Rodáci (18) – Jozef Kiss


Stíhacie eso Veľkej vojny

 

Verím tomu, že keby sme sa na Slovensku náhodne pýtali na mená letcov, ktorí bojovali vo Veľkej (prvej svetovej) vojne, niektorí by si spomenuli na Štefánika a to by asi bolo všetko. No v tejto vojne bojovalo asi 150 Čechov a Slovákov v letectve Rakúskej armády. Na ich mená sa veľmi rýchlo zabudlo, lebo bojovali na tej nesprávnej strane. Slovákov bola medzi nimi len hŕstka, naozaj na prsty jednej ruky, no medzi všetkými vynikal práve Bratislavčan Jozef Kiss (celým menom József Kiss de Elemér et Ittebe). Kvôli prípadným národnostným pochybnostiam – v uhorských vojenských záznamoch bol vedený ako Slovák.

Vo veľkej vojne sa za letecké eso považoval pilot, ktorý dosiahol 5 víťazstiev. Spomedzi Čehov a Slovákov bolo takýchto leteckých es šesť. Jozef Kiss bol medzi nimi prvý. Dosiahol 19 víťazstiev, plus jedno nepotvrdené. Za ním druhý, Čech Jindra Otto, mal víťazstiev 9. V Rakúskej cisárskej armáde boli len štyria letci, ktorí dosiahli víťazstiev viac, ako Jozef Kiss.

Jozef Kiss sa narodil 26. 1. 1896 v Prešporku. Matka bola Slovenka a otec Maďar. Jeho dedo bol dokonca uhorský šľachtic (preto to honosné meno) s panstvom v Eleméri a generál uhorskej armády. Rodina však o tento majetok prišla, lebo generál Kiss sa postavil na stranu maďarskej revolúcie a po jej potlačení ho popravili. Jozefov bol záhradník.

Po vypuknutí Veľkej vojny sa Jozef prihlásil do armády dobrovoľne. Nastúpil k 72. Pešiemu pluku a bojoval na ruskom fronte, kde bol zranený. Po doliečení sa prihlásil na výcvik pilotov, ktorý ukončil 16. 7. 1916. Svoj prvý zostrel dosiahol ešte počas výcviku 20. 6. 1916 a šlo o bombardovacie lietadlo Farman. Ako letec počas celého zvyšku vojny slúžil na fronte v Taliansku, kde boli jeho protivníkmi Taliani, Francúzi a Briti. Počas prvého roka služby lietal na dvojplošníku Hansa-Brandemburg (obrázok dolu znázorňuje, ako vyzeral ten typ, ale nie je to presne jeho stroj) a dosiahol na ňom 7 zostrelov.

Väčšinu zostrelov (12) dosiahol Jozef Kiss na lietadle typu Albatros D.III. Dolu vyobrazený stroj patril Sudetskému Nemcovi z Čiech Josefovi Friedrichovi, tiež leteckému esu, a Jozef Kiss na ňom tiež absolvoval niekoľko bojových letov. V takomto lietadle sa 27. 1. 1918 stretol vo vzdušnom súboji s niekoľkými britskými stíhačmi na strojoch Sopwith Camel a utrpel zranenie do brušnej dutiny. So strojom, ktorý mal tiež niekoľko zásahov, sa dokázal vrátiť na vlastné letisko a pristáť.

Po zranení prekonal ťažkú operáciu, no rýchlo sa uzdravoval a v apríli 1918 sa už znovu hlásil na letisku v Pergine a znovu začal bojovo lietať. 24. 5. 1918 vzlietol na bojový let s dvomi ďalšími pilotmi a nad Alpami východne od Lago di Garda sa stretli s trojicou britských letcov na strojoch Camel. Britskí letci práve absolvovali víťazný súboj s iným trojčlenným rakúskym rojom, keď sa v zápale boja stretli s Kissovým rojom. Kissov stroj dostal zásah od veliteľa Britov, majora Barkera, a po zásahu dopadol na úbočie kopca Campologno.

Stroj dolu je Phoenix D.IIa, ktorý bol posledným strojom, na ktorom Jozef Kiss lietal a v ktorom ho zostrelili.

Jozef Kiss mal pohreb 27. 5. 1918. Ako letecké eso bol v armáde populárny. Náčelník generálneho štábu rakúsko-uhorskej armády ho mal vraj úprimne rád a zvykol ho oslovovať „zlatý môj chlapec“. Napriek bojovým zásluhám a priazni nadriadených sa kvôli chýbajúcej maturite nemohol stať dôstojníkom. Povýšený na poručíka bol až posmrtne 26. 5. 1918, ako jediný pilot-poddôstojník z Rakúsko-Uhorskej armády.

Na Kissovom pohrebe sa teda zúčastnilo veľa dôstojníkov aj vojakov. Poručík Franz Adelsmayer si v deň pohrebu zapísal do denníka: „Zrazu sme počuli zvuk niekoľkých lietadiel, prichádzal zľava a tak sme vedeli, že ide o nepriateľské stroje. Vypukol úplný chaos. Niektorí ľudia utekali do priľahlých vinohradov, iní hľadali úkryt v krehkých letiskových budovách. Na počudovanie však piloti nestrieľali z guľometov, ani nebombardovali, zhodili iba jeden balík. Lietadlá následne odleteli preč. Niekoľko minút sme čakali, či balík neexploduje, následne sme sa k podozrivej pošte priblížili a otvorili ju. Môžete si predstaviť náš úžas, keď sme objavili obsah balíka, a to pohrebný veniec so smútočnými stuhami. Bolo na nich v taliančine, francúzštine a angličtine napísané: Posledná pocta nášmu odvážnemu nepriateľovi.

Nebolo to prázdne gesto. Jozef Kiss nemal potešenie v zabíjaní. Jeho spolubojovníci hovorili, že sa zvykol zavesiť za protivníka a presnou streľbou okolo krídel sa ho snažil prinútiť núdzovo pristáť. Tak získal zároveň aj trofejný nepriateľský stroj. Svedčia o tom aj jeho zápisky v denníku. Po zostrele jedného talianskeho stroja si zapísal: „Dnes večer budem zaspávať šťastný. Porazil som nepriateľa a ničia smrť nevrhla smutný tieň na moje víťazstvo.

Príbeh života Jozefa Kissa skončil typickou romantickou tragédiou. Jeho nastávajúca, Enrica Bonecker, sa už nikdy nevydala a celý život prežila v blízkosti miesta, kde bol pochovaný. Celých zvyšných 52 rokov života každý deň navštevovala jeho hrob.

Štefánik a Kiss, dvaja odvážni, schopní a dobrí mladí ľudia teda na talianskom fronte stáli proti sebe a obaja sa životu v slobodnej vlasti nedožili…

 

 

Zdroje:

http://aces.safarikovi.org/victories/czech-ww1-kuk.pdf

http://forum.valka.cz/topic/view/61631/Kiss-Josef

https://pener.blog.sme.sk/c/341143/Presporske-stihacie-esa.html

https://bratislava.sme.sk/c/20566591/stihaci-piloti-z-presporka.html

http://doczz.cz/doc/68847/austro-hungarian-air-aces-1914-1918

http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/letci-z-presporka-patrili-medzi-letecke-esa#.WqwgAejOWMo

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

66 reakcí na Rodáci (18) – Jozef Kiss

 1. Laco G. Mlynář napsal:

  Jste si jist, že Jozef Kiss létal na letadle, které patřilo Sudetskému Němcovi z Čech Josefovi Friedrichovi? Opravdu měl Friedrich v osobních papírech udán původ sudetský Němec?

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   „Jist“ je ošemetný termín. Jasné, že som to nevidel na vlastné oči, ale môžete sa presvedčiť v zdrojoch, konkrétne tomto:
   http://doczz.cz/doc/68847/austro-hungarian-air-aces-1914-1918
   Josef Friedrich je tam zapísaný ako Sudetendeutscher a nie je uvedený v inom zozname
   http://aces.safarikovi.org/victories/czech-ww1-kuk.pdf,
   kde sú len Česi a Slováci.
   V ďalších zdrojoch o Jozefovi Kissovi sú ďalšie podrobnosti a sú tam vyobrazené rôzne ďalšie stroje, na ktorých lietal. Tento Josefa Friedricha je uvedený evidenčným číslom, takže zámena je nepravdepodobná. Stroje tohto typu vyzerali inak veľmi podobne a líšili sa hlavne farbou. Zdá sa, že náter nebol jednotný a každý pilot mal vlastný.

   To se mi líbí

   • Laco G. Mlynář napsal:

    Já jen, že pojem Sudeten Deutsch začal fungovat až po roce 1918. Takže onen letec – voják nemohl být sudeťák v době, kdy sloužil. Svědčí to o zaměření autora webu. Používat pojem Sudety bylo zákonem zakázáno v roce 1945 a dnes jej používají pouze „koupení“ novináři a politici. Je to jako mluvit v Londýně o Malvínách, nebo dnes Slovenskou republiku nazývat Horní Uhry, či Felvidék.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Zdroj, z ktorého som čerpal, pochádza z roku 2005, takže zrejme preto bez zábran použil prívlastok Sudeten. Josef Friedrich sa nepochybne narodil v Čechách v dnešnom Cvikove (Zwiken), no podľa viacerých ďalších zdrojov boli obaja jeho rodičia Nemci.

     To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  Následující písnička je sice věnována jinému esu Velké války, ale i Jozef Kiss si ji zaslouží

  Liked by 1 osoba

 3. Hudec napsal:

  Stíhači mívají život krátký.

  To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  OT: Ešte k udalostiam na Slovensku.
  Máločo mi v posledných dňoch urobilo takú radosť, ako toto:

  Vďaka.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Komunistickou stranu zakázat a komunistické myšlenky kriminalizovat!
   O tom co s komunisty sem jistě napíší to pravé ti povolanější…

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    No na tohle nemůžu palec nahoru i když samozřejmě chápu, že jste to myslel ironicky 😉 . Ale mohou zde být i tací, co by to vzali (a rádi) doslova).

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Až bude ten jiný reagovat, tak se nedivte té reakci. Protože to, jak to píšete přímo provokuje. Bylo by dobré zachovat se jako Kočka, která některé věci prostě nekomentuje a střetu se vyhýbá. A já jí za to děkuji.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Proč myslíte na vonrammsteina? Já jeho nick nepoužila a nebylo to míněno na něj, ale obecně. Takže pokud bude reagovat, tak je to Vaše vina, ne moje. Nechápu proč bych nemohla napsat obecně, že by to mohl někdo vzít doslova?
     Navíc, když spravedlivě tak spravedlivě, a jeho provokací, urážek a tak dál na třeba PetraPavla kvůli jeho názorovému pohledu na svět bylo od dotyčného mnoho, a to jste jaksi přešel. Ale jen se Vám zdá, že já na něho útočím (na vonrammsteina), a to se Vám opravdu zdá, tak jste rychle nastartoval. Nezdá se Vám to poněkud divné?

     To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Nemáte někdo tušení, do jaké party patří ten šéf slovenské policie, který tak pohotově, hned v prvním okamžiku,kdy toho ještě nemohl moc vědět, poslal okamžitě do světa tu politizující verzi?

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Veľmi dobrý postreh. Presne toto mi už niekoľko dní vŕta hlavou.
      Bol to Jozef Vachálek, bývalý kriminalista, no dnes už starý pán. Dlhodobo spolupracuje na krimi príbehoch s Novým časom – to je bulvár z tej istej mediálnej skupiny ako Kuciakove Aktuality. Vachálek bol na dôchodku už za Mečiara, keď sa riešila vražda Remiáša – už vtedy plnil podobnú úlohu ako dnes – vynášal od polície veľmi detailné informácie.
      Tá jeho bezprostredná verzia ešte nebola taká politizujúca, ale ukazovala na mafiu. On prvý povedal, že vrah bol profík a vražda premyslená. Nový čas vtedy napísal, že pri Kuciakovom tele bol postavený náboj, čo v reči mafie znamená „one for all“. Až v spojitosti s touto informáciou má logiku dnešná kampaň „all for Jan“, lebo Kuciak v tom nebol sám, jeho snúbenica nebola len kolaterálna obeť, či?
      Verziu o náboji neskôr policajti spochybnili. Na tlačovke sa hovorilo, že tam boli nejaké náboje vysypané, lebo sa možno páchateľovi triasla ruka, či dobíjal alebo čo. Polícia nikdy nepotvrdila verziu o postavenom náboji.
      A toto je práve podozrivé. Ako keby ten príbeh (jeden za všetkých – všetci za jedného) existoval už skôr, ako vražda. Jeden – to mohla byť premenná, doplniť meno do hotového marketingového príbehu, to je maličkosť. Presne tak sa to robí – názov produktu je to posledné, čo sa dopĺňa.

      Som smiešny konšpirátor?
      Neodvážil by som sa napísať to, čo vyššie, keby som pred týždňom nedostal tento mail:
      https://photos.google.com/photo/AF1QipPlogMYbk4fEGRS8Ik-Iqg_cr6CoxNHRCNwpk0A
      Čo znamená asi toľko, že marketingová koncepcia „jeden za všetkých – všetci …“ skutočne existovala skôr, ako táto vražda.
      A naozaj mi na zhnusenie a zdesenie stačí, že organizátori protestov zobrali hotovú marketingovú koncepciu a recyklovali ju, lebo sa hodila aj na túto príležitosť.

      To se mi líbí

      • Ahele napsal:

       Já jsem Jose pochopila tak (možná špatně), že se ptá na policejního prezidenta Tibora Gašpara, který při první tiskovce vyšel s verzí o italské mafii. K té „partě“ kam by mohl patřit mi přijde zajímavé toto
       https://zpravy.idnes.cz/migracni-krize-slovensko-policejni-prezident-gaspar-kritika-pto-/zahranicni.aspx?c=A170126_135118_zahranicni_aba
       ovšem jak by to mohlo souviset s jeho prohlášením o mafii (pokud to tedy vůbec souvisí) se mi nedaří rozmotat.

       Liked by 1 osoba

       • NavajaMM napsal:

        Trochu ste ma sklamali, že sa Vám toto zdá zaujímavejšie, než to, čo som uviedol. Gašpar, ako hovorí Kaliňák, je profík. Celú profesnú kariéru má v polícii a veľké policajné zviera – riaditeľa Úradu boja proti korupcii, z neho urobil Lipšic za Dzurindu. Fico ho v tejto funkcii nechal, až ho Kaliňák vytiahol na prezidenta.
        Pokiaľ viem, politika sa oficiálne v polícii nerobí a Gašpar urobil chybu, že to vyhlásenie podpísal. Toto už na neho vytiahol aj Kiska svojho času, ale Kaliňák ho podržal. Pochybujem, že by práve Gašpar mal záujem Ficovi škodiť. To nemá logiku.
        Urobil chybu, že vôbec liezol pred kamery. Na toto majú politici hovorcov a to sú iní krízoví profíci.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Ešte dám toho Josa na pravú mieru. S tou politizujúcou verziou v žiadnom prípade neprišiel Gašpar. Hneď prvé správy o vražde, ešte pred prvou tlačovkou, písali ako o hotovej veci, že vražda súvisí s Kuciakovou prácou. Na Gašparovej prvej tlačovke bola toto prvá novinárska otázka – či bol motív vraždy takýto. Gašpar povedal, že je to veľmi pravdepodobné, ale polícia pracuje aj s inými alternatívami, ktoré nebude verejne vymenovávať.
        Tak si teraz vyberte…

        To se mi líbí

       • Ahele napsal:

        Promiňte ale přečtěte si prosím znovu co jsem napsala.
        – nenapsala jsem, že se mi to v tom odkazu zdá zajímavější než to co jste napsal vy
        – napsala jsem, že si myslím, že se Jos ptal právě na tu Gašparovu tiskovku kde mluvil o verzi s mafií (ale možná myslel něco úplně jiného co já vím)
        * tím vloženým odkazem jsem nemyslela kritizovat Gašpara pouze mně to navedlo k tomu ke které partě by asi mohl patřit. Můj závěr je, že podle toho co podepsal pravděpodobně spíše k Ficovi a spol. a tím pádem, že tedy nechápu proč by to dělal aby škodil Ficovi. Omlouvám se pokud to nebylo zřejmé.
        Sice jste nepochopil, ale přesto nejsem zklamaná. 🙂 pro jistotu

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Pani Ahele, neberte to moje sklamanie tak vážne a osobne. Chcel som Vás len podpichnúť kvôli tomu, že som predhodil takú (pre mňa) alarmujúcu súvislosť a bola na to nulová odozva. No, ja viem, o tom sa v médiách nepíše… a ani nebude.
        Ale máte pravdu, spätne uznávam, že som Josa nepochopil správne, lebo som bol moc zaujatý tým svojim výkladom. A ďakujem, že ste ma usmernili, aby som odpovedal Josovi k veci. 🙂

        To se mi líbí

       • Ahele napsal:

        Došlo zřejmě k šumu, ale díky Vašemu následujícímu vstupu ve 20.04 se kterým jsme se minuli se to vysvětlilo. Takže jestli dobře chápu s tou verzí přišly jako první noviny a policejní prezident ji na té tiskovce nevyloučil. A pak už to žilo vlastním životem včetně
        našeho mainstreamu, který se toho rovněž ujmul.
        Mně bylo také divné, že by profesionál udělal takovou chybu aby preferoval jednu verzi na úplně samém začátku vyšetřování. Ledaže by byl jedním z těch kdo by měl zájem situaci hrotit.

        Liked by 1 osoba

       • NavajaMM napsal:

        Áno, presne tak, ako píšete, pani Ahele. Aby to bolo úplne jednoznačné, o motíve vraždy existujú len indície a dohady. Zatiaľ ani jediný (zverejnený) dôkaz.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Pani Ahele, to moje zatiaľ netrvalo ani hodinu, to sú veci. Dám to celkom dolu v diskusii.

        To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Pane NavajaMM, já se vám omlouvám, že jsem vás uvedl trochu v omyl. Bohužel jsem si včera nevzpomněl na konkrétní jméno policejního prezidenta. Ovšem stále si myslím, že to co předvedl na první tiskové konferenci volalo do nebe. On dal svým, v případě policejního šéfa naprosto nebývalým vyjádřením na tisk. konferenci, na následující události de facto policejní štempl. Bez něj by to šlo podstatně hůře. A vlastně podstatně pomohl rozhýbat antificovský puč.

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Súhlasím, že si policajný prezident mal dať na tú prvú tlačovku sakramentský pozor, ale fakticky sa nechal chytiť do nastraženej pasce. Videl som, čo povedal ako odpoveď na jednoznačnú otázku a médiá to jednoznačne skreslili. Nepovedali ani obligátne „nevylúčil, že…“
        Tie udalosti mali u nás taký rýchly spád a boli také koordinované, že je za tým zreteľný scenár.

        To se mi líbí

       • Jos napsal:

        Já si pane NavajaMM po zkušenostech z ČR myslím, že Gašpar sehrál roli krtka. Tisková konference, to je úžasná příležitost pro manipulátory.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        A čo si myslíte o tom, že od začiatku protestov sa požaduje odchod Kaliňáka a Gašpara? Kaliňák podržal Gašpara aj pri svojom odchode. Myslím, že keby Gašpar bol krtko, tak by opozícia nežiadala jeho odchod.

        To se mi líbí

       • Jos napsal:

        Pane Navaja, to právě patří ke kvalifikaci krtka. Téměř nikdo o něm neví a netuší. Uvedu v z ČR jeden příklad. Publicista Mitrofanov se celá 90.léta tvářil coby nositel a tvůrce názorů levice a ČSSD. Publikoval v Právu a hodně mluvil za levici do ČT. Pár let jsem si to myslel též. Až jednou v roce 1998, v době kdy byla ČSSD obzvláště tvrdě skandalizována, se mi podařilo dohledat kořeny jedné věci a zjistil jsem ke svému velkému překvapení, že dobře vymyšlená skandalizace, která měla poškodit tehdejší vládu ČSSD, byla provedena a připravena A. Mitrofanovem. Jemu to pak ještě nějaký čas vycházelo. Ale nakonec se proflákl a dnes dělá obskurního pravicového žvanila na Seznamu.cz. Podobně třeba Šarapatka, bývalý člen ČSSD. Ani jednoho už nikdo nebere vážně.
        Horší je to s plukovníkem Kubicem. Po dobu dvou soc.dem vlád měl hodně vysokou funkci v policii. A v roce 2006 dvakrát zaútočil na demokratický průběh voleb. Tzv. Kubicovu zprávu, která měla znectít Paroubka a poškodit volební výsledek ČSSD si patrně budete pamatovat. Koupili ho jasně už dříve, což nikdo netušil. Ale dodnes mně vadí, že jak on, tak jeho spolupachatelé a policejní gangstříci pplk. Hynek a plk. Vlas z toho vyvázli zcela beztrestně.A tak je možné, že si Kaliňák myslí, že policejní ředitel je v pořádku, a pro demonstranty v nepořádku, jenže on už převlékl dres. Jsem zvědavý, jestli policejní vyšetřování přinese nějaký pokrok. Zatím není vidět nic. A to je přesně to, co potřebují pučisti.

        Liked by 1 osoba

   • vonrammstein napsal:

    Nedá pokoj. Dobře.

    To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  Paní europoslankyně Šojdrová se zviditelnila… A ta demonstrativní cedulka na stole – to měli všichni?…
  Paní je z KDU-ČSL? Nějak mě to nepřekvapuje.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Navíc ještě hodně blbě plácala, no ale to taky není nic nového (Šojdrová).

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Bohužel mne to překvapilo protože :
   „Jsem hrdá, že jsem vaší poslankyní.V Evropském parlamentu pracuji pro vás – občany ČR, Evropany.“
   Michaela Šojdrová působící ve Výboru pro zaměstnanost a ve Výboru pro kulturu a vzdělávání.
   Takové vystoupení na které celkem ostře reagovala paní Konečná v češtině tj. téměř adresně.
   Jsem opravdu překvapen ba co nevycházím z údivu; zaměstnanost a kultura jako novinářská práce ?

   To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Někdo si mrtvých váží, někdo je mírumilovně znesvěcuje. Následující video je z Tobrúku, kde leží i naši padlí.

  To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů hlasovalo v EU 18.5.2017 těchto 12 vlastizrádců:

  1. Telička …………….. ANO
  2. Ježek ……………….. ANO
  3. Charanzová …….. ANO
  4. Dlabajová ………… ANO
  5. Zdechovský …….. KDU – ČSL
  6. Šojdrová …………… KDU – ČSL
  7. Svoboda …………… KDU – ČSL
  8. Štetina ……………… TOP09
  9. Niedermayer ……. TOP09
  10. Polčák …………….. STAN
  11. Poc …………………. ČSSD
  12. Poche …………….. ČSSD

  Tak hlasují naši volení zástupci v EU – proti zájmům ČR!
  Je to skvadra vlastizrádců, kteří by se měli vzdát občanství
  a zažádat si o německé, když s nimi táhnou za jeden provaz.
  Dobrovolně hlasovat proti vlasti je vlastizrada a král by je za to nechal bez milosti popravit. Škoda, že nemáme krále.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   To se mi nezdá ANO+ČSSD je za uvalení sankcí proti ČR,, to je nějaký vtip to není možné.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Mám pocit, že Telička, Ježek a Charanzová už nerepresentují ANO, protože s Babišem rozešli. Dlabajová zůstala. Poc a Poche jsou Sobotkovi exoti. Také doufám, že už se tam nedostanou.

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Charanzová také? To ani nevím.

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jourová … To, že už „nereprezentují“ ANO má být jejich omluva? A omluva jejich hnutí?
    Ví někdo dnes kolik poslanců v PS už „nereprezentuje“ ANO? A kolik jich bude „reprezentovat“ ANO ke konci jejich mandátu? Babiš jako kůl v plotě?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     To není jejich omluva. To je konstatování faktu. A že by v PS někdo měnil dres jsem ještě neslyšel. Máte snad nějaké tajné info?

     To se mi líbí

 8. Alena Z. napsal:

  A něco k české minulosti a současnosti
  Texty projevu Lenky Procházkové a historičky Marie Neudorflové k výročí 15. března 1939
  http://jdem.cz/dyctj7
  …15. březen 1939 není nic, co by se za určitých okolností nemohlo opakovat, třeba v poněkud jiné formě, neboť nemáme, čím bychom se bránili…

  To se mi líbí

 9. NavajaMM napsal:

  OT: Kiska dostal od Pellegriniho zoznam ministrov novej vlády.
  Novým ministrom vnútra by mal byť Jozef Ráž ml. (syn speváka z Elánu). Ráž ml. teraz pôsobí v tíme ministra zdravotníctva Druckera ako krízový manažér, takže v prostredí ministerstva to nie je nováčik, dlhodobo pôsobí v štátnej správe a nepatrí k špičkám Smeru.

  Jožo Ráž st. vraj nikdy nebol nadšený, že jeho syn má blízko k politike. O tejto nominácii povedal toto:
  „On má svoju cestu a kariéru, a to, že je na ministerstve zdravotníctva, je len preto, že tam išiel spolu so svojím šéfom Druckerom z pošty, ktorý ho tam zavolal. Má dve vysoké školy a je veľmi schopný, a keby nešiel na ministerstvo, mohol byť šéfom pošty a bol by niekto. Takto nebude nikto a ešte bude mať aj nebezpečné miesto, lebo tam bude musieť bojovať proti miliardovým mafiám. Ale je to jeho život.“

  Opozícia už vyhlásila, že Ráž nemôže byť ministrom, lebo „je to blízky priateľ Kaliňáka“.
  Ja len toľko, že kto čakal, že nebudú protestovať?

  To se mi líbí

 10. lujjza napsal:

  Asi mi to uniklo – poblahopřál už prezident Zeman prezidentu Putinovi ke znovuzvolení?

  To se mi líbí

 11. Bavor V. napsal:

  Trochu naděje do migračních problémů 🤭

  To se mi líbí

 12. NavajaMM napsal:

  OT, Slovensko, horúca novinka:
  https://www.hlavnespravy.sk/koniec-talianskej-stopy-vadalovci-nemohli-byt-hovoria-talianske-organy/1345664
  Talianske orgány vylúčili účasť talianskej mafie, menovite Vadalovcov, na vražde. Boli vraj sústavne pod dohľadom infiltrovaného člena. Momentálne sú zatknutí kvôli drogám, ale vražda je vylúčená.

  Nikde v mainstreame sa mi nepodarilo túto správu overiť, lebo mainstream chrlí teraz denne takéto články.
  https://www.etrend.sk/ekonomika/ako-mafia-obchodovala-s-kokainom-a-co-s-tym-mal-vychod-kde-pre-fica-nic-nie-je.html
  Už sa ozývajú hlasy, že keď sa aj nedokáže spojitosť vraždy s talianskou mafiou, že „už je dokázaná spojitosť až na najvyššie miesta“ a to na protesty stačí.

  To se mi líbí

 13. NavajaMM napsal:

  Ešte charakteristické, ako pracuje mainstream:
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/462653-vo-vazbe-zostane-aj-sebastiano-vadala/
  Titulok, že jeden z Vadalovcov – Sebastiano, ostane vo väzbe, rozhodol sudca. Po prečítaní titulku v kontexte si človek pomyslí, že hľa – tak predsa to boli Taliani. V článku zistíte, že sa Sebastiano komusi vyhrážal, že ho zabije, ak mu bude chodiť za frajerkou.
  Takže tak pracujú novinári.

  To se mi líbí

 14. lujjza napsal:

  https://www.hlavnespravy.sk/uz-zajtra-sa-bratislave-uskutocni-protestne-zhromazdenie-proti-statnemu-prevratu-slovensku/1345828
  Nedokážu se rozhodnout, jestli je to dobrý nápad, nebo není. Je to, co prohlašují, skutečným cílem této akce?
  Iniciátoři/organizátoři: Ján Čarnogurský, Peter Marček, PhDr. Rastislav Blaško, MUDr. Peter Lipták (inicioval petíciu proti e-zdraviu), aktivistka Dáša Tonková, Iveta Michalíková.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Potvrdzujem, že ciele sú veľmi pravdepodobne autentické. Cieľom je aj ukázať, že dnes nie je 89-ty rok a že protesty opozície nereprezentujú mienku celého Slovenska, ako to bolo za plyšáku.
   Je veľmi pravdepodobné, že MSM toto zhromaždenie odignorujú, alebo zdôraznia, že tam bolo „len x účastníkov a boli tam aj proruské, rasistické a xenofóbne heslá“.
   Od priamych účastníkov na námestí v Bratislave mám info, že oproti plyšáku to malo charakter veľkého zábavného happeningu. Každý vie, že účasťou mu nehrozí žiadna perzekúcia zo strany štátu, okolo bolo veľa policajtov a protiteroristické opatrenia. Za plyšáku len ľudia blízko pódia mali predstavu, čo sa deje. Teraz sú tam aj na vzdialenejších miestach funkčné veľkorozmerné obrazovky.

   To se mi líbí

   • vera napsal:

    Jen jestli nejdou pozdě. A na špatné místo.
    Opozice se dneska schází s prezidentem Kiskou, aby projednala další situaci, a prezident zatím odmítl první Pellegriniho seznam, že chce jiná jména. Ve lhůtě do pátku. Až tak se v tom nevyznám, ale není to trochu divný postup? Mám mírný stín pochybností, ale když paní Šojdrová říkala, že lidi venku jenom říkají své názory, netlačí na změny, tak to snad bude jenom čaj o páté)
    Uspěchanost a chaos. Co z toho může vzniknout. Zkusí si Fico příští kandidaturu na prezidenta, nebo radši zůstane v pozadí? Démoničtější politik tam není, ale bude mít voliče?
    Hodiny se nám zpomalujou, volby by se měly zrychlit, navrhuju zkrátit volební období na jeden rok, vždycky před prázdninami udělat volební týden, a děti po prázdninách dostanou na první písemku vyjmenovat všechny nové osoby. Třeba by je na protesty přešla chuť )

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.