Koupil jsem si…


Koupil jsem si…

Nikoli knot, jak zpíval Jiří Suchý, ale nové zářivkové svítidlo. Protože jsem poměrně zručný, nemívám problém s instalací čehokoliv. Skládací nábytek sestavuji v čase, který by mi mnohý montážník záviděl. Proto jsem ani zde nečekal vetší potíže. Jenže jak známo, věci mají svůj rozum a chovají se často velice nepředvídatelně.

První problém nastal, když jsem objevil návod uložený bezpečně pod krytem. Pouze zkušenost s podobnými typy svítidel mi umožnila kryt otevřít. Tím jsem zjistil, že připojovací svorkovnice je hned na čelní straně, kde ovšem není žádný otvor pro přivedení vedení. Na celou šířku svítidla se pak nachází příslušné zařízení pro zážeh zářivky. Podle návodu jsem našel, kudy ten kabel dostanu do těla svítidla, což bylo pochopitelně v prostoru pod trubicemi. Ale dostat se k otvoru i k dírám pro připevňovací šrouby znamenalo jakýmsi otočným patentem odstranit odrazný staniol (či co je to za prapodivný materiál). Aby se náhodou neuvolnil tak byl ještě přišroubovaný šroubkem s matičkou. Pochopitelně šroubek se nachází na zadní straně tělesa, tedy po montáži je zcela nepřístupný.

V balení se nachází vše potřebné pro uchycení tělesa. Tedy hmoždinky (nepotřebuji, mám strop dřevěný), vruty (nepotřebuji, protože je nelze do dřeva zašroubovat), podložky kovové a podložky gumové. A tady nastal další zádrhel. V návodu se pouze ukazují čtyři šrouby, kterými se těleso připevní ke stropu. Takže jsem své vlastní šrouby provlékl oběmi podložkami a přišrouboval. V tu chvíli mi ovšem došlo, že vlastně potřebuji nějaký prostor mezi tělesem a stropem, abych mohl zpětně přichytit ten odrazný staniol oněmi podivnými plastovými zámky. Což je celkem důležitý detail, leč v návodu nenaznačený. Takže šrouby postupně vytočit, přemístit gumový kroužek a opět zatočit.

Když se mi podařilo najít jakýsi minimální prostor, kudy jsem kolem onoho zážehového bazmeku protáhl dráty ke svorce a svítidlo připojil, bylo třeba vrátit ten odrazný staniol, což představuje pokusit se nasadit ty plastové zámečky do otvoru v tělese svítidla. Pokoušeli jsme se o to dva, ale bez úspěchu. Vzdal jsem to a prostě jsem ten díl přišrouboval vruty skrz ty díry ke stropu.

Pak už jen klasický závěr. Nasadit trubice, zamknout  a nasadit kryt. V pořádku, jen ten kryt se nějak zaklínil na jedné straně tělesa a nechtěl se chytit na té druhé. Ale přece jen jsem zvítězil a slavnostně rozsvítil. Nějak mne to světlo, které se od stropu linulo místností, nedojalo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

34 reakcí na Koupil jsem si…

 1. bob napsal:

  Tomu chybí už jenom „happy end“, že se zářivka nerozsvítila….
  Mě se podobná věc stát nemůže, strýček Podger je oproti mě profesionální domácí kutil….
  Jinak návody jsou skvělá věc. V 99% se tak asi ve 2-3 fázi ztrácím (pokud se do něčeho pustím, což bývá zřídka)
  Nejvíc jsem miloval návody, kdy Němčinu do Češtiny překládal Němec.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jsem šikovný, rozsvítit se musela.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Němec je tak nějak pochopitelnej protože : „Buďme Češi, ale nemusí o tom nikdo vědět. Já jsem taky Čech.“
   No ovšem :
   Tady čech neumí ani do pěti počítat.
   一 [í]
   二 [árr]
   三 [sán]
   四 [ss]
   五 [wů]
   Takže potom ten 拼字 to je opravdu nic neříkající sestava různě uspořádaných českých slov s názvem : podrobný návod na použití.

   To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Ty problémy budou způsobeny tím že jste byl netrpělivý. Kdyby jste si byl býval přečetl těch 28 stran před praktickým skutečným návodem kde se hovoří o souladu se směrnicí EU, dopadech na životní prostředí, jak likvidovat, jak zrecyklovat použité materiály, že s tím nesmíte nakládat jako s domovním odpadem, před čistěním máte odpojit zástrčku, ujistit se zda je el. proud uzemněný, nepoužívat převodníky ani prodlužovací kabely, netahat za přívodní kabel, nevystavovat přístroj dešti ani slunečnímu záření ani jiným povětrnostním vlivům, nedovolit dětem používat ani čistit, nenechat používat osobám se sníženými fyzickými,senzorickými, nebo mentálními schopnostmi… A co je taky důležité : výrobce nenese žádnou odpovědnost za tiskové chyby v návodu dodaném se spotřebičem. Zaregistroval jste na příslušném www výrobce k získání rychlejšího přístupu k dodatečným službám výhradně určeným pro nejvěrnější zákazníky? Ne? Další chyba.
  Už chápete proč to nešlo?

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Vašnosto, el. proud nemůže být uzemněný. Takové pojistky, které by to přežily, ještě nikdo nevyrobil. 😆

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Opsáno z návodu na automatickou pračku …. jak jsem koupil tak prodávám.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Uzemněná musí být kovová konstrukce přístroje, pokud nejde o přístroj s dvojitou izolací, bavíme – li se o zařízení s napětím 230 / 400V. El. proud vedený fázovým vodičem uzemnit nejde. Tedy, vlastně jde, ale žádná pojistka to nepřežije. Jedině snad, kdyby v ní byl místo stříbrného vlákna hřebík. To ale potom shoří dráty ve zdi.

     To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Povídání o tom, jak se má zářivka používat se nachází na jednom dvojlistě ve všech EU jazycích asi na deseti mikrořádcích v podobně velkých mikrosloupečkách. Ten jsem si přečetl hned, jakmile jsem zjistil umístění svorkovnice. Takž ežádná netrpělivost se nekonala. V ohledu bezpečného užívání jsem již byl náležitě poučen. 😲

   To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Pokrok doby nelze zastavit.
  Do kategorie, MÉNĚ BY BYLO VÍCE lze zařadit i příbalové letáčky k lékům. Ty nás nyní seznamují, zřejmě aby se firma vyhnula žalobám, se všemi možnými vedlejšími účinky léků.

  Často se tyto účinky řadí do kolonek Velmi časté, Časté, Vzácné, Velmi vzácné. Když se například v rubrice Vzácné dočtete, že „někdy po požití může nastat smrt“, zamyslíte se. Pak už jde čistě o statistickou loterii. Přesunou-li třeba ochrnutí ze Vzácných do Poměrně běžných, jak se změní pravděpodobnost, že pilulku spolknete?

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Jééžísi, to je krásná připomínka. Teď jsem si užil příbalových letáčků dosyta, už vím že si ničím zdraví jen proto abych byl zdravý. Ale nekupte to, za ty peníze…

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Problém nastane, až zmizí generace lékařů asi tak 50+, kteří vám řekli, když máte třeba zlatého stafylokoka: tím si nelamte hlavu, to má skoro každý. A léčit se to stejně nedá.

    Ono není nad sice nekorektně jednoduchou, ale (raději!) správnou radu. Kdyby nebyla správná, pak má nekorektní forma sdělení jen omezenou hodnotu.

    To se mi líbí

    • M-T napsal:

     To byste koukal, jak lze stafylokoka „uklidit“ (ne vyléčit)! Před lety mě potrápil, pořád jsem měla problém s hrtanem a ne a ne se toho zbavit. Lékař mně pozval na výtěr krku na lačno. Jenže my začínali v práci už v šest hodin ráno, takže napřed nutně do práce. A ten den byl svátek Františků, těch se tam vyskytovalo nejmíň pět, a hned i za mnou s Becherovkou, nedalo se odmítnout. K lékaři až na půl osmou. Výtěr a „přijďte zítra znovu, uděláme ještě kontrolní stěry“. OK, stalo se. Za pár dní pro výsledky. Doktor porovnával ty dva rozbory a divil se, jak je možné, že první den je to dobré a druhý den tam je ten ošklivý?! Záměna vyloučena a mně nezbylo, než se přiznat. Lékař to znalecky vzal s humorem. Štěstí pro mě, že byl i ten druhý pokus a já byla přeléčena. Dostala jsem vakcínu (Stafyfak?) v malé lahvičce (doma do chladničky) a manuál, který jsem poctivě dodržovala (po několik dní x kapek, pak třeba 7 dní pauza, pak zase x dní kapky, potom třeba 10 nebo 14 dní pauza atd. …. už nevím), trvalo to celé asi jedenáct měsíců a výsledek? Vynikající!!!

     To se mi líbí

  • bob napsal:

   Na příbalové letáky mám spolehlivou metodu. Nečtu je.
   To, že je nečtu si zdůvodním, že přece věřím lékaři, který lék předepsal :-)))
   „Naštěstí“ na mě léky moc nepůsobí ani příznivě, ani nepříznivě, takže zatím dobrý….

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   „někdy po požití může nastat smrt“
   Toto neberte až tak vážne. V našich západných končinách ľudia. čo sa vekom blížia stovke, berú denne celé hrste liekov. Pri úmrtí sa musí určiť príčina smrti. Také niečo ako prirodzená smrť alebo staroba, to neexistuje. Takže niekedy sa ako bezprostredná príčina napíše posledný liek, čo daná osoba užila. To sa teda napíše do štatistiky úmrtí a zároveň (možno automaticky) to ide do databázy vedľajších účinkov liekov.
   Inak, s trochou čierneho humoru, je smrť vedľajším účinkom úplne všetkých liekov, čo existujú. Záleží len na miere a časovom odstupe, ktorý vezmete do úvahy.

   To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Svítí to? Nebliká to po zapnutí? Tak si, pane Bavore, nestěžujte. Vždyť to nebudete montovat každý den a navíc máte pěknou historku. To mě kdysi hodně dávno pořídili ještě rodiče nad psací stůl klasické zářivkové svítidlo 2x18W komunistické výroby. Kryt jde krásně sundat a zase nasadit, jen musíte dávat pozor, aby ty dvě přídržné pružiny nesecvakly předčasně a vy jste neměl prsty tam, kde by je tato mírně zvětšená a ze silnějšího drátu vyrobená dvojpastička na myši mohla chytit. Dost to bolí. 🙂 Na protažení přívodního kabelu pod svítidlem je šikovný prolis, uvnitř je plno místa a připojovací svorkovnice je jen pár centimetrů od otvoru na kabel. Vše ostatní vydrátoval už výrobce a chudák uživatel tam nemá co dělat a tudíž ani nemůže nic pokazit. Kyt svorkovnice je připevněný dvěma úplně obyčejnými šrouby s vějířovou podložkou a závit „matice“ je vyříznutý přímo do jeho držáku, takže při jeho zpětné montáži netřeba nic přidržovat absurdním přípravkem a třikrát zalomenou rukou po hmatu a po paměti. 🙂
  Tato světelná armatura má ovšem pochybný smysl pro humor a nepravidelně, leč poměrně často, se při zapnutí mění v blikaturu. Obvyklé postupy, jako „vyměnit startér,“ „vyměnit trubici,“ případně „pootočit trubici aby měla lepší kontakt“ fungují dokonale, ale jen do té doby, než nasadím zpátky kryt a svítidlo vypnu. Při jakémkoli dalším zapnutí lze očekávat veselé „blik, blik, blik… “
  Před nasazením krytu (a vždy po jeho sundání) všechno dokonale funguje. Což bohužel poněkud komplikuje diagnostiku problému se dvěma trubicemi, dvěma startéry, tlumivkou, kondenzátorem a několika kousky drátu v plechovo-plastovém obalu. A bohužel, To je umístěné tak, že nemohu mít světlo rozptylující kryt sundaný trvale a nemohu To ani přesunout jinam. Už jsem na tom bazmeku postupně vyměnil všechno, co vyměnit šlo.. a stále bliká, stále bliká. :mrgreen:

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Pokud je tam jen jedna tlumivka ( a ne na každou trubici jedna ), tak stačí, aby trubice měly trochu rozdílné parametry a je problém. V dávných dobách, když jsem chodil s kabelou přes rameno po fabrice jsem tento nasírák mockrát řešil.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Toho dne jsem instaloval svítidla tři. Vlastně jen dvě, to nejjednodušší jsem si nechal na druhý den. Ale aby to nebylo tak jednoduché. Koupil jsem si do jiné místnosti zářivku jiného typu. A sice trubice v trubici. Celková montáž byla docela v pohodě až do okamžiku, kdy trubici v trubici nasadíte do příslušných drážek a máte ji „zamknout“. Mezi venkovní trubicí a těmi kontakty zářivky je prostor pro prsty desetiletého dítěte ženského pohlaví, pokud možno i menšího vzrůstu. Takže také docela pěkný „porod“.
   To třetí bylo nástěnné žárovkové, kde jsem prostě připojil kabel do svorkovnice, nasadil žárovky a přišrouboval kryt. To by zvládl určitě i sebekritický Bob.

   To se mi líbí

 5. Jethro napsal:

  Já teda nevím, na co si stěžujete. My od IT to známe v mnohem drsnější podobě. Třeba když se dovíte, že návod k instalaci najdete na svém počítači po instalaci aplikace…

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   No, ona také rada, abyste si stáhl aktualizovaný ovladač síťové karty z webu výrobce, když vám nefunguje právě síťová karta, je přibližně na dvě věci.. 🙂

   To se mi líbí

 6. K-k. napsal:

  Můžete mi někdo vysvětlit. proč návody, přikládané k digitálním fotoaparátům, začínají rozsáhlým povídáním o tom, jak s foťákem zacházet, aby jste nezpůsobil požár? Zažili jste už někdo požár, vzniklý použitím fotoaparátu? (Tím nemyslím čočku, vykuchanou z objektivu a použitou jako lupa.)

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Za prvé, moderní foťáky, mobily a další e-věci díky Li-ion bateriím umí při troše snahy moc pěkně zakládat požáry a vybuchovat.

   Požár v nákladu Li-Ion baterií spolehlivě zničil nákladní boeing a měl dost energie na to, aby se ohnivzdorným obložením propálil k ovládacím vedením a přívodům kyslíku pro posádku. 😦

   A za druhé – ani Darwinovu zákonu se stále z lidského genofondu nepodařilo zcela eliminovat jedince, schopné provozovat činnosti.. poněkud praštěné.

   Mimochodem, poté, co jsem narazil na informaci, že jistý amík žaloval společnost vyrábějící obytná auta za zavinění jeho bouračky, údajně proto, že v návodu nebylo napsáno, že si při jízdě po dálnici se zapnutým tempomatem nemůže odskočit od volantu uvařit kafe a soud (a porota, složená zřejmě s podobných velikánů ducha) mu místo pobytu pod dohledem v příslušném ústavu přiznal tučné odškodné a nový mobilhome, aby si měl kde vařit za jízdy kafe, se nedivím v návodech už vůbec ničemu.. Jen mi občas vadí, když už tam pro samé bezpečnostně ekologické kydy nezbývá místo na nedůležité zbytečnosti. – třeba co znamená E438 na displeji nefungujícího udělátoru. 🙂

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Já osobně ne ale viděl jsem následky když ta Li-ionka do kamery v kameře opravdu chytla.

   To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Můj synátor tvrdí, že návody čtou jen zbabělí amatéři.

  To se mi líbí

  • vera napsal:

   V těch návodech chybí ještě jedna věta – Při práci neohrožujte mravní výchovu mládeže. Naše tříletá vnučka je ze šikovné rodiny, taky strašně ráda kutí. Popadne šroubovák, sedne k něčemu, dloubá do toho, a doprovází to říkankou: tatínek vždycky říká ku-a…. )

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Tak v okamžiku montáže toho světla by se nesměla osoba mladší 18ti roků vyskytovat nejméně v okruhu 100 m. Tak hlasitě jsem klel, nadával a jak se v rodině říká „kurvy měly letecký den“

    To se mi líbí

 8. Hudec napsal:

  Suchý také zpíval: „Koupil jsem si v kiosku, prvotřídní rákosku….“
  Třeba by to na výrobce pomohlo.

  To se mi líbí

 9. Miluše napsal:

  Trochu OT:
  Den spaní na veřejnosti ???

  Pane Bavore, to mne zarazilo hned na začátku dnešního článku a nevím, jak tomu mám rozumět. 😦
  Máme se vysmívat bezdomovcům? Už si to kdysi některý politik chtěl vyzkoušet, ale to nebyly takově mrazy.
  Kdo vyhlašuje tyto „dny“ a jaký mají význam?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nemám nejmenší tušení. Pouze cituji svůj kalendář, kde jsou tyto dny uvedeny. Ale co se týká dneška, nepředpokládám, že to má souvislost s bezdomovci.
   Zejména proto, že jsem zapomněl v pondělí a úterý uvést další dni: Den vyprávění pohádek (26.2.) a Den ledního medvěda (27.2.). A čekají nás ještě kuriosnější dny. Schválně ovšem uvádím „svátky“ nepolitické.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.