P.S.


…aneb Darwinova cena

Jméno té dvaačtyřicetileté nositelky Darwinovy ceny se asi nedovím. Není tak podstatné, protože ani ona už neví, že cenu získala.

Co že se to vlastně stalo? Večer 27. prosince kolem 19:00 hodin se vydala ze Střelských Hoštic směrem na Katovice žena v tmavohnědém kožíšku s kapucou (poletoval sníh a foukal vítr), černých kalhotách a černých kotníčkových botách, bez jakéhokoliv odrazného pásku . Dokonale maskovaná. Navíc si to vykračovala po pravé straně, takže jedoucí auta za zády. Ani obličej jí tedy nemohl být vidět. Kousek z odbočkou do Poříčí však její cestu ukončil neznámý řidič. Žena svým chováním učinila  nešťastnými hned několik lidí. Svoji rodinu, která se jí už nedočká, i řidiče, který ji srazil a zatím z neznámého důvodu ujel. Možná zazmatkoval, možná si to ani neuvědomil, možná měl něco upito a vina by pak padla na něho. Nevím. Rozhodně však věřím tomu, že ji nemohl včas vidět. Tma a černoch v tunelu.

Přiznám se vám, že když skoro přesně (až na drobné detaily co se týká jmen) vím, co se na daném místě stalo, pokaždé, když jedu přes obrys oběti na silnici, mám podivný pocit. Navíc podpořený skutečností, že jsem původně právě tou dobou měl být na cestě ze Strakonic. A že jsem tedy mohl potkat buď ji, nebo toho, kdo ji srazil.

 

 

 

 

 

 

A tak vás všechny vyzývám a žádám, abyste po celý další rok opravdu dbali na své bezpečí a nesoutěžili o Darwinovu cenu. Nestojí to za to.

Zároveň omluvte kvalitu obrázků. Jsou z kamery, tedy  tlumené předním sklem a pod vlivem slunečních paprsků. I to zdůraznění červené je dodatečné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

53 reakcí na P.S.

 1. bob napsal:

  Kdyby šla aspoň po kraji silnice.
  Nemohu tvrdit, to mě by se nestalo, i když ve tmě a ještě, když poprchává jedu moc pomalu a buď mám dálková světla nebo se snažím jet za někým, abych využil jeho světel. Zkrátka dávám si maximálního bacha.
  Jinak je mi líto všech účastníků nehody. Pokud řidič ovšem nezastavil, tak je to neodpustitelné.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Je to tak. U nás na Vysočině jsou standardem cyklisti důchodovýho věku, co jen tak přejížděj z jedný vsi do druhý. Tmavý kola, tmavý oblečení a nejenomže bez světel, ale i bez odrazky nebo jakýhokoliv reflexního prvku. V lesních úsecích je vidíte až tak z patnácti metrů. Nedej Bože, aby v tom okamžiku jelo na těch úzkejch silničkách auto v protisměru.

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Je to pravda, je to veľmi nepríjemné, keď človek zbadá chodca až tak blízko, že už by aj tak neubrzdil.
  Ale:
  – viem, prečo som svojim synom, keď sa učili jazdiť, pílil uši, aby sa potme netlačili na krajnicu,
  – v našich krajoch v noci zájdu na cestu aj líšky, diviaky, vysoká, darmo od nich bude niekto vyžadovať reflexnú vestu,
  – nemám rád vodičov, čo to vydupú nad stovku, lebo „cesta je prázdna a poznám tie zákruty naspamäť“.

  To se mi líbí

 4. ji5 napsal:

  Možná mě klame paměť, ale mám v ní, že si jakýsi pitomý politik stěžoval, že zákon, který požaduje reflexní materiál na obleku, omezuje osobní svobodu. Problém je, že zákon není dostatečně propagován. Stačilo by zkrátit nudné předpovědi počasí v ČT a v ušetřeném čase vložit nějaká videa BESIPu.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nebyl to jen politik. Bylo to mnoho běžných lidí, dokonce i tady (viď, Jardo)

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Jj, bylo to i několik obyčejných lidí přímo tady. 🙂
    Problém je IMHO jako obvykle v tom, že se někdo s tzv. dobrými úmysly pokouší zákonem nařídit lidem, aby se chovali rozumně. To ale podle mě většinou nefunguje.
    Přiznám se, že se obvykle chození po silnicích bez chodníku pokouším vyhýbat a žádné reflexní prvky sebou netahám. Ale když už se to přihodí, chodím zásadně po levé straně (v komunistické škole i doma mi to v mládí natloukli do hlavy dost důkladně a někdy i doslova 🙂 ) a nosím si a taky používám baterku, která mi poskytuje velmi podstatnou výhodu před jakýmkoli reflexním páskem – nejenom, že případný řidič uvidí světlo, ale já taky vidím, kam šlapu. A tu nosím u sebe pořád, i když třeba odcházím v poledne za jasného počasí. (Hliníkový váleček cca 11,5×2,5 cm s ledkou jako zdrojem světla se do kapsy nebo tašky vejde bez problémů.)
    Ovšem Lerch se kdysi zamiloval do reflexních prvků a poslanci při schvalování příslušného zákona také a proto pečlivě pominuli jiné možné způsoby zajištění bezpečnosti a viditelnosti chodců na nočních silnicích. Vytvořili tak tradiční řešení jakéhokoli problému – takové, které lze sledovat, kontrolovat, vykazovat a případně pokutovat, ale kde na skutečném vyřešení problému vlastně nezáleží. Dokonce je možná i nežádoucí, protože pak by nebylo možné si dělat čárky za „splněno“ a vykazovat činnost.
    Řekl bych, že deset deka prevence – třeba v dopravní výchově na školách a při získávání ŘP – by řešení prospělo víc, jak tuna restrikcí.

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     100% souhlas

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     S tou baterkou máte úplnou a neodvolatelnou pravdu. Já ji mám v kapse také a také ji umím použít. A už se mi i dvakrát stalo, že jsem na jedné z vedlejších cest ze Strakonic (Jarda bude vědět, když napíšu „na Pracouce“) dojel dvojici chodců, kde ten blíže k vozovce mával po zemi baterkou. Stačilo to také. A věřte tomu, že pokud vás v podobné situaci potká policajt, neřekne vám půl slova, protože uvidí, že se o svou bezpečnost staráte. Jenže k tomu je třeba mít v té kouli na krku i patřičné vybavení. A to ta držitelka Darwinovy ceny rozhodně neměla.

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Já tohle řeším čelovkou. Když jede v protisměru auto, koukám doprava a dolů, aby viděl světlo přímo ve svým pruhu na silnici.

     To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    byl jsem to i já a názor mám pořád stejný.

    To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Nu když už jsem vyvolaný, tak se v lavici postavím a odpovím.
    Samozřejmě, že je to idiotské omezování osobní svobody, respektive další z celé skoro nekonečné řady nesmyslných nařízení.
    Sebevrazi byli členy lidské společnosti a výše uvedená dáma patří mezi ně. Rozumný člověk by šel (když už by teda musel, místo aby si zavolal taxi) po levé straně s baterkou. Z debila žádné nařízení genia neudělá, ale z řady normálních lidí může dělat debily.
    Dostávám reflexní pásky často jako drobné dárky ve firmách. mám je v autě pro všechny případy. Žádné nařízení k tomu nepotřebuju. Někdo ze zde přítomných snad ano? To bych byl v dost špatné společnosti…..

    Liked by 1 osoba

    • Slim napsal:

     Pokud to nebyla automobilistka, nemusela si ty věci o viditelnosti plně uvědomit.
     Řeči o D. ceně se mi zdají moc agresivní, je to prostě nešťastnice.

     Jinak, je prostě vhodné rozsvítit mobil

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Ony vycházejí najevo další okolnosti. Zatím jen dohadné, ale některá fakta jsou. Byla na nějakém večírku. Alkohol zatím oznámen nebyl. Naopak srážející auto měl být „nějaký“ Mercedes. Bližšího zatím také nic.
      Ve věku 42 roků se o nešťastnici těžko hovoří. Dost mladá, takže by měla znát pravidlo levého kraje vozovky. A dost stará, aby je mohla mít v krvi.

      To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Stačilo by za to dávat citelný flastry.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … my se zase neshodneme!

   Jeden jedinej (snad i) normální a řekl bych, nejdůležitější program v ČT a Vy byste ho vyšoupl těma dementně poučnýma videama vod BESIPu.

   Váženej, vod toho sou rodiče a školy, aby 5 – 100x vysvětlovali, když vysvětlovat mají, ale pak, když i přesto zůstávaj lidi tupci, tak holt nic nenaděláme, proto musíme číst to, co sem Bavor dal, proto se dělaj lidi nešťastnejma!

   Poslední větou ste ukázal typicky čehúnskou vlastnost. Pro neskutečnou tupost jedněch (a co je jinýho je chození v šeru či noci po silnici?), druhejm rušit, nařizovat, krátit něco, co jim stále ještě (i přes to dementní vedení ČT) slouží, funguje a občas i vyjde!

   To se mi líbí

   • bob napsal:

    Tak by mohli dávat to počasí a místo ostatních pořadů ten BESIP…
    Bylo by to určitě smysluplnější.

    To se mi líbí

 5. taras2 napsal:

  Mince má dvě strany. Líc spočívá v tom, že jezdíme prakticky pořád na tlumená (při dálkových je chodec vidět), protože proti dnes vždycky někdo jede. A tedy bychom měli jet šedesátkou, protože dál nevidíme. Což nedodržuje nikdo. Rub pak spočívá v tom, že hloupí chodci si neuvědomují, že je řidič při těch tlumených včas nevidí a nechodí po krajnici. Já jdu, a ty se třeba poser. S tím kajděním je to pak obráceně.

  Trochu pomáhá sledovat průběžně krajnici v bočním osvitu od reflektorů těch protijedoucích, ale víc asi pomáhá milost boží.

  Liked by 1 osoba

  • vonrammstein napsal:

   Amen.

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   jak vodic tak chodec, len v okrese presov,sabinov,kosice,vranov,bardejov,stara lubovna sa pohyboval a nejazdim tam,bo sa kurva bojim,ma svoju mincu a jebe na obidve strany tu mincu do ucha a chodec jak by smet,tam drviva vatsina jebe na vsetko v presove ,ci kosiciach som chodil s kolegom,ja po hodine vysiel z auta a nohy som mal zdrevenete z toho brzdenia a krk dreveny,bo vzdy som cakal,ze do nas niekto jebne a to vatsina cobolov,co som rozpraval,ked tam pride pisem cisto ten jebany vychod,ked som bol v blave,to uz docista horsie jak los angeles a praha,ked som bol,to NY city suviks,jake zapchy,miesta nikde,ale pokuty by som povedal mocnejsie jak v amerike a kokotin do vybavenia v aute jak na frontu,bude vzorok merat kokot a cesta jak v kisineve,tie technicke prehliadky a tie platby za tie gumy a prehadzovanie,leto,zima,to kurva,aby sa tu kurvy nenaucili od nas,bo vidim las vegas tam je podla bilboardov,ale cesty jak vo vegas nebude nikdy a ked pisem nikdy,tak som si isty na sto pro,ani z 20 %,ale aut jak vo vegas.

   To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  zidky maju kazdy piatok sabat,teraz v zime to uz tma pred piatou a hodinu predtym uz su pripraveny,vsetko na nich cierne,jeden z tisic ma zltu pasku okolo pasu,bo pre mna nemusi mat david star,aj tak ho poznam,par krat len,len,hlavne za dazda som vyhamoval a to mi brzdi aj prives a idem tak max 35 mil per hour,hlavne oni chodia jak chcu ,co ja sa nabohujem,pred mesiacom dieta vyletelo od domu na byciklli,len som strhol volant a krvy by sa mi nedorezal a to som isiel 20,keby 40 mile jak predpisuje znacka,bo ja v 99% dodrzujem rychlost,uz v tom meste zrazeneho predtym este presiel policajt bo mal hlasenie a isiel jak jebnuty a nevidel ho lezat na ceste,deti zapominaju v tej horucke nemluvnata v aute po tych svojich obchodoch uz maju nalepene letaky,ci nezabudol na dieta uz tak dva upiekli tu,to pojebanci po stvorprudovej ceste v meste,idu normalne po ceste,oni nejazdia bo talmud zakazuje,este aj papier na rit si odthnut,tak myslia,ze uz nikto nerobi,ale cobolik sa sa vracia pred siedmou na plant,ked hamujem a ukazujem,ci mu poviem cez okno co robi,kuka jak ten kokot,ci stoji v zatacke,sedi v aute ja stojim,bo sa nemozem vyrobit s trailer,tak zapnem vystrazne blikacky,co dobre oci nevypalia a idem,kukat,co jest grane a on sedi kokot kyve sa jak pijany a modli sa,hovorim mu,co robis tu na stredku cesty v zatacke a oni vzdy povedia,co za problem,sak to public road a nie israel kurva mu hvarim,ten vyraz treba vidiet tych ich prolhanych rypakov,co tu ty kokotko jebes do prveho od boha a jak jazdia t a menia pasy,ci odbocuju,to kurva hurvinkovo,jeho chyba nezastavi na stope,ani boha neprizna,cop mu hovori a ukazuje znacku,on ma bok rozbity,sak si mal znacku stop,on cely cas tvrdi,ze ten mu vyletel,to treba vidiet a hned maju tu svoju vyjebanu hlasku,ze za to bo zid,tak s nim tak rozprava,to iste cierny,mali by ste vidiet,stal som a kukal jak taky dva metre cop,pekne hovori zidkovy tu zakaz stania,zastavenia,nie toboz parkovat,zidek nan ani nekuka a kladie si nakupy do kufra,cop mu pekne opakuje a on dalej naklada,ked zatvara kufer,cop mu opakuje a este pripomina,ze to nelegalne statie,ci parkovanie,sada do auta chazarik bez slova a odjizdi,ja nervovo nevydrzal a hovorim cop,daj mu pokutu,hned teraz,on nerespktuje pravo a zakon,ktory ty tu predstavujes,kuka na mna a povie dve slova no comment a ide k svojmu autu,ja tak a este zapicujem jak mam vo zvyku,co ja tak neurobim,bo ja gestapak na poriadok,to ma zavru rovno na ulici,kurva chazarska,co si mysli,ze vsetko jeho,jebe nejakeho cop,bo desat minut po tej istej ceste nie v tom svojom vykurvenom lakewood,to by sa cop nesral,ani sekundu a uz by ho viezli,co zidek vie,ale v tom meste to maju svoje vykurvene sinonisticke zmyslanie,na co pisem romany,vy aj tak budete kukat, a dumat a co vole to jako je…

  To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  tam nie reflektne vesty a nejaky besip,dobre pise stara krabica skola jak nas ucila uz v skolke ja ucil svoju malu holotu,ale bezpecnejsie cesty a hlavne ucta k zakonu predpisu a pravu,za komuny to bola vacsia,teraz to sa nieco vyzaduje, a ten co vyzaduje a mal by sam ukazat,to kurva vyjebana,ja v nasom burkove isiel na cintorin,bo mam tam viac znamych jak medzi zivymi,to som sa naozaj bal prejst,neprehladna zakruta,tu som isty,ze sa zastavia styri pruhy,ale tam,to samovrazda, a ked som videl pracu na ceste?to som robil fotky jak jebnuty,ty ludia to samovrahovia,co robia pri takych podmienkach na ceste,kurva zamalovaval prerusovanu ciaru,bo tam zabito za dva roky uz dvoch pijakov,oni nespomalovali,on mal tie kuzele dva za ritu a maloval,jeden tam behal a zastavoval ich smerom od sabinova a oni do protismeru,to kurva tu aut do osalenia a hned stoji cop,zavru jeden pruh,to v meste na dialnicu uz 3 kilometre,kde sa robi a prekroc rychlost,kde sa pracuje na ceste,ja neviem,ale v nemecku podobne,mozno ste videli u nas v burakove,jak u kokotov a este kazdy,kto tu bol ,co prve,bo sledujem jak kurva jak reaguju,taka dialnica na raritan bay bridge v NJ to pred mytnym 10 pruhov a normalne 5 tam a 5 v najvytazenejsich usekoch nazad a aj to malo v lete to dojeden dristal,take rakety a kazdy ide podla rychlosti a proc,bo prekroci raz,dojebu dobre a druhyraz,este lepsie dojebu a treti raz v kratkej dobe zoberu vodicsky a este zavru a pokuta mastna,poistka hore nie na mesiac,ale 3 roky v kuse a trestne body a bez auta tu,jak bez topanok u nas,proste aby niekto nemyslel,e tu chvalim ameriku,ci ponizujem svoj kraj,na nase pomery,co tam aut,to nijaka cesta, a hlavne kazdy fittipaldi so schumacherom dokopy,nijaky respekt a ucta k zakonu,za komuny naisto vacsia a nejednalo sa o nejaku ideologiu,ale o obycajne veci,ktore platia v kazdom kraji,,bez pardonu,ci berija,ci regan,ci hitler,ci havel airport

  To se mi líbí

 8. cobolik pacholik napsal:

  kukam,ze kazdy od bezpecnosti specialista jak ja,co dobre bo predsa nikto nechce nikoho zabit na ceste,ja casom hej,ale pomaly nikto a houklo mi v te koulicke sa nezastavuje nad tym,preco ,ked ju uz zabil,utiekol,bo ja hned dumam,nie jak nejaky kokot ,co povie dostal sok,su aj taky,co povie,ze nezaregistroval to,bo tma a myslel,ze trafil srnu,ci lisku,nikto toho zjeba,ci zjebku neosacuje,sak trebalo zastavit,kuknut,jasne mam rit zrastenu,jebol som niekoho,kurva jak to mozne,nevidel som,ci prave kukal do telefonu,ci ma zasvrbelo,okolo koulicek,tak som sermoval nohamy,aby som sa dostal,kde ma svrby,ci mi cigareta jebla na koule a ja tancujem odzemok,hoci co,abo vacsinou,ju videl az jak ju jebnul,nemal utekat,ci zila,ci nie mal stat okolo nej,bo dumam,ked sa ritka trochu roztiahne,ja ju nezabil,bo ja chcel,tak sa stalo,ci mi je luto,ci mam vycitky,to budem vedel,az ked niekoho jebnem,co viem kurva ja ju nechcel zabit,bo ked chcem zabit,to naisto necakam,ci nezostavim navod a ked ma zlapu nech mi dojebu,aj tu,hoci zabil,bo tak sa kurva stalo,ale nechcel som,cakam bo nie som az docista kurva a poznam osobne takeho,co odsedl 14 a pol roka,co zabil,zavolal a cakal,kedy ho zoberu,povedal len kurvu som zabil,bo svoju zenu zabil,bo ju vymakol so susedom,jebaka pustil a ju zabil,jedna rana nozom do srdca,dobre s takym pojebom podristat,bo clovek zistuje,co druhy robi,preco a co ho k tomu viedlo,to najlepsi zdroj informacie,bo dnes,to sa idem zosaliet ,nejmenovanej zdroj z akejkolvek pizdy,ci este lepsie social media tvrdia,prosim dumat,bo chcem vediet,ci som len ja kokot,ci je viacej takych.

  To se mi líbí

 9. ji5 napsal:

  Nesouhlasím s panem Hudcem, protože v kolizi jsou vždycky dvě strany. To je jako skočit pod vlak a poznamenat na dlouhou dobu strojvůdce. Za omezování svobody bývaly považovány i bezpečnostní pásy v autě. Kdysi jsem v Praze vezl jednoho Američana, který se odmítl připoutat, přestože jsme v autě již pásy měli. Pak mi někdo nedal přednost, musel jsem hamptnout na brzdy, on to vzal hlavou do rámu okna a hned se zapnul.

  Požadavky se hromadí, protože se nedělá jejich inventura a ty zbytečné nejsou rušeny. Typickým příkladem je požadavek mít v autě náhradní žárovky. U nových aut s přecpaným motorovým prostorem mají s výměnou co dělat i mechanici v servisu. To není zavřít oči a jako mistr Hanuš poslepu vsunout ruku do stroje. Předpis nebere v úvahu, že k výměně žárovky potřebujete nářadí, třeba za účelem vyjmutí baterie.

  Liked by 1 osoba

  • NavajaMM napsal:

   V dopravných predpisoch je napísané, že každý účastník cestnej premávky (teda aj ten chodec) sa musí správať tak, aby neohrozoval ostatných účastníkov cestnej premávky a teda ani seba. Podľa mňa je toto ustanovenie dostatočne jasné a rozumný človek si ho vyloží podľa okolností jeho presné definovanie môže, naopak, situáciu zhoršiť. Ak bude predpísaná konkrétna vzorová vesta a náhodou ju chodec nebude mať, tak núdzové použitie čelovky a mobilu bude krajne nebezpečné, lebo „nepredpisové“.
   Spomeniem konkrétny prípad na Slovensku jednej veľmi známej kolízie politika a právnika (Lipšic) s chodcom na prechode, ktorá mala fatálne následky. Jednou z prvých reakcií vodiča bolo, že chodca nevidel, lebo nemal na odeve reflexné prvky a možno bol aj pod vplyvom alkoholu.
   Mám veľké podozrenie, že pravým dôvodom tlaku niektorých vodičov, ktorí rýchlo a nebezpečne jazdia, aby chodci mali určité predpísané reflexné prvky, je možnosť dokázať, že si za to ten mŕtvy môže sám.
   Tým nechcem spochybniť posolstvo pôvodného článku. Naopak, chodci by mali brať do úvahy, že dnes je na cestách veľmi veľa nebezpečných ľudí a opatrenia na svoju bezpečnosť nesmú podceňovať.

   Liked by 1 osoba

  • vonrammstein napsal:

   No vidíte. Protože už nemůžu dát palec nahoru, musím-pokud se k tomu chci vyjádřit-napsal NESOUHLASÍM nebo SOUHLASÍM. Pěkně sám za sebe. Tady souhlasím. Kéž by to tak pan domácí nechal. Ale nevěřím.

   To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   připadá mi,že tím příkladem s Američanem jste nevědomky vyslovil souhlas s panem Hudcem.
   vašeho spolujezdce nedonutil žádný ZÁKON k tomu aby se připoutal,ale připoutal se po ráně do hlavy.

   svobodu mu nikdo zákonem nevzal,připoutal se dobrovolně.
   stejně jako my co chodíme po silnicích se případně můžeme dobrovolně omotat reflexními prvky od hlavy až k patě,pokud si nejsme jisti sami sebou že to zvládneme bezpečně pro nás a pro řidiče které potkáváme,i bez těch reflexních prvků.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.