Sebevražda Evropy : Jak Rumunsko „denonsuje“ vlastní hranice


Rostislav Iščenko se v komentáři pro agenturu RT se zamýšlí nad rizikem některých současných tendencí v Evropě.

 Bývalý rumunský prezident Traian Basescu*) vydal originální prohlášení. Oznámil totiž, že spolu s několika poslanci Velkého národního shromáždění Rumunska představí příští týden „Deklaraci o denonsaci**) paktu Molotov-Ribbentrop (dále „Pakt“) a jeho následků“.

Basescu vydával i dříve, mírně řečeno,  provokativní prohlášení. Krom toho můžeme o přesném názvu i obsahu dokumentu hovořit jen tehdy, stane-li se politickou realitou – dostává se na jednání parlamentu. Traian Basescu je, nicméně, považován za jednoho z předních pravicově-nacionalistických politiků. Proto jsou jeho slova důležitá, protože vyjadřují názor jedné z nejvlivnějších politických sil země.

Exprezident deklaruje cíle a tendence rumunských nacionalistů. Není důležité, jakými slovy budou potom popsány – možná politicky korektnějšími. Důležité je, že právě Basescovy formulace odrážejí jejich skutečnou hlubokou podstatu.

Je zřejmé, že „denonsovat následky“ nelze – je možné je pouze likvidovat. Navíc, Rumunsko není stavu denotovat výše uvedený Pakt, který se, mimochodem, nazýval „Smlouvou o nenapadení mezi Německem a SSSR“. Za prvé – Rumunsko nebylo účastníkem podpisu Paktu, a smlouvu, jejímž účastníkem nejsi, nemůžeš denonsovat. Za druhé – v momentě napadení SSSR Německem 22.6.1941, všechny dohody, upravující vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi, automaticky pozbývají platnosti. Dále byly upraveny Protokolem o bezpodmínečné kapitulaci Německa, usneseními Jaltské a Postupimské konference, následujícími dvoustrannými a mnohostrannými dohodami, jakož i závěrečným aktem Helsinské porady o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (který je i nadále hlavním řídícím dokumentem OCSE, ačkoli realita už ne zcela odpovídá jeho ustanovením).

„Denonsovat“ tedy Rumunsko nejenže nemá právo, ale denonsovat jednoduše není co. Pak se tedy jedná jen o formu vznesení územních požadavků ke svým sousedům.

Basescu to ani neskrývá, upřesňuje však, že má na mysli jen sloučení Rumunska a Moldávie s „obnovením“ rumunské hranice podél toku řeky Dněstr. V tom se ale skrývá příslovečné čertovo kopýtko, protože když v roce 1940 Rumunsko přijalo ultimátum SSSR, předalo Moskvě nejen nynější moldavská území, ale i Jižní Bessarábii a Severní Bukovinu, patřící do území Ukrajiny. Přitom sjednocení Rumunska a Moldávie pakt nemůže ani pomoci, ani překážet, protože postačí dobrá vůle rumunského a moldavského lidu vyjádřené legitimními referendy.

Basescu nicméně ví, že většina obyvatel Moldavie se s Rumunskem sloučit nehodlá. Navíc pak rumunofilské strany v posledních letech dokonce ztrácejí bývalé pozice. Prezidentské volby už prohrály a prubířským kamenem se mají stát letošní parlamentní volby. Zatím vše spěje k jejich jasné porážce, počemž bude otázka anexe Moldavie Rumunskem stažena z programu.

Rumunští nacionalisté nejenže musí spěchat, a i najít kličku (přes vůli moldavského lidu) k integraci obou zemí.  „Denonsace“  Paktu a likvidace jeho následků by, v případě uznání mezinárodním společenstvím, umožnilo Rumunsku vznášet požadavky na návrat k hranicím ve stavu k 26.6.1940.

Tady ale vzniká hned několik problémů. Samotný tajný protokol k sovětsko-německé smlouvě jen zakotvil zájmové sféry obou zemí ve východní Evropě. Územní změny byly zakotveny separátními dohodami s každou zemí. Rovněž mezi Rumunskem a SSSR byly dohody o hranicích uzavírány nejen v roce 1940, ale i v poválečném období, takže denonsace Paktu nevrací automaticky staré hranice, ale umožňuje jen vystoupit s požadavkem na „obnovu spravedlivosti“.

Nicméně, nelze „obnovit spravedlivost“ jen v jedné její části. Požadavek hranice se strany Rumunska se tedy nemohou týkat jen Moldávie a vyloučit Bessarábii s Severní Bukovinou, protože to už jsou územní požadavky vůči Ukrajině. Navíc v srpnu 1940 (hned po předání Bessarábie Sovětskému svazu), proběhla tzv. Druhá vídeňská arbitráž, podle které Německo (jako arbitr dobrovolně uznaný stranami) určilo, že Rumunsko musí předat Maďarsku Severní Transylvánii, a Jižní Dobrudžu Bulharsku.

Po válce byly Vídeňské arbitráže prohlášeny za neplatné, ale když Maďarsko vrátili do hranic stanovených Trianonskou smlouvou z roku 1920, tak Jižní Dobrudža zůstala v rámci Bulharska. Pokud by se jednalo o „obnovu spravedlivosti“, pak nic nezabrání Rumunsku ve vznesení nároků na toto území.

Ať je to jakkoli směšné, do nebezpečí by se tak dostalo i Rumunsko samé. Maďarsko zatím územní nároky k sousedům nevznáší, ale pokud by si mohlo Rumunsko vzít zpět Bessarábii, tak proč by si Maďarsko nemohlo vzít Transylvánii, anebo si vůbec činit nároky na hranice z roku 1914?

Návrat situace do stavu před Paktem by umožnil Polsku nárokovat si nejen území Západní Ukrajiny a Běloruska, ale i Jižní Litvu. Současně si Slovensko může nárokovat Podkarpatskou Rus, ačkoli vzhledem k tomu, že se stala součástí území Ukrajinské SSR v roce 1945, a předtím stihlo být i součástí Uher, tak si na toto území může dělat nárok i Budapešť.

 Dále: – svoje západní země (Slezsko a Východní Pomořany) obdrželo Polsko jako kompenzaci za ztrátu svých území na východě, – může být vznesena otázka na jejich návrat Německu…

No, a vůbec, pokud dělení – tak dělení! Bulharsko si už od období balkánských válek činí nároky na dnešní stát Makedonii (bývalou stejnojmennou Jugoslávkou republiku), a na řeckou provincii Makedonii.  Albánci, kteří se velmi rozšířili ve 20. století na Balkáně, se už pokusili využít kosovský precedent k dezintegraci právě oné Makedonie – a to není ještě konec… Říci, že v Západní Evropě jsou všechny hranice spravedlivé a stabilní, se také nedá. Němci mají v paměti Alsasko, Rakušané Jižní Tyroly, Italové Savojsko a Korsiku, atd.

Takže, shodíte-li malý kamínek, můžete vyvolat lavinu, ve srovnání s níž vpád Atillových Hunů bude vypadat jako piknik v přírodě, a Třicetiletá válka jako malé nedorozumění. Většina těchto problémů se netýká postsovětského území, které už zažilo vrchol své dezintegrace a kde se odstředivé procesy změnily v dostředivé, ale – Evropské unie.

Dnešní EU je skleněný dům s mnoha zmrazenými územními konflikty, a nelze se v něm dopouštět příliš prudkých pohybů. Každý hozený kámen, namísto aby rozbil sousedovo okno, se vám vrátí jako bumerang. A k tomu všemu může dojít kvůli směšnému vysloužilému politikovi z periferního státu, který nechápe cenu politických prohlášení.

 *) Traian Basescu (1951) – prezident Rumunska v letech 2004-2014

**) Denonsace – (v mezinár. právu) prohlášení jedné smluvní strany o tom, že nadále nehodlá být vázána smlouvou vůči straně druhé, výpověď smlouvy (Slovník cizích slov)

 

https://ria.ru/analytics/20180213/1514489941.html

Překlad:  180217

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

82 reakcí na Sebevražda Evropy : Jak Rumunsko „denonsuje“ vlastní hranice

 1. vonrammstein napsal:

  Je to naštěstí jenom krafání vykastrovanýho psa. Zatím. Nic z toho není v krátkodobým horizontu možný. Což neznamená, že to není možný vůbec-třeba po rozpadu Unie.
  Ale Iščenko je dobře zorientovanej a pěkně nastiňuje, co by se stát skutečně mohlo. Co by následovalo, víme všichni. Stačí udělat první krok.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   nic nenastinuje,uz to ide ,rusko inaksie bez mnoho krajin,my rozjebany,juhoslavia,kosovo,katalanci,kurdovia,kopa alahistickej holoty v reichu a v ostatnych bohatych statoch europy,toto uz je v pohybe,za nas zmena este mozno nenanstane,bo ked nastane,to bude dymu jak kurva… a to len barz dobre,vzdy tak bolo,previedla to vzdy holota,bo politik ju ojebal,tak to fuguje tisicrocia a nema vplyv ani trchnicky pokrok,ci v jaskyni,ci vo vile tereze vzdy to tak je a povedzte ze nie?

   To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Cituji:
  „Takže, shodíte-li malý kamínek, můžete vyvolat lavinu, ve srovnání s níž vpád Atillových Hunů bude vypadat jako piknik v přírodě“.
  Kameny ze základů poválečné Evropy se již vytáhly. Byla zničena Jugoslávie a Československo. Rozpadl se Sovětský svaz. Navíc vzniklo Kosovo. A Ukrajina se používá jako beranidlo proti Rusku – dnes – a také Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Je to nechtěný a hlupáky neočekávaný efekt. Vedení EU dělá kroky, které již vedou k dezintegraci. Je pravděpodobné, že k ní dojde. Po roce 1990 byla vytažena Pandořina skříňka a vznikem Kosova byla otevřena. Ptejme se komu to nevadí? Evropanům? To určitě ne. Rusům? Také ne! Tak tedy někomu dál, tomu kdo je za vodou.
  Pokud se podaří uklidnit Ukrajinu a udělat z ní opravdu demokratickou zemi, je možné ještě dezintegrační proces zastavit. Pokud ne, a snažíme se opravdu dost, tak Evropa končí. Na jedné straně se bude islamizovat a na druhé rozpadat.
  Veselé časy!
  P.S. Jsem tu u Bavora jako posel špatných předpovědí. Netěší mně to, v duši jsem po celý život optimista. Ale jen skládám domino tak, jak to vychází.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Však víte sám – optimista je obvykle jen špatně informovaný pesimista.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Něco na tom bude. Ale je to hlavně o povaze.
    A k tématu. Ten pesimistický pohled je ve skutečnosti optimistický. Když to nevyjde, bude to horší protože Evropa již není centrem světa. Nevtáhne ho do válek, bude se smažit sama.

    To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Jak bude směřovat EU je z daného článku ne plně zřejmé ale jak udržet EU aby se nerozpadla tak to není opravdu žádný problém.
  Pokud se podíváme na politický projekt ANO tak zjistíme, že jeho elitní mluvčí naprosto bez problémů zdůvodnil, proč ANO jako elita je obdařeno dostatečnými znalostmi na to aby již nyní obešlo nekompetentního českého občana (voliče),který se nyní již pro ANO jeví jako ona primární vada jeho demokracie.
  Mluvčím za ANO, který je zodpovědný za prosazování stranické demokracie podle ANO se stal ministr zahraničních věcí současné vlády Martin Stropnický.
  „Byl bych rád, aby referendum neohrožovalo základní atributy směřování a existence státu.
  Ta nejzákladnější a nejdůležitější povinnost kterou nyní má ANO a co musí udělat pro tuto zemi, je udržet prozápadní polistopadový kurz.“
  Vláda Andreje Babiše (ANO) proto naprosto takticky navzdory doporučení svých legislativců neodmítla návrh ústavního zákona poslanců SPD, který obecné referendum navrhuje.
  ANO pouze chce z možných otázek vyloučit setrvání v EU (protože nezávislost a suverenita českého státu je v EU garantována), oblast daní, mezinárodní otázky, včetně členství v NATO.
  Referendum je podle ANO dobrý nástroj, ale musí být jasně stanovené hranice, na co ho lze využít.
  ANO i nadále podle Martina Stropnického musí trvat na 800 000 podpisech pro jeho vyvolání.
  SPD dříve naprosto nesmyslně podle něho navrhovala 100 000 podpisů, což mylně odvozovala z přímé volby prezidenta, kde neuváženě pouze zdvojnásobila 50 000 potřebných podpisů.
  Budeme li vycházet z této politiky ANO je možné se domnívat, že pro většinu EU zemí a mezi nimi i Česko nějaký odchod z EU nebo snad nerespektování směrnic, nařízení a dalších právních aktů EU nehrozí.
  Rostislav Iščenko sice většinou v brilantní politické analýze vysvětluje z ruského pohledu současnou situaci v Evropě ale je tam to ALE, je to dle mého pouze ruský pohled ale ne současná EU realita.

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Článek z mého hlediska potvrzuje, že mnoha ruským očím se nelíbí vidina jednotné Evropy. Oč snazší je pro velkou mocnost jednat s jednotlivými členy (vesměs menšími a většinou i slabšími) bilaterálně, ne?

  A tak nám tu vrší různé tíživé sny. Nemá smysl to všechno komentovat jednotlivě. Je ale vidět, že prezident Beneš měl pravdu, když odmítl (1943) Stalinovy (a později Molotovovy) návrhy, „ukousnout“ si něco z Německa. Každý stát ovšem nemá to štěstí, jako Království české, aby mělo přirozené a historicky i dlouho pevné hranice.

  To se mi líbí

  • hans napsal:

   Článek z mého hlediska potvrzuje, že mnoha ruským očím se nelíbí vidina jednotné Evropy.

   Cože??? Obsahem článku je kritika snah o změny hranic, protože mohou jednotnou Evropu rozbít na změť válčících států.

   Jak proboha z toho můžete vyvodit, že se autorovi článku (a mnoha Rusům) jednotná Evropa nelíbí? Vždyť pravý opak je pravdou.

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Z politologického hlediska má Slim pravdu. Pokud bude Evropa jednotná jako dosud, tedy jednotná ve své „prozápadní“ proatlantické politice pak je skutečně vážným ohrožením pro Rusko. Politcky ani hospodářsky ne, ale vojensky ano – které zemi svědčí válka?

   To se mi líbí

  • vera napsal:

   Jestli má Rusko nějaký problém s jednotnou Evropou, tak jedině v tom případě, kdy ta mluví z cesty, kdy její vrchní politici mění názory rychleji než ponožky, nedodržují dané slovo ani dohody, ruší dojednané smlouvy, zakazujou jednotlivým zemím jednat ve vlastní prospěch (viz bulharská snaha o ropovod nebo co to bylo). Co s takovým „jedincem“ chcete dělat, vždyť to je o zdravý rozum, nic neplatí ani jeden den, na nic se nemůžete spolehnout. Jak tady chcete obchodovat?
   To fakt radši s každým zvlášť. To ani není o sférách vlivu, to je prostě obchodně rozumnější.

   To se mi líbí

  • LB napsal:

   Nezdá se mi to tak nejasné, i když je to hodně stručné.
   Co asi chtěl autor článkem docílit? Buď plnil povinnost žurnalisty každou chvíli něco napsat a vzbudit emoce: pak měl snadný cíl, že je Basescu pitomec, který často nesmyslně a nebezpečně žvaní, je známé.

   Nebo mají Rusové s Moldávií své úmysly a tohle patří k tomu. M. byla i za dob SSSR sporným územím mezi Sověty a Rumunskem.

   A pak je tu ta Slimova varianta. Tedy, jak se aspoň domnívám, poukaz na běžné rychločtení. Na začátku je sebevražda. Na konci „skleněný dům“ (asociace tříštění). A mezi tím dlouhý výčet starých konfliktů („tíživé sny“), které si běžný čtenář ani nepomatuje, nebo je nezná. Celkový dojem, který má vzniknout: mají tam taky pěkný bordel, v té slavné Evropě!
   Určitě to působí uklidňujícím dojmem na ty ruské čtenáře, kteří trpí nostalgií po S. Svazu.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Díky, vysvětlil jste to úplně přesně. 😀 Vždycky jsem si myslel, že jste mladší než většina z nás tady, ale mezi řádky umíte číst, jako byste prožil celý život za Starého režimu.

    Pokud jde o ta další vaše rozšíření, tak asi máte pravdu; ony by totiž klidně mohly platit všechny ty 3 body, co uvádíte, naráz.

    Jo, a pokud má někdo pochyby o vztahu Ruska ke sjednocování Evropy, tak když už jsem tu dneska začal s Benešem, tak tam je dobrý příklad. V letech 1941- 42 Beneš, jak známo, uvažoval o česko-polské konfederaci. A první kdo mu to zatrhl, a zcela kategoricky, byli Sověti. (Já vím, mnozí si řeknou, ‚ještě že tak‘. Ale tady jde o jejich reakci. Nakonec, ono by k tomu stejně skoro jistě nedošlo, jak se pak věci vyvinuly.)
    No a Marsh. plán je další příklad..

    Liked by 1 osoba

 5. Rosťa napsal:

  Rozpad RVHP, dále CCCP, Československa, destrukce Ukrajiny a Jugoslávie na straně jedné a sloučení BRD s DDR plus superstát EU na straně druhé, je naprosto jednoznačně řízený proces těch „za oponou“. Východ rozbít, Západ stmelit. Kde to nejde po dobrém, tak silou. Na to je tu humanitární NATO strýčka Sama. Následné územní požadavky, viz článek, jsou jen sekundárním dopadem výše zmíněných událostí. Bohužel ani my, ani bratři Slováci toho nebudeme ušetřeni. Ve hře jsou Sudeťáci krajana Hermana, Poláci a také samozřejmě Maďaři. Perspektiva nic moc.

  To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Kdepak Rusko rozdělovat Evropu, ta se rozdělí sama (jakoby rozbití Balkánu a podpora fašistické Ukrajiny nestačilo) :
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Merkelova-opet-provolavala-jak-je-treba-trestat-zeme-ktere-neprijmou-uprchliky-A-polsky-ministr-se-uz-neudrzel-525519

  To se mi líbí

 7. blbíš napsal:

  Ve svém vystoupení v Bundestagu včera Merkelová avizovala, že by mělo být nové přerozdělování finančních příspěvků jednotlivým státům Evropské unie podmíněno splněním určitých závazků. Konkrétně jmenovala přijetí uprchlíků, kterému se zejména Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika stále brání. Merkelová ovšem není zdaleka prvním politikem, který hovoří o tom, že by příjemci dotací měli na oplátku poskytnout „protislužbu“.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Merkelova-opet-provolavala-jak-je-treba-trestat-zeme-ktere-neprijmou-uprchliky-A-polsky-ministr-se-uz-neudrzel-525519

  …bych to Adolfě usnadnil, bejt v ČR u kormidla (Babišem, pokud sestaví vládu, či znovu vyhraje volby, nebo jinej), pak ony Adolfou jmenovaný země Visegrádu by neměly dostávat žádný dotace ( aby vo těch 14 miliard po Brexitu EU nechudla). Za to ale požaduju = žádný připrchlíky, žádnou povinnost přejímat uhnijní zákony a nařizování, pouze za symbolickej poplatek „místa na slunci“, když už se holt nemůžeme vodstěhovat z toho středu Evropy. Klidně i umístění v tý vopovrhovaný méněrychlostní Evropě a to všechno za ten již zmíněnej symbolickej poplatek a tři vodpustky, pro který já hlasoval tenkrát pro Evropu, za:
  – volnej pohyb zboží
  – volnej pohyb osob se všema dosud platnýma právníma normama = podmínkama (a když to nebudou uhnijní blbové s připrchlíkama dále zvládat, tak holt s vízy – vono se to už stejnak neposere, už ty kontroly kvůli teroristům sou takřka podobný a bude hůř)
  – volnej pohyb kapitálu (ale tomu moc nerozumím, tam mně to vychází, že to hraje do karet stejně jenom uhnijním vlastníkům Česka, než nám)
  P.S.
  obrannou politiku a ochranu hranic bych řešil po dohodě s Visegrádem (i když přiznávám, že tu fušku s blbstvím Poláků orientovaným na usáky a Nato, si vůbec neumím představit) a některým Balkánem a kdyby i Rakousko mělo rozum, tak i s ním.

  A jinak víc nepožaduju a ať nám dají jinak kokoti a kokotkyně z Uhnije už laskavě pokoj.

  To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … asi bude v tom Holandským centru hodně indiánů, to jó, ti by se mohli polarizovat, to by mohlo bejt pro Holanďany moc nebezpečný, to uznávám, vod nich raděj zpomaleně dál.

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Jo, vážení čecháčci, tak výhod Švýcarska se vám zachtělo?, řeknou naši západní „přátelé“. Jenomže vy nejste žádné Švýcarsko, vy nemáte ve svých rukou (bankách) naše nakradené biliony, na vás se můžeme zvysoka. Oni by totéž konečně řekli i „naši“ političtí představitelé (včetně Babiše) i se svými donátory z podsvětí.
   Hezká iluze. Toto bylo možno chtít před 29 a více roky.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    ale prdlajs, von t o ještě nikdo nezkoušel, pokud ste si ještě neráčil všimnout, neb všici lačnili/lační jen po tý korupci. Vono úplně stačí Adolfě a tam na patřičných místech v patřičnej čas jí podobný blbům t o říkat zcela zřetelně, jasně, klidně a byl by v tom čert, aby jim t o taky někdy nesecvaklo = že to ti jak-takž ještě trochu normální národové nemusí rovnou hrotit přes ty všelijaký …exity , ale třeba jen přes návraty k původním kořenům, ale bez nich!
    P.S.
    i když nejsem zase tak naivní, abych vo těch původních kořenech nepochyboval

    To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  zapomněl jsem napsat:
  „……bych tu korupci Adolfě usnadnil

  To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  došel mi luftem mejl s podivnými otázkami, no já bych jednu přidala a to “ kam se lidi co takhle hospodařit a bez dotací -uměli – poděli.

  Podivné otázky

  Podobné otázky už před pár měsíci kolovaly:
  Přišly mi emailem otázky, na které neznám odpověď, a tak to posílám dál.

  Jak to ti – dnes jenom neustále pomlouvaní, mohli dokázat?

  Jak mohli soudruzi před r.1989 vydržovat tak velikou armádu, která
  nejenom, že hlídala hranice, ale byla kdykoliv připravena pomáhat při
  živelných událostech i na jakémkoliv úseku hospodářství? A nejenom to!

  Jak mohli zajistit práci všem svým občanům?

  Jak mohli zajistit, že lidé vydělávali tolik, aby každý mohl vyžít?

  Jak mohli postavit továrny v každém městě? Jak mohli elektrifikovat
  a plynofikovat zemi?

  Jak mohli nastavět vodní a tepelné elektrárny?

  Jak mohli postavit nemocnice a zdravotnická střediska a zajistit
  bezplatnou zdravotní péči?

  Jak mohli nastavět tolik bytů posměšně nazývaných králíkárny pro lidi,
  které ale dnes mají hodnotu milionů?

  Jak mohli zajistit levné nájmy?

  Jak mohli zajistit levné energie?

  Jak mohli zajistit opravdu bezplatné školství na všech stupních?

  Jak mohli vybudovat školní budovy s tělocvičnami, hřišti a jídelnami?

  Jak mohli vybudovat v obcích vodovody?

  Jak mohli vybudovat v obcích kina, knihovny, kulturní domy, požární
  zbrojnice, síť obchodů?

  Jak mohli vybudovat pionýrské domy a starat se o aktivity mládeže ve
  volném čase?

  Jak mohli postavit rekreační zařízení?

  Jak mohli poskytovat pracujícím rekreace na zotavenou zdarma?

  Jak mohli postavit zimní stadiony, fotbalové stadiony, sportovní haly,
  plovárny a jiná sportovní zařízení?

  Jak mohli vybudovat bezprašné cesty tak, aby bylo spojení do každé vesnice?

  Jak mohli stavět dálnice? Budovat mosty?

  Jak mohli vybudovat elektrifikované železniční tratě?

  Jak mohli zajistit levné autobusové spojení do každé vesnice od rána do
  půlnoci?

  Jak mohli poskytovat slevy na dopravu pro studenty a pracující?

  Jak mohli zajistit soběstačnost ve výrobě potravin?

  Jak mohli zajistit, že potraviny byly kvalitní?

  Jak mohli zajistit, že věci pro malé děti byly za směšné nízké ceny?

  Jak mohli zajistit, že nebyli bezdomovci?

  Jak mohli dávat nevratné půjčky rodinám na koupi zařízení a stavbu
  rodinných domů?

  Jak mohli poskytovat mladým rodinám nenávratné a novomanželské půjčky?

  Jak mohli vybudovat telekomunikační systémy, rozhlasové a televizní
  vysílání?

  Jak mohli zajistit, aby se lidé nebáli chodit v noci po městech a
  vesnicích a cítili se bezpečně.

  Jak mohli toto vše dokázat, a přitom mít vyrovnaný státní rozpočet?

  Jak je možné, že lidé neměli žádné dluhy, které by se musely složitě,
  bolestně a nákladně vymáhat? Jak to, že nebyly zadlužené obce a kraje?

  Jak je možné, že po jejich čtyřicetileté vládě nezůstala republika
  zadlužená, ale naopak měla po světě pohledávky?

  P.S.

  Otázky na současný stav, kdy po čtvrtstoletí vlády kapitalismu je
  majetek státu rozkraden, mnoho lidí bez domova, zločinnost se znásobila,
  zadluženost všeho druhu je těžko splatitelná raději nepokládám.

  Asi bych dostal odpověď, že za to mohou ti komunisté, kteří
  nahospodařili tak málo, že se to již podařilo rozkrást. Vystačilo to
  pouze na čtvrt století rozkrádání.

  Každá doba má své plusy a mínusy. Jenom se mi zdá, že plusových ubylo a
  mínusových přibylo a den ode dne přibývá. Fakt nevím.

  PS – aby eventuálně nebyl malér – tak nehodí-li se smažte

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Milá jaa. A teď si představte Čínu. Ta si podržela možnosti o kterých píšete a rozmnožila je o možnosti, které máme nyní.
   A včil počítejte – všichni – kdo bude hegemonem světa pro příští století. Jistě ten, kdo dokáže spojit to nej a správně si vybrat.
   Naštěstí má Evropa pro Čínu velký význam jako příklad úspěšného stylu života, vysoké kultury a vědy. Krajiny vhodné pro život.
   Ale.
   Kde probíhá hranice mezi přitažlivou a inspirativní Evropou a tím ostatním? Na Rýnu? Na Šumavě? V Karpatech, nebo dál – ale to již přeháním.
   A ještě k geopolitice. Hlavními vyzyvateli jsou USA a ČLR. Jazýčkem na vahách je Rusko a Indie. A co my – NATO – děláme. Stále více a více odpuzujeme Rusko a přímo ho cpeme do náruče Číny. Může něco takového dělat rozumný člověk?
   Tak vypadá začátek konce.

   To se mi líbí

  • poznamkovnik napsal:

   Což o to vydržovat 200 000 lidí ještě není takový zázrak… ale nákup, výroba a provoz techniky je ještě zajímavější kapitola, zvláště pokud se člověk podívá na ty počty, tak si říká jak to ta ekonomika vydržela..

   Počty hlavních druhů výzbroje ČSLA v roce 1988
   celkem letadel 687
   z toho bojových 407
   bojových vrtulníků 101
   odpalovacích zařízení raket 77
   tanků 4 585
   protitankových raketových kompletů 540
   bojových obrněných vozidel 4 900
   děl, raketometů a minometů 3 445

   http://www.csla.cz/armada/druhyvojsk/csla.htm
   http://www.csla.cz/armada/druhyvojsk/csla2dislokace.htm

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    tie obidve zajebane samostatne staty,co maju tych zajebanych bilboardov viac jak vo vegas,nech toto tam vylepia,AFB,ja komunu v niektorych veciach nemusim,ale co je pravda je pravda,bo hlaska,ze platili malo holote,ty kurva vies co udrzanie tej army stalo? z tych usporenych vyplat,to pochybujem,ty kurva nastavali,mas dost jari a mozes porovnat,co nastavl demokrat,velky chuj oproti soudruhum.mne staci ta army,15 bojovych lietadiel ma pepikovo a cobolici,ani neviem,2 roky som tankoval,nabijal,plnil kyslik,vsetko som robil,len som nelietal,ked ma postavili v brne pred lietadlo rozrezane na poly po dlzke,prve co ma napdalo na jaku picu,ma tu poslali,takeho kokota,samy kabel a hadica,za 8 mesiacov,jak dnes vidim jak na F1 zohrany,vzdy to bolo zohrane ,ale cisto ja po 8 mesiacoch,som fungoval jak strela dum,dum a nenvidel som tu army jak kurva,hlavne to vyjebane PSM,ja bol v base 14 dni a oni kokoti zavolali moju mati,aby mi domluvila,ja nic nevedel a z prisiel po mna do basy major kopecek zastupca velitela letky,je tady vase matka,ja zehlil kosele v pracovni jak basman,kukal som jak kokot,vies co povedala velitolovy letky,ked moj syn taky buric,zbojnik a kokot,nebojite sa sadnut do lietadla,ktore on pripravuje a on kokot povedal,pani vas syn,je jeden z najzpolehlivejsich mechaniku a vojak ze zeleza,jen ma jmeno,komuna bla pojebana v tej skurvenej ideologii,ale pre holotu a jej bezpecnsot robila maximum,ked bude trebalo branit cesko AFB,ludia,co dumaju demokraticku ideologiu,to budu prvy kolaboranti a komunisti,budu rezany a umierat,budes musel s nimi bojovat,bo demokraticky bojovnici,ked nedas pozor,ta este zradia,ja tu kurva nechvalim komunu,ja jebem kazdu ideologiu do ucha,ja len realiu dristam,jak sa mi necne po komune,tak este viac nemusim tych vykurvenych demokratov,co casom lepsi kokoti jak soudruh,teraz ,ked bude tvoja zem v ohrozeni,ta jebne,ked uvidis tu neohucnost,aby ju niekto branil,nebude mat kto a hoci bude chcel,nebude vediet ,general ppavel,keby som stihol priletiet tam,nikde by som neisiel bojovat aci branit,ani cesko,ani slovensko,ale keby sa dalo odjebat par tych,co moju zem priviedli az na picne dno,nebudem branit nic,hoci ma bude cukat,bo za ojeb a vyjeb,musi holota mat dojebane,aby si uvedomila,preco to tak je,budes s dochodkarami sa niekde kryt a nedas rady nic mocne urobit a prtiom ta kolaborant este bonzne,ja hoci by som mohol,keby som tam bol,ani chuj,musi holota dostat,ja dostal a viem,ze tu pisem srandicky?kolkokrat ja myslel,ze sranda a kurva vela nechybalo a bolo by po mne a to nemyslim nejaky alkohol,chujty musis vymytit tych skurvenych demokratickych kolaborantov,inac po tebe.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Já přece vím, co jsou současný demokrati za šmejdy. A že nejsou o nic lepší, než ten rudej dobytek. Taky je nechválím. Ale taky nestrpím, aby někdo chválil ten rudej dobytek.

     To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Protože dávali lidem směšný platy jenom lehce nad úrovní životního minima, takže jim hodně zbylo. Soudruhům, ne těm lidem. Zbytek zadotoval SSSR, potažmo RVHP. Zjednodušeně řečeno.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Zatím jenom jeden komouš? Málo, přidejte.

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Druhý. Melete hlouposti. Dokola. Ujasněte si co vlastně chcete. na všechno teď nadáváte a když přijde řeč na dobu před 89 tak taky. Tak už se proboha konečně za něco postavte!

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Zbavit republiku komoušů. Za tím stojím.

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      VR – divnou ironií času – právě já Vám to musím napsat. Ale nevím, jestli si pamatujete vesnice tak v 50 tých, na dvorech kadibudky , hnůj, voda ve studni, Velkých stavení a moderních by člověk spočítl na prstech jedný ruky. . Zač pak se ty baráky modernizovali, přestavovali a pod. Když dostávali dle |Vás jen minimum? A ve městech to nebylo lepší… bohužel. Dodnes slyším jak příbuzní – v 67mém – když stavení z kotovic obestavovali cihlama a dávali na patro – se za a/ chlubili jak se daří, za b/ když přišla řeč na eventuální vracení polností vč. dalšího – tenkrát se to prosazovalo – řekl, že není blázen -v žádném případě. Že dřív to bylo od nevidím do nevidím, teď že mají pevně určenou pracovní dobu, Teta v živočišné – směnovala , ale klidně si jezdili po zájezdech léto- zima. . Jo bohužel chce to chtít vidět v komplexu, ať se to mně osobně líbí nebo ne.

      To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Za to málo, co měli nad minimum. A co nakradli v práci.

       To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       200000 korun davali ty jebany soudruzi na stavbu domu,ked do roka postavil hrubu stavbu a zakryl 100000 odpustili,ty jebany burani na tom skurvenom vychode to budovali jak jebnuty a ja sa urobil jak kokot,bo vsade ma chceli ku tej miesacke,ci muraom podavat,bo glupy a mocny,to som doteraz,len moci ubyva,ale glupy som furt jednako,bo robim jak kokot,ja ked bol teraz doma,ta jak tam pytali sa burani a ja ze dobre robotu mam a nevyjebu ma len tak,bo som czechoslovak narodeny na tom jebanom vychode,glupy a mocny bo ja nemam naturu byt chyry,a este chytrejsie vyjebany,rano som isiel zo zabavy opity z vlaku za casu soudruhu a cul som vyvevu,bolo pol piatej uz hodinu dojili,chcal som kyval som sa a dumal taky napoly nezivy,uz robia burani a 2 hodiny uz pozenu kravy na kopecky sa past,nemohol som dva dni spat,ked som bol v lete teraz za vyspely demokrace a rozvinutej ekonomiky. bo pojebany posun casu 6 hodin,chodil som od polnoci po burakove,sedel,fajcil a sluchal do rana,kym ma nezlamalo spanie,nijaka vyveva,nijake kravy ani bujaky,polia to stromy uz rastu,v gagore ma stiskalo,kurva,kde to vsetko je?hned som si odopovedal v pici ludku.

       To se mi líbí

     • Slim napsal:

      No jo, V R, ale JAK POZNÁTE kdo byl komunista??

      Tohle totiž říkal můj nejlepší kámoš taky. Kterej byl v KSČ, na rozdíl ode mne (což podotýkám nerad. Ale on je starší a vlez tam nakrátko v 68.)
      Myslím, že ačkoliv je velice chytrej, nikdy tuhle otázku nepochopil. Ono to není v tý knížce, a jak to pak poznáte?

      To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     ja pana nemusim a nech pan nejebe do AFB,bo pan nevie,kde ostatne 30 rokov sam stoji.

     To se mi líbí

   • tata napsal:

    vonrammstein napsal:
    23.2.2018 (19:45)
    myslím si že jste se sám porazil ač s VÁMI dost často nesouhlasím protože oba jsme zatatý jinak což není nic proti ničemu ale jste inteligentní člověk to se nedá upřít ale přece jen FANATIK a to už na škodu je,protože Fanatismus VÁM vtěchto věcech BERE nadhled a zhodnotit s nadhledem uznat to kde jsou plusy a kde mínusy……….proto pak vytvoříte argument který je jasná pitomost……Protože dávali lidem směšný platy jenom lehce nad úrovní životního minima, ………no a tady sám víte že ty platy byli poplatné době,lidé za ně stavěli baráky,žili normálně……..ano kapitalismus má hory a propasti,socialismus ty spodní a vrchní uřezává.ANO SOCIALISMUS NENÍ PRO VYJIMEČNÉ LIDI kteří s toho chtějí mýt co nejvíc.Socialismus je bohužel idea která není v podstatě pro lidskou přirozenost,protože přirozenost se honí spíše za tím pozlátkem,takovým že každy může být boháčem a v kapitalismu udržíte pořádek mocí pěněz.Socializmus zaprvé musíte vybudovat na tom že znárodníte,tím si vybudujete dost vnitřních nepřítelů,navíc samotní představitelé vykonné moci se spronevěří idei,nebot moci zlatáků malo kdo odolá a je na světě to co zatím každý socializmus udolal musí držet tuto ideu zpočátku i krvavě jinak dopadne jako třeba ALIENDE.Ktomu připočtěte že okolní státy kde je kapitalizmus udělají vše proto aby tuto infekci pro ně zničili.ANO jediné co mužete opravdu socialismu vyčítat že v začátcích postupoval prakticky všude krvavě,bylo by to na dlouho debatu to ale není učelem.MŮJ PŘÍSPĚVEK JE ŽE JSTE NAPSAL V TÉ VĚTĚ HLOUPOST a VY to víte.

    To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   I položil jsem si otázku: Jak to, že i přesto měli na Západě prokazatelně vyšší životní úroveň?
   A našel jsem si odpověď: Vyrabovali Třetí svět. Vrací se jim to jako bumerang. Tehdy se s námi nedělili o výnosy, ale teď by se rádi dělili o ztráty.
   Jednoduché počty.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Vynikající postřeh!
    Jak je vše jednoduché když pisatel ví …

    To se mi líbí

   • poznamkovnik napsal:

    Na kterémže západě? Portugalsko? Španělsko? koneckoců i Anglie do 70. let. na tom nebyla nijak slavně než začali těžit ropu v severním moři.
    Takže většinou se bavíme o Německu a Francii z toho západu… a to jsou tak trochu speciální případy a je to vidět i dnes…

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    zivotna uroven,co to je?bo na to sa da kukat z mnoho pohladov,bo naisto u nas nie glupsi ludia jak v riti,u nas ten co keruje to furt kokot.

    To se mi líbí

  • jaa napsal:

   NJN oni ti ouředníci přisátí ke státním financím jsou fšude stejní. Kdo maže – ten jede. Tam pud sebezáchovy neplatí.

   To se mi líbí

 10. vonrammstein napsal:

  „Jak to, že jezdíte v Uberu? Vždyť vás Babiš vyzval, ať skončíte.“
  „Já jsem řidič Uberu v demisi.“

  To se mi líbí

 11. Hudec napsal:

  To bych rád věděl, kdo ze zde diskutujících byl kdy v Moldávii……?
  Já měl tu možnost v polovině 90.let. Mimochodem – byl to pěkný výlet privátní cessnou 🙂 . Tak nějak asi všeobecně na ministerské úrovni.
  1. nabízeli slušné červené, bílé bylo na můj vkus příliš „květnaté“.
  2. na dotaz „jaký je rozdíl mezi moldavštinou a rumunštinou“ jsem se po chvíli váhání dozvěděl, že „vlastně je to totéž.“
  Z čehož vyvozuji (možná mylně, ale to je fuk), že vztah Moldávie – Rumunsko je ještě daleko těsnější, než Česko – Slovensko. Nějakému propojení bych se tedy ani moc nedivil. Zda by to bylo dobře nebo špatně a pro koho, to nechám moudřejším.

  To se mi líbí

 12. tata napsal:

  Já byl ale jen na zajezdu když jsem pracoval v Rusku,ani už si nepamatuji v kterém městě taky to bylo 1990,chudoba nic co by člověka zaujalo

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.