Milan Rastislav Štefánik – z archívnych dokumentov francúzskeho ministerstva obrany


Hlavné veliteľstvo, štáb, oddelenie operácií v zahraničí.
Správa o použití českých vojnových zajatcov a o misii poručíka Štefánika, Paríž 25. júla 1916.
SHD/GR, 16 N 3057.
Medzi mnohými českými zajatcami, ktorých zajali Rusi medzi Rakúšanmi, mnohí dobrovoľníci požiadali, aby mohli slúžiť proti Ústredným mocnostiam.

Z týchto prvkov Rusi už dlho vytvárali malé jednotky veľkosti pluku a v súčasnosti pôsobia na celom východnom fronte. Tieto jednotky majú byť ešte značne rozšírené. Hlási sa do nich 120.000 českých zajatcov. Velenie zabezpečia zajatí českí dôstojníci, ktorí o to žiadajú.

Ruské hlavné veliteľstvo si pochvaľuje služby, ktoré preukázali títo Česi.

Podľa českého poslanca M. DŰRICHA by veľmi veľké množstvo z týchto zajatcov súhlasilo s príchodom na francúzsky front. 50.000 by sa mohlo poslať hneď a vytvorilo by organické jednotky začlenené do ruských brigád vo Francúzsku.

Generál GLINSKI a generál LOŠVICKI sa vyjadrili k tomuto projektu kladne.

Francúzske hlavné veliteľstvo považovalo za týchto podmienok vyslanie českých zajatcov do Francúzska za prostriedok zvýšenia počtov ruských brigád.

S týmto cieľom boli vyslaní pán poslanec DŰRICH a poručík ŠTAFL na misiu do RUSKA.

Poručíka ŠTEFÁNIKA navrhlo ministerstvo zahraničných vecí, aby so súhlasom pána DŰRICHA splnil misiu „použitia českých prvkov nachádzajúcich sa v zahraničí, najmä v RUSKU“.

Účel misie sa tak rozšíril.

Poručík ŠTEFÁNIK vysvetlil hlavnému veliteľstvu cieľ, ktorý chcel sledovať:

 • Po vojne oddeliť nemecké národnosti od uhorských národností, ktoré počas tejto vojny preukázali jasnú tendenciu podriaďovať sa nemeckému vplyvu.
 • Obkľúčiť nemecké národnosti nezávislými kráľovstvami rovnakého významu s cieľom oddeliť NEMECKO od BALKÁNU, ktorému chcelo vnútiť svoju hegemóniu, a od TURECKA, ktoré by chcelo využívať.
 • Vytvoriť nasledujúce kráľovstvá:
  • POĽSKÉ kráľovstvo pod vplyvom RUSKA.
  • ČESKÉ kráľovstvo (ČECHY, SLIEZSKO a pás južne od VIEDNE, aby malo spoločnú hranicu so SRBSKOM s cieľom izolovať nemecké krajiny od UHORSKA) – toto kráľovstvo by sa vymykalo akémukoľvek ruskému vplyvu.
  • SRBSKÉ kráľovstvo, v ktorom žijú všetky juhoslovanské národnosti súčasnej RAKÚSKEJ ríše.
  • UHORSKÉ kráľovstvo bude obsahovať súčasné UHORSKO bez území odstúpených RUMUNSKU a SRBSKU.
 • S cieľom pripraviť vytvorenie nezávislého ČESKÉHO kráľovstva by chcel poručík ŠTEFÁNIK vybudovať samostatnú českú armádu (50 až 100.000 mužov) bojujúcu na francúzskom, a nie na ruskom fronte a takto predovšetkým zdôrazniť nezávislosť budúceho ČESKÉHO kráľovstva voči RUSKU.

Nevieme, či tieto návrhy boli predstavené ministerstvu zahraničných vecí a či bolo možné aby tam boli schválené.

V každom prípade kvôli týmto rozsiahlym projektom poručíka ŠTEFÁNIKA je potrebné spresniť cieľ jeho misie:

 • ide o to, aby sa dosiahlo vyslanie českých zajatcov, ktorí by bojovali v ruských jednotkách (návrh francúzskeho Hlavného veliteľstva) do Francúzska,
 • alebo ide naopak o to, aby sa pripravila organizácia českých jednotiek nezávislých od Rusov.

Odpoveď RUSKA môže byť v jednom aj v druhom prípade iná.

Príloha: Štefánikom ručne načrtnutá mapka budúceho usporiadania strednej Európy.

 

Poznámka pod čiarou (NavajaMM):

 • V polovici roku 1916 už existovala Československá národná rada a triumvirát Masaryk, Beneš, Štefánik. Je veľmi pravdepodobné, že náčrt usporiadania krajín po vojne nebol len Štefánikov náhly nápad, ale momentálna predstava ČSNR, čo považovala za realistické dosiahnuť. Určite stojí za pozornosť, že sa ešte neuvažovalo so Slovenskom ako súčasťou spoločného štátu s Čechmi.
 • V Štefánikovom náčrte vidím aj základ budúceho sanitného kordónu.
 • V rozkaze, ktorý na túto misiu Štefánik dostal o deň neskôr (v tom istom zdroji) boli ako ciele misie uvedené obidva body s tým, že sa o forme českého vojska (či bude ako ruský kontingent, alebo samostatné) rozhodne dohodou medzi francúzskou a ruskou vládou.
 • Pri predmetnej misii ešte Štefánik a Dürich pôsobili spoločne. Dürich, ktorý pôsobil v Rusku trvale, sa neskôr celkom podvolil Rusom a organizoval české légie len ako súčasť ruskej armády. To neskôr viedlo k roztržke medzi ním a ČSNR (Štefánikom, Benešom a Masarykom).

 

Zdroje:

Milan Rastislav Štefánik – v archívnych dokumentoch Historickej služby francúzskeho ministerstva obrany; Vojenský historický ústav – Ministerstvo obrany SR, 2009 (Preklad francúzskeho originálu vydaného Service historique de la defense z 2008)
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Milan Rastislav Štefánik – z archívnych dokumentov francúzskeho ministerstva obrany

 1. Bavor V. napsal:

  Je vidět, že p sto letech se stále objevují zajímavé informace. Štefánika byla opravdu škoda.

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Celkom by ma zaujímalo, čo znamená tá absencia odozvy.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To je prostě běžná situace.
   Ale dneska shodou okolností na naší/jejich TV komentovali 25 roků od rozdělení. Kupodivu hodně lidí se domnívá, že jsme měli mít právo se vyjádřit v referendu. A pořád většinově považujeme své národy za to nejbližší, co může mezi národy existovat. Jenže doba je jinde, trochu se nám tu pořád motala Archa, pak byla sobota času předvánočního a možná spousta další nepředpokládatelných okolností. Navíc Štefánik je přece jen hodně stará historie a má význam spíše informativní než k diskusi. Jenže i tak jsou tyhle články, i když se zdají že nezaujaly, velice důležité. Jde o to, abychom si je aspoň přečetli a vzali do paměti, že byli lidé, kteří měli pro naše národy obrovský význam.

   Liked by 1 osoba

   • cobolik pacholik napsal:

    jak by sa vyjadril vtedy,slechta,co by zaskrtnul YES or NO,nijake hratky a slovne hricky jedno,abo druhe.jak by ste sa vyjadrili,vsetci,co tu citate,pisete pro nebo proti,cakam…nijake zustali jsme praetle a podobne pindy jedno,abo druhe.

    To se mi líbí

  • vera napsal:

   Přiznávám, pan Navajo, že jsem si tenhle článek dočetla s pocitem, že se mě až tak úplně nedotýká, protože se v něm Štefánik sice zmiňuje o Česku, ale jen proto, aby si nikdo nevšiml ambice zařadit Slovensko radši do velkého Uherska, takže jakkoliv těžko se mi to píše – nám Čechům moc radosti nepřinesl). Neberte to prosím ve zlém, je to o té košilce a kabátu), a vím že jde jenom o jeden z mnoha návrhů té chaotické doby. V našem nářečí se takové drobnosti říká okrušinka). Stále uznávám velkého diplomata a obdivuju jeho elán:-)

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Pani Vera – presne kvôli tomuto som zaradil poznámky. Štefánik, to som presvedčený, netlmočil len svoj názor. Takže v polovici roka 1916 ešte ČSNR (Masaryk s Benešom) nebola presvedčená, že je realistické vytvárať „druhé Rakúsko-Uhorsko“ (presne tak som to našiel formulované v zdrojoch).
    Štefánik sa nikdy netajil snahou o oslobodenie Slovenska z Uhorska.
    Realitu Československa potom presadili hlavne légie, ktoré boli všade zmiešané a veľmoci to už len zobrali na vedomie.

    To se mi líbí

  • fotrák napsal:

   Snad ostych před tímto jménem. Nejistota. Doktor a vědec s praktickými výsledky světově uznávaný, snoubenec italské princezny, otvírač dveří evropské diplomacie.Tudíž nebezpečný pro spolujezdce

   Liked by 1 osoba

 3. cobolik pacholik napsal:

  proste neni zaujem,za co ten clovek bojoval a v hentom case prekurevsky s pepikami jak inteligentny cobolik zacinal budovat v dnesnej dobe rozjebane na padrt,jak cesky legionari v cesku hrdinovia od zborova,dnes sa pise,ze len za cesko,hned rozdelia aj v druhej vojne,kto bojoval,kazdy cech za cesko a kazdy slovak za slovensko,na ukrajine uz pokrokovy historici,ktorych by som zajebal,ked sa uz otvorene hvari,ze ukrajinsky front oslobodil ,to znamena ukrajinci nejaky kraj,ci jeho cast,proste neni zaujem o nejakeho stefanika,nijak ho komuna nechcela bo imperialista a demokrat jak by smet bo prdsa lepsie kradnut kazdy na svojom a nasrat na krv nasich,co stali za vznikom nasho kraju,jasne,ze hned doba sa zmenila,ja by mu povedal,ale chuju neprerabaj toto, a namj na haku nasadenie tych,ktory stali za vznikom toho,co nie je uz a oslavuju debilina,debilina jak ja budem hovorit,ze moja len matka a otec neznamy a jasne v rodnom napisane.prerobili kurvy rodny list a tych,co stali u zrodu z nich urobili kurvy a oni teraz slusne holky a kluci,kurva to je na pakaren a prosim neprerabat moj spravny kuk na nejaku politicku debilinu.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   To je asi pravda, Čobolík. Štefánika si každý prisvojuje, aby sa zviezol na jeho činoch, ale osoba Štefánika v skutočnosti nikoho nezaujíma.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.