Je Saakašvili spoluzodpovedný za stovku mŕtvych na Majdane?


Občasné pouličné výstupy Michaila Saakašviliho už zrejme každého nechávajú pokojným. V priebehu prvého januárového týždňa však prišla zaujímavá správa z Tbilisi. Mestský súd v neprítomnosti odsúdil bývalého gruzínskeho prezidenta v neprítomnosti na tri roky žalára a niekoľkoročný zákaz verejnej činnosti za jeho podiel na vražde Sandra Girvlianiho, zamestnanca Národnej banky Gruzínska, ktorá sa stala v čase, keď bol Saakašvili v úrade ako prezident. Existovalo podozrenie, že do vraždy boli zapojení pracovníci ministerstva vnútra. Štyria z nich boli aj súdne obvinení, ale Saakašvili využil svoje prezidentské právomoci a udelil im amnestiu. Vražda nikdy nebola riadne vyšetrená a Gruzínsko kvôli nej čelilo kritike a pokute od Medzinárodného súdu pre ľudské práva.

Michail Saakašvili tento rozsudok komentuje ako politicky motivovaný a udelený v rozpore s logikou. Saakašvili argumentuje, že súd bol pod vplyvom Bidzina Ivanišviliho, ktorý je jedným z dôležitých akcionárov ruského Gazpromu. Saakašvili je presvedčený, že Ivanišvili týmto vyšiel v ústrety Porošenkovi, ktorý Saakašviliho zbavil ukrajinského občianstva, ale nie je schopný vypudiť ho z krajiny.

Po prípadnom vyhostení z Ukrajiny teda Saakašvili nemôže ísť ani domov, ale agentúra Unian zverejnila koncom roka správu, že Holandsko cez svoje veľvyslanectvo v Kyjeve doručilo Saakašvilimu dokumenty, vďaka ktorým môže kedykoľvek prísť do Holandska.

Saakašvilimu by však pomaly mohlo prihorievať aj na Ukrajine. Podľa správ agentúry 112UA Gruzínsko vyzvalo Ukrajinu, aby Saakašviliho vydala na vykonanie trestu, no Ukrajina podľa svojich zákonov musí absolvovať určité právne procedúry, ku ktorým patrí aj vypočutie Saakašviliho u generálneho prokurátora. Sakašvili sa zatiaľ na toto vypočutie nedostavil. Okrem toho je tiež predvolaný na 10. 1. 2018 k vyšetrovateľovi SBU. Agentúra nezverejnila dôvod vypočúvania, no naznačuje možnú spojitosť so súdom proti bývalým členom Berkutu, ktorí čelia obvineniu, že počas udalostí na Majdane spôsobili zranenia a smrť demonštrantom. Podľa 112UA vlani koncom roka súd vyhovel obhajcovi, Olexandrovi Horošinskému, a pripustí svedectvo dvoch Gruzíncov – Alexandra Revasišviliho a Kobu Nergadzeho. Títo dvaja bývalí členovia gruzínskej légie na Ukrajine tvrdia, že sa ako snajperi zúčastnili udalostí na majdane na rozkaz samotného Saakašviliho a priznali streľbu do demonštrantov aj do poriadkových síl.

Pred niekoľkými mesiacmi táto verzia, plná podrobností, odznela v talianskej sieti portálu Occhi della guerra a taliansky režisér Giano Micalessin nakrútil dokument pre taliansku televíznu stanicu Canale 5, v ktorom traja Gruzínci v interview vyhlásili, že ich vycvičili príslušníci armády USA, do Kyjeva prišli počas majdanských udalostí na rozkaz Saakašviliho a v záujme eskalovania protestov na zvrhnutie prezidenta Janukoviča strieľali náhodne do demonštrantov aj policajtov z priestorov hotela Ukrajina. (Podstatné časti z tohto dokumentu s anglickými titulkami nájdete tu: časť 1, časť 2, pozor, dokument obsahuje emocionálne silné zábery.)

Kvôli poriadku však treba uviesť, že uvedený dokument je kompletný proruský fejk. Zverejnila to organizácia Human Rights in Ukraine v tomto článku, kde sa odvolávajú aj na BBC a skupinu StopFake. Dôvody sú tieto:

 • Sergej Horbatjuk, šéf špeciálnej vyšetrovacej skupiny, potvrdil, že udalosti zobrazené v dokumente sa absolútne nezhodujú s realitou a diametrálne sa odlišujú od oficiálnej verzie.
 • Je známe, že Rusko poskytlo azyl viacerým bývalým členom Berkutu, ktorí sú podozriví zo streľby na Majdane. Rusko ich odmieta vydať na Ukrajinu na trestné stíhanie, lebo medzitým získali ruské občianstvo a Rusko používa pochybnú výhovorku, že nie je presvedčené o objektívnosti a nestrannosti vyšetrovania.
 • BBC zistila, že fotografie údajného gruzínskeho strelca Alexandra Revazišviliho sa objavili v dokumente prokremeľskej stanice Life.ru už pred rokom. Hovorilo sa tam o rovnakej verzii s účasťou gruzínskych snajperov. Taliansky dokument však menuje Revašišviliho a BBC tvrdí, že ide o úplne inú osobu (samotná malá zmena v mene nie je ten problém).
 • Je známe, že Rusko sa snaží obviňovať zo streľby na Majdane súčasnú vládu v Kyjeve, aj iné zahraničné mocnosti ako USA, EÚ, Gruzínsko a Litvu, už od konca roka 2014. Komentár k uvedenému dokumentu je očividne proruský a opakuje mnohé vyhlásenia, ktoré sú v súlade s predchádzajúcimi vyhláseniami Kremľa.
 • Skupina StopFake tvrdí, že tvorca dokumentu, Micalessin je bývalý člen neofašistickej skupiny Fronte della Gioventu a neskrýva svoje prokremeľské názory. Preberanie prokremeľských postojov profesne diskvalifikuje každého novinára.
 • BBC tvrdí, že Micalessin neovláda základné postupy žurnalistickej práce, ako si overovať informácie. Jediná jeho poľahčujúca okolnosť je tá, že výpovede jeho troch gruzínskych „svedkov“ nie sú protirečivé. Ale Micalessin si nedal toľko námahy, aby použil Google a našiel si dôveryhodné západné zdroje, kde by sa napríklad presvedčil, že rozprávanie o estónskom premiérovi sa vôbec nezhoduje s realitou. Dokonca aj ruské agentúry RT a Sputnik sa už naučili uvádzať západné zdroje, aby svojim správam dodali zdanie objektívnosti.
 • Televíznu stanicu Canale 5, kde vysielali tento dokument, vlastní Silvio Berlusconi a je známe, že je to Putinov kamoš.

Spracoval NavajaMM

Zdroje:

http://www.civil.ge/eng/article.php?id=30777

http://dfwatch.net/another-witness-questioned-in-girgvliani-case-ministers-wife-88078-16064

https://112.international/politics/saakashvili-sentenced-to-3-years-of-imprisonment-for-abusing-power-in-georgia-in-absentia-24295.html

https://112.international/ukraine-top-news/sentence-of-georgian-court-contradicts-common-sense-saakashvili-24305.html

https://www.unian.info/politics/2308549-saakashvili-has-documents-allowing-him-to-go-to-netherlands-media.html

https://112.international/ukraine-top-news/ukraine-to-respond-on-saakashvilis-sentence-only-after-extradition-check-gpu-24312.html

https://112.international/ukraine-top-news/saakashvili-called-for-questioning-at-sbu-on-jan-10-24334.html

https://112.international/ukraine-top-news/sourt-agrees-to-interview-georgian-snipers-in-maidan-case-23788.html

http://www.occhidellaguerra.it/ucraina-le-verita-nascoste-parlano-cecchini-maidan/

http://khpg.org/en/index.php?id=1512002410

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Je Saakašvili spoluzodpovedný za stovku mŕtvych na Majdane?

 1. taras2 napsal:

  Já se s vámi nechci přít, ale na vlastní oči jsem viděl reportáž novináře z ARD, který na místě, kde byli zabiti povstalci, hned po události natáčel, u prostřeleného stromu použil laserové ukazovátko a prosvítil jím dráhu po kulce, šlo to durch. A ta světelná přímka ukazovala na vyšší patra hotelu Ukrajina, který měli povstalci ve své moci. Ten strom pak urychleně skáceli. Tohle je materiální důkaz, ne nějaké dohady o tom, jaký je Micalessin prokremelský lump.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Toto sa nesporíte so mnou. Celý posledný odsek uvedený „Kvôli poriadku…“ je skrátenou verziou mainstreamových argumentov. Myslel som, že nie je potrebné upozorňovať na to, že sa s nimi nemusím stotožňovať.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Inak, odporúčam pozrieť aj ten taliansky dokument. Gruzínski snajperi tam naplno hovoria menom, kto im priniesol zbrane, kto dal rozkaz strieľať, aj aké im určil ciele.

   To se mi líbí

 2. bob napsal:

  P Majdaně mám svoje mínění a kulantně řečeno je pravým opakem interpretace Štětiny.
  Co se týče Saakašviliho, tak ten se mi jeví jako král grázlů. Ten už nemá zastání ani u našich rusobijců.
  Ale svědčí to i o Porošenkovi, který si zve kdejaké zahraniční kámoše. A svědčí to i o Ukrajině vůbec, když vidím, kdo se tam střídal u moci (Janukovič, Juščenko, Tymošenková, Porošenko…….).

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  No vona ta výroba fejků je u nás a ne v cizině třeba seznam aby nedostal pokutu dělá co může.
  Proč :
  https://www.lidovky.cz/nevolte-v-prvnim-kole-nabadal-letak-zemanovy-volice-ovcacek-se-obratil-na-protikandidaty-gbh-/zpravy-domov.aspx?c=A180112_090824_ln_domov_ele
  No a makači ze seznamu :
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/recese-jindricha-sidla-vydesila-hrad-i-vladu-ministr-vnitra-dementuje-ze-by-zeman-postupoval-automaticky-41606?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

  Co se týče informovanosti o průběhu majdanu, tak dle mého asi nejobjektivněji to popsal jeden nejmenovaný blog a střelba do vlastních tam byla dokonce i popsána ale zdali to byli Sakašviliho borci to bych nechal na Gruzíncích a ukrajinských pozůstalých.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Teda že je Šídlo debil, to jsem věděl, ale až tak?

   To se mi líbí

  • JAHA napsal:

   Myslite si, ze ten text, ze nemusia ist k volbam vyrobili odporcovia Zemana? :-))).

   To se mi líbí

   • JAHA napsal:

    Pre vysvetlenie, ako to myslim. Komu prospeje sirenie takych sprav? Nerozhodnuti si povedia (normalne, bezne ludske chovanie cloveka s priemernym IQ): Nechcel som ist volit, az pripadne v 2. kole, ale ze takto utocia na Zemana, tak pojdem a hodim mu to.

    Ostatni, co i len trochu informovani, vedia, ze tie spravy su hlupost na entu a urobia to, co mali v umysle (volit „svojho“ favorita, nech by to bol hocikto z kandidatov).

    Ciel takychto, akoze dezinformacii? Dosiahnutie potrebneho kvora uz v prvom kole…

    P. S. Pre istotu sa to poistilo (ak by letaciky a ine sposoby nestacili) zaberom z „napadnutia“ volica Zemana polonahou zenskou. To zdvihne z kresla i tych, na ktorych letaciky nezaposobili:-).

    To se mi líbí

    • JAHA napsal:

     No, vidim, ze pokus o volbu v prvom kole nevysiel. Percenta Zemana uz pojdu iba smerom nadol a Drahosove nahor. Je zrejme, ze obavy z aktivizacie volicov v Prahe a velkych mestach k ucasti na volbach (predpokladala sa podla prieskumov v poslednych dnoch vysoka ucast uz v prvom kole) boli opravnene. Dokoca to vyzera tak, ze v 2. kole (ak nevytiahne este nejaky „tromf“ z rukava proti Drahosovi, trebars nieco, ako pred 2. kolom pred piatimi rokmi na supera) sa Zeman prezidentom nestane, a ak, tak velmi, velmi tesne. Potencial prirastku volicov pre 2. kolo ma totiz v podstate nulovy.

     Vyhrat mohol v prvom kole iba za predpokladu, ze vysledky z prvych 5 % okrskov by boli nad 60 %. Zacal pod 45…

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      ja kukal tu v tej riti,jak pisali na vlas do jaha a rano,ked som vstal,nebol by sa im krvy dorezal a doteraz to nerozchodili a u nerozchodia,a jebu mater jak jaha tu a este sa mi paci,ze zemana volia len obmedzeny pepici z burakova a nie vysoka inteligence z praglu,co zdoraznuju a pritom robia z tych pepikov,co volia zemana kokotov,jak z tych buranov tu z mid west,bo volba prezidenta,to nijaka matematicka poucka,ze treba mat doktorat,staci obycajny gazdovsky rozum,aby kazdy pepik vedel,ktora bije a tie pojebane politrucke hlasky,lepsie jak za tridniho nepritele,kto len klipnul ocamy na zapad,uz zvezda pisala,ze kokot imperialisticky,pritom kurva volnost a ked holota ceska volila zemana,ktory kamo s putinom a este zlutaskom,asi jej nevadi,bo mu dala aj teraz hlas,kavarna priposrakulkana,bo prezident nedobre ideologicky podla demokratickej ideologie a ten cezpolny cobol, toho to vysetruju,keby tak boli alibabu klause setrili,jak rozjebal,toto s lahkostou,co ta nenavidena komuna najebala, a preco tak pisem,bo ja mam skusenost,v komune,potom rodiacej sa demokracii z ktorej som rychlo smykol,aby ma nejeblo a mnohe petiletky v kolebce demokrace,ktora zacina byt podobna,jak u nas za komuny,len to co mozno povedat,nekorektne nepouzivat,to kurva demokracia si serie do pyska,dobre bo jebem mater,ja sam svoj prezident,svoj stat ,bo tak som si zariadil,len ma to kus stoji namahy,ale stoji za to,bo ja na nic neodkazany,pokial som zdravy a ked nebudem,mocno platim do IRS,tak sa dufam postaraju a ked nie zdochnem,tak som si vybavil a budem spokojny,pritom svoj rozpocet drzim mocno za paces…

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       čobolíku, vy toho haha znáte? Je to někdo kdo sem chodil dřív? Já bych , že je to manipulativní provokatér – bez štipky rozumu a soudnosti.- Nebo někdo, kdo ví….. co bude následovat. protože jak jsem tak jen chvíli sledovala reakce a to jen na Nově – moc dobře mi nebylo. A jen nakouknutí na 24 .. rozhejbalo kyseliny… Okamžité vypnutí a víc než krapet alkaholu to usadil . Tak počítám že ta placatá si těch 14 dnůl parádně odpočine.
       Někdo se moc a moc bojí aby nebylo souhvězdí Zeman-Babiš a jak se říkává „zoufalí lidé dělají zoufalé činy když si myslí že proplavou a za každou cenu. hmm.

       To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        Nevím jestli ho zná čobolík, je to možné, já ho znám z blogů Aktuálně.cz z dob p. Stejskala. Je to až šovinista co se týká slovenského národa a fanatický katolík. Pak jsem ho nějakou dobu četla na Noře, kam se přesunuli někteří z blogů z Aktuálně.cz po zřízení registrace na tyto stránky. Tam ho mnozí, řekla bych že většina, velmi nesnášeli.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Tak si na něho musíme dát pozor.

        To se mi líbí

  • anonymní napsal:

   Tohle bohužel není fake, v Praze napočítali přes 100% hlasů. A vyhrál tam Zeman.
   https://echo24.cz/a/SRhUi/volebni-zazrak-v-bohnicich-vice-odevzdanych-hlasu-nez-volicu
   Nemyslím si, že by Zemanovi podporovatelé ve volební komisi byli takoví idioti, aby se dopustili tak prostoduchého sfalšování.

   To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Kdyby měl Saakašvili ten typickej gruzínskej knír, bylo by rozhodování snadnější.

  To se mi líbí

 5. JAHA napsal:

  Cakal som, pre istotu par DNI!!!, ci nahodou Kočka Škliba si neda sama po papuli za svoje podvodne komentare ku mne. Dokonca som cakal, ze majitel tohoto blogu si urobi aspon rychlu resers, nez napise urazlivy komentar ku mne.

  No, nestalo sa.

  Takze, iba zopar drobnych PRAVD!!! Na blogoch aktualne,cz vystupovalo PROTI mne asi 10% Cechov, „kocka skliba“, medzi nimi. Prim vedie frustrovany clovicek zo strednej Moravy, ktory ma doteraz sleduje na vsetkych blogoch.

  Co akosi sudruzka zabudla povedat, aby vas informovala, je to, ze som dlhorocne, SLOVENSKY, a bolo mi to slovensky uverejnovane (asi preto som sovinista:-))) pisal na aktualne.cz jednak do beznej diskusie, ale hlavne do BLOGOV „Ze šuplíku“ a „Čtenářuv blog“.

  Mozete si prezriet prehlad mojich prispevkev asi od roku 2008, alebo 2009, je si zapisnik nevediem:-))).

  Čo Vam ale sudruzka skliba tiez nepovedala, ze som mal, (a tiez mam, i minuleho roku, aj ked sa zmenili zodpovedni redaktori za posledne dva roky traja, a ze pisem, co ACZ vacsinou nechce pocut, a ze som na protest, ako uvidla – ako jedinu pravdivu vec!!! sa neprihlasil do ACZ a napriek tomu mi uverejnili vsetko, co som im poslal!!!) uverejnovane prispevky.

  Teda ona vie, co som pisal desiatky rokov, co pisem, ze ked na nore je 10 ludi, z toho zopar frustrovanych zien,. tak to je ta vacsina, co pise proti mne…

  A este jeden, fanatik z Valasska. Ten este ked bude umierat, tak vam odkaze, aby ste nenavideli nick JAHA:-))).

  Preco, pani „kocka skliba“, ked ste vedeli o mojich prispevkoch za minimalne 10 rokov na blogoch ACZ ste nenapisali – precitajte si, a urobte si svoj nazor. PRECO??? klamete, podvadzate, mlzite, ako Vas prezident?

  Majitel blogu.
  Ako mozete bez toho, aby ste si nieco pozrel, overil,.. napisat – dame si na neho pozor len preto, ze nezdielam Vas pohlad na sucasneho prezidenta, ci na ine veci???

  Takze – predpokladam, ze som dost neskoro a po vsetkom to napisal, ale su to FAKTY!!! V pripade majitela priestoru a jeho vyjadrenia SMUTNE fakty…

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Neznám vás, nevím, kde bych si měl co hledat a ani to dělat nebudu. Mne nezajímá, jak jste se kde projevoval, mne budete zajímat zde. Ale pokud má někdo s vámi špatnou zkušenost, pak mi nezbývá, než vás sledovat a dávat si pozor. Už se mi sem dostalo několik „vetřelců“, kteří dokázali rozbíjet diskuse.
   Váš názor je mi v podstatě ukradený, je to váš názor a pokud jej nebudete prosazovat silou nebo s arogancí, budu s vám klidně diskutovat. Pokud vás ovšem urazilo to, že si na vás chci dát pozor, případně to, že jste napsal naprosto zbytečný komentář, je to váš problém.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.