#MeToo


Mě lákaly jen dívčí kozy a přičleněné oblasti. Jiří Dědeček v písni Přišli včas.

Byla to doba, kdy všechno šlo pomalu. Kolik cest tramvají to trvalo, než jsme si my kluci troufli dotknout se harasně dívčí ruky na držátku. Kolik týdeníků v kině jsme nevnímali kvůli přemýšlení o tom kdy vzít za ruku
holku, která se s námi uvolila jít do tmy poslední řady a nebo dokonce do lóže, které byly v některých kinech.

Byla to doba, kdy jsme si mysleli, že to tak má být, že musíme „dobývat“ a holky se zazdráhat. Žili jsme v ilusi vítězů a holky, když byly chytré, nám to nevyvracely.

Byla to doba, kdy si české holky dokázaly ochránit oblasti našeho klukovského zájmu. Strach z otěhotnění byl větší než dostupnost antikoncepce.

Byla to doba, kdy se říkalo, že zdravotní sestry jsou vstřícné k lékařům. Je o tom Nemocnice na kraji města. Jenže: Ina nese vztah s Blažejem hrdě, doktorka Čeňková některé chlapy odráží, některé ne, kdežto její stárnoucí kolegyně Králová zahrává návrhy mladého Peterky do ztracena. Sestra Huňková řeší zkušenost s Cvachem s gracií. Nedělá ze sebe krávu, která nevěděla, co dělá. Nevykřikuje do světa, že s ním kdysi byla v posteli lékařského pokoje a je z toho po letech zdrcená.

Byla to doba, kdy se v Česku jezdilo stopem a samotná holka měla větší šanci na svezení než jiné kombinace, které stály na silnici. Iva Pekárková psala o sexu na silnici v knize Péra a perutě. Kdysi mi ji doporučil sám Josef Škvorecký slovy: „Tam se pořád šoustá“. Ale i to bylo takové české něco za něco.

Byly to doby, kdy bylo přitažlivější dělat lásku než válku.

Byly to doby bohatýrských večírků. Třeba na maloměstě, kde bydleli (tehdy mladí) zaměstnanci Chalk River Nuclear Laboratories. Na konci byly klíče od aut naházeny do klobouku. Byla to sázka do loterie: holky si vytáhly
klíče a tím byl určen partner po zbytek večera či noci.

Pak se doba změnila. Ne snad, že by nebyly války, ale hipíci a jim podobní zestárli a vrch nabyly feministky. Ty západní prý přišly i do Česka, aby poučily „české slepice“, jak si ty hnusné chlapy držet od těla.

Nastala doba vzdalování, které se projevuje i v situacích, které nemají s erotikou nic společného. Taková kanadská vyděšenka si nenechá přidržet dveře, patrně v obavě, že jí zdvořilec plácne přes zadek.

Nastala doba, kdy muži ztrácejí původně přisuzovanou úlohu živitelů. Rostou jim existenční starosti a s nimi klesá počet spermií. Jistý komik mezi českými politiky to nechápe a připisuje bídu samoživitelek jejich neschopnosti najít bohatce.

Nastala doba, kdy na již zdevastované mužské pokolení dopadá hněv žen, které se ocitly s chlapem bez kalhotek a nic z toho neměly. Ani roli, ani vztah s jeho MasterCard.

Nastala doba, kdy se padesátnice rozhodly zažalovat chlapy, kteří tehdy měli moc a peníze. „Já taky“, přiznávají se k hlouposti mládí a nebo snaze převaginovat konkurentku.

#MeToo se možná nedotkne české kotliny. Naše ženy jsou možná soudnější než jejich západní protějšky, a pak, v Česku není tolik peněz k vysouzení.

Možná ta doba nenastane, protože by svoje #MeToo mohli začít uplatňovat i muži. Tedy v opačném smyslu: I já jsem vynaložil spoustu sil na to abych tu či onu dostal z kalhotek a do postele. Nebyl jsem ale dost vlivný a  bohatý a tak šly za štěstím o postel dál.

PS Vstoupil jsem mezi spisovatele, protože mi vyšla kniha „Mé  přítelkyni“. Když se podíváte na odkaz Kosmasu, má obálku jako Červená  knihovna. Jde ale o můj cynický pohled na českou historii rozdělený do  sedmi dopisů, které jsem napsal jedné známé.

Odkaz je tady:
(https://www.kosmas.cz/autor/62978/jiri-jirovec/?backUrl=https%3A%2F%2Fwww.kosmas.cz>%2Fautori%2FJ%2F)

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

85 reakcí na #MeToo

 1. NavajaMM napsal:

  Tento text sa mi páči… snáď sa budem zaujímať aj o tú upútavku v PS.

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Vždycky platilo:
  – ženská která nechce přidržet dveře – byla, je a bude kráva!
  – chlap, kterej nechce podržet dveře – byl, je a bude vůl!
  až krávy a volové budou jednou toužit projít dveřma, načekaj se, ale to už pro ně bude, bohužel, moc pozdě.

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  To co se děje v Americe je zcela mimo moje chápání.
  Chtěl jsem konstatovat, že něco takového není u nás možné. Potom jsem si vzpomněl na případ Kulínského, který není aspoň z mého pohledu nepodobný.

  To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Na žádnýho Kosmase se dívat nebudu, protože Jich, Jírovec, nemám rád. A Jejich cynickej pohled na českou historii si vyšťourávám ze zubů už pěkně dlouho.
  Nicméně musím konstatovat, že tenhle článek se Jim zatraceně povedl.

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  vzdy sa zjezim. nejaka polostara raketa,ked bola mlasia raketka,nemala problem dat nozky do V a teraz si na starost,ked vlhkost jej lona zacina byt daleka do rannej rosy,co zakon , nejavy o nu uz ani obycajny jebak ,co ma hlboko do kapsy,aby sa zviditelnila a kus privyrobila,si spomne,ze bola molestovana,ci znasilnena.
  tu teraz halo,uz kus opadajuce o tom bohatom zidkovy od movie star,asi 12 rakiet sa prihlasilo,jedna vypovedala,ze ju znasilnil,bo bola pripita,si dnes po rokoch spomenula,bo mysel sa jej vyjasnila po rokoch z opice,velmi zname star,ktorym len naznacil a ani sa ich nedotykal,ci nedajboze na silu preletel,dristaju hrozostrasne bajky,jak im navrhoval zabavu s nozkamy do V.ked ho sucky potrebovali a britky(skaredy) ten zidek jak kurva,ja tiez nie krajsi,ale ja nemam producensku firmu na movie takze ani nerobim nejake navrhy nejakym buducim star,aby som nebol za kokota,tak ,myslim z bridu ku nemu nechceli dat nozky do V,ale vtedy boli ticho jak mys v diere a teraz,ked zidka odtsrelili,si vsetko jasne spominaju,jak ho mali masirovat,ci s fujarkou sa predvadzal a pritom ani na vec V nedoslo,jak placu do kamier,co prezili,bo naisto zidek nevyzera jak ten z titanicu caprio,bo keby vyzeral jak caprio,nemusel by ani s fyjarkou behat,same raketky by preberali na fujarke.
  ked sme jak mlady kluci,zacali dostavat stavu a zacinalo nam huciet v klacku,tak v 8 a 9 klase,to sme lapali dievcata nie za ruky,ale len za kozy a aj za komedie tam dole,nie vsetky a tie ktore este mali namiesto ciciek plochu drahu v pardubicich,tie isli zalovat,co robime a pysky som mal cervene jak ruda zare nad kladnem tak ai triedna vyplieskala cez pysky a pritom jak ja som sa hanbil,ale pud vo mne bol mocnejsi a bez kamosov,by som za cicky nelapal,bo by som sa prepadol od studu a tak sa mi pacili, myslim tie cicky.
  tie nase dzifcata(devcata) s odstupom casu dnes,to aj chceli,bo predsa zacinalo v nas hucat,jak v reaktore a v nich tiez,bo dnes viem,ze to taky cas v tej zizni cloveka,jedna z najkrajsich etap behu tohto zasraneho zivota.bo dnes pojebana moda feminizmus,baba si mysli ,ze andrej stachanov je,teply mi rovny a minule som videl v home depot na zachode a kukal jak to tela na dverach toilet bo boli tri dvere,zeny,muzi a na tretich aj zena aj muz a pod tym nejaky chytry amik napisal,for dick heads(pre kokotie hlavy).
  takze jak pise stara krabice,babe dvere nedrzat,miesto neuvolnit,nedaj boze sa ozvat,jak som sa ja ozyval,naucili ma bratri z cech na vsetky buranky som dristal,pusu mas hezkou,nevim jak dole…
  dnes viem,ze som sa robil,len aby som bol col a inn,bo keby povedala,ze ukaze tam dole do macochy by som sa hodil,dobre take clanky,hocico ma napadne,jasne ze svinsky napisane,ale zo zivota. a zivot je svine…

  To se mi líbí

 6. blbíš napsal:

  To se mi líbí

 7. Hudec napsal:

  Nastal čas podzimních depresí, tak se jim vyhněme. Nebo to alespoň zkusme.
  Pánové (a doufám i dámy), vždyť je to jen mediální humbuk, alespoň tady u nás (Čobolíkovi se omlouvám, za louží je to možná jinak)! Kdy se vám doopravdy stalo, že byste se setkali s negativní reakcí, přidržujíc neznámé ženě dveře? Nebo ji pustili sednout v tramvaji? Nebo tak nějak?
  Já osobně snad ještě nikdy, a činím tak poměrně často.
  K tomu mám ale blbý zvyk. Když dávám v něčem ženě přednost a ona nepoděkuje, třeba jen drobným gestem či pohledem/úsměvem, vypustím na ni, když mě minula, polohlasné „bůůůůů“. Ale často to s mi často nestává.
  Než se tohle u nás změní, budu už (pokud se dožiju) stařeček, vzbuzující lítost a budu mít jiné starosti.
  P. S. : Jourová je kráva, to je taková politicko/sociologická konstanta.
  P.P.S.: Nejstaršího vnuka, který je velký fešák, jsem naučil určitým prvkům dvornosti vůči děvčatům. Slaví s tím veliké úspěchy. Třeba jen tak bezdůvodně věnovaná drobná květina, to je harašení jako bejk s účinkem jaderného úderu. Nebo, také jen tak nějak mezi řečí, při pohledu do očí utrousit kousek Nezvala („Ach, jak modré jsou oči milenek…“). A děvčatům se to nepochybně zamlouvá, takže od časů mého mládí se zas tolik nezměnilo. Myslím. Doufám.
  P.P.P.S.: A fotografie odhalila (při dostatečném zvětšení), že nejmladší vnuk teď na prodloužené v tanečních v pauze mezi tancem „zapomněl“ ruku na boku (což je pořádný eufemismus pro označení toho místa) své partnerky. A to děvče se netváří nikterak nespokojeně, zabrané do hovoru s ním…..

  A úplně na konec – my jsme museli mít v tanečních, před počítám tak skoro padesáti lety, bílé rukavičky. To už se nenosí. Škoda.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Také si myslím, že u nás se to zatím nepodobá USA a asi i Kanadě. Zeptám se dcery, je nyní v Kanadě. A nevím o tom, že by některá z dcer odmítala nějaké takové drobné pozornosti, spíše naopak. A že, jak píše, pan Hudec, „Nastal čas podzimních depresí, tak se jim vyhněme.“ 😉

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   DEPRESE podzimu a jak jim uniknout.
   Tos načal aktuální téma. Já na ně sice obvykle netrpím, ale včera s tou brzkou tmou, deštíkem a šílenými kecy v telce… Avšak narazil jsem na Nově na Fantoma Morrisvillu. Pamatoval jsem si z něj hlavně scénu, kdy z půvabné Jany Novákové servou šaty a zatímco jsem na ní čekal (Je tam, ale bohužel není na trubce). připomněl jsem si mnohé jiné krásy. Čarování hlasem.

   BOKY: Dědeček je blbec, když nazývá věci takhle nepokrytě. Tys naopak prokázal „dobrou starou školu“ stylistiky (ale co ten přechodník, Hujer?!?). Jirásek těm partiím, básníkem zmiňovaným, říkal „ramena“. A například o Márii píše, že jí „tělem projel palčivý zážeh“ (když uzřela Talafúsa). Nepřímá strategie popisu je mnohem lepší.
   Předpokládám, že boky měly znamenat tohle.

   To se mi líbí

 8. peter. napsal:

  Padlo mi dobre prečítať si hneď po ránu,po tých včerajších celodenných orgiách na čt24,článok,ktorý mi pohladil dušu a vyvolal na mojej tvári úsmev pri spomienke na nikdy predtým,ani potom prežité chvíle trápenia ale aj výbuchov šťastia .. násťročného chalana spojené s prvými dotykmi s dievčaťom.Tie chvíle,keď sa inak vcelku inteligentný chalan premení v prítomnosti dievčaťa na ľapotajúceho poloidiota pripomínajúceho nadúvajúceho sa holuba na okennej rímse.Prvé dotyky,pusa..a potom keď sa mu podarí roztrasenou rukou rozopnúť gombík na blúzke a vkĺznuť pod podprsenku…moment,keď nadobudne pocit,že drží v ruke celú zemeguľu a zaplaví ho príval endorfínov,to je niečo,na čo sa zabudnúť jednoducho nedá a mal by si to prežiť každý.
  No niekomu to asi vadí a preto sa objavili „genderistky“( s genderistami som sa ešte nestretol)ktoré chcú deti už v materských škôlkach učiť všetko o sexe,deti si majú navzájom ukazovať pohlavné orgány,majú sa naučiť sebeukájaniu a chodiť na spoločné wc.Je to zločin!Keď už nie preto,že sa tým hrubo porušuje trestný zákon o „ohrozovaní mravnej výchovy detí a mládeže“,tak preto,že tieto zvrhlé hyeny pripravia mladučkých ľudí o tie najkrajšie chvíľky života.Nechápem,prečo to robia.Je to zločin a hnus.

  To se mi líbí

 9. Jitka napsal:

  Krásně jsem si početla, pánové, a nasmála. I když už jsem ve věku, kdy se ve snech mužů neobjevuji, pro ty mladé ženy a dívky, moc prosím, vykašlete se na feministky.

  To se mi líbí

 10. Rosťa napsal:

  Chlapovi, který si dotáhne před oltář feministku, by mělo být odebráno volební právo a nařízena povinná internace u dr. Chocholouška.
  Dík autorovi za pěkný článek. Člověk si zavzpomínal na dobu dávno minulou a různé situace, které by se moc publikovat nedaly před desátou večerní.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A ty situace byly oboustranně oblíbeny.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    To jo, až tedy na jednu, kdy mě ve stohu píchla vosa do toho. Ale dohnal jsem to příště. A potom ještě, když ….. ale fuj, to sem nepatří.

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Chlapovi, který si dotáhne před oltář feministku, by mělo být odebráno volební právo a nařízena povinná internace u dr. Chocholouška.
   Proč? Nemyslíte že to jako trest postačí?

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Takový trest náš právní řád nezná. Si myslím. A kyž se někdo sebepoškozuje, měl by se léčit. A to si představte, že by si upletl ještě několik dcer a všechny by byly po matce. Hotové neštěstí.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Stejně špatné by bylo kdyby si upletl několik synů a ti byli po něm a toužili by feministkách. Uplétal by budoucí oběti.

     To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Hrůzná kombinace je feministka, nymfomanka a židovka. Na to se právem nezapomíná…..

   To se mi líbí

 11. jaa napsal:

  Nějak nevím co na to ale:
  Pane JJ – odporujete si, Asi to dělá ta pražská atmosféra. Nebo si Vaše děvčeta nechala všechno líbit., Jsme skoro /o rok/vrstevníci, a tak na vědomí. Na Moravě byste se mohl na oslovení děvčete „holky“ v té době dozvědět že:

  „Holky jsou u zedníků ty pitomej nádeníku a ještě jim říkají – Slečno, prosím Vás , podejte mi tu cihlu“.A taky byl odkecanej…..I rádoby indeligenti se občas provaří. Jo jo jiná doba, my to řešily hned. Ale na Moravě těch takto záskaných přezdívek ani moc nebylo.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nesmíte všechno vztahovat hned na Moravu. Tady v Čechách je holka prostě holka bez nějakých vedlejších příznaků.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Akorát

    https://cs.wiktionary.org/wiki/holka
    njn bába protivná

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     No přesně. Holka je prostě jen holka.

     To se mi líbí

    • peter. napsal:

     No a čo potom po slovensky dievka,dievky?

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      asi děvče, děvčata – nebo máte ještě jiný výraz? nevím

      To se mi líbí

     • jaa napsal:

      http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=dievka

      Je zajímavé, že ve výkladu slova nemáte ten mírně dehonestující přídech. A bohužel musím přiznat, že máte k ženám většinou zcela jiné lepší chování než češi. Tak kdo ví…
      .Víte, Já měla na češtinu profesorku co údajně studovala češtinu přes latinu. Dlouho jsem to nechápala, až mi došlo při hledání ve slovnících, v čem byl ten zakopaný pes. Fakt je, že používala ta správná slova ve správném i časovém zařazení. Hodně nás naučila a kupodivu jsme to jednoznačné/ neodflinknuté/ vyjadřování chápali. I když si dnes myslím, že to pro ni musela být muka nebo radost že se přece jen zadařilo nám něco do makovic nasypat. Zase kdoví…..

      To se mi líbí

      • peter. napsal:

       re jaa :
       Dievka – dievča zrelé na vydaj.Už nie dievča,ale ešte ani žena.No stačí,keď sa dievka nevydá do povedzme 26 rokov a už sa z nej stane „stará dievka“.Tento prívlastok jej ostáva až do smrti,ak ostane slobodná.A to už slabo dehonestujúci nádych má,
       Nemám to štatisticky overené,ale som presvedčený,že práve staré dievky sa medzi feministkami vyskytujú najviac.V tom prípade by som súhlasil s malou zmenou slova „dievka“Vyhodil by som z dvojhlásky -ie- samohlásku “ i “ a nad samohlásku “ e “ by som zavesil mäkčeň.
       Sú v češtine slová a výrazy,ktoré v slovenčine nemajú svoj analóg.Napr. – „ty vole !“ Podobný výraz v slovenskej konverzácii medzi mladými ľuďmi zúfalo chýba aj keď boli rôzne pokusy a vymýšľali sa rôzne novotvary ako napr. „ty kokso!“.Nič sa neosvedčilo tak ako „ty vole“ a myslím,že tento čechizmus sa začína u nás udomácňovať.
       No platí to aj opačne!
       Kým výraz „milujem ťa!“ znie skoro rovnako aj v češtine,tak na slovenský výraz „Ľúbim ťa!“ už čeština významovo zodpovedajúci výraz nemá.Iba ak by sme sa uchýlili k výrazu „ja te žeru!“ ty vole.

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Akýsi chalan podľa mestskej legendy napísal domov z vojny na Šumave, že pozdravuje „všechny kluky a klučky“.
        Satinský používal pôvabné slovo „čučoriedka“.
        Zamladi sa ešte bežne používali slová ako žaba, žabka, žabec, žubrienka (toto slovo milovali moji českí kamaráti na vojne), alebo aj pipíška, ale to už malo trochu biologický nádych.
        Kamaráti z východu zas hovorili čaja, čajka, čajočka.

        To se mi líbí

       • vittta napsal:

        Čaja je cikánsky, to je zajímavé, abych řekl pravdu.
        Dítě je čava.
        Chlap je rom, a muži se oslovují more, tedy ty, který si mi rovný.
        Takže sluníčka jsou zase vedle jak ta jedle, rom není Cikán, ale cikánský muž!

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Ad vitta. Ale ano, čaja má cigánsky pôvod a? Pekne sa to kryje so slovenským čajka (racek) a čajky sú zvyčajne tiež chechotavé.
        Aj to slovo chalan má cigánsky pôvod – chalovať, to je po cigánsky jesť.

        To se mi líbí

       • peter. napsal:

        NavajaMM:
        Hoci nerád,ale musím vám trochu oponovať.
        Tak správne ste uviedol,že slovo „čaja!“pochádza od cigánov(dievča – čajoris).No žiada sa dodať,že v nerómskej komunite sa tento ciganizmus používa skoro výlučne v Košiciach a blízkom okolí.Je to podobne ako slovo „bazmeg“ špecifikom Košíc a oblasti od Košíc na juh.
        Slovo „chalan“ celkom isto nieje odvodené od slova chalovať a s cigáňmi nemá nič spoločné..Na Moravskom Slovácku sa používa výraz „galán“ .Nie je isté či tieto dve slová majú spoločný pôvod,lebo galán znamená frajer,milenec a chalan,odrastený nespratný chlapčisko.Chalanmi môžu byť aj 50.roční chlapi,ak sa správajú ako „chalani“,čo nebýva zriedkavým javom.
        Etymológ hovorí o slove chalan toto:
        http://kruhy.blogspot.sk/2008/11/etymologick-slovnk-jna-kulka-ch.html

        To se mi líbí

       • poznamkovnik napsal:

        „podobne ako slovo „bazmeg“ špecifikom Košíc a oblasti od Košíc na juh“
        jen bych rád podoktknul, že jisté popularity se tomuto slovou dostalo i na budějovicku/táborsku. Tedy přinejmenším v době mé ZVS;-)

        http://www.literarky.cz/offline/200-jazykove-zakampi/16935-jazykove-zakampi-bazmek

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Nejen. I já ten výraz znám, ale spíše krumlovska až pošumaví.

        To se mi líbí

       • peter. napsal:

        Všimol som si,že v ČR sa slovo „bazmek“používa na bližšie neurčený predmet.Asi to do Čiech priniesli clapci,ktorí slúžili v Košiciach.
        V skutočnosti sa jedná o trošku skomolený, neslušný maďarský výraz „baszt meg“,čo sa dá preložiť ako „ja to je.em!“

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Nemá to „baszt“ něco s významem „bastlit“?

        To se mi líbí

       • K-k. napsal:

        Peter 15:40 – slovo „bazmeg“, ovšem s výslovností „bazmek“ a s významem „něco, nějaká součástka, nebo jiná technická věc, kterou neumím pojmenovat“ je běžně používán v severních Čechách a mám dojem, že v nejen v severních Čechách, Jaký je původní význam toho slova na Slovensku?.

        To se mi líbí

       • K-k. napsal:

        aha, Peterov odpověď se objevila dřív, než jsem se zeptala… 😀

        To se mi líbí

       • poznamkovnik napsal:

        v tom případě slovník nelhal, i když já ho taky znám ve významu bazmek;-)
        https://hradec.org/vcs0.html

        To se mi líbí

       • peter. napsal:

        Výraz baszt meg znamená v preklade z maďarčiny – presne…pojeb! Alebo „pojeb ho!
        Neviem,čo znamená slovo „bastlit“
        Košice sú v niečom podobné Brnu.Tiež majú v slovníku slová,ktoré sa mimo Košíc nepoužívajú.Tak napríklad električka sa volá „brička“,chlapec,“šrac“,dievča,“čaja,dobre je fasa. Košice sú hlavným mestom regiónu Abov (Abovská župa)na severe hraničí so Spišom a Šarišom,na východe so Zemplínom,na západe s Gemerom a na juhu s Maďarskom.Spolu so Slovákmi tu žije silná komunita Maďarov,Rusínov,ale aj Čechov a Moravákov.Vznikla špecifická reč „košičtina“ ktorej dominuje nenapodobiteľný prízvuk s jasne maďarským akcentom,aj keď maďarčinu tu dnes už často nepočuť.Na vytvorení tohoto „fenoménu“ sa podpísali aj VSŽ(prišlo mnoho odborníkov z Ostravska a mnoho Slovákov sa zaúčalo v ostravských hutiach),ale aj cigáni a pôvodní Maďari.
        Košičana podľa toho prízvuku spoznáte,aj keď ho stretnete na Sachaline alebo na juhu Chile.
        Dnes sú Košice jedným z najkrajších miest na Slovensku.Určite sú krajšie ako Bratislava.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Bastlení je druh domácích oprav a úprav různých zařízení. Většinou dost originálních postupů. A ty opravené věci jsou pak samozřejmě zbastlené ☺️

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Peter:
        Vďaka za ten etymologický zdroj, ešte sa k nemu budem vracať. K chalanovi tam píšu, že pôvod je nejasný, výklady sú len dohady, ale beriem Vašu verziu, že to nie je z cigánčiny. A áno, viacerí moji kamaráti, keď sme boli šráci, boli z Košíc alebo od Košíc.

        To se mi líbí

       • poznamkovnik napsal:

        Poznamenám, že výraz jebat, jebati- máme společný se Sanskrtem, je to jedno z mnoha slov které se ze společného praindoevropského jazyka dochovala právě v Sanskrtu a slovanských jazycích;-)

        To se mi líbí

       • vittta napsal:

        Chalovat řekne světský, pane Navajo.
        Cikán použije chaz.
        Fedarce vytvořila nádherné slovní hříčky, jak lze vidět na vláknu.
        Už jenom oblíbené slovo „kokot“, co je zajímavé, u nás je slušnější alternativa drsně českého „čurák“.
        Děsně mě pobavil ten bazmek.
        Kdo byl na vojně, dobře ví, co to přesně znamená, ale v Čechách se to fakt používá na ten neidetifikovatelný předmět, nebo když si případně nemůže někdo vzpomenout.
        Podle mě to do Košic či Ostravy přitáhli kriminálníci, tam se takto mluví, a hodně lochařů se mířilo „uklidit“ do těžkého průmyslu, kde vydělali prachy a měli pokoj od fízlů, když makali.
        Železárny v Košicích a hutě a doly na Ostravsku potřebovaly lidi.
        Ale žádné měkoty, něco jako třeba námořníci, tam také chodí svým způsobem vyděděnci, nebo dobrodruzi.

        To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      burani na sarisu dzifka,dzifcata,polky tu v tej riti mysleli,ze jim mluvie kurvy v pepikove by mysleli,ze jim mluvim devky,dodnes pamatam,ked som sa vratil z army,ked som dzifcatam u nas dristal ,hele buchto nechces buchtu?dodnes sa mi paci,bo to nase buchty,tote na jedenie jednicka a tie do V pozicie tiez #1,mne sa to buranske vyrazivo paci,jak svina a vobec tym nijak nechcem ponizit danu buchtu,bo keby trebalo,ze ma vkurvy ja vyrazivo nevyberam jak dlazic,ja svoje dzifcata nevolam po mene,ale dost svinsky,jedna ricata a druha suchy prisc,jebany som vsade dookola,ze ich tak volam a pritom vsetko robim pre nich bo moje hovna,toto im tak isto dristam moja zlata mati dostava zachvat sialu,ked cuje na skype,jak ich volam a vidim na tych mojich buchtach,ze im nevadi,bo vidia,ze maximalne robim pre nich a ked treba som vzdy pripraveny jak pionier,bo uz mam tak v nature,ja nebudem tutu fruti,sladucka,chutnucka,nemozem bez teba zit,umriem za tebou a taketo pekne pindy ja barz nie,proc?bo stavany som tak dost hrubo neokresany,pre mnohych buran,ale ja cujem,ze sa mylia,co tu filozofujem,proste som taky a vec vybavena.

      To se mi líbí

 12. vittta napsal:

  Já nevím, že tyhle ultrafeministky mají takovou moc.
  Nikdo je nemá rád, a stejně….
  Ale když už jsme u toho osvěžování paměti, pak bych rád připoměl, že za komunistů, když byl rozvod, tak chlap dítě dostal jen naprosto vyjímečně, takže už tehdy byla taková předzvěst čehosi nemocného.
  Tady je jen dobře vidět, že nikdo nemá být zvýhodňovaný.
  Negři, buzeranti, islamisti, ženské, cigoši, děti (ty vy zastoupení dementů)…ale i muži.
  Nic méně je třeba říci, že některé skupiny o to zvýhodňování nestojí.
  Třeba jsem neslyšel, že by po tom toužili budhisté.
  Vlastně o to nestojí ani ti negři.
  A ani většina buzerantů.
  A ženské také vesměs ne,
  A muži také ne.
  Sakra, tak jak to je možné, že jim někdo to zvýhodňování vnucuje? (vyjma mužů, chudák heterosexuální bílý muž dneska)
  To dělají ty neziskovky, mají neuvěřitelnou moc, a za naše prachy!
  To je smutné, rozvrat a konec všeho hezkého, a za naše peníze.
  To jsme to dopracovali…..

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   No vitto , ne že bych se feministek zastávala. Ale ve své době měly význam a nebyly mezi nimi jen starší. Koukněte se na WIKI na volební práva žen – nejde mi to sem dát. Je to tam celkem dobře popsáno. o tu rovnoprávnost se v předminulém století muselo bojovat. V některých případech – třeba odměňování za práci se dá a musí i dnes „válčit! Bohužel, Ale taky bohužel opět platí – že kdo jednou čuchne k moci – nerad pozice opouští a platí to i pro ženy a pak se to zvrhává do nesmyslů.
   Píšete brňačky – ale jde o uvědomnění si vlastní hodnoty. I když se to někdy – no ty dvě ženské šichty /práce +rodina/ bylo to občas ouvej- ale přesto jsme byly taknějak svobodnější. Snad tím, že jsme si nenechaly všechno líbit a občas se připomenuy. Ono to tolerování liberálnosti se bohužel většinou vymyká a proto to rozšířené volevole. A další ?novotvary“ v oslovování. Tak nějak mi připadá, že jsme si tím přestali lidí kolem vážit

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    K takovým situacím vždycky přidávám citát, který znám už snad půl století: Pozor na duševní impotenty. Dovedou znásilnit lecjakou dobrou myšlenku. I tady to platí doslova. Chudinky původní feministky a sufražetky.

    To se mi líbí

 13. ji5 napsal:

  Holka je zlidovělé označení např. pro dívku viz „holka modrooká, nesedávej u potoka…“. záleží na prostředí. Někdy lze v hanlivém smyslu použít i slova jako „nána“ nebo „píča“.

  Myslím, že to byl Mladý Svět, který kdysi jazykově rozebral otázku, která padla ve skupině dvou chlapců a dvou dívek: „Můžu si čuchnout k tvý kundě?“. Šlo o zdvořilý dotaz jednoho mladíka k druhému klukovi, jestli by si mohl přivonět k vlasům jeho děvčete (či holky).

  Všechno to je naše mateřština, náš jazyk. Moje maminka neměla ráda lidové výrazy. Uznávala ale, že varování „pozor hovno!“ má svoje opodstatnění, zejména na vesnici.

  Kdysi měla souseda. Někdy se zdravili přes plot. „Jak se máte, pane Kolín?“, pravila moje maminka, aby k ní přiletěla zpátky odpověď: „Stojí to za hovno, milostivá paní, je sucho a nic neroste“. K němu ta lidovost pasovala a oslovení „milostivá paní“, v dané situaci absurdní, odlehčovalo konversaci k přijatelnosti.

  Pro JAA:
  V čem si odporuji? Napsal jsem o tom, že byla doba, kdy šlo všechno pomaleji (třeba na rozdíl od moravské dědiny, kde není šalina, aby se tam na držátku setkaly ruce dvou lidí). Je to o době, kdy holky (po Vašem třeba děvčata nebo frajárky) nebraly nám chlapcům pocit vítězství.

  Panu vonrammsteinovi: Děkuji za uznání. Mrzí mě, že jste za svou upřímnost dostal palce dolů.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   To je v pořádku, jsem zvyklej 🙂

   To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Není to spíš označení předmenstruální dívky?
   Jako od slova „holá“.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To tvrdí wiki

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Někde jsem se díval na odkaz, myslím že od vás, a tam to takto popsáno právě nebylo.
     Bylo tam skloňování a tyhle věci.
     Možná jsem to ale jen neviděl, přejel jsem to dost laxně…

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Bylo to popsáno, že je to od slova „holá“, stejně jako pro muže označení „holec“, kde se ovšem jedná o holou viditelnou tvář

      To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Hmmm…
       V každém případě, u nás na severu je to označení běžné, docela jsem se divil, že na Moravě to dívky vidí jinak.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        jasně vittto, u nás na pískovišti v Sudetech jenom holky!!!
        tudle v létě sem se natáhl na vyhřátej písek v tom našem pískovišti na dětským hřišti a jak dělám ty bábovičky těm všem tam přítomným holkám a voni mi je s pravidelnou úporností a řevem rozšlapávaly, tak to na mě pomalounku polehounku přicházelo a když víčka už sem sotva držel a myslel sem, že si zaslouženě u toho hlídání zdřímnu, najednou sem uslyšel šepot holek: „ holky, zahrabeme ho…“
        P.S.
        úplně nejvíc sem votrávenej, když na vokolních lavičkách seděj i ty starý holky, to sme pak votrávený všici

        To se mi líbí

 14. blbíš napsal:

  Přátelé, já seděl na střední v zadní lavici a to bylo v tom telecím věku k uzoufání. Celou vyučovací dobu jsem měl před sebou defilé těch nejkrásnějších křivek, o kterejch sem tehdá měl právo se domnívat, že to jsou ty nejrásnější křivky na světě.

  Pamatuju si, že jednou se mi podařila na tabuli nádherná hyperbola, ale vopravdu nádherná. Dokonce mi profesor matematiky, kterej tehdá zaskakoval za svoji nemocnou ženu, taky fajn profesorku, půjčil na dokončení mý hyperboly, z který byl přímo unešenej, svoje barevný křídy, který nosíval v takový barevný plechový krabičce – to už opravdu bylo vyznamenání. Zatímco já barevně vytahoval výsledný křivky, profesor se jako obvykle utrhl z řetězu (jak bylo jeho velmi častým zvykem) a nebyl k zastavení, spolehlivě nám zlikvidoval přestávku a nadšeně povídal i po příchodu svýho kolegy, kterej, aby nerušil, tak si sedl na mojí židli do poslední brázdy a poslouchal taky. Profesor prostě matematiku miloval, nikdo neměl srdce ho přerušovat až do chvíle, kdy rozohněně končil svoji přednášku a prohlásil, že: …možná, že tomu nebudete věřit, ale kuželosečky jsou jedny z nejkrásnějších křivek na světě(!!!) … a podíval se celej rozněžněnej na mě, kterej však už dobrou ½ hodinu neměl u tabule do čeho píchnout, jen sem tam stál u svý hyperboly, ale moc sem milýho profesora neposlouchal. Von to i přes svůj zaujatej výklad poznal, přestal mluvit, podíval se nechápavě na mě, na mou vybarvenou hyperbolu, opět na mě a pak sledoval svým pohledem můj pohled a taky si nemohl nevšimnout i přes mladinký věk mý spolužačky jejích opravdu, ale opravdu velmi vyvinutých „kuželoseček“. Pousmál se, podíval se mi do očí a jen tak, jakoby pro sebe, si polohlasně povzdechl: ….tedy, ehm, abych řekl pravdu, jak kdy!!!“. Vzal z mý ruky barevný křídy, ještě jednou pohlédl k místu, kde „můj“ objekt seděl, otočil se na podpatku, a když uviděl svýho kolegu, ještě jednou si povzdechl, pokrčil rameny a vykráčel do dalších jím nestíhaných hodin. Onen jeho kolega, když ho profesor míjel, se obřadně mírně uklonil, počkal, až profesor vyšel ze třídy, nakráčel k tabuli k mý ještě nesmazaný hyperbole, rozhlédl se po třídě a jeho zrak také spočinul na křivkách „mý“ dívky, taky si povzdechl a jen utrousil: …“… ano, má pravdu vážený kolega, jak kdy .

  Do dneška jsem přesvědčenej, že ve třídě tehdy byli pouze tři lidi, který přesně věděli, která bije a já měl, vlastně stále ještě mám radost, že sem byl jedním z nich.

  Myslím, že bejt profesorem na střední musí bejt, přátelé, furt fajn povolání … i když!!!

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   …jak kdy.
   Úžasný príbeh, díky. 🙂

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Ruže sú obvykle najkrajšie presne v tom čase, keď sa okvetie začína rozvíjať z puku a len-len získalo svoj výsledný tvar. Profesor na strednej má stále pred očami záhony takýchto ruží, nuž, málokoho to nechá úplne chladným.
    My sme na strednej mali dejepisára, ktorého to niekedy očividne strho. Pri výklade o sťahovaní národov sa napríklad zacyklil vo farbistom popisovaní toho, ako tie migrujúce národy medzi sebou miešali svoj genetický materiál.

    To se mi líbí

 15. blbíš napsal:

  přátelé, nevzpomíná si někdo z vás na tu dobu, kdy u školní tabule se začaly používat ty přesně nařezaný a měkký křídy o čvercovým průřezu 2x2cm který už při psaní na tabuli neskřípaly? Předtím sme psali na tabuli něčím (a to si už právě nevzpomínám???), co jednak moc dobře nepsalo, nebylo to ani dobře vidět a děsně to při psaní pískavě nepříjemně škrabavě pískalo. Pamatuju si, že ty nový křídy sme dostávali na začátku dne od školníka na příděl z takový kartonový krabička, ale pouze po dvou kusech. Jen na geometrii po třech kusech, protože služba u tabule musela ty křídy vostrouhat na struhadle pod úhlem 60°, aby se dalo s nima kreslit pomocí trojúhelníků a kružítka (proto víc ubývaly).

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Hej, spomínam. Tie pískavé kriedy mali tuším kruhový prierez a boli veľmi tvrdé. Ako tak-sa dali použiť len na mokrú tabuľu a to písmo bolo ako magické. Objavovalo sa postupne, ako tabuľa schla.
   Hej, kriedy museli byť na prídel, lebo sa za deň vyučovania vždy minula úplne všetka krieda, čo jej v triede bolo. Školník ju potom nachádzal v rohoch miestnosti v takých pravidelných dvojcentimetrových kúskoch.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    K těm křídovým vajglům:
    ty sme museli sbírat a nosit je školníkovi spolu s tím v krabičce nastrouhaným odpadem vod těch „geometrickejch kříd, on je nastrouhal v takovým z kuchyně vyřazeným ručním strouhankomlejnku a tu nastrouhanou křídu smíchal s horkou vodou do hustý kašovitý hmoty, kterou pak špachtlí natlačil do takový dřevěný hřebenovitý formy s kónickejma šprclema a dal ke kamnům za komín a když byly „upečený“, jak sme tomu tehdá říkali = tzn. řádně vyschlý, tak formičkou umně klepl o stůl a oni z ní vypadly téměř stejný, jako ty „nový“ křídy, jenže s průřezem pravidelnýho lichoběžníku. Když nebyly řádně „upečený“, tak ste mohli klepat jak chtěli, avšak z formičky nic nevypadlo! Ale funkčně od těch originálních k nepoznání. Víc však vydržely, protože je dělal takový tlustší! Pokud by někdo chtěl návod na tu formu, ještě dneska si to pamatuju, protože sme je dělali v dílnách a bylo to docela těžký jednak na materiál a jednak na přesnost. Málo kluků dostalo tehdá jedničku a málo která forma prošla „výstupní“ kontrolou školníka, co já si pamatuju, tak snad pouze ty, co dělal přímo kantor, kterýho sme měli na dílny, von to byl školníkův kámoš, furt v těch dílnách něco spolu vymejšleli, ale bacha, už tehdá sme ocenili, jak např. sami zrekonstruovali věžní školní hodiny!!! To se dneska pravděpodobně už nevidí, žádný vořezávátkla ty chlapi rozhodně nebyli!

    Liked by 1 osoba

 16. Slim napsal:

  Paní exministryně je „italský typ“ 🙂

  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/muzi-me-obtezuji-cely-zivot-a-doufam-ze-budou-dal-exministryne-spravedlnosti-kritizuje-kampan-metoo-40009?dop-ab-variant=&seq-no=3&source=hp

  Že vede vícesmyslné řeči je pravda, pamatuju se, jak jednou vykládala do novin, že to má „ráda zezadu“. To mě trochu naplnilo obavou o naše soudnictví.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.