Elektronický recept


Elektronický recept hýbe lékařskou veřejností. A zprávy o jeho podobě se liší. Podle některých TV moderátorů by provedení mělo být následující. Lékař vám předepíše lék a na mobil vám pošle čárový kód. S tím pak půjdete do lékárny, kde podle tohoto kódu lékárník vydá patřičné medikamenty. Nejsa IT odborníkem, nechápu, jak se do smsky dostane ten čárový kód, a už vůbec nechápu, jak se zobrazí v obyčejném tlačítkovém přístroji. Ten nemají jen ti nejstarší pacienti, ale mnoho i mladších jej používá, protože jim smartphone prostě nevyhovuje či jej považují za nadbytečný.

Druhá varianta měla být taková, že lékař vám patřičný kód pošle e-mailem. U mnoha pacientů opět neřešitelné, protože nemají ani zařízení, na kterém by mohli mít nějaký ten e-mailový účet.

Jenže skutečnost má být zcela jiná. Zatím co dnes vám počítačově zdatnější lékař vytiskne klasický recepis, kde uvidíte jaké léky vám předepisuje, podle nového postupu vám lékař vytiskne recepis, na kterém uvidíte ten čárový kód. Takže místo Acylpyrinu tam bude │││║║║││║║║│║│││.  Jednak vy nebudete vědět, pro co si vlastně jdete, nakonec ale stejně půjdete s kouskem papírku do lékárny, jako chodíte dnes. Jediné, co bude opravdovou změnou, je něco na způsob EET, tedy recept zadaný do tisku „proběhne“ jakýmsi registrem. Možná že je to opatření proti zneužívání léků, ale to by stačilo i bez oněch čárek. Problémem ale je, že na rozdíl od EET, zde skutečně „poletí vzduchem“ údaje o konkrétní osobě a jejím zdravotním stavu.

Zdravotnictví je černá díra, a tady se opět ukázalo, jací odborníci vysedávají na ministerstvech, tentokráte úřadu pro naše nemoci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Elektronický recept

 1. NavajaMM napsal:

  Lekár po vystavení receptu odošle recept elektronicky na centrálny server všetkých vystavených receptov. Tam sa potom pripája lekáreň, keď si pacient príde po lieky.
  Čo sa týka toho odoslania receptu cez SMS, posiela sa len identifikátor – 25 znakov. Je to len rovnaký identifikátor, ako je vyjadrený na recepte čiarovým kódom. Čiarový kód sú vlastne tiež len inak zakódované znaky. V lekárni pacient nadiktuje alebo ukáže tento identifikátor a lekárnik podľa neho nájde kompletný recept na serveri.

  To len čo sa týka informácií, inak je to pre mňa novinka, ešte neviem, čo by som dodal.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Je to jednoduché…
  Zavést, ale nepovinně. Pakliže to bude fungovat, tak se to chytne, rozšíří….
  Ale vedle nové vymoženosti by měla být možnost psát recept po staru (lhostejno, zda z důvodu lékaře nebo pacienta).
  Bohužel jsme země kampaní – buď všechno nebo nic.
  Příkladem z krátké historie je znárodnění, kdy jsme to dotáhli do posledního prťáka..
  Opakem byla privatizace….

  To se mi líbí

 3. brtníkvbrlohu napsal:

  Účel naprosto nechápu, a pokud pacient nedostane do ruky papír na kterým si přečte k čemu je a co za něj dostane tak 75 % pacientů nad 65 let si s tím nebude vědět rady, založí to a už nebude vědět co s tím prostě katastrofa, bez papíru si to už vůbec nedovedu představit – zase vzhledem k věkovému složení pacientů. A tuplovat tím papír – tady nevidím smysl – doplnit recept čárovým kódem by snad usnadnilo administrativu v apatice – ale tam stejně načtou kód z krabičky – snad umožnilo kontrolu nad čachrování pro pojišťovny – ale recepty stejně musí vykazovat kvůli placení od pojišťovny tj vydané recepty evidovat.
  Tedy když to shrnu – význam by mělo jedině doplnění receptu čárovým kódem, na to ale nemusí být žádný heblo navíc – jen prográmek v PC u doktora a apatykář by nesnímal krabičku ale recept – v kódu stačí by obsahoval rč pacienta – to na receptu je stejně a ono kouzelné: „vezmi (recipe – Rp:) balení jedno Paták 10 mg 100 tablet (co bude pacient užívat) 3x denně jednu“ což na něm je taky – úhledně vytištěné takže už neplatí že apatykáři dovedou louskat hieroglyfy po doktorech.

  Všechno ostatní je pxxxxxna na nekonečnou (cenzurováno s ohledem na jemnocit pana domácího) potažmo tunel jak ten na Cínovci.

  Totéž platí o žádankách na vyšetření a všech podobných písemnostech.

  To se mi líbí

  • brtníkvbrlohu napsal:

   PS – pokud si někdo chce dělat přehled preskripce tak stačí by doktůrek jednou za měsíc odeslal přehled který mu zmíněný prográmek vygeneruje. Všechno ostatní je jen dobré by si z toho někdo vyrazil rentu.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   E-recept je jen další megae-kravina, vymyšlená ministerskými byrokraty na podmínky Prahy a velkých měst, založená na univerzálním frikulínském vylepšováku typu „šoupneme to po síti do cloudu a zařídíme prima kšeftík pro kámoše“, případně jde o řešení problému „pro nás je s x *) moc práce, tak to přehodíme zákonem na občana,“ nebo kombinaci obojího. Dostupnost použitelného internetu mimo Prahu nikdo neřeší, proč taky, když ministerstvo chodí k doktorům a do lékáren v Praze. Že po zapadlejších krajích vyhrožují praktici v penzijním věku, že se na povinné e-recepty, EET a případné další e-ptákoviny můžou akorát vykašlat, odejít pohodlně do penze a přitom náhrada za ně není, to Ministerstvo nemocnosti neřeší. Řádná e-byrokracie je důležitější. (blijící smajlík)
   Zato ale na Ministerstvu nezaměstnanosti a asociálních věcí vymysleli přelomovou věc: neschopenku pro nezaměstnané, protože prý dosud obvyklé potvrzení od lékaře už nestačí bránit masivnímu zneužívání nemoci nezaměstnanými. (další blijící smajlík).

   *) x = libovolná činnost byrokrata, ke které sice má stát všechny podklady, ale dalo by nějakou práci je zkompletovat a vyhodnotit. Například eet evidování plateb kartou u e-shopů, zdůvodňované MF a FS objevnou argumentací takto: „Ministerstvo a finanční správa argumentují tím, že platby kartou jsou druhou nejrozšířenější formou po placení v hotovosti a získaná data potřebují pro analýzy.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Jak nemám rád Kubka (Předseda ČLK), tak v jednom má pravdu. Ministr Ludvík je ve střetu zájmů jako dočasně mimo službu postavený ředitel Fakultní nemocnice přihrává úhradovou vyhláškou peníze nemocnicím a na praktiky už nezbylo.

    To se mi líbí

 4. čtenář napsal:

  EAN má číslo

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A čtečka kódů umí číst čísla?

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    ne,ale chtěl jsem tím pouze odpovědět na tu otázku jak by se EAN dostal do té smsky.

    lékárník by musel přepsat číslo

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Naštěstí tohle nehrozí, ale hrozí jiný paskvil. A také hrozí likvidace praktiků, zejména pokud dostanou tu „výchovnou“ pokutu 2 mega.

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      asi jde o ty starší,chápu je,proč by měli investovat další peníze když budou třeba za rok za dva roky končit.

      já s tím ereceptem problém nemám,stejně jsem si nikdy nedokázal přečíst co mi vlastně doktor napsal,pro mě to byl „čárový kód“ odjakživa,ty jejich klikyháky.
      před rokem to byl čárový kód i pro lékárníka,pravděpodobně,takže mi dal jinou krabičku a tři dny jsem polykal něco jiného než jsem polykat měl.

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       Víte, já si myslím, že je to akce lékárnické lobby a ministerstvo vč pos.anců promptně – jako obvykle vyhovělo. Proč asi:?
       Nevím jak to funguje jinde, ale předčasem byli „lékárníci“ povýšeni na doktory, a mohlu dle svého uvážení měnit léky předepsané za ty co chtějí prodat – náhradní/levnější, dražší/ kdo ví? A to se souhlasem VZP- taky ???? A to přesto, že každý náhradní má složení krapítko jiné čili jinak na něj reagujeme. POkud někdo bere léků víc – kombinace může byt havarijní.
       Já jsem jen jednou poslechla doktorku -při „změně léků/ cenově to podle ročního výpisu – byl dražší o polovinu. Bohužel to jiné složení během měsíce nadělalo takovou paseku, že jsem se z toho dlouho dostávala., Pak jsem si na ni/ už tam není/ pustila hubu na špacír, dostala předepsaný starý lék a byl šmytec.
       S novou paní doktorkou jsme si popovídali a mám klid. Tedy beru jen dva takže takové riiziko není. Ale u těch složitějších případů to může být fatální.
       Proč? jinak by se na dveřích ordinnací objevil nápis ! Za účinky jiných než předepsaných léků neneseme odpovědnost.
       Proč by se na předpisu objevil nápis – nezaměňovat?
       Jistě na elektronickém se nedozvíte co máte předepsané a taky se nedozvíte zda jste dostal to co doktor předepsal. A MYSLÍM,ŽE O TO PRÁVĚ JDE…. zŘEJMĚ MAJÍ LÉKAŘSKÉ LOBBY FURT MÁLO.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        No nevím, ale lékárníci jsou také proti…

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        No pane domící – někteří lékárnici možná ano – protože jsou to jen prodavači něco jako v hypersuper. Horší je to s jejich velením/majiteli – provázaným s výrobci. Bohužel – aspoň si myslím.

        To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  Takže ta zkurvená Unie nedá pokoj. Referenda nic neznamenají. Jako v případě Lisabonskýho podfuku: Budete opakovaně hlasovat tak dlouho, šmejdi, dokud odpověď nebude ANO.
  Je čas zabíjet.
  https://www.novinky.cz/ekonomika/452284-zruste-brexit-experti-oecd-volaji-po-opakovani-britskeho-referenda.html

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  Kousek mého mládí zase zmizel. Umřela jedna dáma našeho rozhlasu, paní Viola ZINKOVÁ.

  http://www.rozhlas.cz/dvojka/radiozpravy/_zprava/v-92-letech-zemrela-princezna-pampeliska-a-kralovna-dabingu-viola-zinkova-poslechnete-si-jeji-zvonivy-smich-v-poslednim-rozhovoru-na-dvojce–1762841

  Těch hlasů z rádia, které si pamatuju z dětství u rozhlasu je hodně. Antonín Zíb, Josef Červinka, Václav Voska, Hana Mašková, Jaromír Spal…

  Dokonalá dikce, žádné spolknuté koncové slabiky

  To se mi líbí

 7. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, před branou vašeho sídla se v mlze tetelí posel a jeho osel… 😉

  To se mi líbí

 8. Jos napsal:

  Já už ten E-recept zažil v reálu. V pražské lékárně, ne zrovna malé, už to zavedli. Lékarnice předvedla asi 7 pokusů o přihlášení do systému, radila se se svým otcem, pak jsem jí radil i já a nakonec nikdo nedokázal převést doplatek na předepsané léky na platbu kartou. Funguje jim to asi stejně dobře jako svého času nový registr aut. Přemýšlím o tom, co se přihodí, až sdělím třeba svému kardiologovi, že mu zakazuji do takového systému vkládat moje osobní data, zvláště rodné číslo atd.

  To se mi líbí

 9. st.hroch napsal:

  Nevím ůplně přesně, co je na tom e-receptu tak zhovadilý. Já ho se svým praktikem využívám už nějakou dobu – a bez problémů a je to komfortní. Je sice pravda, že s prvním receptem měl lékárník problémy, protože jsem byl premiérovej zákazník, ale následně to funguje a já nemusím kvůli každý docháízející piluli vysedávat v čekárně. Jediný, co by mi vadilo, by byo povinný celoplošný zavedení tý věci – takovej nápad je na doktora Chocholouška.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Však právě o povinném celoplošném zavedení ze zákona je právě řeč. 😉

   To se mi líbí

   • st.hroch napsal:

    Omlouvám se, to jsem přehlédl… Inu, víte jak to někdy je se sledováním diskuse – občas uniká původní smysl a člověk ztrácí ýbrblik…:-)

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.