Proč dobrý prezident nerozežene špatnou vládu…?


Na to se pokouší odpovědět ruský ekonom a publicista Michail Deljagin v článku pro deník „Komsomolskaja Pravda“

 „Proč dobrý prezident nerozežene špatnou vládu?“ Rád by. Ale jen vyhnat špatnou vládu nestačí. Je nutné změnit sociálně ekonomickou politiku, jinak pouhé její rozehnání nemá význam. Buď vystřídáte špatné lidi lidmi ještě horšími, jak se stalo na Ukrajině, kde vyhnali zloděje Janukovyče, aby nakonec odevzdali moc lidožroutům, přičemž naprosto otevřeným. Anebo…- tak, aby k témuž nedošlo i u nás, je třeba pochopit, že problém nespočívá ve vládě, ale v politice. A velmi mnozí lidé v naší vládě se zařadí i do rozumné sociálně ekonomické politiky.

Prezident se ale sociálně ekonomickou politikou nezabývá. Stačí mu síly jen na to, co představuje skutečnou hrozbu existenci Ruska. A tím je zahraniční politika, obrana a některé strategické otázky. Nikdo nemůže nahradit stát sám sebou.

Na druhé straně – pokud chceme měnit sociálně ekonomickou politiku, musíme tuto politiku chápat, rozumět jí. Prezident ekonomem není, takže jednoduše věří Kudrinovi*) a spol. – tedy „kudrinovcům“ v Medvěděvově vládě. Lidem, sloužícím globálním spekulantům. Prezident se formoval jako státní činitel v okolí pana Sobčaka**), a proto připouštím, že ani netuší, že může existovat nějaká jiná sociálně ekonomická politika, kromě už po léta prováděné liberální. Tato hypotéza se mi zdá být velmi pravděpodobnou.

I kdybych si představil, že prezident ví, jakou tato politika má být, a chápe, že je to možné, co potom znamená změnit sociálně ekonomické směřování? Znamená to nutnost vyměnit ohromnou část nynější elity. Ohromné množství lidí musí být propuštěno a zkrátka vypadnout z politického života. A tito lidé se budou zoufale bránit a bude to tichá občanská válka s elitou, ale možná, že nikoli tichá.

Na druhé straně je třeba najímat nové vedoucí a řídící pracovníky, schopné rozvíjet zemi. A to je samo o sobě obrovská svízel.  A za druhé – tito lidé, jednoduše z důvodu nezkušenosti, se budou dopouštět i jednoduchých chyb. Zažil jsem mnohokrát příchod nových týmů k moci.  Viděl jsem několik týmů, které k moci přicházely. Moje tehdejší práce spočívala v podstatné míře v tom, abych těmto novým lidem vysvětlil, jak mají správně jednat v rámci státní mašinérie. Protože oni sami o tom neměli nejmenšího ponětí. Ale představitelé konkurenčních klanů, odcházející státní mašinerie je nechtěli učit ani náhodou.

To, že prezident nechce zaměnit stávající sociálně ekonomickou politiku politikou rozumnou, je velmi špatné. Je to ale zapříčiněno jistými objektivními příčinami. Doufám, že až si prezident uvědomí, že ničivá sociálně ekonomická politika ohrožuje samu existenci Ruska v mnohem větší míře, než teroristé z, u nás zakázaného „Islámského státu“, a mnohem víc, než agresívní pokušení Spojených států, a dokonce ukrajinských nacistů – pak, doufám, že budeme mít šanci, abychom se nezhroutili do zmatků a nepořádků, ale zajistit normální sociálně ekonomický rozvoj a normální harmonický život. Zatím ale nevidím ani náznaky.

M.Deljagin

*)   Alexej Kudrin (1960) – bývalý ruská ministr financí a místopř. vlády RF (11 let)
**) Anatolij Sobčak (1937-2000) – popřevratový starosta Leningradu (tehdy šéf Medvěděva a Putina), předtím profesor na právnické fakultě Leningradské státní univerzity.

Zdroj: delyagin.ru

Doplním ještě názor ruského historika a spisovatele Andreje Fursova:

„Na směnu elity je třeba tak 15-20 let, a ty my nemáme. V naší společnosti jsou celé vrstvy lidí, a nejedná se zdaleka jen o vrchnost, kteří si odvykli pracovat a pracovat ani nechtějí, kterým dnešní situace vyhovuje. Tady je nutné zavedení sociální disciplíny odshora dolů. Navíc v Rusku neexistuje nástupnictví. Naposledy zafungovalo v roce 1991, kdy větší část komunistické nomenklatury a v centru a cca 80% v místech, prostě přešla do služeb nové moci“.

„Já nejsem pesimista, ale nevěřím v rozumnost lidí. Věřím spíš v zájem a pud sebezáchovy“.

Přeložil:       170914

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

39 reakcí na Proč dobrý prezident nerozežene špatnou vládu…?

 1. blbíš napsal:

  „Já nejsem pesimista, ale nevěřím v rozumnost lidí. Věřím spíš v zájem a pud sebezáchovy“
  Do mramoru tesat!
  Koukám, všude stejný problém! Jak by řekl klasik: “ …kde brát a nekrást!

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Sešitý Zaorálek po nehodě: Nejhorší bylo, že dlouho nevíte, co se s vámi děje
  … s tím se smíříš, nic si z toho nedělej, to já taky dlouho nevěděl a dosud vlastně ani nevím, jaká byla zahraniční politika této vlády!

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  OT: Pán Bavor, na ceste je poštový holub.

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Předpokládat to, že M.Deljagin objevil Ameriku v Americe je nesprávné, neboť se nejedná o žádného řadového ale o setsakramensky dobře informovaného analytika.
  Proto nejen dle mého, je nutné tento jeho článek zřejmě chápat jako velmi zoufalý výkřik.To že M.Deljagin nevěděl na jakých základech a jakým způsobem se RF rozpadne je naprostý nesmysl.Proto tímto článkem vlastně zoufale hájí Putina a podle jeho slov prezident udělal naprosto vše ale po roce 2018 rozpadu RF zabránit nedokázal.
  Putin bezesporu chtěl posílit ruskou ekonomiku a spolupracovat s Trumpem ale my jsme tento jeho podlý tah včas odhadli a vyhlásili jsme současnou ekonomickou válku ve které bezesporu vyhráváme.
  Tak jak se Putin vyjádřil :
  „Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele.“
  “ Za hlavní problémy ruské ekonomiky považuje vnitřní potíže, jako je nedostatek investic, technologií a odborníků. Cestu k oživení ekonomiky viděl ve stabilním bankovním sektoru, který bude schopen poskytovat půjčky firmám v průmyslu i ve službách, ale i ve změně daňového systému.“
  Nic z toho se mu díky naší prozíravosti v naprosté izolaci Trumpa a nemožnosti prosadit ani elementární pokrok ohledně ústavy RF nepodařilo.
  Vše máme načasováno a rok 2018 mu konečně zlomí vaz.
  http://www.kurzy.cz/zpravy/427358-akcie-cyklus-a-globalni-likvidita-zlom-v-roce-2018/
  Tož v tomto kontextu lze s M. Deljaginem naprosto souhlasit prezident bude stále větší a větší nemohocí figurkou.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Jako vždy. U vás je velmi složité odhalit rozdíl mezi vtipem, hoaxem, zprávou či analytickým hodnocením. Každopádně nastavujete zrcadlo. Někdy křivé.
   Rozpad Ruska a jeho těžký kolaps měl být již loni.
   Rusko je postaveno před velký úkol převést společnost stojích ve svých kořenech stále v době Mikuláše II, do moderní doby. Je to složitější o obrovskou různorodost Ruska a lehčí o stejně obrovské možnosti vnitřní kolonizace. Rusko je mocnost na počátku své cesty a záleží hlavně na ní. Ovšem je pevně svázána pouty se svými rivaly a parazity.
   Je velmi potřebné, hlavně vnitrostátně, ukazovat na slabé články a hledat lepší cesty. Jen z diskuse a dialogu může něco vzejít. Dnes by revoluce jen uškodila.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Ne tentokrát to není snaha odlišit analýzu Deljagina (zpravidla jakoukoli analýzu RF) a Stratforu, tentokrát je to popis metody Stratforu, pro dosažení kalkulovaných cílů.
    Protože i když americké analytické centrum Stratfor zveřejní zprávu s globální předpovědí rozvoje regionů do roku 2025 v souvislosti s novými kalkuly, tak z toho to podstatné je, na čem své kalkuly postavilo.
    To na čem své kalkuly postavilo, je ona US reálná politika, která bude realizována v nezávislosti na tom jaký prezident bude v USA zrovna v BD.
    Viz :
    Rusko léta stráví hledáním možnosti zajistit svoji státní bezpečnost předtím, než pocítí závažné následky demografické krize.
    Jednou z variant takového řešení bude pokus diversifikovat export a snížit podíl surovin v něm.Konfrontace mezi Moskvou a Kyjevem bude ještě po několik let zůstávat jedním z hlavních bodů mezinárodní politiky.
    Výsledek :
    „Je málo pravděpodobné, že Rusko bude existovat v nynější formě“.
    „Na západě Ruska se Polsko, Maďarsko a Rumunsko budou snažit získat zpět regiony, které dříve Rusku ustoupily.
    Na jihu Rusko ztratí schopnost udržet pod kontrolou Severní Kavkaz, destabilizuje se situace ve Střední Asii. Na severozápadě bude Karélie hledat možnost připojit se k Finsku. Na Dálném východě budou pobřežní regiony propojeny s Čínou, Japonskem a hlavně s USA mnohem těsněji, než by Moskva chtěla“.
    A zde je právě podstata:
    „K otevřenému povstání proti Moskvě nedojde, ale její totální neschopnost kontrolovat současný stát zanechá vakuum, ve kterém již budou existovat pouze jednotlivé fragmenty Federace ne Federace jako celek“.
    Právě takovéto predikce a analýzy popisují plán, jehož cílem je ona dezintegrace Ruska.
    Zde je také vidět, že Ukrajina je především nástroj proti Rusku. Proto také my budeme využívat ukrajinský faktor proti Rusku zcela nezávisle na nějakých Minských dohodách.
    No a články které vydavají Deljaginovci a další, nám slouží ke korekci našeho postupu při defragmentaci RF.
    Původně jsem měl v úmyslu porovnat roli Trumpa a Putina jako prezidentů a na základě využití pravomoci jak Trumpem tak Putinem dojít ke stejnému závěru.
    Politiku neurčují prezidenti ale vládnoucí elity a to v USA neporovnatelně více jak v RF.

    To se mi líbí

     • Cech napsal:

      Rozšíření JZ na více jak Spojené státy, Rusko, Velkou Británii, Francii, Čínu jako signatáře NPT a Izrael, Indii, Pákistán a Severní Koreu, kteří nebyly signatáři NPT protože je mají až po roce 1968.
      To že se objeví jaderné zbraně v Íránu, Japonsku, Kanadě, Německu, Brazílii, Egyptě a Saúdské Arábii nechává USA naprosto v klidu.
      To co ovšem USA vzrušilo, je fakt, že Severní Korea začala vládnout nosiči těchto JZ a chybí opravdu málo, kdy bude mít Pjongjang dostatek nosičů.
      Protože Severní Korea nyní již vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu.No a dosah mezikontinentálních balistických raket umožňující odvetný úder, znamená konec našich nadějí sjednotit sever s jihem pod naším vedením, tedy pod vedením Jižní Koreje.Toto sjednocení nám umožní posunout naše jednotky až na hranici Číny a instalaci protiraketového štítu tak aby byla eliminována odvetná opatření čínských mezikontinentálních raket, při našem preventivním úderu proti Číně.
      No a zbývá velmi málo možností :
      a) Čína to pochopí a provede patřičná opatření.
      b) Čína to nepochopí a nechá nás pracovat pomocí OSN na uskutečnění našich cílů.

      To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Cechu, vidíte to moc jednoduše, cituji vás:
     „Na západě Ruska se Polsko, Maďarsko a Rumunsko budou snažit získat zpět regiony, které dříve Rusku ustoupily.
     Mám takový dojem – ovšem pokud jsem při smyslech – že výše uvedené státy mají zájem na Ukrajině. Proboha, co by Maďarsko chtělo od Ruska? Magnu Hungárii? Vždyť i Etelköz byl na Ukrajině.
     Patrně používáte zastaralé materiály z doby kolem roku 1990. Nebo, pokud toto produkuje Stratfor, tak raději hledejte jiné zdroje. Konec konců, máte vlastní rozum.
     Některé analýzy produkují velice spekulativní závěry proto aby byly zajímavější a ukázaly širší paletu možností. Ale dávají jim velmi malou pravděpodobnost.

     To se mi líbí

   • poznamkovnik napsal:

    Jen z diskuse a dialogu může něco vzejít. Dnes by revoluce jen uškodila.
    Revoluce by uškodila, těch jsme měli dost je téma které se opakuje v Ruských médiích neustále. Diskuse levicově a pravicově orientovaných taktéž neustále, snad jim z toho něco vyleze. U nás jsem nad tím zlomil hůl.

    To se mi líbí

 5. vonrammstein napsal:

  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/81939/dalsi-znasilneni-imigranty-v-nemecku-hrozi-rasova-valka.html
  Myslím, že to tentokrát starý špatný JXD tentokrát trefil, co, kchodle? Narozdíl od něj se na to těším.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … Bavore, opravdu hezcí červenoušci

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Podstatné je ale to, že Italská vláda po nich chce práci zdarma, aby si odpracovali náklady spojené s jejich ubytováním 🐒

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     vono to, Bavore, patřilo spíš vitttovi, sem se někde dočetl, že prej má zakázáno negry, černochy a čmoudy, tak sem si mysle, že by mu to mohlo pomoc

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      Bavore, říkejte si co chcete, ale vona ta čeládka vod Chovance Vám to tu pěkně pleje! Dyť se to furt kouše, furt se musím přihlašovat, vynechává to text, reaguje to se zpožděním, prostě si to dělá, co voni chtěj.
      Ale jenom u Vás!!!

      To se mi líbí

 6. st.hroch napsal:

  Právě jsem se zvednutýám kufrem dolouskal neuvěřitelnej slovní průjem páně Fendrychův. To, čím častuje Hlavu státu, je už příliš velká síla i na mně. A když už jsem se zmínil o svým zvednutým žaludku, jsem přesvědčen, že pisatel onoho článku (pokochejte se v odkazu níže), by se v zájmu ozdravění ovzduší od smradu, kterej kolem sebe šíří, – měl vrátit ke svejm kufrům, který před pár desítkami let náhle a nečekaně opustil…
  https://nazory.aktualne.cz/komentare/zeman-promenil-osn-ve-zvanirnu-mluvil-ke-svym-volicum/r~2fb63e5a9df011e7b128002590604f2e/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   „…..Ponechme stranou, že pro české uši zní to označení u Zemana směšně, …..(označení bojovník za svobodu)“
   Ty české uši jsou asi uši samotného Fendrycha, Pehe, Mitrofanova (ruské uši), Petzynského (?? uši), Černého, Halíka atd…
   To ale nejsou české uši, to jsou uši kosmopolitnícj kurev, českým uším naopak to označní směšné nepřipadá!!!

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … ste ale sebetrýznitel, st.hrochu, to já se raději pokochám v Kámasútrovi! Ubezpečuju Vás, že to prospívá nejen kufru.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Tedy, když si potrpíte na neuvěřitelné slovní průjmy, doporučím vám na doražení ještě profesionálního Roma Kostlána.

   Varování: Odkazovaný text může poškodit čtenářovo duševní i fyzické zdraví, vyvolat nauseu, náhlý nárůst krevního tlaku, pád ze židle nebo demolici výpočetní techniky. Proto doporučujeme podniknout preventivní opatření v podobě profylaktické konzumace oblíbeného alkoholického nápoje a pro jistotu si připravit i pohotovostní kýbl. 🙂

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.