Sergej Glazev – Prognóza…


V nedávných dnech na zasedání Státní Rady RF podrobil prezident Putin ministry vlády RF a představitele federálních orgánů dosud (u něj) nevídanému „klystýru“. Především v souvislosti s právě skončeným třídenním Vladivostockým ekonomickým fórem je ostře kritizoval za neplnění úkolů a varoval je před „odpovídajícími závěry“, které z neplnění vyvodí. V této situaci si prezidentova poradce, akad. S.Glazeva pozval komentátor Jurij Proňko do svého pravidelného pořadu v televizi „Cargrad“.

(Výtah z dialogu následuje- překl.)

 

Ptáte-li se mě, na příčinu tak vlažného přístupu centra k Dálnému Východu (DV), musím říci, že narážíme na systémové otázky, které jednotlivý úředník řešit nemůže, protože: – zdálo by se jasnou předností sousedství Číny, která už 30 let vede v tempech hospodářského růstu. Z našeho břehu vidíme jasně, jak se někdejší čínské vesnice mění ve velká města s mrakodrapy a průmyslem, zpracovávajícím naše suroviny. Zdálo by se, že taková lokomotiva popotáhne naši ekonomiku…

 

Ovšem neštěstí je v tom, že když podnikatelé (není důležité, zda čínští nebo ruští) analyzují konkurenční podmínky, (úrokové sazby, daně, vztah k byznysu, ceny el.energie, dopravy) – nic z toho, bohužel, nevyznívá v náš prospěch. V Číně je systém řízení průmyslu postaven na zájmu o růst investic do rozvoje, zatímco nás hospodářský mechanizmus je orientován na odčerpání maximu zisku oligarchistickými strukturami, jakými jsou surovinoví, finanční oligarchové. Ale i státní finanční instituce si nevedou lépe než ty soukromé – stejně nezodpovídají za otázky rozvoje země, stejně dovádí k bankrotu dlužníky, místo aby hledali, jak jim pomoci z problému.

 

Nejenže Číňané vyvážejí naše suroviny, ale i ruští podnikatelé překračují řeku Amur a tam rozjíždějí svůj byznys. Se svými penězi, se svými myšlenkami a vynálezy – protože tam je výhodněji. Můžeme jakkoli vyzývat k rozvoji DV – ale když to je ekonomicky nevýhodné… protože byznys vlastní silou není schopen zaplnit mezery, které tam jsou v infrastruktuře, financování, pracovní síle.

Vždyť v SSSR měl tento region zřetelnou prioritu (spolu se Severem). Byly přirážky k výdělku, rostla města. Po zhroucení SSSR celý tento systém státní podpory rychle zmizel a my jsme pocítili v důsledku toho obrovský odliv obyvatelstva – dosud nevyrovnaný, dodnes mají města, s výjimkou Vladivostoku, méně obyvatel, než za SSSR. Vysoce technologický průmysl na DV se zhroutil, protože byl napojen na kooperaci s evropskou částí země a dálková doprava, za SSSR státem dotovaná, neúnosně prodražila jakékoli dodávky.

Přechodem na tržní ekonomiku se rozpočtové možnosti státu prudce snížily a nebylo v silách státu toto dotovat, přestože snahy byly, ale převážná část prostředků byla rozkrádána. A začátku krize, v roce 2008, vláda nedostatek zdrojů řešila prudkým – až násobným – krácením výdajů. Snahy kompenzovat to režimem zvláštních výhod měly pro jejich plánovače nečekaný efekt. Vytvářeli jsme Území přednostního rozvoje (TOR) se systémem nejrůznějších úlev – pro koho ale? Ruští investoři to využít nemohli, protože v naší ekonomice neexistuje úvěr – bez něj investiční rozvoj nejde. Proto tyto TOR zaplňuje čínský byznys, který navíc má možnost si přivážet svoji pracovní sílu a výhodné úvěry od čínských bank. Takže takové pokusy o oživení národního hospodářství bez systémových změn (dlouhodobé úvěrování, efektivní daňové zatížení, systém cen energií, atd.) jsou neúčinné. Vezměte si energie. Po rozpadu Jednotného energetického systému (pod vedením A.Čubajse, hlavního privatizátora – pozn.překl.) vyletěly ceny elektřiny na DV do neuvěřitelné výše.

 

Energetika je vůbec nejhorším příkladem hlouposti organizace. My postupně stavíme nové energetické kapacity, které vyrábějí elektřinu na export do Číny, kde je velká poptávka – a tam my ji dodáváme levněji než do domácí sítě, kde poptávka prakticky neroste. Dnes jsou, podle mého, ceny energií u nás 2-3 krát vyšší, než by mohly být při schopném řízení jednotné energetické soustavy. Jestliže si výrobce energie může dovolit vyvážet levně a přitom rentabilně energii za hranice, tak proč tak obrovsky navýšil ceny vnitrostátní? To je systémový problém regulátora.

Bývalý ministr financí a šéf  prezidentovy komise pro strategii Alexej Kudrin při představení svého strategického programu zdůraznil nutnost zvýšit investice do infrastruktury o 1/3, na  zdravotnictví o 0,7-0,8%, na vzdělávání o 0,8-1% na 4% HDP v roce 2025, které jsou nyní pod světovým průměrem a snížit výdaje na obranu a bezpečnost, které jsou vyšší než jinde. Zdrojem má být snížení výdajů na obranu a bezpečnost, které mezi léty 2006-2016 stouply z 2,7% na 4,4% a jež navrhuje snížit na 2,8%. – Cestou má být snížením zaměstnanosti v resortu  o 1/4, jeho reorganizace, změna struktury řízení a odměňování pracovníků…

Všechno, co říká Kudrin, je demagogie. Tam nejsou ani mechanizmy, ani nástroje, ani chápání zákonitostí moderního hospodářského růstu. Je to bouda. Mezi tím, co říká Kudrin a dělá vláda, není rozdíl. Je to stejná demagogie. Především žonglování čísly.   První otázka, která mě napadá je: – kdepak jste, Alexeji Leonidoviči, když jste byl vicepremiérem a ministrem financí (11 let – pozn.překl.), když se právě v té tobě rozsypala celá sociální sféra? Co to je navýšení výdajů na zdravotnictví o 1%, když za světovým průměrem (8% HDP) zaostáváme o 4% HDP? Vyspělé země světa už překročily 12% HDP (USA)? Nemluvím už o vědě, na kterou vynakládáme 3x méně než slabě rozvíjející se země – v proporci k HDP.

Takže musíme kardinálně změnit strukturu rozpočtu ve prospěch těchto odvětví. A pokud jde o zdroje…není na panu Kudrinovi soudit, kolik peněz má stát dát na obranu v situaci, kdy proti nám vede válku nynější světový hegemon – USA, které nebudou váhat použít zbraně, pokud pocítí slabinu. Takže výši výdajů na obranu by měl řešit vrchní velitel – prezident Putin, s přihlédnutím k vyhodnocení situace ve světě. Připomenu slova kancléře Bismarka, že kdo neživí svoji armádu, bude živit cizí…

Daňově rozpočtový manévr musí být úplně jiný. S Kudrinovým jménem je m.j. spojena i smutná historie tzv. monetizace úlev, kdy stát svévolně osekal svoje závazky v sociální oblasti a přehodil je na obyvatelstvo. Vždyť za příšernými ciframi podfinancování vzdělání a zdravotnictví se skrývá i hrozivá diferenciace mezi regiony. Jestliže situace v Moskvě je ještě víceméně slušná, ale odjeďte, řekněme, do Ivanova (oblastní centrum s cca 400 tis.obyvatel), což je nějakých 500 km, kde už nejde o nějakých 4-5%, ale kde se k učitelům dostávají jen drobky, protože díky reformě pana Kudrina visí vzdělání a zdravotnictví na regionálním rozpočtu.

Řešit reformu slovně je jednoduché. Je třeba měnit celý rozpočtový systém federalizmu, vrátit úspěšnou praxi SSSR zavedení legislativně zakotvených normativů a neházet vše na regiony. Otázky reformování rozpočtu jsou podružné ve srovnání s otázkami zajištění hospodářského růstu. Nezbytná je rozumná úvěrová politika (o které se Kudrin ani slovem nezmínil), protože finanční a úvěrová politika je tabu. Přestože na záchranu bank se nacházejí vždy stovky miliard.

Jen v programu „Strategie růstu“, který prezentoval Boris Titov (prezidentův zmocněnec pro práva podnikatelů a předseda Stolipinského klubu*)) jsou věci nazvány pravými jmény – že nejslabším místem naší ekonomiky je absence úvěru. Cena peněz je u nás nejvyšší na světě! To není jako v Číně, kde ke každému schopnému rozvojovému  projektu „přilepí“ úvěrování. Nebo u našich ultraliberálech partnerů, kteří nám tvrdí, že nesmíme mít žádný rozpočtový deficit, zatímco sami se chovají právě opačně. Naše monetární politika je ve světě unikátní a kromě Ruska a Ukrajiny takovou nikdo neprovádí. Prudké stlačení peněžní masy a prudký růst úrokových sazeb úvěry de facto zdražuje. Situace je taková, že kanály financování za 7% sazbu (ruské banky 10-30%), která půjde postupně níž se naplňují – ovšem Číňany. Fondy se naplňují už výlučně čínskými penězi a oni od nás nechtějí nic jiného, než předložit projekty a slíbit, že peníze nebudou rozkradeny…

Závěr – J.Proňko:

Mohu-li to shrnout, tak se musíme vzdát politiky západocentrizmu – eurocentrizmu. Musíme si uvědomit a pochopit, že nejsme okrajovou oblastí Evropy, ale v srdci velké Euroasie. Jakmile nám toto dojde, tak mnohé problémy, m.j. mající systémový charakter, až činovníci, kteří se považují za strůjce našich osudů, vypadnou za rámec Sadového okruhu**), tak se mnohé změní.

S.Glazev dodává:

Prezident o tom hovořil už mnohokrát, že jsme centrem obrovského eurasijského prostoru. Potřebujeme mnohostrannou politiku, která bude vycházet ze společných zájmů v rámci Eurasijského partnerství.

*) Stolipinský klub – „Expertní panel tržních realistů“ – jeho členem je m.j. i S.Glazev

**) Sadový okruh – okružní magistrální ulice v centru Moskvy, o délce 16km a šířce 60-70m. Nachází se zde prakticky všechny federální úřady.

 

Zdroj: tsargrad.tv

https://www.youtube.com/watch?v=6mlm6KqIJzc

 

Překlad:    170912

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Sergej Glazev – Prognóza…

 1. jaa napsal:

  díky za překlad i když je to ještě ne dvojí přečtení. Ale jak tak koukám, ti „činovníci“ jou fšude stejní.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Stolypinský

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Děkuji za překlad velmi zajímavých postřehů Glazeva ,
  To zásadní jak vyplývá z článku, pro nás je udržet současnou finanční a úvěrovou politiku v RF neměnnou prostě jako tabu.
  No a jak Glazev ukazuje tak kanály financování za 7% sazbu, která půjde postupně níž se bohužel pro nás naplňují Číňany. Fondy jak vyplývá se k našemu zděšení naplňují čínskými penězi.No a jak dál odpojení od SWIFT jsme použili zablokování Visa a MasterCard také, tak zbývá pouze a jen doufat, že Číňani budou pomalí a nedopustí obchodování v juanech ale zůstanou u našeho zlatého $.

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Děkuji autorovi za překlad. Nevím, jak je to teď, ale dřív jsme elektřinu prodávali Němcům levněji, než vlastním občanům.

  To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   Teď už jsou ceny v podstatě stejné, i když se to dost těžko porovnává. ČEZ tyhle údaje moc zveřejňovat nechce, za kolik vyrábí a dodává distribuci. Tím spíš, když to jde všechno přes energetickou burzu.

   To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane, máte mejlík… 😉

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.