Nomen omen


Tak se nám blíží volba prvního muže ve státě, jeho hlavy, prvního mezi sobě rovnými. Všichni kandidáti dělají veletoče, aby získali přízeň voličů. Zaklínají se službou zemi i obyvatelstvu, slibují možné i nemožné a jiné možné i nemožné zatracují.

Když ptáčka lapali, pěkně mu zpívali. Kdepak, to už známe. Zkusme jinou metodu výběru, poněkud obskurní, pravda….

Nomen omen!
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nomen_omen

Když má být někdo ředitelem botanické zahrady, má se jmenovat třeba Větvička (to tu už bylo) a sexuolog Šuk (to taky). Ono je to zapeklité, ale u obyčejných profesí to nepadá tolik na váhu. Jeden můj dědeček se jmenoval Zedník, ale byl holičem v Katovicích, druhý byl Hudec, ale na nic nehrál, leč byl zedníkem. No a co, svět se proto nezbořil.

Ale prezident??!!

Vezměme je po řadě, nejlépe podle věku.

Miloš ZEMAN (73). Nu jako zeman se celkem chová, občas smrdí stájí a chlívem, ale tvrdě dbá na nějakou míru samostatnosti a nezávislosti, kličkuje mezi většími šlechtici na straně jedné, a mandaríny a bojary na druhé. Žijeme s ním na vsi, hrabství natož knížectví z nás s ním nebude. A chceme to vůbec?

Michal KULHÁNEK (73). Nu, trochu to straší. To belhání. Že to na něj nesedí? No, já nevím. Tak trochu opravdu pokulhává. Nejdřív za Němci a teď i v kampani, když už chce být tím prezidentem.

Petr HANNIG (71). Hannig mi nejvíc připomíná německé Honig, tedy med. Jen nevím, zda ho maže kolem huby víc nám, nebo sám sobě.

Jiří DRAHOŠ (68). Mám obavu, že by nás přišel pěkně draho. Ani ne tak v penězích, ale v důležitějších věcech.

Michal HORÁČEK (65). Já ty zdrobněliny nesnáším. Kdyby byl Horák, to by možná byla onačejší záležitost. Nebo Pažout. Kdepak, z Horáčka nemůže být žádný kníže Rohan, natož prezident.

Mirek TOPOLÁNEK (61). Tady je to divné. Všude se píše Mirek, ale ono to jméno snad ani oficiálně nefunguje. Svátek prý má 6. března, ale to je Miroslava. A mezinárodně také Fridolína. Pěkný fridolín, je ten Mirek, zdá se. Maskovaný. Topolánek…. vysoký je, to je pravda. A to je asi pravda celá a jediná o něm.

Jiří HYNEK (56). Viléme, Jarmilo…. Myslím, že dost marné volání.

Pavel FISCHER (52). Takových rybářů žije u nás v Česku 1295. Možná existuje důvod, proč zrovna tomuhle skočit na udičku a spolknout ji i s navijákem, ale já ho nevidím. Bodejť, s mým glaukomem. Nebo v tom oční choroba roli nehraje?

Marek HILŠER (41). Tady mě fakt nic nenapadá.

 

 

 

A já k tomu dodám poznámku ze Slepičích kvoků:

Vratislav Kulhánek na ČT24. Po deseti letech v manažerské pozici ve Škoda Auto ho nyní napadlo, že by se jako president důrazně zeptal ve VW, proč mají dělníci v Boleslavi výrazně nižší plat, než v Německu, když jde o stejnou firmu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na Nomen omen

 1. NavajaMM napsal:

  Dobrá hra.
  Skúsim to podobne s našimi prezidentmi.
  1. Kováč – kul pikle s Mečiarom, ale rozkmotrili sa a vtedy sa u nás hovorilo, že každý je prezidentom svojho šťastia, najmä potom, čo sa jeho syn zrazu ocitol v Rakúsku.
  2. Schuster – dá sa povedať, že sa držal svojho kopyta.
  3. Gašparovič – preslávil sa svojimi breptami a trapasmi, nomen-omen par excelance.

  Pred poslednými prezidentskými voľbami som prehlásil, že keby sa mala dodržať tradícia, ktorú podľa mien prezidenti založili, tak ďalším prezidentom bude Kňažko, ale prišiel
  4. Kiska – je veľmi pochopiteľné, prečo náš prezident neznáša všetko ruské. V ruštine jeho meno znamená „mačiatko“ (kotě), čiže niečo ako pussy v američtine.
  A zdá sa, že nomen-omen funguje znovu.
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/450342-kauzu-kiskovho-pozemku-vysetruju-ako-podvod/

  To se mi líbí

 2. Joda napsal:

  Jako kuriozitu sděluji, že primář očního oddělení nemocnice v Karviné se jmenuje MUDr.Slepánek.

  To se mi líbí

 3. Miluše napsal:

  Putin – to jméno v sobě obsahuje slovo puť (cesta). Bude jeho znovuzvolení cestou k vyřešení řady problémů RF i světa? Nomen Omen.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Putin sa podobá aj na slovo „putať“ – popliesť, pomýliť. Putin je vtipný človek a vie si urobiť srandu aj zo seba. Na jednej tlačovke dostal dlhú otázku, na konci ktorej novinár povedal, že sa ospravedlňuje za takú dlhú formuláciu, len chcel všetko riadne objasniť, aby nedošlo k nedorozumeniu. Putin zareagoval: „Chápem, ja viem, ja mám aj také meno…“.

   To se mi líbí

   • vera napsal:

    Kouzelné :-))
    občas k tomuhle tématu vytáhnu perličku – autorem článku (z roku 2008) „Optimální způsob výuky na Policejní akademii v ČR“ je doc.PhDr.Zdeněk Rozum.
    Koho by u toho nenapadlo – je to marný, je to marný, je to marný…)

    Liked by 1 osoba

    • NavajaMM napsal:

     Tiež dobré. 🙂
     S jedným pánom rovnakého mena, Zdeněk Rozum, som sa zoznámil na dovolenke. Fakt, že s ním bola rozumná reč. Bol už na dôchodku a páčilo sa mi jeho krédo: „Postarať sa sám o seba a nikomu neprekážať“.

     To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Děkuji profíkovi za připomenutí ohledně budoucích/současných manipulačních postupů při volbě prezidenta 2018.
  Negativní volební kampaň X zcestná a zavádějící kampaň.
  Spinování při zcestné a zavádějící kampani spočívá v převodu podstatných a pro výběr prezidenta nezbytných vlastností na jiné naprosto nepodstatné ale pravdivé vlastnosti.Viz bradavice Paroubka která jej stála kariéru.
  Negativní volební kampaň v prezidentských volbách a fenomén negativní kampaně v prostředí České republiky.
  Negativní nebo v současnosti preferovaná zcestná a zavádějící kampaň, je integrální součást metod politického marketingu a je nyní opravdu na prvním místě ve volbách přímo voleného prezidenta České republiky 2018.
  Protože na standardní manipulační postupy si lid prostý český bůh ví proč ale celkem svižně přivykl a získal proti nim celkem slušnou imunitu.
  Viz :
  Zemana za prezidenta víc lidí nechce, než chce. Přesto je favorit proč ? STEM/MARK.
  Nejvíce lidí si za prezidenta nepřeje Mirka Topolánka. STEM/MARK.
  Vyšší podíl podporovatelů než odpůrců má Jiří Drahoš. STEM/MARK.
  Zde je patrné že daná „pravda“ byla dosažena na úkor posunu reality = > onen naprosto učebnicový spin.
  Na druhou stranu scestná a zavádějící kampaň může být veselá a humorná avšak umožňující naprosto bezpečné podprahové programování v náš prospěch (dosažení cíle zadané manipulace).
  Porovnávejme např :
  a) Délku pi****ra vyhraje Mirek Topolánek = > Topolánek na hrad !
  b) Kdo nepotřebuje brýle ale přesto je nosí = > Drahoš na hrad !
  c) Kdo má prokazatelnou managerskou praxi = > Kulhánek na hrad !
  d) Nomen omen vyhrává Petr Hannig = > Hannig na hrad !
  V souvislosti s těmito dezorientačními postupy, umožňujícími např cílení tekutého hněvu, se mi chce připomenout, jak jsou někteří i zdejší vepři pokud se jedná o církevní restituce.
  Adam Znášik tímto postupem přesměroval vinu z naprosto jednoznačného a prokazatelného prohlasování církevních restitucí stranou ODS na ČSSD.Trik ve své podstatě velmi jednoduchý – > ČSSD tomu nezabránila a proto je ODS nevinná.
  Přesto že zdejší jsou o několik levelů odolnější proti manipulaci, přesto mu na to skočili.
  Tož děkuji profíkovi a přeji mu pohodový weekend při pečení vánočního cukroví (jen pro pořádek začíná se pracičkami).

  To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, mejlík leze drátama! 😉

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  On ten název článku skrývá ještě desátého kandidáta: NEMO

  Čili, jak to před časem, při obdobné inventuře, napsal Tribun:
  „Než tohle trápení, možná bychom se vážně měli zamyslet nad tím, jestli prezidentský úřad nezrušit úplně?“

  To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Zajímavý rozbor pana autora. Celá ta plejáda čekatelů na trůn hradní, vyjma Haniga a p. Zemana, jsou nominanti kavárenské pravdolásky. Trochu mě zaráží, že už podruhé nejsou schopni ze svého středu vygenerovat někoho, kdo stojí za řeč.

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Pardon, ale kdo stojí za řeč, nemůže patřit do jejich středu.
   Tam mohou patřit jen ti, co jsou nominovaní, to je prostě jejich strop!

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Bože, bože, bože.
    Z tohto článku (nie že by tam neboli zaujímavé informácie, ale…) prúdom srší neprofesionalita. Odbor bezpečnosti v Unicredit banke, ak to nie sú úplní babráci, už v tomto momente majú meno človeka, čo vyniesol tieto bankové informácie a ten má zajtra na stole výpoveď.
    Neprofesionalita od aeronetu, lebo nemuseli tie informácie podať tak, aby si zničili informačný zdroj a možno aj spústu ďalších zdrojov, lebo verím, že nikto inteligentní im už podobné informácie nepošle.
    O neprofesionalite tých ľudí z banky snáď ani netreba hovoriť…
    Ale nie – práve toto je najvýbušnejšia časť tej informácie. V bankách sedia ľudia, ktorých platia médiá, tajné služby, mafia a ktovie kto ešte a oni o vás a vašich účtoch vynášajú von dôverné informácie.
    Kašlať na Šoroša, Šláfenberga aj všetkých prezidentských kandidátov. S týmto bordelom v bankách by bolo treba urobiť poriadok. V Unicredite došlo k toľkým porušeniam ustanovení Zákona o bankách, že by Národná banka mala vážne uvažovať o odňatí licencie, ak banka veľmi razantne neurobí poriadok sama.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Ospravedlňujem sa za chybu, malo byť „nikto inteligentný“.

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Unicredit Bank – není to ta, co „prozradila“ Babišovy transakce? Pak se opravdu jedná o důvěryhodný zdroj. Včetně AE.

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Fakt. Pozrel som si to spätne a pri Babišovi tiež šlo o UniCredit.
      Vaša Národná banka si neplní svoje úlohy dohľadu nad bankovým trhom. Už po úniku informácií o Babišovi mala dostať výstrahu a špeciálny audit NB na kontrolné procesy. Keďže teraz po pol roku sa zopakoval incident rovnakého druhu, tak je to už bez diskusie na odňatie licencie.

      Mimochodom, tá informácia vôbec nemá takú hodnotu, aby sa kvôli nej tolerovalo viacnásobné porušovanie zákona. Že Soros podporuje kaviareň je známe už dávno.

      To se mi líbí

    • jaa napsal:

     ale vážení , svět se holt změnil a mění se furt. U odposlechů byl byl problémový obsah a nikoliv způsob jak byly získány. U bank je problém jak byly získány než obsah sdělení. Taky – dřív se tajemství i státní propírala v hospodě za utrácení peněz. Včil se, za tato tajemství peníze inkasují…. Prostě vývoj…

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Pani jaa, ešte raz, aby bolo jasno. Nejde o „způsob jak byly získány“. V tomto prípade nešlo o žiadneho šikovného investigatívneho novinára, ktorý niekam prenikol. Ide o to, že zamestnanec banky, ktorý má podpísanú dohodu o mlčanlivosti a má čierne na bielom v pracovnej zmluve, že bude chrániť osobné a obchodné údaje klientov – len čo sa mu pod rukami objaví takýto materiál tak uteká do novín.
      Mne môže byť Soros aj knieža zvysoka ukradnutý, ale takíto zamestnanci sa hodia len na zametanie ulice. Žiadnu zodpovednejšiu prácu by som im nezveril.
      Kým sa toto, bratia a sestry, nenaučíte, tak sa vám o slušných pomeroch môže len snívať.

      To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Ze Slepičích Kvoků:
    Víte jak dezorientujete českého novináře? Vypnete mu CNN.

    To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  … když je tady zmíněn Topol, přátelé, tak si dávám otázku vod doby, co vohlásil kandidaturu, jestli ti mocichtivý deprivanti maj v sobě alespoň špetku toho, co v sobě má většinová nemocichtivá populace, tj. sebekritický uvažování!

  Nedělám si iluze, ale to bych se hóóódně divil, kdyby se dostal přes 8-10%, ale vopravdu, móóóc divil!!!

  To se mi líbí

 9. blbíš napsal:

  http://www.novarepublika.cz/2017/12/vv-pjakin-spor-o-ruskeho-chlapce-v.html#more

  v kostce popsán cílenej diverzní způsob ničení toho nejdůležitějšího = našich dětí!!! No řekněte, není to furt vo tom samým! Násilnej multikulturismus a zdecimování našeho školství pomocí inkluze! Prostě jedna a tatáž blbá melodie na jednu rozladěnou strunu hrána stále stejnýma psychopatama!

  A víte proč?

  Né, že by někdo to neuměl přeladit a doladit, ale proto, že mu bylo (a dosud stále ještě je) přeladění bráněno. A to sem doufal, že se po volbách změní. Myslíte, že smím ještě doufat?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.