Jména panství strakonického


Den procházky se psy, Evropský den zločinu

Když jsem se věnoval obyvatelstvu strakonického panství, slíbil jsem, že se podrobněji podívám i na jména, která obyvatelé panství nosili. Přiznám se, že s ohledem na znalost současných jmen jsem byl překvapen tím, jaké vlastně bylo pořadí četnosti. Ještě podotýkám, že s ohledem na kvalitu zápisů uvádím pouze majitele jednotlivých usedlostí, kteří byli zapsáni tehdejším krasopisem. Ostatní osoby, které se v usedlosti nacházely, byly téměř vždy neidentifikovatelné. Navíc jména byla zapisována německým pravopisem, takž občas bylo těžké určit, o jaké jméno se vlastně jedná, tedy zda poněmčelé nebo německé. Tam, kde to bylo jasnější, uvádím tvar český, tam, kde to bylo nejasné nebo naopak jasné, uvádím tvar německý.

Nejčastěji se majitelé usedlostí jmenovali Dub. Těch jsem napočítal 18. Odvozeniny, tedy  Doubek 5x, Dubský a Dubovský po 1.

Na druhém místě se 16ti výskyty se nachází Soukupové. O třetí místo se dělí Zlochové a kupodivu i Novákové. Těch je po 15ti.

Na čtvrté pozici jsou nositelé zapsaní pod jménem Schipp. Vyskytli se celkem14x. Ale nejsem si zde jist, zda to nejsou obyčejní Šípové. Jenže zápis jejich jména byl natolik nejasný, že jsem raději použil formu německou.

Pátí v pořadí jsou Sokolové, kterých je 13. Jenže se pak vyskytují 3 osoby čitelné jako Šocoll. Kdož ví.

Teprve na šestém místě se nachází jméno Nový, které se vyskytuje celkem 12x. (Novotných pouze 6). Ale stejný počet je Polanků a Šveců.

Na sedmé příčce se kromě dodnes běžných Vávrů a Votavů nachází s 11ti výskyty i jméno Lopatka.

S 10ti výskyty jsou na osmém místě opět tři jména. Domorázek, Mařík a Němec. Ten je ovšem často zapisován jako Niemetz (vedu jej 2x). Takže i tady je  možné, že se může jednat o skutečného Němce Niemetze, jako o Čecha Němce.

Deváté pořadí a 9x výskyt se týká už pěti jmen. Finek, Mareš, Samec, Uhlík a Vokáč. Z nich pouze Finka jsem zde dosud nepotkal.

První desítku uzavírá s 8 mi výskyty dokonce symbolických deset jmen. Beran, Cimburek, Červenka, Divíšek, Jirsa, Klečka, Kroupa, Polan, Rejšek (nebo snad Rejžek?) a Švehla.

Pochopitelně zde nehodlám vypisovat všechna jména, dále už spíše pár zajímavostí. Pro Jardu mám překvapení. V roce 1835 byl pouze jeden Hudec. A nebyl z Nevosed (Novosedel), ale z Pracouc (Pracejovic).

4x se vyskytlo jméno Aunický, dva z toho žili v obci svého jména tedy Aunitz, dnes Únice.

Podivné jméno je Czohert nebo Czohrt. Může to být i Čert. Podobný je Stegshal, což klidně mohl být Stejskal.

Samozřejmě, že se vyskytují jména vytvořená zdrobnělinou z jména křestního. Takže tu je již zmiňovaný Divíšek 8x, Havlíček 1x, Johannik 1x, Janeček 2x, Janoušek 1x, Kubička 2x, Maroušek 1x, Martínek 3x, Pavlíček 7x, Štěpánek 1x, Vaněček 3x a 1x Vondrášek.

Německá jména jsou povětšinou od „S“.  Takže je tu Schaul, Schimmer, Schnedörfer (pozor, je skutečně s jedním „e“), Schober, Scholl a Schollar, Scholleg (nebo Šolej?), Schrrach, Schulla, Schwojan či Süssmillich.

A zakončíme to zvěřinou. A tak je tady Bejček 1x, Beran 8x, Brabec 1x, Brabenec 1x, Čejka 6x, Červenka 8x, Holoubek 1x, Hrdlička 2x, 2 Jelenové a 1 Jelínek, 1x Pěnička, 1x Roháč, Slavíček i Slavík oba 7x, Sokol 13x, Sova 1x, Straka 2x, 3x Vlček a 4x Vlk, Vrána 1x a Vydra 4x. Jen nevím, kam zařadit jednoho Voříška. Je to zvíře nebo strom?

A vyskytl se tu  i 1x Lapka.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Jména panství strakonického

 1. cobolik pacholik napsal:

  mysli,ze s tymy menamy v hentom case,to bude jak v cobolove,polovica madarskych,ci pomadarcenych,predsa blizko reichu aj to hra rolu,neviem jak v pepikove,ale su buranova,kde je nejake priezvisko,napriklad,novicky najviac,ci kaminsky,ci dvorscak,ale original sariske,to dzurman,dzura,je po sarisky diera a man to chlap,dalo by sa povedat chlap co robi diery,vatsina priezvisk ci aj rodnych mien,sa podobala niecomu,proste s niecim suvisela,hudec u nas aspon ma nenapdane,ci bolo,ale hudak to je,koloroy ci cigani u nas maju bily,tak jak negry white,najlepsie priezviska co sa neda vyslovit maju hindu,to kurva sa treba jebnut,nie vsetky,ale dost,kukal som niekedy davno do zoznamu telefonneho tu a moje priezvisko,je zastupene v plzni moj bratranec tam zije sto rokov a niekedy mal zenu australanku a kartar jak kurva bol,myslim,ze zije tam,ale nemam sajnu nevidel som ho mozno viac jak 40 rokov,robil vycapnika v nejakej krcme tam,ale kde neviem,pamatam,ked bol u nas a preco to pamatam neviem,pil s otcom mojim a my sme pozerali na 30 pripadov majora zemana a on zajebal,co hosi koukate na vecernicek pro fizly?…

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  a este nikto sa nezastavoval nad tym,ze drista cesky,kazdy nan po sarisky bo sledoval som jak male hovno a aj ja mu vsetko rozumel,bo proc,bo holota z toho zajebaneho vychodu svetova…

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  A tak to zas bacha. na http://www.mistopis.org/novosedly dohledáš pod stavením č.33 v Novosedlech tzv. grunt Markovský (to používané pojmenování „po chalupě“) a v něm usedlého pololáníka Jakuba Hudce, označeno „do roku 1774“. Onoho roku od něj přebírá majetek Jakub Hudec.

  Jak k roku 1853 nevím, ale v tomto místopisu lze dále najít např. k domu č.72 Tomáše Hudce, jeho věk neuveden, ale má syna Jana, nar. 1842, takže Tomáš musel být ročník tak asi 1822 nebo starší.

  Ono je to trochu nepřehledné, moji předkové se tam všelijak promotávají, hlavně kolem domů č.55, 70 a 72. Ten dům č.72 je u potoka proti mlýnu J.Razáka (můj exšvagr, vzal si moji sestru, ale rozvod) a jeho syna J.Razáka (můj synovec), a můj pradědeček Martin (prý pěkný hajzl, vyprávěl můj táta) z něj, z toho statku č.72, vydědil svého syna Jaroslava (tedy mého dědečka), neb si proti jeho vůli vzal chudou děvečku z Krejnic Boženu Kopáčkovou, sloužící na statku ve Sloučeni. Jóó, to byly osudy….. Děda s babi si pak postavili domek č.81, dnes je v majetku sousedních Šímů. Tím Hudcové v Novosedlech končí.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jardo, jedná se o jména poddaných panství Strakonického. Je docela možné, že patřili Kladrubským, Hoštickým či jiným pánům, a proto se v soupisu neobjevují. Nás (ty víš) je na Strakonicku také jak psů, ale v soupisu také nezaujímáme žádné přední místo. Protože tam nejsou třeba Hoštice či Horažďovice, Katovice, z Poříčí tam není Dolní, Lhota, Sedlo a podobně. A třeba pošumavské obce, ty byly většinově jiných pánů, tam se objevují třeba i jen tři usedlosti patřící Johanitům.

   To se mi líbí

 4. brtník z brlohu napsal:

  V řadě případů jde podle příjmení vysledovat odkud rod pochází – někdy to ale klame – na Klatovsku mám víc jmenovců než kolem Tejna, kde je dědina odkud rod pochází.

  To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  Ještě si dovolím podotknout, že „Dub“ je jméno dosti typické pro tamní tvrdohlave povahy….. 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To je také pravda. I když některým by spíše slušelo jméno Zabedněnec. Znám jednoho takového, který kvůli dubové palici nechal zlikvidovat celkem prosperující hospodu. Dokonce nedovolil ani synovi ani manželce ji provozovat, protože mu Jednota (dřívější oficiální provozovatel pod kterým hospodu vedla jeho rodina) odmítla zaplatit tolik, kolik požadoval.

   To se mi líbí

 6. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane pádí k vám mejlík… 😉

  To se mi líbí

 7. NavajaMM napsal:

  U nás na Liptove máme takú historickú zvláštnosť, že v minulých storočiach sa v tomto kraji relatívne málo migrovalo a v obciach tu časom bývalo veľa menovcov s rovnakým krstným menom aj priezviskom. Tak sa zaužívalo, že väčšina ľudí mala v úradných záznamoch okrem priezviska aj prímeno (prezývku).

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   No to by byla krása. Kdybych vypočítal všechny přezdívky, které jsem si v životě vysloužil, tak by se to nevešlo ani na dvě řádky…. 🙂

   Liked by 1 osoba

  • cobolik pacholik napsal:

   neviem,co bolo napisane na matrikach,ale aj na jebanom sarisi to tak je nidky sa nehovorilo meno,ale prezyvka a bolo len jedno mena a aj tam bola prezyvka,ci sa nejak volalo,hudacek ma vela prezyviek,ja u nas v burakove nemal a 90% malo,vsetci moji kamosi,ja nemal,az na ucnovke mi dali kefa,bo som sa dal vyjebat do hola jak 16 rocny,u army som nemal nijaky,ked tak pojebany vychodnar,ale to vastina a tu v riti,ma volaju hans,bo pred 9 rokmi mi litvin urobil e mail,sam jebol toto a mne bolo jedno,jaky mam e mail,to cisto v tej firme,kde robim 7 rokov,ale predtym som tiez nemal a preco neviem, hej ked som pil tak ten pijak a ked som prestal pit,tak ten pojebany,co nepije,ale nejaku prezyvku som nemal,co sa cudujem…
   no kurnik nemal som jak dumam tak dumam,pojebany to najcastejsie tu ,abo ozran,nevolali ma tak,ale ked sa o mne hovorilo,tak len tak,ked som tam nebol,to mi povedali druhy…

   Liked by 1 osoba

  • Joda napsal:

   To bylo i jinde, např. v jižních Čechách. Moje matka mě vždy pobavila, když vyprávěla příhody ze své vesnice a o jejich aktérech říkala „Oni jmenovali tak (přezdívka), ale psali se onak (skutečné příjmení)“.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Zajímavý je i vznik některých pojmenování. Kromě klasického „po chalupě“ bylo také pojmenování podle povolání některého z předků. Ale znám ještě jeden případ. To si pojmenování po chalupě nositel odnesl s sebou do nové. Pokud totiž někdo postavil domek na „drahách“, dostával ten domek pojmenování „chalupa dražná“. A jejímu majiteli se také přezdívalo „Dražnej“. Jenže když se přestěhoval do nového, nesl si to jméno dál a v té „dražné chalupě“ už bydlel někdo jiný s jiným jménem.

    To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Trochu sme sa nepochopili. Prezývky existujú, aj ja som ich mal niekoľko, ale tu ide o to, že prezývka sa stala súčasťou oficiálneho mena vo všetkých dokumentoch a človeku sa zmenila len ak sa presťahoval alebo niekam priženil.
    V tomto zborníku

    Click to access sr2010-4-5.pdf


    na stranách 311 a ďalších je o tom celé pojednanie so stovkami príkladov a na strane 332 je ukážka z úradného zápisu, kde sú prímenia zapísané ako súčasť riadneho mena. Nemali to všetci, takže je aj vidieť, že sa to používalo hlavne na rozlíšenie menovcov, ak bolo v obci viac rodín s rovnakým priezviskom.

    To se mi líbí

 8. jaa napsal:

  Tak nevím. Říká se že změna a vývoj tlačí všechno kupředu. Bohužel začínám pochybovat. V předminulém PC jsem objevila „mapu království českého“ . Mapa došla normálně mejlem v roce 2009, v primitivních programech a netových cestách. Vzhledem k článku a existenci opravdu podrobné mapy, jsem ji chtěla poslat dál. Bohužel nejvýkonnější, nejmodernější /údajně/ program v Seznam není schopen toho co ten zastaralý – poslat mapu dál. Má totiž 19 mega a to on nezvládne. Co dělat a hlavně si myslet. Proč to včil nejde a dřív šlo?

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Skúste to cez túto službu, napríklad:
   https://wetransfer.com/

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Ono by to technicky šlo pořád, ale provozovatelé mailových serverů a někteří poskytovatelé připojení posílání velkých souborů mailem uměle blokují. Navíc obvyklé domácí připojení je asymetrické a nepředpokládá, že budete nějak moc dat odesílat – takový O2 optimal obnáší 20Mb/s stahování / 2Mb/s odesílání, nejpomalejší UPC 50Mb/s / 3Mb/s.
   Jak na to?

   To se mi líbí

 9. Petrpavel napsal:

  Líbí se mi když má někdo svůj kraj takhle pěkně sesumírovaný. Do všech detailů.
  Já patřím jinam : do vždycky chudého ale krásného Středního Povltaví. Svatojánské proudy, dodnes nevyřešená a nevyřešitelná otázka zda Vltavská kaskáda byla dobře či špatně atp.
  Závidím zdejším Strakoničákům že mají svého „kronikáře“. I my máme své, ale jinde 🙂
  Rád čtu.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Strakonice mají několik „kronikářů“. A dobrých. Ti se naštěstí „urodili“. Protože poslouchat takového „bývalého senátora“ Kalbáče, pana Lansingera a ředitele muzea ve Volyni Skalického, to člověk jen kouká „s votevřenou hubou“ a nestíhá ty informace ani pojmout.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.