Veteráni tajných služeb USA varují Trumpa


Mezinárodní den popcornu

Veteráni americké rozvědky svými vystoupeními nejednou přiváděli americké prezidenty do složité situace. Jakou váhu měla například zpráva Asociace bývalých pracovníků CIA k teroristické akci 9/11, jež nenechala z oficiální verze události kámen na kameni a ukázala na viníky této tragedie v amerických tajných službách a v Pentagonu. A máme tu nový výpad na adresu administrativy, provedený organizací „Veteráni tajných služeb za čestnost“ – Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS).

Tentokrát se jedná o politiku Bílého domu na iránském směru.

Veteráni tajných služeb zveřejnili memorandum, adresované prezidentu Trumpovi, ve kterém tito bývalí vyzvědači požadovali skoncovat se lživým tvrzením, že je Irán hlavním sponzorem terorizmu ve světě, jestliže s Amerikou spřátelené státy, jakými je např. Saudská Arábie, hrají v této věci podstatně větší roli.

Před deseti lety George Bush mladší také uvažoval o válce s Iránem, ale pracovníci tajných služeb tenkrát po vyhodnocení situace odmítli rozšířený názor, že Irán bude brzy mít jadernou zbraň. Podle jejich hodnocení, Irán nepracoval na vývoji jaderné zbraně od roku 2003. Ve svých memoárech G.Bush píše, že především tyto údaje rozvědky ho vedly k rozhodnutí nezahájit vojenské operace proti Iránu. „Jak jsem mohl použít vojska ke zničení jaderných zbraní jiné země, jestliže rozvědka hlásí, že takové zbraně nejsou?“ – napsal.

V nové Strategii národní bezpečnosti USA, podepsané Trumpem v prosinci 2017, je Irán označen za „největšího sponzora terorizmu“, ale tak tomu není, informují členové „VIPS“. Názor na Irán jako největšího sponzora terorizmu podporují i některé další země, jako např. Saudská Arábie, jejíž ministr zahraničí, když to oznámil, zřejmě zapomněl, že 15 z 18 teroristů odpovědných za teroristický akt 9/11 nebyli Iránci, ale Saudové…

Irán dříve používal teroristických metod, ale to bylo počátkem 80. let. Dnes nejsou ani v jedné výroční zprávě Státního departamentu údaje o tom, že by Irán organizoval teroristické akce. Vláda USA vede seznam teroristických akcí od roku 2001, ve které hraje Irán stále menší roli v situaci stále se šířícího terorizmu radikálních sunnitů, kteří nemají s Iránem nic společného. Poslední vydání Idexu globálního terorizmu – Global Terrorism Index, vydávaného úřadem pro vnitřní bezpečnost USA, poukazuje na čtyři skupiny, zodpovědné za 74% teroristických akcí v roce 2015: „Boko Haram“, „Al-Kaidá“, „Taliban“ a „Islámský stát“ (DAESH). To všechno jsou sunnité.

Ze 14 skupin, které americké tajné služby zapsaly do seznamu nejnebezpečnějších, je 13 sunnitských. Není mezi nimi ani jedna šíítská, nebo Iránem podporovaná skupina. Poslední velký teroristický akt provedli Iránci v roce 2012, kdy vyhodili v Bulharsku do vzduchu autobus s izraelskými turisty. Byla to odveta za vraždu 5 iránských jaderných vědců izraelskými tajnými službami. „Dovedete si představit, – píší veteráni americké rozvědky, – co by se v USA dělo, kdyby se zjistilo, že cizí stát k nám posílá agenty, kteří zabíjejí vědce, pracující na zvlášť důležitých projektech“.

Veteráni tajných služeb dále tvrdí, že v Iránu docházelo k teroristickým akcím nesoucím rukopis tajných služeb USA. Bývalí vyzvědači se odvolávají na kanadského investigativního novináře Shauna Neylora, který vydal knihu „Nelítostný úder“ (Relentless Strike) obsahující dokumenty o práci Spojeného velení speciálních operací USA (Joint Special Operations Command, – JSOC) za posledních 30 let. Kniha vypovídá o tom, jak JSOC pracovala s emigrantskou „Organizací modžahedínů iránského lidu“ (Mujahedeen-e-Khalq, – MEK), aniž by ji vzrušovalo, že MEK byla zapsána do seznamu teroristických organizací, vydaného Státním departamentem USA.

MEK zabíjela Iránce, pracující na iránských obranných projektech. V roce 1981 modžahedíni vyhodili do vzduchu ústředí „Strany islámské republiky“ a kancelář iránského ministerského předsedy. Bylo zabito 70 vysoce postavených iránských činitelů, mezi nimi iránský prezident, premiér a nejvyšší soudce. V září 1992 MEK zorganizovala současné napadení iránských velvyslanectví a dalších zahraničních zařízení ve 13 státech. V roce 1999 MEK zavraždila několik vysokých důstojníků iránské armády, mezi nimi i zástupce náčelníka generálního štábu. Bez ohledu na to požívá MEK podpory se strany amerických vládních struktur.

Veteráni dále poukazují na to, že činnost USA proti Iránu se obrátila proti nim samotným. V důsledku vpádu do Iráku přišli v této zemi k moci šíítové, což posílilo regionální pozice Teheránu. „Když velvyslankyně USA v OSN Nikki Haley tvrdí, že je těžké najít na Blízkém Východě byť jednu teroristickou skupinu, která by nenesla otisky prstů Teheránu, není to pravda“ – píší veteráni americké rozvědky.

Obracejí se přímo na prezidenta USA: „Prohlásil jste se za politika schopného nepodřizovat se nátlaku establishmentu a samostatně se rozhodovat. Nazval jste vpád do Iráku v roce 2003 historickou chybou epického rozsahu. Vnímal jste nálady mnohých Američanů, kteří nechtějí, aby USA vedly války daleko od svého území. Nicméně záplava varování z Washingtonu, upozorňující na údajné nebezpečí vycházející z Iránu, a na nezbytnost něco udělat, jsou vnímány jako Váš ústup od slibů nevstupovat do nových válek. Vyzýváme Vás, abyste si vzpomněl na varování, které jste dal v analogické situaci prezidentu Bushovi před 15 lety: –Poté, co jsme viděli ministra Powella, jsme přesvědčeni, že děláte dobře, když rozšiřujete diskusi za hranice okruhu poradců, kteří trvají na válce, pro kterou my nevidíme žádný vážný důvod a která může přinést nepředvídané katastrofální důsledky“.

Memorandum podepsalo 23 bývalých pracovníků různého postavení v různých tajných službách USA. Ode dne publikace 23.prosince 2017 uplynuly více než dva týdny, ale reakce žádná ani od hlavních amerických masmédií, ani od Trumpovy administrativy…

https://www.fondsk.ru/news/2018/01/10/veterany-specsluzhb-preduprezhdajut-donalda-trampa-45392.html

Překlad:  180112

Já k tomu přidávám odkaz na pohled z jiné strany

http://beforeitsnews.com/iran/2018/01/iran-the-worst-deal-2439306.html?currentSplittedPage=0

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Veteráni tajných služeb USA varují Trumpa

 1. vonrammstein napsal:

  Dobrej a zřejmě pravdivej text. Stopy vedou do SA a Kataru. Tedy ty hlavní.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Jistě, ale USA mají jiné zájmy – své vlastní a na svět zvysoka kašlou. Budou to dělat ještě dlouho, ale kousíček po kousíčku budou couvat. Naposledy se zesměšnily s KLDR, která dokázala odolat nejsilnější vojenské síle světa. Ukázalo se, že síla je jedna věc a její použití druhá. Válka proti Íránu by znamenal celosvětový permanentní konflikt, důvěra mezi státy by byla zničena. A Írán není pouští plochá Libye, Irák či Sýrie. Tam se tankové nebo letecké bitvy vedou stejně dobře jako v Afghánistánu. Vyhrát se nedá, byl by to mlýnek na maso. A Rusko a Číny by si přisadily, pěkně potichu a citelně. Prát se Íránu by znamenalo se stáhnout odevšad.
   To vše bývalí agenti dobře ví a ví také, jaká paka jsou u rozhodování. Není nutné na tento text reagovat, je ale nutné se z něho poučit.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Souhlasím. Jen podotknu, že žádná důvěra mezi státy neexistuje. Snad nějaká zbytková, ale i ta rychle zmizí.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Je to tak, jsou jen páni a kmáni. Kmáni se snaží utrhnout pro sebe co mohou a páni jsou ještě horší. Ale nejde to jinak, neexistuje vzájemná důvěra, jen jistota podrazu nebo ovládnutí.
     A nad tím stojí nadnárodní kapitál, nadnárodní prediktor, jak píše Pjakin. A nejen on. Svět myšlenek a lepšího života se změnil na svět peněz. Legrační – tedy jak pro koho – je, že už peníze, jak jsme je znali, neexistují. Jsou jen mlhavým pojmem bez reálného obsahu. Bilion (v češtině) dolarů je jen toto: 1 000 000 000 000.

     To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  kazdy buran vie,ze hlavny sponzor a hybna sila nie len proti amerike,ale celemu svetu,je z tej skurvenej vahabistickej saudi arabia a dalej je vidno jak ta zberba sionistov pouziva cisto statny terorizmus,strielaju v hoteloch cisto na hizbalah a spoja a so saudami,proti celemu svetu,aby ich sion dream nebol naruseny,toto nech veterani tiez napisu a amerika cely cas na iran a samy vedia perfektne ktora bije,dalej mam najradsej,ked ty veterani teraz prekukli a ked boli v cinnej sluzbe,jak kopa hocijakych predstavitelov,vzdy prekukne az potom a pritom maju jasny obraz uz predtym,toto neznesiem,ked vedia ktora bije pred 10 rokmi a ked su na dochodku,bo zasran nenapise dochodkari,ale veterani,slovo veteran sa uz bude pouzivat aj na lastovicky,ktore sa vratili prvykrat na rodne hniezdisko….

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  dalej,ked rusia podporuje rebelov na donbas,to halo na cely svet,sankcie a tie skurvene pojebane dristy,ked israel,mordoval v libanon,myslim v 2006,kde zabil 7000 zien a deti,to kurva nijaka sankcia,bo oni v prave,vzdy to boli slizke kurvy,co zaprie aj nos medzi ocami a svoju skurvenu nadradenost od boha to bez najmensieho problemu ukazuje celemu svetu,vid ostatna rezolucia,ani jednu nikdy nerespektovali,ani jednu a taka mocnost jak rusko,sankcionovane,iran sankcionovany,staty,ktore nesuhlasili s americkym prehlasenim o hlavnom meste sionistov,stratia podporu,to narodni fronta s tou jebanou komunou boli bridilove,proti tej skurvenej demokratickej ideologii zajebneho peniaza,ja nemusim tych vetranov pocuvat,ja viem toto,co pisu veterani aj bez nich a drviva vatsian tu tiez,ked nema belmo na ociach a strupy na mozgu,vid v pepikove volba prezidenta,ci dovera tomu cobolovy,nijaky respekt skurvenej kolaborantskej hnidy jak rozhodol obcan vo volbach,jebu na nejakych volicov,ich skurvena strana a zlab a hajit zaujmy co najebe nejaka unia,kurva soudruzi to boli sracky v dristani picovin,demokracia to pocmarana matejska pout a vopicky na gumkach,kurva,co oni dristali pred 30 rokmi a co dristaju teraz?toto dristaju v takom style jak ta jebana komuna pred 30 rokmi,bo proc,bo su v pizde,bo tak narobili,ze sa im to rozsypalo a kto nieco povie ine,maju lepsie hlasky jak soudruh,to expertny pohlad burana a cisto gazdovsky kuk,od reality ani nie daleko,len debilne napisany a nie korektne .demokrati vsech zemi vylizte mi prdel…

  Liked by 2 people

Komentáře nejsou povoleny.