Koľko je na svete peňazí v rôznych formách


Pred týždňom som tomto článku uviedol pre niekoho možno prekvapujúcu správu, že moderný bankový systém vytvára peniaze z ničoho cez poskytovanie úverov – vytváraním dlhu. Podľa reakcií v diskusii som videl, že v mysliach máme zafixované, že úvery sa dajú poskytovať len do výšky vkladov a že medzi vkladmi a úvermi musí byť minimálne rovnováha.

Tak sa teda pozrieme, ako to vyzerá v skutočnosti v ČR za rok 2016:

Vidíme, že hoci populisti národ strašia dlhom štátu, ktorý je časťou verejného dlhu v ľavom stĺpci, je tento dlh je porovnateľný s celkovým zadĺžením domácností. No dlh firiem je väčší ako súčet verejného dlhu a dlhu domácností. Verím, že tieto vzťahy sa už nezdajú byť v poriadku ani čitateľom, ktorí minule nezobrali na vedomie, že úvery sa po poskytnutí stávajú vkladmi (napr. dlh domácností sa prakticky bezo zvyšku premieňa na vklady na účtoch firiem).

ČR vo svete nie je žiadnou výnimkou, ani výkričným príkladom, skôr naopak. Ekonomika ČR sa aj s dlhmi drží skôr pri zemi. Ako to vyzerá v rámci celého sveta, sa pozrieme v nasledujúcej vizualizácii.

Jeden štvorček reprezentuje 100 miliárd USD. Na porovnanie ročný rozpočet ČR v objeme 1200 miliárd Kč (55 mld. USD) reprezentuje polovicu štvorčeka. Na obrázku je znázornené množstvo všetkého svetového obeživa, teda mincí a bankoviek, (7600 mld. USD) a všetkého svetového zlata (7700 mld. USD). Z obrázka je okrem iného zrejmé, že návrat k zlatému štandardu je už vyslovená nemožnosť. Všetko zlato, čo existuje, sa približne vyrovná so svetovým obeživom, ale len malá časť zlata je v depozitoch centrálnych bánk. Väčšinu zlata vlastnia súkromníci.

Mimochodom, kvôli názornejšej predstave, keby rozpočet ČR reprezentovala rozhľadňa na Petříne, tak výška objemu svetového obeživa, aj množstva zlata na svete, mierne presahuje letové hladiny dopravných lietadiel.

Väčšinu zlata vlastnia súkromníci? Na ďalšom obrázku máme znázornenú veľkosť majetku najväčších firiem. Pre niekoho môže byť zaujímavé, že napríklad ešte všetci v ČR nestihli vziať na vedomie Facebook a ten by už mohol financovať rozpočet ČR viac ako 10 rokov. Majetok 50 najbohatších ľudí by popri Petříne vyzeral ako Gerlachovský štít z úrovne Popradu.

Na ďalšom obrázku je znázornený objem peňazí v hodnote svetových akcií na burzách. Predstavuje to 73 000 mld. USD a v porovnaní s výškou Petřína už zasahuje vysoko nad stratosféru do mezosféry, kde začínajú horieť padajúce meteority a kde je dolná hranica polárnej žiary.

Podobne vysoko ako akciové burzy, ešte o niekoľko desiatok kilometrov vyššie by siahali bankové peniaze na vkladoch a v obežive (spolu asi 90 000 mld. USD) – na nasledujúcom obrázku. Zelenou farbou sú znázornené fyzické peniaze vo forme mincí a bankoviek. Ostatné čierne štvorčeky sú peniaze, ktoré existujú len ako nuly a jednotky v elektronických bankových systémoch.

Na nasledujúcom obrázku, kde už musím štvorčeky zmenšovať, aby sa vôbec zmestili naraz na obrazovku, dám túto zásobu peňazí na vkladoch ešte raz, aby sme ju mohli porovnať s hodnotou celosvetového súčtu dlhov a hodnoty v nehnuteľnostiach. V porovnaní je vidieť, že dlhov je na svete toľko, ako keby absolútne všetky svetové nehnuteľnosti boli pod hypotékou. V porovnaní s výškou Petřína je nám už atmosféra Zeme málo, už dosahujeme nízku obežnú dráhu, kde napríklad pôsobili raketoplány.

Najviac peňazí je však sústredených vo finančných derivátoch. Tie už ani nedokážem zobraziť v jednom obrázku, dokonca nikto na svete nevie, koľko peňazí je sústredených v derivátoch. Skromné dolné odhady presahujú 500 000 mld. USD a pri porovnaní s Petřínom sme už smelo na obežných dráhach všetkých satelitov. Verím, že až po úvery, nehnuteľnosti a akcie si každý vie predstaviť, čo to je, ale pri derivátoch, ktoré sú odvodené od akcií, úverov a dokonca od iných derivátov si málokto vie vôbec predstaviť, čo to je a ako to funguje. Tým vás zatiaľ trápiť nebudem, no kto doteraz neveril na peniaze z ničoho… ten už toho chrobáka v hlave má.

Kvôli názornosti to uvediem v jednom proporčnom prehľadnom grafe. Šípka nad derivátmi len znázorňuje, že ich vrchol musíme hľadať až niekoľkonásobne vyššie ako je horná hrana obrázka, možno by nám dosiahli až na začiatok článku.

Nabudúce si povieme niečo o tom, prečo je vytváranie peňazí z ničoho nebezpečné práve pre tie naše prízemné vklady v banke.

 

Zdroje:

http://www.visualcapitalist.com/worlds-money-markets-one-visualization-2017/

https://www.finance.cz/494806-statni-dluhy/

http://www.kurzy.cz/makroekonomika/hdp/

https://www.cnb.cz/cs/statistika/menova_bankovni_stat/bankovni_statistika/bank_stat_komentar.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

34 reakcí na Koľko je na svete peňazí v rôznych formách

 1. Hudec napsal:

  Vysvětlujete to krásně, srozumitelně i pro nás blbce.
  Díky.
  Mohu šířit dál?

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Nešiřte, nemá to smysl. Je to jen lidský výmysl a výsledek lidské činnosti, která se stala především spekulací bez vztahu k realitě jak ji stále ještě chápeme.
   Šiřte, je to úplně jedno, pár obrázků, grafů a jeden supersloupec, který ani není zajímavé kreslit. A co dál!

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Mně to prostě přijde zajímavě udělané/seřazené/sepsané.
    Že tato znalost nemá žádný reálný vliv na náš život, to je pravda, prostě jedeme v tom vlaku, který zdá se nemá brzdy.
    Ale takových znalostí, které jsou nám reálně na nic, je spousta. Třeba jak se táhne v šachu koněm…..

    To se mi líbí

    • brtník z brlohu napsal:

     Neexistuje znalost která by nemohla být za určitých okolností k užitku – a …. často si ani neuvědomíme že se nám hodila.

     To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Čo ďalej strejdo? Možno nám to pomôže pochopiť, kde urobil fatálnu chybu Marx a kde robia fatálnu chybu dnešní kapitalisti.

    To se mi líbí

    • poznamkovnik napsal:

     A kde udělal Marx chybu? Máte nějaký tip mate? Já tak maximálně tak vyčetl, že považoval zlato za podklad měny, ale vzhledem k tomu že svůj model záměrně stavěl na jednoduché reprodukci kapitálu to bych mu nevyčítal. Zkrátka se snažil dokázat že to „finanční“ letadlo nemůže moc fungovat – z jeho pohledu/modelu kapitálu omezený systém.

     Líbí se 1 osoba

     • NavajaMM napsal:

      Vďaka za túto otázku. Marx nám odkázal, že kapitalizmus má cyklický charakter a nutne v ňom dochádza ku krízam z nadvýroby. To je však len čiastočne pravdivé pozorovanie, lebo tá „nadvýroba“ je relatívna nie vo vzťahu k existujúcim potrebám, ale vo vzťahu k množstvu a distribúcii peňazí.
      V tomto článku sme si ukázali, že peňazí je na svete pomerne veľa. Ale aj zo skúsenosti vieme, že nie sú tam, kde ich je treba a sú tam, kde ich je aj tak prebytok.
      V ďalších pokračovaniach si môžeme ukázať, prečo to tak je a v kapitalizme aj musí byť.

      To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Díky, pane Hudče, budem rád.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Mám něco mnohem lepšího a to jak Slováci dokázali najít špičkový způsob, jak bojovat proti extremismu a xenofobii.
   Absolutně bezchybné a bezesporu špičkové PR :
   https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/byl-jsem-nacek-s-mindraky-za-moje-problemy-mohli-zide-migranti-a-gayove-rika-bojovnik-s-extremismem-39465?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp
   Je naprosto jasné že se Slovákům podařilo téměř neuvěřitelné a kardinál Dominik Duka by z nich má obrovskou radost.
   „Ochlokracie neboli vláda lůzy která doposud není běžnou součástí naší mluvy.
   Proč tedy tento pojem připomínat ?
   Protože o této formě lůzo demokracie, kde převažuje demagogie, tyranie většiny nad rozumem úspěšné menšiny, se zmiňuje kardinál Dominik Duka ve své glose.“
   Neboli na Slovensku byla úspěšně vyzkoušena metoda potlačení přímé demokracie, tedy něčeho kdy by mohl volič kontrolovat a ovlivňovat chování volených i nevolených politiků během volebního cyklu.
   Naprosto přesně podle definice Waltera Lippmanna :
   Degradace logických schopností zdivočelého stáda voličů má svoji funkci:
   Masy musí pouze fascinovaně zírat, ale dění se účastnit v žádném případě nesmí. Účast je totiž povinností zodpovědného úspěšného člověka, což běžný (volič) občan není.
   Naprosto perfektní způsob jak Lunter zlikvidoval moc xenofoba a extrémisty.
   Proto aplikace této šablony manipulace pravděpodobně zaručí likvidaci jakéhokoliv projevu extrémizmu a xenofobiea taktéž bezproblémově zablokuje jakékoli smysluplné referendum.
   Zde Adam Znášik předvedl ještě větší zázrak jako v případě záchrany ODS u nás, pro ODS vydoloval 572 962 hlasů.Dále stanovil metodu jak odstavit Zemana při volbě prezidenta : “ Soustřeďte se na jeho zdraví a moc se vůči němu nevymezujte.“
   No a nyní na Slovensku zabezpečil něco ohromného zabezpečil pro Slováky postup zakonzervování neodvolatelného členství v EU a NATO. Proro s přihlédniutím na úspěchy Adama Znášika a jeho agentury, která naprosto jasně ukazuje jak se naprosto lehce manipuluje s lůzou, jak postavit PR pro při výrobě důležitých konceptů souhlasu.Proto lze Adama Znášika zařadit jako zachránce členství Slovenska a Česka v EU a NATO a garanta prosazování jednotné politiky EU a NATO v obou zemích.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Pouze ještě ukázka když oligarcha oligarchovi sebere kšeft a zainteresovanému PR odborníkovi rupnou nervy.
   Jakub Horák
   Spisovatel, cestovatel, marketingový odborník a hudební producent. Autor knih Ostrov (debut, 1992), Zlatá rána, Je to všechno pakárna, nově i Kočky jsou vrženy.
   Jako marketingový expert působil v agenturách MarkBBDO a TBWA. Jako hudební producent stál za návratem Vanessy i comebackem Bruna Ferrariho.
   Už dříve spolupracoval na kampaních ODS i TOP 09, pak jej dostali na podporu sociální demokraté.(Financování a zájmy jednotlivých zainteresovaných miliardářů, je možné celkem lehce vystopovat tak, že sledujete komu je ten který PR odborník přidělen.)
   „Znám se s marketéry všech stran s výjimkou komunistů a Okamury, průběžně spolu chodíme na pivo.“
   No ale když se odborník stane člověkem tak najednou :
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-je-svine-ten-Babis-Vyznamny-muz-vytekl-zpucoval-pristiho-premiera-a-sdelil-zajimavost-o-Topolankovi-511104
   Takže lze to předvídat né že ne a nacházet dokonce i realitu ve virtuálním světě a to i pro obyčejnou lůzu ale je to stále více a více obtížnější.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Strašně se omlouvám ale stále ještě nevím jmenovitě kteří senátoři jsou zodpovědni za kandidatůru :
    Mirka Topolánka
    1)
    2)
    3)
    4)
    5)
    6)
    7)
    8)
    9)
    10)
    Marka Hilšera
    1) Václav Láska
    2) Ladislav Kos
    3) Jan Žaloudík
    4)
    5)
    6)
    7)
    8)
    9)
    10)
    11)
    Pavla Fischera
    dto.
    Vratislava Kulhánka
    dto.
    Jiřího Hyneka
    dto.
    To o co mi jde !
    Kolikrát se může příslušný senátor podepsat pod kandidatůru nějakého toho kandidáta na hrad ?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Kolikrát chce, stejně jako vy na ulici.

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      To opravdu nevím ale když se podepíše 10 x 1 tak má Topolánek kandidaturu jistou.
      Přestože jsou to veřejná data, nějak se mi nedaří je vydolovat abych věděl kolikrát který senátor tomu kterému kandidátovi dal svůj podpis, protože jej nemusí dokládat číslem občanky.
      No uznejte že potom v tom mám zmatek a nevím zdali je možné použít sčítací vylučovací ati_okamurovský vzorec na senátory, nebo je to ústavním soudem zakázáno jako v případě Okamury.
      V tomto jsem opravdu zcela nepoučen a nevím kolikrát ústava dovoluje senátorovi podepsat příslušnou jedince a koilika jedincům kandidaturu na prezidenta.
      No a tžaktéž nevím jestli to řeší nějaký zákon, nebo je to na blahovůli senátorů.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       To jsme si nerozuměli. Může se podepsat deseti kandidátům, ale každému jen jednou. Stejně jako vy na ulici klidně podepíšete všem, kteří budou žádat. Podpis nic nestojí a nemá jinou váhu, než to, že někdo může kandidovat. Presidenta to z něj ještě nedělá.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        Kurva, Bavore, ač snad máte pravdu, ale ti podpisující senátoři jsou přece nejlepší z nejlepších z nás, a proto by se snad měli tak chovat a né? A to mi chcete naznačit, že za „úsměv“ petenta podrží každýmu blbovi? To má bejt ta Havlova pojistka?

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        No právě…

        To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     Cechu, prosím, sledujte to, mě by to taky zajímalo, až budete mít ty podpisy, prosím, dejte je sem. Ono to v lecčem napoví. Díky.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      co myslíte, koupili si ty senátory /podpisy/, který podepsali více jak jednomu kandidátovi? Podle mého ANO, protože mezi jednotlivými kandidáty je děsnej rozdíl, to přece musí vycejtit i duševně chabej, nemám pravdu?!

      To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Děkuji za polopatizmus a ačíná mi být jasnější proč jsme museli utratit 2 biliony Kč, za netypicky vleklou intervenci od roku 2013 trvající ty 4 roky a že opravdu cílem bylo prodražit dovážené zboží a skrze tento růst cen zvýšit inflaci a dále jako doprovodný efekt zabezpečit plynulé a stabilní vykrvácení České ekonomiky do zahraničí.
  Proto již je zřetelnější jak sice došlo ke krátkodobému neznatelnému navýšení inflace a růstu, ale v součtu těch 4_řech let se naši nezávislé ČNB podařilo růst české ekonomiky cíleně podlomit v souladu s předepsanými požadavky a regulacemi EU.
  Ještě jednou děkuji za tolik potřebnou osvětovou činnost pro ekono_poloanalfabety.

  To se mi líbí

 3. brtník z brlohu napsal:

  Narazil jsem na tohle – zajímavé jako jeden z phledů:
  https://sok.bz/clanky/2017/trump-je-neco-jako-nemesis-liberalnich-demokratu

  To se mi líbí

 4. peter. napsal:

  Budu pachať kak negr na blago svojich izbiratelej.(Pre svojich voličov budem drieť ako černoch)
  hovorí kandidát na funkciu ruského prezidenta,čierny moskovčan Samson Šolademi.
  http://www.nazorobcana.sk/novinka-sprava-aktualita/zahranicie/clanok-5684/na-funkciu-ruskeho-prezidenta-po-prvy-raz-v-historii-bude-kandidovat-muz-tmavej-farby-pleti

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.