhu ve světě. Do připravenosti k použití každého ze systémů, o kterých Putin hovořil, zbývá ještě několik let práce. Kromě toho to pro Rusy bude velmi drahé “. A pokračoval: –

Ale dobrá… mají ještě možnost udělat to, o čem hovořil Putin. My jsme ale nikdy netvrdili, že máme protiraketovou obranu proti Rusku. Rusové mohou po překonání naší obrany udeřit na kterékoli naše město. Ale co to mění? Rusko nakonec může utratit za zbraně všechny svoje peníze. To ale nic nemění ve strategické rovnováze sil. My vždycky máme možnost změnit Rusko v radioaktivní poušť…“.

 Přezdívka „vzteklý pes“, kterou Mattis nosí už dávno, má v anglickém slangu spíš lichotivý, než ponižující tón. Ale on ji tentokrát obhájil v jejím doslovném znění…

Takže, americká elita úporně odmítá naslouchat Putinově výzvě, která 1.března zazněla po prezentaci čtyř nových systémů ruských strategických zbraní. Ruský prezident řekl: „Dlouho nám nikdo nechtěl naslouchat. Takže poslouchejte nyní“. Západní politická elita je neadekvátní, nekompetentní a zbabělá – prostě kategoricky odmítá přiznat novou strategickou realitu.

Znamená to, že budou sázet na vyhrocení. Jiné východisko nemají: pokusy ignorovat Putinova pozvání k jednacímu stolu, a vůbec – jako dřív ignorovat naše národní zájmy jako takové – jim jiné východisko neposkytují. No co, my jsme připraveni! Myslím, že se toho není třeba obávat. Navíc je třeba se k tomu připravovat už teď. V nastalé situaci, bohužel, je nevyhnutelná nová Karibská krize. Pouze silný šok může vrátit do reality nynější západní elity. Jen nový šok, spojený s poznáním vlastní zranitelnosti a neschopnosti se ubránit zdrcujícím úderům Moskvy. Jak se už jednou stalo v dalekém roce 1962.

Připomínám, že se do té chvíle Washington cítil (stejně jako dnes) neporazitelným a nedosažitelným. Už v 50.letech Amerika vyhlásila strategii tzv. „Mohutné odplaty“, která předpokládala, že jakékoli vztažení ruky na globální americké zájmy nevyhnutelně vyvolá mohutný jaderný úder USA. A teprve když  ruské rakety na Kubě ukázaly Washingtonu, čím taková nedůvodná pýcha může skončit, změnili Američané svou sebevražednou strategii. A nová, kterou nazvali „Strategie pružné reakce“, už uznávala možnost SSSR pohřbít Ameriku ve velké válce, a proto navrhovala brát v potaz zájmy Moskvy, nechovat se k ní jako hulvát, ale „pružně reagovat“ na celou mnohotvárnost ruských zájmů.

Nejspíš k něčemu podobnému musí dojít i nyní na nové geopolitické a vojensko-strategické úrovni 21.století.

Moskva, mimochodem, zatím neztrácí naději dobrat se do zdravých mozků v amerických elitách. Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov 13.března prohlásil: „Za hranicemi si zatím plně neuvědomili, proč náš vrchní velitel seznámil světovou veřejnost s našimi novými zbraněmi, které jsou v Rusku realizovány. Komentáře jsou často od povrchních, až po to, že všechno je to fantastika a že něco takového nemůže existovat… Tak to ale není.“

 Mimochodem, z nových strategických zbraňových systémů generál Borisov zvlášť zmínil onu okřídlenou raketu s jaderným pohonem a neomezeným doletem, která vyvolala tolik sporů a pochyb. Řekl: „Unikátnost této rakety je v tom, že letí po zadané dráze, kopíruje nerovnosti terénu v malé výšce, což ztěžuje její objevení. Svůj náklad může nést na jakoukoli vzdálenost. Může létat celé dny. Tento nový druh raketové zbraně je unikátní a nic podobného ve světě nevyvíjeli. Obrovský dík jaderným vědcům, kteří tuto pohádku změnili ve skutečnost…“

 Bude Západ naslouchat těmto slovům? Pochybuji…

http://zavtra.ru/blogs/da_zdravstvuet_karibskij_krizis-2

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Ať žije Karibská krize.2!

 1. vonrammstein napsal:

  No, obávám se, že v tomto případě Trump-aniž bych proti němu měl něco zásadního-šňupnul nějaký míň kvalitní zboží. Já vím, že jako každej americkej prezident musí mít ty největší bicepsy na světě, ale trocha soudnosti by nebyla od věci. USA nejsou zrovna v situaci, kdy by si mohly dovolit hvězdný války jinde, než na filmovým plátně.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Kubánská nebo také karibská krize, je úplně jedno jak ji budeme nazývat :
  Zde je nutné si uvědomit, že jakmile se kolem ostrova uzavřel prstenec kontrolovaný válečnými plavidly a letectvem USA. Tak SSSR a Kuba začaly poníženě fňukat o svolání RB OSN. Sovětské ponorky a nákladní lodě, podezřelé z přepravy zbraní, se přibližovaly k americkým plavidlům blokujícím Kubu.Zde pouze Chruščov ukazoval svaly ale měl zadek stažený až, až.
  Proto se také Chruščov s úlevou podřídil vůli USA a přijal nařízení, které mu tlumočil generální tajemník OSN U Thanta, stáhl ohon a pelášil se svými loděmi směřujícími na Kubu zpátky do SSSR.Proto k ničemu nedošlo, protože lodě SSSR utekly dříve než dorazily k linii americké blokády.
  Proto z daného vyplývá, že pokud my v NATO nyní vytrváme třeba v Sýrii a budeme postupně sestřelovat ruská letadla jako dosud a občas jim tam pošleme nějaké ty BGM-109, tak prostě Putin za chvíli stáhne ohon stejně jako Chruščov a bude pelášit zpět do Ruska.
  Putin si je velmi dobře vědom naší převahy v daném regionu a nedovolí si, nebo možná ani nemůže sestřelit ani jedno naše letadlo.Dokonalost našich zbraní v Sýrii předvedla FIM-92, která naprosto spolehlivě poslala k zemi Su-25 a nakonec i pilota jsme na zemi dorazili.
  Protože pokud se Putin dožaduje karibské krize, tak pokud my v NATO vytrváme třeba v Sýrii, tak dopadne stejně jako Chruščov, který byl kritizován a jeho postup byl použit jako jeden z důvodů k odvolání z funkce v roce 1964.
  Tož nám stačí jednat po vzoru Johna Kennedyho, který 22. října 1962 vyhlásil „karanténu“ ostrova, aby se zabránilo dodávkám sovětských zbraní. No a jak panečku Nikita Chruščov 28. října 1962 souhlasil s odstraněním raket.
  Proto poukazovat na karibskou krizi jako na vítězství Chruščova nad Kenedym patrně není na místě.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Co takhle vyhlásit opačnou karanténu. Do Sýrie doletí rakety z lodí v Rusku, Z USA určitě ne. Rusko má v Sýrii oficiální základny, USA ne. Nic než rozum Rusům nebrání vyhlásit blokádu USA.
   Jsou ale i jemnější a účinnější způsoby, dočkáme se. A na rozdíl od Karibské krize tu čeká klidná síla Číny. Počká na dobu až se bílí – pokud se to tedy o USA ještě dá říci – pomlátí a vymlátí. Zatím ale vedou Rusové, porovnáme-li rozpočty RF a NATO, v poměru asi 10:1. Kdo umí, umí!

   To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Rusové už pochopili co je zač ten „liberální Západ“, my ještě tápeme.
  Vidíte tam tu analogii? Babiš, Filip, Okamura.
  Jenomže : dojde Babišovi že není Putin, že 76 % ani 50 nikdy nedostane, zvlášť když se bude družit s liberály ČSSD a ODS?

  „ ….Západ vůbec musí být dnes v šoku. Ani ne tak z Putinových 76 %, jako z toho, že ve volbách v Rusku konzervativně-patriotické, komunistické a nacionalistické ideje podpořilo 95 % voličů, zatímco liberálním myšlenkám zbylo vražedných procent pět. …“

  http://outsidermedia.cz/o-putinovi-volbach-a-kristalovem-kosteti-svobody/

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No ono to je poněkud složitější a není to jen o „liberálním západě“, proto také naše vláda třeba musela nyní poskytnout první čtvrtinu půjčky tj. miliardu a půl € MMF.
   V podstatě tu o nějaký liberalizmus tak nějak nejde.Pro jednotlivé země evidentně vyjde nařízení od MMF, kolik musí vygenerovat devizových rezerv aby je následně mohly převést ve prospěch MMF.
   Na programu byla třeba první část bezúročné půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 1,5 miliardy eur z devizových rezerv České národní banky.

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Spíš jsem se měl ptát : dojde příznivcům Babiše že on je pravým opakem Putina ? Má blíž k Němcovovi či Navalnému. Babiše platili a platí dotacemi z EU, ony osoby platili a platí přes neziskovky.
   Moje chyba v uvažování.
   Ale chybami se člověk učí, viz Jetro níže.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Andrej-Babis-vyslal-ve-veci-kauzy-Skripal-vyzvu-do-cele-EU-529139

   To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Paralela s karibskou krizí docela sedí.
  Ta jenom shodou okolností neskončila katastrofou. Nemá smysl dneska zkoumat, zda katastrofě zabránil „státník“ Kennedy nebo „státník“ Chruščov.
  Vyústění Karibské krize bych charakterizoval jako vítězství zdravého rozumu za pomoci Štěstěny (bylo pár momentů, kdy ke zmáčknutí pomyslného knoflíku stačilo málo)
  No a nes tu máme nepřítele , který manipulací voleb všude na světě se ohrožuje demokracii, který vymýšlí zbraně, které mohou zničit kterékoli místo na světě, a který dokonce použil zbraň hromadného ničení na našeho spojence v NATO !!!!!!!!!
  Proti tomu snad už existuje jen jediná možná sankce……..
  Naštěstí se najde vždy někdo „rozumný“, takže nedojde k nejhoršímu.
  Kladu otázku, kdy na jedné nebo na druhé straně dojde trpělivost, popř. nezvítězí zdravý rozum.
  V tomto kontextu kladu otázku:
  Koho chtějí ti Romancovové, Votápkové, Fištejnové, Kolářové….. místo Putina?
  Někoho „silnějšího“? Určitě ne.
  Nějakého „demokrata“ (který vrátí Krym), přestane zbrojit…..Scénář, který by nastal raději domýšlet nebudu

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   „Našim“ demokratům ještě nedošlo, že třeba Navalnyj by byl ještě horší varianta než Žirinovskij. Žir. je obyčejný fanatik, ale Navalnyj je daleko větší nacionalista než Putin a rozhodně by se Západu odměnil tím, že by byl ještě tvrdší. Následky nechci domýšlet.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Nestrašte, Navalnyj je obyčejný panák z nedostatku lepších. Nikdo, ani jeho chlebodárci, nevěří v jeho sebemenší úspěch. Je jen o to sypat do systému písek a ve vhodnou chvíli se nechat zabít. Veselo mu z toho jistě není, komu by bylo. Ale vystoupit se zdravou kůží již nemůže.

    To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Mám trochu pochybnosti o tom hodnotení Ameriky v článku. Moje racio:
  Na vojenskej katedre nám náš triedny, pplk. Vyskoč, vštepoval: „Neprátel neny žánný orech!“
  Presne tak, nesmieme USA podceňovať, že nevedia, kde je sever. Tie prehlásenia podľa formulácií smerujú do vnútra, vlastným médiám a vlastným ľuďom. USA predsa svojich občanov 25 rokov masírovali, že sú najmocnejšia veľmoc na svete, s najsilnejšou armádou a že si na USA nikto nedovolí. Mali šťastie, že za posledných 5 rokov sa im podarilo vymyť obyvateľstvo natoľko, že neveria žiadnej správe, čo príde z Ruska. Inak verím tomu, že to, čo sa deje na námestí v Bratislave každý piatok, je šuvix oproti tomu, čo by sa začalo diať v USA.

  To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Hezký postřeh z TW: To, co se staví na náměstích, nejsou zábrany proti autům, ale Alahu Akbariéry

  To se mi líbí

 7. lujjza napsal:

  Takové osvěživé ve všem tom balastu:
  https://www.hlavnespravy.sk/ruski-diplomati-predlozte-dokazy-alebo-sa-ospravedlnte/1348774

  „…Ruští diplomaté: Požadujeme od amerických a britských partnerov odpovede na nasledujúce otázky:
  1. Kde sa nachádza Skripaľ a jeho dcéra?
  2. Na akom základe Briti nepovoľujú ruským diplomatom v Londýne stretnúť sa s ruskou občiankou?
  (…)
  4. Prečo Briti neodovzdali pri narušení Konvencie o chemických zbraniach Rusku žiadne informácie a podklady pre analýzu látky, ktorá otrávila Skripaľa? Kedy začnú Briti konečne plniť body uvedenej Konvencie?
  5. Kedy USA prestanú porušovať Konvenciu o chemických zbraniach a rovnako ako Moskva a Damask aj Washington začne likvidovať svoje zásoby chemických zbraní?
  6. Prečo USA a Veľká Británia nedodržujú Konvenciu o chemických zbraniach?
  (…)
  Rusi, ktorí žijú v demokratickej krajine, nie sú na takéto maniere (sudca, vyšetrovateľ, kat, v jednej osobe, ktorý porušuje prezumpciu neviny a znásilňuje medzinárodné právo), zvyknutí, neokoloniálne maniere nech skúšajú americkí partneri na iných.
  (…)…“

  To se mi líbí

 8. lujjza napsal:

  Aby neuniklo:
  https://www.novinky.cz/domaci/466880-do-misi-pujdou-dalsi-stovky-ceskych-vojaku-naklady-se-zvysi-o-miliardu.html

  (…) Obrana chce už letos navýšit český kontingent v Afghánistánu z 250 na 390 vojáků, v Iráku z 65 na 110 příslušníků nebo v Mali o 70 lidí na 120 vojáků. Nově má také armáda poslat 290 vojáků do sil NATO rozmístěných na východním křídle Aliance, tedy v Litvě, Lotyšsku a Estonsku i Polsku. Tyto síly mají působit jako tzv. odstrašení před případnou ruskou agresí.

  (…) „Bezpečnost ČR souvisí s vývojem mezinárodního bezpečnostního prostředí. Vzhledem k nadnárodnímu charakteru soudobých bezpečnostních hrozeb nekončí obrana a ochrana obyvatel a území státu na hranicích ČR,“ zdůvodňuje obrana záměr posílit zahraniční mise. „Bezpečnostní zájmy země je často nezbytné hájit daleko za hranicemi jejími i hranicemi spojeneckých států,“ dodávají její špičky. (…)
  (Se pokouším představit si, co by asi tak nastalo, kdyby tu poslední větu řekl Putin – pozn. lujjza)

  (…) Armáda hodlá pokračovat také v účasti ve výcvikové misi EU v Mali, Nigeru, Mauretánii, Čadu a Burkině Faso v celkovém počtu do 120 osob. Několik příslušníků je na Sinajském poloostrově, Golanských výšinách, v Bosně a Hercegovině a v Kosovu. Příští rok by mělo zamířit do velitelských struktur NATO, EU a OSN pětadvacet příslušníků resortu obrany, kteří by se měli účastnit operací pod vedením těchto organizací.

  To se mi líbí

 9. Alena Z. napsal:

  „Já jsem Viky a je mi dvanáct let“ se objevila už v presidentských volbách v lednu, samozřejmě na té „správné“ straně.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.