Domácí dialýza


Napsal Joda

V dubnu jsem zde na Bavorově publikoval povídání o tom, jak mi našli nádor na ledvině, který museli odstranit i půlkou jedné ledviny. Od té doby musím být tzv. dialyzován. Pokud někoho zajímá, jak se situace dále vyvíjí, a hlavně jaké jsou možnosti českého zdravotnictví, může si přečíst následující povídání.

Ten, komu nefungují ledviny (tedy i já), musí být dialyzován (musí mu být čištěna krev od škodlivých látek umělým způsobem). Může se používat tzv. hemodialýza, kdy je krev čerpána přes zvláštní přístroj (umělá ledvina). Krev v umělé ledvině prochází přes dialyzátor, který obsahuje průlinčitou membránu. Z jedné strany membrány proudí krev, z druhé dialyzační roztok, což je ultračistá deionizovaná voda obohacená o speciální příměsi (hlavně glukózu). Prostřednictvím membrány přechází z krve do dialyzátu škodlivé látky a voda. Připojení na umělou ledvinu se provádí 3x týdně v některém z dialyzačních středisek. Při každém připojení se vždy napíchne žíla dvěma velkými jehlami, které se hadičkami spojí s přístrojem. Na hemodialýze jsem byl půl roku.

Výzkumem bylo zjištěno, že obdobným způsobem jako průlinčitá membrána se chová i pobřišnice (peritoneum), což je bohatě prokrvená výstelka obklopující břišní dutinu. Tzv. peritonealní dialýza tedy funguje tak, že člověk má do břišní dutiny operačně zavedenou hadičku (peritoneální katetr), jejíž pomocí se břišní dutina zaplňuje dialyzačním roztokem. Do dialyzačního roztoku v břiše přechází přes pobřišnici škodlivé látky z krve a znečištěný dialyzační roztok se po čase vypustí do odpadu.

Obr. 1 – vývod z břicha

Výhodou peritoneální dialýzy (PD) je to, že si ji člověk může dělat sám doma. PD, nebo též „domácí dialýza“ se provádí buď ručně (člověk se 4x denně naplní dvěma litry dialyzačního roztoku a vždy po několika hodinách ho vypustí a napustí si nový) = CAPD metoda, tu jsem si prováděl přes jeden měsíc, nebo automaticky pomocí tzv. cycleru (cyklovače) = APD metoda.

Obr. 2 – cycler

Tato mašinka stojí jeden a půl milionu a od nedávna jí mám doma. Shodou okolností jsem první člověk v republice, který má zapůjčený cycler nové generace, který je prostřednictvím modemu online spojen s centrálou a s primářem dialyzačního střediska. Primář na dálku vidí výsledky léčby a naopak na dálku může upravit časy cyklování pro optimalizaci léčby.

Cycler pracuje v noci bez zásahu člověka. Vždy několikrát za noc napustí břicho dialyzačním roztokem ze zásobního vaku, po čase ho vypustí do odpadního vaku. To vykonává cyklicky několikrát za noc (za 8 hodin).

Cycler je poměrně složitá mašina a naučit se ho obsluhovat není jednoduché.

Obr. 3 – návod k použití

Cycler za noc přežene přes moje břicho postupně 10 litrů dialyzačního roztoku. 10 litrů dialyzačního roztoku na den znamená 140 litrů na 14 dní. Zaváží mi ho domů specializovaná firma v krabicích. V každé krabici jsou dva umělohmotné vaky po 5 litrech.

Obr. 4 – vak s dialyzačním roztokem 5 litrů

Obr. 5 – zásoby dialyzačního roztoku na 14 dní

K napojení zásobních vaků s dialyzačním roztokem, odpadního vaku a vlastního peritoneálního katetru s cyclerem slouží tzv. sety, což je sada hadiček. Z hygienických důvodů se používají jednorázové sety a vaky.

Obr. 6 – jednorázový set

Cycler se večer, před použitím musí nastrojit – připojit všechny hadičky a vaky (to trvá asi čtvrt hodiny). Při připojování (zvláště pak při napojování cycleru na břicho) se musí postupovat asepticky – musím mít nasazenou ústní roušku a vydesifikované ruce. Po připojení zapnu cycler a ten celou noc koná svojí práci bez dalšího mého zásahu – můžu přitom spát.

Obr. 7 – nastrojený cycler

Ráno cycler vypnu, odstrojím ho, vyliji obsah odpadního vaku do umyvadla, sety a prázdné vaky vyhodím do odpadu (to zabere asi 20 minut).

A večer zase znova.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jodoviny se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

52 reakcí na Domácí dialýza

 1. Miluše napsal:

  Blahopřeji, Jodo, že zvládáte tento způsob domácí dialýzy. Je vidět, že to není nic snadného a vyžaduje to velkou pečlivost a technickou zdatnost. Buďme vděčni, že nám to věda a pokroky v léčení podobných onemocnění, umožňují. Manžel mojí sestry je po transplantaci ledviny už dva roky, předtím dojížděl do dialyzačního centra. .A tak vím, co to vše obnáší.
  Ať se Vám daří, držíme Vám palce.

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Tak rád bych něco napsal, ale nevím co. Jen bych opakoval paní Miluši. To je opravdový pokrok. Je velice potřebné znát takové příběhy a poznat, že svět se opravdu pohybuje k lepšímu. Za dvacet let to zvládne každá babička.
  Proč, PROČ není svět jen takový!

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   jednoducha odpoved jak svina strejdo,svet nikdy nebude takovy,bo keby bol len takovy,bol by na hovno,musi byt aj chujovy.
   bo vzdy pisem, radost v zivote a pohoda aspon u mna to mizive percento…malokedy to nejak myslienkovo riesim,bo seriem na to,ja hovorim,treba brat a zit s tym,co zivot dava,bajky,ze mozeme si ulahcit,zlepsit zivot to take mizive percento,jak pisem vyzsie,zivot to nie je veget,veget to bude,ked nas zakopu meter osemdesiat.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Čobolíku mně spálí a hodí do jezera, fajn mně ale bude, to souhlasím. Ale musím se přiznat, že radost ze života a pohodu mám ve velkém procentu. Skoro pořád, spí se mně dobře, to je asi 40% života. Chutná mně, to je bratru tak 5%. Hrabu se ve svých zájmech, hlavně rodopisu a železnici, to je dalších 20%. Za něčím zajímavým jedu nebo jdu, 10%. Každý den si pouštím, většinou cestopisný nebo naučný film, ale i Vraždy v Midsomeru atd., 5%. Dvě hodiny čtu zprávy, to 8% naštvání a nespokojenosti. Celkem tedy 88%. Zbývá 12% na různé, část s kamarády mně těší, část s rodinou mně těší a s vnukem obzvlášť.
    Mohu za to, že mám tak spokojený život? Někdo mně za to trestá? Proč? Nevím, jen si přej,i aby do toho jezera to trvalo co nejdéle.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     … železnici? Jak, proč, kde, kdy … a tak vůbec = sem s tím!!!

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      příteli strejdo!!!
      … nebo, že by rovnou úvodník pro starýho trapera? Kdyby v tom voněly dálky a ta bezstarostná doba, kdy sem chodíval po těch dehtem napuštěných a sluncem rozpálených, voňavých pražcích do těch nejodlehlejších koutů mý vlasti – prosím, prosím.

      To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  Promiňte příteli, ale nerozumím tomu. Příbuzná už žije 40 let o jedné ledvině a nemusí chodit na dialýzu. Vy píšete že vám vzali 1/2 jedné ledviny a přesto musíte být dialyzován? A ona by Vám transplantace (viz Miluška) nepomohla? Pokud je vám odpověď nepříjemná, nereagujte, samo sebou, že to pochopím. Podobně jako Miluška vám držím palce, aby medicína udělala víc kroků, protože to Vámi popisovaný stojí z mýho pohledu taky za houby, protože to není vůbec přívětivý. Ale alespoň, že můžete bejt doma, takže to vlastně přívětivější je než ta klasická dialýza 3x týdně.

  Sakra a když tady čtu někdy to hádání, tak si kolikrát říkám, choleru na vás vy prevíti, vono by vás to hned přešlo.

  To se mi líbí

  • brtník z brlohu napsal:

   Blbíši,
   Když nevím tak se nevyjadřuji – má zásada je – pokud nemám před sebou štatus – tedy chorobák + komentář ošlékaře tak nejsem v obraze a nedělám závěry neb nevím proč tomu tak je. Ale laikovi budíž odpuštěno.
   Peritoneální dialýza není věc nová – existuje už nějaký pátek jako alternantiva klasické, její technická stránka se vylepšuje, ale nehodí se pro každého.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    ste stával jakou nohou z brlohu?

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     Když nevím tak se nevyjadřuji – má zásada je – pokud nemám před sebou štatus – tedy chorobák + komentář ošlékaře tak nejsem v obraze a nedělám závěry neb nevím proč tomu tak je.
     … to aby příště Joda ten chorobák přetiskl ke svýmu úvodníku = fakt, ujetý

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Sakra a když tady čtu někdy to hádání, tak si kolikrát říkám, choleru na vás vy prevíti, vono by vás to hned přešlo.
      Kdopak to asi napsal?😉

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       až se budu hádat, příteli, pak věřte, že nebudete stačit mazat“!

       Ale obecně, nemám rád, když mě někdo napomomíná a poučuje takhle hloupým zdůvodněním. Svoje sem k brtníkovi řekl už ve 12:49 a dál se v tom nehodlám hňácat. Rozhodne si sám Joda a to je pro mě to hlavní.

       To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … brtníku, kdyby Joda nechtěl, aby tady proběhla debata, určitě by nás neinformoval o svý svízeli a nepopisoval, co to všechno obnáší a co musí podstupovat. Neumím posoudit „přívětivost“ obou metod dialýzy z hlediska pacienta, tedy Jody, nevím, proč jeden žije s jednou ledvinou bez dialýzy a druhý musí podstoupit, co Joda a vůbec si nejsem vědom, že bych činil nějaký závěry. Joda hodil svoje trable mezi nás a když někdo z nás neví, předpokládám, že se přítel Joda nezhroutí, když se ho někdo slušně zeptá, protože furt platí mezi normálníma lidma – KDYŽ NEVÍM, TAK SE PTÁM. A proč? No protože Joda není jediný, je nás víc s potížema toho ranku, který se klidně můžou zvrtnout a pak každá informace, bohužel, zkušenějšího, pomáhá i těm druhým! To Vás asi neráčilo trknout, žejo!!! Je mi úplně jedno, co Vy víte o peritonální dialýze a jak dlouho už funguje, mě zajímá náš Joda a jeho trable, s tím se musíte smířit! Pokud by Jodovi vadilo o svý chorobě mluvit, nemusí konec konců vůbec odpovídat, konec konců sem to předem vyjádřil!, ale pak netuším, proč by podle Vás o tom tady Joda psal. Brtníku, co ještě člověk má dělat, aby Vás neposlal rovnou do prd*le a byl zároveň kulantní. Na svých poutích po nemocnicích jako projektant jsem si všiml a personál mi to potvrdil, že nemocným lidem NEprospívá „taktní mlčení“ či chození kolem nich „po špičkách!!!

    To se mi líbí

  • Joda napsal:

   Mně už před tím ledviny špatně fungovaly, ale fungovaly. Ta půlka ledviny to dorazila.
   Ano, transplantace by pomohla. Já jsem na čekací listině, která je vedená centrálně v Praze. Takže nevím dne, ani hodiny, kdy mě povolají.Záleží na shodě více kritérií, jestli centrální registr vyhodnotí, že jsem vhodným kandidátem na trasplantaci..

   To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  tu jak som cital ,ma viac krat jeblo.prve polovica ladviny v hajzlu a system jak to funguje,aby clovek mohol zit,dalej ma koplo,ze tolko vody a len na 14 dni ci jak,dalej ta masinka nestoji viac jak 30000KC,ostatok to preskurveny biznis, co sa tyka zdravotneho poistenia,co pomaly ide aj do pepikova,bo tu,to myslim po zbraniach najlepsi biznis.
  nakoniec chuj so vsetkym co pisem,len nech nubude horsie,na jednicku uz nebude predsa pol ladviny poslo,co aj s tym chuj,bo kazdy chce zit,podla pisania ked nepridu nejake skurvene komplikacie(ja nic nepriolavam, ja zo zivota svojho jebaneho viem)tak do stovky by malo byt zitie bez nejakeho vazneho problemu,potom sa uz umre,bo predsa zit dlhsie to uz cloveka ani nebavy.

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  este musim dodat,neviem ci dany pacient uz nema aspon 92,to mu vela nezostava,len 8 rokov ,ale podla brucha,vyzera ,ze do stovky to este dost daleko…

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  do tretice ,bo musim,ja jak cujem to spravne spisovne vyrazivo,zapujceny,co kurva zapujcene,co to miesacka na weekend zapujcena?
  dali bo kurva treba,nech sa tak pise,dali sme bo kurva treba clovekovy a sme taky dobry,ze to robi samo a holota moze sediet doma,kedykolvek vymenime ak sa opotrebuje a dame novy a nie zapujcime,toto nenavidim,co teraz po tyzdni zoberu,ci bude trebalo platit jak za vypozicanu miesacku z home depot?,keby mi povedal,ze mi zapujcuju, a viem,ze mi to treba jak kurva,bo to zivotu dolezite,sumne by som sa usmial a povedal,ze velmi sa mi paci,ze mi zapujcili a pre seba v duchu,chcem vidiet,ze zoberiete, bo pujcka skoncila,boh svedok len im bude ,ked sa pokusia zapujcene propujcit niekomu druhemu…
  vlastne neviem ci toten zapujceny system to len docasne a preco tu vodu napumpuje do brucha,ona nieco pohlti,ocisti telo,pisem jak kokot a vidim,ze nemam sajnu koncim.prepinam.

  To se mi líbí

 7. peter. napsal:

  Rád by som sa dozvedel niekoľko vecí.
  Tak napr.aké je chem.zloženie toho dialyzačného roztoku,aká je jeho cena a či vám nejakú časť nákladov hradí poisťovňa.Inak,súcitím s vami,lebo ja by som sa s plným bruchom toho roztoku asi nevyspal.Riešením je jedine transplantácia,len neviem,či je u vás z medicínskeho hľadiska možná a vhodná.
  A vek samozrejme,lebo u nás sa do zdravia ľudí ktorí už dosiahli istý vek veľké peniaze neinvestujú.Vraj máme veľa dôchodcov,ktorí užierajú mladým.
  Prajem vám,aby vás obchádzali iné životné „trable“,keď vás už postihla takáto choroba.

  To se mi líbí

 8. NavajaMM napsal:

  Joda, v tichosti obdivujem ako sa vysporiadate s tým, čo na Vás život naloží. Ten Váš charakter, to medzi riadkami cítiť.

  To se mi líbí

 9. vittta napsal:

  Dejte pokoj, Jodo….člověk ví hovno, co ho čeká…
  Kámošoj teď uřízli nohu….
  A potkal jsem jiného, belhal se.
  Ten je mladší než já, a vesele jsem mu řekl, jestli je tak starý, nebo jen zraněný.
  Že prý měl mrtvici.
  Prý v těch Kladrubech, kde byl, byl pomalu nejstarší.
  Jiného štípl komár, půl ksichtu nakřivo, a to už na tom byl prý dobře.
  Na světě je zle, fakt že jo!

  To se mi líbí

 10. peter. napsal:

  P.Bavor:
  Nemohli by sme už opustiť tútto morbídnu tému?Mnohí z nás majú tiež nejaký ten zdravotný problém na ktorý by najradšej zabudli.
  Prosím diskutérov,aby môj návrh nebrali v zlom.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   ale budiž, peter, zůstaneme ale u vážna, jó?
   Valachová (ČSSD): Jaké školství chtějí lidé
   Skoro sedmdesát procent občanů naší země podporuje zavedení povinného posledního roku v mateřské škole, pouhá pětina lidí je proti. Tento výsledek dodali sociologové na základě rozsáhlého výzkumu veřejného mínění.

   http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Valachova-CSSD-Jake-skolstvi-chteji-lide-513231

   Prej podle … na základě rozsáhlého výzkumu veřejného mínění? Tak voni asi už budou úplně přitroublí! Jakoby jim nestačily ty průzkumy před volbama a ten povolební pád na držku a furt a furt nedaj s průzkumama pokoj a melou si to svoje. Vono jim nestačí polopatická zkušenost s volebníma průzkumama, voni musejí dostat rovnou lopatou mezi voči, aby se jim rozsvítilo?

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Nič v zlom, myslím, že chápem, prečo ste to napísali, no Jodov príspevok je pre mňa osobne veľmi dobrý aj ako vecná informácia. Často prichádzam do styku s textami pre lekárov a pacientov (asi ako tá príručka k cycleru). Budem sa zas o niečo lepšie vedieť vžiť do svojho publika.
   Okrem toho, Joda si interne zdravotný problém predefinoval na technický. A to je dosť inšpiratívne, vzhľadom na to, že sa s tým môže stretnúť ktokoľvek z nás.

   To se mi líbí

   • brtník z brlohu napsal:

    To předefinování do technického problému je taky dobrý postup jak se se zátěží – nemocí – vyrovnat.
    Jodův přístup by mohl být učební pomůckou pro pomáhající profese, jako příklad. obecně takový postup radit nejde, ale pokud k tomu někdo sám dospěje tak je ho zapotřebí popostrčit.

    Líbí se 1 osoba

   • blbíš napsal:

    … jasně příteli a všiml sem si toho a pro mě je to taky …dosť inšpiratívne,! A nejen toho, ale i toho tlustýho manuálu na Jodově stolku a to mi naznačuje, že se Joda pere a to je moc dobrá vyhlídka do budoucna!

    Líbí se 1 osoba

  • brtník z brlohu napsal:

   To zapomenutí – teda spíš vytěsnění je jednou z možností jak se s tím vyrovnat, ale není to to pravé ořechové – stejně to straší v podvědomí – stresuje to, lepší je to dostat ze sebe ven, vykecat se z toho, prostě to v sobě nedusit. A taková PD není legrace – kdo nezažil nebo neměl alespoň vedle sebe nepochopí, ostatně jako i ta klasická.
   Problém je když své problémy potřebný nahrne na někoho komu samotnému to spíš přitíží, to je časté že ten s problémy je přenáší na někoho jiného kdo by sám pomoc potřeboval.
   Tady by pomohla odborná péče – psychologická – umí to i řada sester, problém je v tom že na to není čas, nejsou na to peníze – pojišťovny to neplatí protože není zájem neb není vývar, on ten kdo tuhle péči poskytne na to potřebuje čas – v hodinách a to se musí zaplatit, a — nikdo další se nepřiživí – žádný výrobce léků a tak podobně.
   Nemocný – nejen on se potřebuje vykecat, ulevit si, o žádné rady nestojí – maximálně o „rady“ které potvrdí jeho už přijaté rozhodnutí – přenese tím odpovědnost na někoho jiného – když to dopadne tak je to zásluha jeho, když ne tak za to může ten co blbě poradil.

   To se mi líbí

 11. blbíš napsal:

  peter, ve vší úctě, tím, že o vážných věcech se nebudeme bavit už z jakýhokoliv důvodu ještě neznamená, že na ně zabudneme, i když každej z nás trpí tím či oním. Myslím, že Bavor není tím správným týpkem, kdo by měl rozhodovat o opuštění témat, o tom by měli rozhodovat ti, kdo si dávaj tu práci a píšou pro nás úvodníky – Bavor pouze dohlíží na „hygienu“!

  To se mi líbí

 12. peter. napsal:

  Zomrel spevák,svetová špička,ktorého som mal rád.Nech odpočíva v pokoji.Mal 56 rokov.
  http://ukraina.ru/news/20171122/1019549809.html

  To se mi líbí

 13. blbíš napsal:

  Stařec a taras, a neb, proč se hraje na spodní ret.

  …už dlouho si lámu hlavu nad těma neskutečnostma, do kterejch stále víc a víc zabředám/me. Psal jsem už taky, že někdy se musím štípnout abych se ujistil, že to či ono, co se kolem mě poslední roky odehrává, se mi jenom nezdá a není zlej sen, abych v zápětí zjistil, že se mi to nezdá a že to je zrůdná skutečnost.

  A pak si přečtu dneska výbornýho tarase na jeho Terase ( https://taras2.wordpress.com/2017/11/22/brm-brm-slinty-slint/#more-1118 ), kterej se zřejmě dopracoval ke stejnýmu zjištění a poznání:

  Jedinou adekvátní reakcí dospělého rozumného muže na tento stav rozpolcené společnosti je posadit se na zápraží domu a ukazovákem pravé ruky brnkat o spodní ret tak, aby to dělalo brm, brm, brm. A možná u toho i trochu slintat.“

  a zjišťuji, že v tom nejsem sám.

  Jenže, přátelé, místo abych měl radost, že sem vobjevil taky stejně postiženou a spřízněnou duši, tak radost nemám, neb konečně vím, k čemu mám ukazováček a spodní ret. Jenže se mnou je to ještě horší, neboť k tomu mýmu brm – brm – brm a nikoliv málýmu slintání se stále a stále častěji přidává i bezduchej výraz imbecila.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … jenže bacha, tenhle týpek je mnohem lepší, když píše o kocourovi (nebo mu to píše rovnou kocour?… to sem ještě nezjistil). Rád bych vám dal na něj odkaz, ale bohužel ho nemám. Já sem o něj náhodně na Terase tu a tam brnkal. Na rozdíl od jeho „politických“ komentů to má grády a kdyby to nebyla pitomost, napsal bych i DPH, protože za to by se mělo autorům povinně platit, protože jeho kocour kolem šíří pozitivní náladu, nadhled a laskavej humor!

   To se mi líbí

 14. Zdena napsal:

  No jo pánové a dámy stárneme a nevíme, co nás ještě může potkat. Představte si co se stalo u Khónů: Starej Khón přilítl rozčilený domů a hned začal: “ Sára už toho mám dost. Rozvedu se s tebou! Rozvedu se s tebou od stolu i lože!!“ Sára na to: „Khón, tak ty už ani jíst nemůžeš?…“

  To se mi líbí

 15. blbíš napsal:

  … no vidíte, peter, ani Bavora nepotřebujeme, žejo?

  To se mi líbí

 16. jaa napsal:

  Promiňte mi že opustím zdravotní téma. Ale, docela mi zvedlo náladu , že zcela nečekaně jsou dvěma nejdůležitějšími lidmi sněmovny ti. co se jich“ demogratický blok! bojí jak čert kříže. Ju a následující tiskovka Okamury byla taky výživná. Novináři se sice činili seč mohli – ale bohužel. Vysvětlení, že je nikdo jiný o podporu nepožádal a že znají dobrou práci kandidáte tak jej podpořili.
  No a na další dotaz že jim přece někdo- nerozuměla jsem kdo volal po23 hodině, když skončil pořad v ČT o podporu. Ale protože se už nemohli sejíta prodebatovat to před hlasováním – tak bohužel. Nechci to zakřiknout ale zdá se…. že snad ty moresy – že se šíf partaje „kdykoliv“ domluvil a nařídil poddaným jak hlasovat mizí. Ju a taky jsem zvědavá jak ten demogratický blok zareaguje – když utřel nos.
  Taky vysvětlení zda budou hlasovat pro vydání bylo, když loni hlasovali ano , bylo taky zajímavéí…. Začíná se mi to i když jsem byla dost skeptická – docela líbit. Teď jsem jen zvědavá na štěkot demogratického bloku a ČT.

  To se mi líbí

 17. jaa napsal:

  No já se bavím. Říct všeznalému a manipulujícímu redaktorovi/Takáč/ – „Když mne necháte domluvit, tak potom snad pochopíte co říkám :-
  to je přece nádhera.
  A pokračuje to furt a fuert se snaží manipoulovat, ale už vypadá jako blb.c

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.