Rodáci (15) – Vladimír Ján Žuffa


(Na úvod bych rád upozornil na stránku Disputace, která je určena pro různá OT)

Vo štvrtok som neplánovane zabŕdol do ekonomiky aktualitou o daňových rajoch, tak v pondelok to čiastočne odľahčím pripomenutím ďalšieho významného rodáka zo známej liptovskej rodiny garbiarov Žuffovcov.

Narodil sa 1. 6. 1893 v Liptovskom Mikuláši a zomrel 1. 12. 1974 tiež v Liptovskom Mikuláši. Ak ste získali prvý dojem, že chlap strávil celý život na rodnej hrude, tak nič nie je ďalej od pravdy. Vladimír Žuffa bol hlavne (a okrem mnohého iného) lekárnikom a za svojich osemdesiat rokov stihol prežiť tých životov niekoľko. Gymnázium vyštudoval v Kežmarku a farmaceutické vzdelanie získal v Budapešti. Hneď po vypuknutí Veľkej vojny musel narukovať a na fronte bol zranený. Neskôr pôsobil vo vojenských farmaceutických skladoch.

Žuffovci boli odjakživa stúpencami myšlienky slovensko-českej vzájomnosti a tak hneď po vyhlásení Československej republiky sa prihlásil do služieb Slovenskej národnej rady. Ukázal sa ako schopný organizátor a v prvých rokoch na Liptove organizoval národnú gardu. Jeho profesiou však bola farmácia a vrátil sa k nej, len čo sa dalo. Jeho ambíciou bolo vybudovať na Slovensku farmaceutické školstvo, vydávať odborný časopis a založiť stavovskú organizáciu. Všetko sa mu podarilo a ako najagilnejší slovenský farmaceut bol až do roku 1938 predsedom Zväzu lekárnikov.

Po rozpade Československa sa zapojil do odbojovej organizácie Obrana národa a vplyvom svojich známostí, hlavne s gen. Rudolfom Viestom, plnil často nebezpečné a dôležité úlohy aj mimo Slovenska na území protektorátu. V priebehu roka 1940 sa o jeho činnosti dozvedeli bezpečnostné úrady a Žuffa musel v tajnosti emigrovať. Zapojil sa do organizovania lekárnickej služby československého exilového vojska, najskôr na Blízkom východe, kde pôsobil aj ako redaktor v československom vysielaní rádiostanice Levante. Neskôr sa mal preplaviť na lodi okolo Afriky do Londýna, no loď v Atlantiku torpédovala nemecká ponorka a Žuffa prežil v záchrannom člne niekoľko strastných dní takmer bez jedla a vody, kým stroskotancov zachránila britská cisternová loď. V tom čase už bol kapitánom a pri ceste mal na starosti aj zaplombovaný kufrík s tajnými dokumentami. Toto svoje dobrodružstvo opísal v knihe Zdá sa, že sme torpédovaní.

V Británii naďalej pracoval na organizovaní farmaceutickej služby a zásobovaní liekmi aj československej vojenskej jednotky v Sovietskom zväze. Vedel, že obyvatelia Československa budú potrebovať fungujúce zásobovanie liekmi aj po vojne a tak bol ako vedúci predstaviteľ Československého červeného kríža jedným z prvých organizátorov zdravotníctva v povojnovej vláde. Neprijal však ponúkané členstvo v komunistickej strane a tak napriek nespornej odbornosti, zásluhám a schopnostiam mu vyvlastnili dom v Bratislave a vysťahovali ho do Dobšinej. Žuffove celoživotné dielo ocenili až v roku 1968, no zas len nakrátko.

Vladimír Žuffa mal aj veľa záľub, v ktorých vynikal. Bol aj vášnivým filmárom, fotografom a poľovníkom. V Jánskej doline vybudoval poľovnícku chatu, ktorá po rekonštrukcii stojí dodnes. Ako prekladateľ prepísal do slovenčiny z maďarčiny Ľudskú tragédiu od Imre Madácha, jeho obľúbené dielo, a to len preto, aby ho sprístupnil viacerým čitateľom.

Mostíkom sa však vrátim späť k ekonómii. Moje prvé stretnutie s dielom Vladimíra Žuffu bolo cez knižku Podnik – živý organizmus, ktorú napísal v rokoch 1938 – 40, keď pôsobil ako riaditeľ tlačiarne v Žiline. V tejto knižke veľmi podrobnými lekárskymi analógiami popísal, ako má fungovať zdravá firma rovnako ako zdravé ľudské telo. „Podobne, ako je možné podnik prirovnať k najkomplikovanejšiemu organizmu človeka, celkom tak možno prirovnať menší podnik k organizmu primerane nižšieho tvora, postupne až primárnu symbiózu niekoľkobunkového živočícha, a napokon najmenšieho remeselníka, ktorý si robí všetko sám, k jednobunkovému životu bez žiadnej špecializácie, lebo si sám vykonáva všetky životné úlohy.“

Táto knižka, hoci ju odborní ekonómovia sporadicky citujú až v dnešných časoch, je inšpiratívna svojim celostným prístupom. Žiadna časť „ekonomického organizmu“ nie je zbytočná tak, ako nie je zbytočný žiadny ľudský orgán. Aj pre ekonomické organizmy je na prežitie najdôležitejšia homeostáza a rovnováha. Ak sa telesné médium (analogicky peniaze) hromadí len v jednom orgáne, vždy to skončí chorobou, podobne nadmerný rast a prosperita niektorých buniek a tkanív môže byť pre celok zhubná.

 

Zdroje:

http://www.mjk.sk/files/muzejne-starinky-2010.pdf

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/vladimir-jan-zuffa-96540

http://www.czsk.net/dotyky/6_2006/zuffa.html

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Rodáci (15) – Vladimír Ján Žuffa

 1. st.hroch napsal:

  Díky! Na zdejší hodovní síni se mi líbí to, že podává pestrý krmně a našinec se doví řadu překvapivejch věcí.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Díky za ohlas. Bez neho už by som myslel, že som niečo prestrelil.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Příteli, ne vždy je ohlas takový, jaký by se mohl očekávat. Záleží přece na mnoha věcech okolo. Zejména v současnosti u nás v „Česku“ (fuj, jak to slovo nesnáším). Takže nebojte se, čte se to, jen se někdy nereaguje.

    Liked by 1 osoba

   • poznamkovnik napsal:

    Vypadá to že, ekonomické či provozní myšlení bylo ještě před válkou u nás celkem živé téma. Přidám si na seznam zajímavých autorů…
    Možná by neškodilo pár ukázek…

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Tú knižku, žiaľ, nemám momentálne v ruke. Pamätám si jej obsah len spred mnohých rokov a citovať z pamäti by bolo skreslené. Pokúsim sa k nej dostať (nenašiel som ju zatiaľ na nete) a potom sa pripomeniem.

     To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    To máš těžký, příteli, když Vy to napálíte do pole neoranýho rovnou mezi voči, takže člověk čumí, co všechno neví! A to byste ještě chtěl, abysme se tím chlubili? Ještě teď například trávím ty Vaše:Koľko je na svete peňazí v rôznych formách a můžu Vás ujistit, že mý sebevědomí každým Vašim počinem se limitně blíží k tomu pověstnýmu háji. Z toho Vašeho většinou nevím vůbec nic!!! Když nevím, tak mlčím, to mě učili a když dovolíte, přidržím se toho i nadále. Vono úplně stačí to vůkol rozšířený, kdy se nic neví, ale hlavně, že se žvaní.

    Vím, zdání je věc vošemetná, někdy dokonce taková, že až jeden neví na čem je! Ale Vy víte! Musí Vám stačit, že pěkná řádka zdejších týpků nejen že neví, ale ani netuší. A že málo ohlasů? Sem už odpověděl, jsou moudří, když neví = mlčí. A vy koukejte psát, spolu se st.hrochem a Bavorem nás kultivujete a to vám všem musí stačit! Je to nevděčná práce, žejo?

    Ale je pravda, občas bysme měli víc poděkovat! Tak tedy jó, myslím, že můžu za všechny:
    d ě k u j e m e !!!

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Díky, priateľu, ďakovať netreba. Stačí také to „aha“, ako že sa v niektorej hlave usadil chrobák.
     Inak ja mám niekedy solídne dlhé vedenie a mnohé veci mi dochádzajú veľmi dlho. Píšem to sem hlavne s nádejou, že to niekde vyvolá ten elektrónovo-pozitrónový efekt, čo vedľa opísal rexus, a že sa v nejakom podobne dlhom vedení dajú voľné elektróny na pochod správnym smerom a správnou rýchlosťou.

     To se mi líbí

    • tata napsal:

     tak já se přidám platí co napsal BLBÍŠ……..A JEN přidám taky děkuji

     To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  No Navajo, jednak dík za celou práci co jste s tím měl a taky trochu lítost, že žádné oficiální kruhy se tomuto nevěnujíé. Pracně vše dohledáváte. Je překvapující, kolik a jakých lidí ty naše dvě pidizemičky dokázaly „vyprodukovat“. Je smutné , že se to neučí ve školách, ale vlastně co se divím, když ministryně Buzková dovolila, ač vlastní děti přihlásila do francouzských školek a škol – asi věděla co bude činit – dokázala přistoupit na tak ohavnou věc, jako byl souhlas s zaměstnáváním kantorů na dobu určitou / 10 měsíců/ a na ty dva letní byli buď na pracáku nebo v sámoškách. Nevím jak to bylo u Vás, ale u nás to proběhlo. Kvalitní kantoři museli pryč a nastoupila mnohdy omladina – nic moc znající a… to jjsou ty konce. Jestli to byl záměr či náhoda a neznalost nevím, ale je to věc, kterou ČSSD nikdy nedokáži odpustit. A myslím, že včil zaslouženě sklízí úrodu
  Ještě jednou dík.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Konkrétne tento Žuffa bol úplne neznámy aj predtým za socializmu. Bolo to kvôli tomu, že odmietol vstúpiť do strany. Predpokladám, že nemal nič proti robotníckej triede, aj tým, že bol farmaceut a aktívne sa venoval dobročinnosti, tak mal silné sociálne cítenie. Ale bol to veriaci evanjelik a bolo pre neho nepredstaviteľné, aby sa stal ateistom. To by v strane musel.

   Čo sa týka tej omladiny, podrobne neviem, ako to beží v školách, ale je to problém skoro všade, kde som sa pracovne ocitol. Starších skúsenejších odborníkov bezpečne diskvalifikovalo, že „pamätajú komunistov“ a dokonala to nedokonalá znalosť správneho svetového jazyka. Všade sa objavujú mladí vysoko motivovaní rýchlokvasení manažéri, ktorých najlepšou zručnosťou je sebaprezentácia.

   Dúfam, že ten seriál o rodákoch bude mať aj iný vedľajší efekt. Tí ľudia sa zas až tak od nás nelíšili. Každý z nás by dokázal netušené veci. Len sa nebáť…

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Abych nebyla až tak pesimistická, ale jak tak koukám ty netušené věci dokáží i dnešní – stačí je zvolit do nějaké nejlép státem placené funkce/piráti/. Hodně často se nestačím divit těm kotrmelcům. Bohužel

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Pani jaa, skôr som myslel na nás. Keď tak čítam napríklad čobolíka, blbíša, tatu, slima, aj mnohých ďalších, tak často tam cítiť energiu a odhodlanie. Je pravda, že je treba byť v správnom čase na správnom mieste, ale stáva sa, že tá šanca niečo urobiť, sa okolo človeka len tak mihne… a potom už len o tom rozpráva vnukom…

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      … se mýlíte a moc, příteli, ono úplně stačí jenom bejt připravenej a čekat ránu odkudkoli! Dyť to znáte ze života, to člověku zabere celej život, prostě to dá fušku.

      byť v správnom čase na správnom mieste bych si dovolil tvrdit, že to platí pro jiný věci, bych řekl takový až pomíjivý, i když uznávám, pro někoho taky ne!

      Liked by 1 osoba

     • cobolik pacholik napsal:

      az teraz som si vsimol,ze som spominany,treba zareagovat ,
      v spravnom case a na spravnom mieste je clovek cely zivot a nic sa okolo neho nemihne,hlavne to,co ho zaujima a pecie na dusi,akakolvek situacia,ktora je pre daneho holotnika dolezita v danej chvili,ci etape zivota,som musel riesit,ked som cul,ze kurva tu treba reagovat,ci su to veci osobne,ci spolocenske,ci len take,aby som sa neposral a uz som sa aj posral,bo som situaciu chujovo vyhodnotil,ale k veci vsetko pisem aj s tym posranim naozaj vazne,bo jak pisem,nic cloveku sa nemiha,ked ho to zaujima a je to pre neho dolezite a mysli,ze nieco musi urobit,vzdy je to v pravnom case a na spravnom mieste,lez je kopa veci na ktore potrebuje ludi,potrebuje dav podobnych,jak on a tu bud clovek robi chybu cisto beriem podla mojej zizne,hlavne,ked som chcel naplasit holotu,aby nesuhlasila,co chce spravny,na skole sa podarilo,par krat u army raz a potom ma chceli zatvorit,tak som drzal pysk a ked skoncila komuna nedal som rady naviest viac jak 3 holotnikov a potom som to vzdal,cisto v mojej zizni,ci tam doma a hlavne tu,okolnosti prezitia ma nutili robit veci,co som doma nemusel,ale tu to som sa musel prebohovo pripriet a zatat,bo situacia vyzadovala,bo keby to preslo okolo mna,bez mojej reakcie,vnukom by nemal,kto rozpravat a este jeden velky otaznik,energia a odhodlanie to ma niekto viac a niekto menej,to sa zisti az v kritickej situacii,,ked ide o velice moc a tam,moze strach,co sa mi zatial nestalo rozhodnut,ale ci som ja zazil taku situaciu,ze zmaknem jak hovno?to nemozem zarucit,bo v niektorych kritickych som obstal zatial,podla mna kriticke,ale dumam ked vas postavia pod stenu a vy mate na vyber spievat,ci vas navzdy umlcia,taku som nezazil a neviem jak by som sa zachoval,jasne okolnosti,bo vyskocit z vlaku som vyskakoval a neisiel krokom,ale teraz neviem,neviem,skakal som z troch metrov s pasom plnych klinov vaha okolo 9 kg a nic som necul,pred tromi rokmi som skocil z korby,len tak v satach v robote a myslel,som,ze do mna jebol nakladny vlak z rudou,uz to tu rozpisujem a treba zahamovat,stacilo napisat,nic sa nemiha,len okolnosti a nas postoj v danej situacii a aj to je otazne,jak mozeme dopadnut s nasim zachovanim v tej situacii,hlavne ked ide o sisku, bo energie a odhodlanie to moze byt,ale myslim to relativne tak jak moje skoky ,ci vyskakovanie z vlaku za jazdy,bo zazil som,ze mali odhodlanie a energiu a ked prislo na lamanie chleba,ostali hovna a neislo o sisku…neviem,co by mi povedal psychiater,na tie moje dristy,ani nie som barz zvedavy,bo o takych veciach,vie psychiater velke hovno jak ja.

      Liked by 1 osoba

     • oh napsal:

      No, troufám si tvrdit, že výše jmenované jedince by fakta zajímala pouze v případě, že by se to dalo nějak otočit proti Zemanovi nebo aspoň do toho přimotat Putina. 🙂

      To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  ten zuffa,to ceskoslovensky statny prislusnik bol a je jedno,ci sa narodil v broumove,ci v cervenom klastore,bo neznesiem take menenia doby casu zvana historia,neznensiem tych jebanych chazarov zvanych sion brothers,ked otvorene dristaju,ze zahynulo 6 miliony obcanov statu israel za tej preklatej vojny a neinkasovali reparacie,chuj s nejakymy reparaciami,ale skoda holoty, staty,ktorych ty biedaci boli prislusnici,ale ta prolhana chazarsko sionska holota.
  to tak jak tu daju us passporte,ja nemam,bo mi netreba,jaky som mal mi demokraticky vzali a vtisli
  po komunisticky cobolova,ale aby bolo jasne krajankom,moja mafia a to uz maju roky tie us passporte a az teraz som zistil,ze tam maju napisane nacionality slovakia,ze hned je jasne,ze su len prisity amici,ja neviem,jak maju napisane ty cierny fotbalisti tam u vas,bo poniektory maju cz obcianstvo,nacionality niger,,ked z nigerie,odbocil som jak furt,bo ja nemozem za boha pochopit,keby bola teraz czechoslovakia,mal by som napisane narodnost slovenska,vychodnar,zo sarisa od torysy,ci jak kurva,nechce sa mi ist po ten CSFR co mam odlozeny,jak tam napisane,bo kdekolvek nasi ludia reprezentovali ceskoslovensko,redaktor necital,meno sportovca,naciu a este,ci chod,ci feferon,ci gural,ci z hane,abo moravy,abo zo sudet,bo toto pripisovanie,to taka lacina vec,ked raz som sa narodil v ceskoslovensku tak cehoslovak a nebudem este si ziadat,ze pri zeleznicnej trati nedaleko torysy.na radkoch a pritom som sa vobec nenarodil v tom mojom burakove,co pre vnutorne veci v kraju aj moze byt,ale ,ked som v riti ,ktokolvek hovori z jakeho kraju pochadza a nie z jakej casti,pri jakej rieke a podobne pindy,nikdy som sa nehanbil ani prazaku,ani blavaku,bo z velkych miest,hlavne u army,bol som vychodnar,malokedy mi bolo vravene cobol pepikami,bo som dristal sarisky,vychodnare jebane mali u pepikov iny status,jak ostatok cobolov,ked tak teraz dumam,bo som tu rozviedol vedecku pracu a co raz viac mam napadov,jak ju rozvijam,bo aj tu vidim,ked hra devils s rangers,to jak vsz kosice s duklou jihlava,co dnuka v state to normalne aspon za komuny bolo a ked vonku videl som v army,ked sme hrali medzinarodny zapas v hokeji,ani najvacsieho cobolskeho nacionalistu,ci pepickeho krajanka ani vo sne nenapadlo,aby dristal,z jihlavy cech dal gola,ci ,z dukly trencin dal gola,ked sme boli majstry europy v juhoslavii,90% hracov cobolici a jebany panenka rozhodol,pamatam jak dnes a nevidel som jedneho burana z okruhu 30 mil okolo torysy,aby rycal,ze slovaci hrali,kurva naso ludku majstry,trepali pohare v krcme jak velkonocne vajcia a spievali jak rozumu zbaveny,slova som necul,ze samy slovak v zostave, a to mi povedal kamo asi pred 3 rokmi tu v riti,koho by bolo napadlo tak dumat,ci pepik ci cobol,dal gola,ci hraje,az po 89 roku prisli kokoti s napadmy,jak chore telata a ked som sa to dozvedel pred tromi rokmi o tych hracoch myslel som,ze budem mal nejaku taku reakciu,bo coboli,tam boli vatsina,myslel som,ze sa vo mne prebudi,nieco jak hrdost,ze to slovaci a ani chuj som mnou nerusilo,,tak jak kamene okolo torysy,som teraz v lete kukal najebala,voda ,co kopa jarkou z kopeckou sa vlieva do torysy,vsetky rovnake a z nasich kopeckov,tak isto ty hraci,chuj s ich naciou,len toto mi dudni v usiach, naso majstry ludku,skla po kotniky najebane,najkrasie casy meho mladi a ten jebany pepik panenka to bol maly budha vtedy v celej republike,no takze zuffu som spomnul raz a od zuffy,som preletel svetelne roky na iny kuk,casom dumam,ci nie som pojebany,ked tak reagujem,ale hned som spokojny v sekunde,taky som a nememnim,ni bohovy.

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  az teraz som zistil,ze on bol austro hungarian pasporte drzitel,takze,co teraz?nijaky moj rodak,naisto vedel feferonsky lepsie jak ja teraz slovensky,takze nijaky rodak,ale cudzi statny prislusnik,hoci mikula nepsreniali ku budapesti,ani k swechatu,to taky rodak,jak by amici povedali na moju mafiu,co ma ich passporte,prisivany…vynasiel som sa a vec vybavena,docista jak politruk zasrany,bo necitam cely clanok,ale par viet na diskuzii a uz strielam,na co sa vymackujem tu,mne pasuje,co som napisal a basta,komu nepasuje nech si riesi,alebo mi rovno napise,ze pisem bludy,ani so mnou nehne…

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Nedorozumenie, Čobolík. Tento Žuffa bol Čechoslovák ako repa. Ako jeden z prvých z Liptova sa prihlásil o Československé občianstvo a potom organizoval národnú gardu, aby na Liptov nepustila maďarskú armádu.

   To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  a palce som zabudol,tak delat,zejtra vokouknu,co prve ma zaujimaju palce a hned si myslim svoje,co nenapisem,bo budem bez palcov…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.