Ako CIA vyzbrojuje ISIL


(Na žiadosť domáceho pána spracovaná novinárska správa, ktorú objavil a poslal ďalej pán Bavor.)

28.8. 2017 zverejnil na stránke Zero Hedge blogger Tyler Durden správu o bulharskej novinárke, ktorá sa v anglickom prepise (aby ste ju ľahšie našli Googlom) píše Dilyana Gaytandzhieva. Táto novinárka, ktorá pôsobí v Sofii, ako prvá na svete zverejnila dôkazy o tom, že CIA dlhodobo využíva diplomatické lety zo strednej a východnej Európy na pašovanie zbraní na Blízky východ a zvlášť do Sýrie, prostredníctvom Azerbajdžanských štátnych aerolínií. Tyler Durden píše, že za svoje články sa Gaytandzhieva musela podrobiť vyšetrovaniu a nakoniec musela opustiť svoje pracovné miesto.

Podstatou pôvodnej správy, ktorú zverejnila Gaytandzhieva, je toto:

350 diplomatických letov prevážalo zbrane pre teroristov – Azerbajdžanské Silk Way Airlines prepravujú zbrane pod pláštikom diplomatickej imunity do Sýrie, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Konga.

Gaytandzhieva pôsobila ako dopisovateľka a reportérka v Sýrii. Podľa jej článku na stopu pašovaniu zbraní prišla v Decembri 2016 vo východnom Aleppe. Objavila a nafilmovala tam niekoľko skladov zbraní, na ktorých bolo ako označenie krajiny pôvodu – Bulharsko.

 

Gaytandzhieva pokračovala v pátraní a hneď potom, ako v bulharskej tlači zverejnila prvé krátke správy, sa jej cez Twitter ozvalo anonymné konto Anonymous Bulgaria a doručilo jej faksimile dokumentov, podľa ktorých zbrane od bulharského výrobcu zbraní Alguns Bulgaria nakupuje konzorcium tvorené americkou prepravnou spoločnosťou Purple Shover a Ministerstvo obrany Azerbajdžanu. Z dokumentov tiež vyplýva, že financujúcou stranou je agentúra United States Special Operations Command (USSOCOM). Pravdepodobne to je dôvod, prečo nie je žiadny problém túto prepravu zakryť diplomatickou výnimkou.

Výsledky pátrania sú koherentné s viacerými informáciami, ktoré už na nezávislých weboch boli publikované. Pašované zbrane boli prevažne ešte zo skladov východoeurópskych armád po rozpade Varšavskej zmluvy a boli medzi nimi aj ťažké zbrane ako mínomety a raketomety vrátane munície. Pre občanov Čiech a Slovenska je táto vec mimoriadne citlivá aj preto, že investigatívci ČR a SR označujú ako za jedných z najväčších zdrojov týchto zbraní. V záujme objektivity treba uviesť, že spomedzi dotknutých exportérov (ktorí prevažne skrývajú hlavu v piesku, hoci preprava zbraní je nelegálna), jedine MZV Českej republiky v niektorých prípadoch jednotlivé exporty zastavila z dôvodu podozrenia, že preprava porušuje medzinárodné dohody.

Od roku 2012 bolo podľa tejto správy OSN z našich krajín presunutých zbraní za 432 miliónov eur (240 z ČR, 194 zo SR). Cieľom boli islamistické bojové skupiny podporované Saudskou Arábiou, Jordánskom, Emirátmi a Tureckom. V zozname prepravených zbraní je 10000 samopalov AK-47, 6300 guľometov, 18500 pancieroviek, 300 tankov, 250 protilietadlových diel, 90 raketometov a 365 miliónov kusov rôznej munície. Medzinárodným distribučným centrom týchto zbraní sa stalo Baku, odkiaľ sa štátnymi aerolíniami prepravujú na miesto určenia.

Správa tiež zverejňuje prehľadnú mapku prepravných ciest – pôvodca a cieľ:

Najalarmujúcejší z dokumentov uniknutých prostredníctvom Anonymous Bulgaria je dokument z 2. 5. 2015, ktorým sa pod diplomatickým krytím prepravuje 14 ton bieleho fosforu. Letálnej zápalnej zbrane, ktorá je väčšinou krajín v OSN zakázaná.

Ilustráciou, aká efektívna dokáže byť takáto zásobovacia cesta, sú udalosti z polovice roka 2015 v Afrike. 30. 8. a 5. 9. 2015 smerovali dva diplomatické lety z Baku v Azerbajdžane do Burkina Faso v strednej Afrike, s medzipristátiami v Turecku a Saudskej Arábii(!). Do týždňa po pristátí týchto letov vypukol v Burkina Faso ozbrojený štátny  prevrat.

Cieľmi tejto prepravy zbraní sú však najčastejšie „umiernení rebeli“ v Sýrii, Iraku a Jemene. Dilyana Gaytandzhieva napríklad menuje kontrakt (citujem, lebo sa týka SR), keď 16. 3. 2016 prevážali aerolinky Silk Way diplomatickým letom 40 ton zbraní zo Slovinska cez slovenskú firmu ELDON, s.r.o. do Erbilu – konečným príjemcom bola vláda Kurdistanu.

Gaytandzhieva sa, podľa vlastného twitterového konta, obrátila s otázkami na všetky strany, ktorých sa jej informácie týkali, ale odpoveďou bolo vypočúvanie orgánmi Ministerstva vnútra Bulharska a ukončenie pracovného pomeru.

 

Spracoval

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

44 reakcí na Ako CIA vyzbrojuje ISIL

 1. bob napsal:

  A já si myslím, že záměrně dezinformovala a že se určitě jednalo o zásilky určené pro demokratickou opozici ….:-))))))))))

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Paní Dilyana Gaytandzhieva evidentně uvedla pouze dodávky zbraní a střeliva které se obchodují neoficielně a slouží k vykrytí naléhavých potřeb.Protože hlavním kanálem který zabezpečuje daný region jsou dary jednotlivých východních zemí NATO.
  Darování vojenského materiálu vládě Spojených států představuje významný příspěvek České republiky v tomto boji.
  Vláda České republiky darovvala zbraně a střelivo v několikaa vlnách v jedné z nich darovala např. deset milionů nábojů a sedm tisíc granátů za celkem 16 milionů korun.V další opět deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5 tisíc nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem tedy 500 tun materiálu atd. .
  Dary vojenského materiálu a zbraní vládě Spojených států jsou pravděpodobně následně zobchodovány jak v Iráku tak hlavně v Sýrii.
  Dle zjištění The Guardian bylo na oplátku za příslušné dary např. umožněno během jednohho roku Bosně, Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Černé Hoře, Slovensku, Srbsku a Rumunsku samostatně zobchodovat zbraně a munici za 32,4 miliardy Kč.
  Cílovými zeměmi byly Saúdská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Turecko.
  Darované a zobchodované zbraně a munice z výše vzpomenutých zemí byly identifikovány na mnoha fotografiích a videozáznamech zveřejněných na sociálních sítích. Používají je námi podporované jednotky Syrské svobodné armády (FSA), ale i bojovníci islamistických skupin, jako je Fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu, Islámský stát či Ansár aš-Šám.
  Nevím ale připadá mi, že Dilyana Gaytandzhieva objevila v Americe Ameriku.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokud ji to stálo místo, tak asi píchla do vosího hnízda. Ostatně doufám, že přítel Navaja doplní další odkazy.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pán Čech? Tak poďme ďalej. Odpovedzme si na to, prečo to robíme a kto má z toho prospech. Problém je u nás doma. Zbrane predsa boli majetkom štátu. Má z ich predaja štát príjem? Alebo sa na tomto obchode obohacujú súkromníci?
   A potom kardinálna otázka – je Rusko náš nepriateľ preto, že nedovolilo, aby pokračovala vojna na Ukrajine a v Sýrii?
   Obávam sa, že režim, v ktorom žijeme, vojnu potrebuje. Kde teda vznikne ďalšia?

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Zde je odpověď zcela jasná, pokud byly zbraně a střelivo darováno; tak je to bezplatně a stát tedy my z toho máme pouze ten „dobrý pocit“.
    No kde vznikne další lokální konflikt, tak zde se nabízí KLDR ale musí to být náš Blitzkrieg a rozbombardovat až do doby kamenné; jinak nám nikdo nezaručí že ty prozatím 4_ři vodíkové bomby KLDR na nás nepoužije.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Nedostatočné odpovede, pán Čech. Ďalšia vojna musí byť pomalá a trvalá, blitzktrieg v KLDR je nevyhovujúci a zvlášť nie jadrový.
     Čo sa týka toho „byly zbraně a střelivo darováno“ – na tom Vám nie je nič podivné?
     Za prvé, zdá sa vám v poriadku, že zbrane, ktoré sme zaplatili z daní, náš minister niekomu len tak daruje?
     Za druhé, sú indície, že naši umiernení darebáci nedostávajú zbrane zadarmo.
     Za tretie, čím platia rezači hláv za zbrane?

     To se mi líbí

 3. brtníkvbrlohu napsal:

  Tak nás odsoudili – k povinnosti přijmout migranty – kde – v Hágu.

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Jak tak na to vše koukám, tak jediná rozumná varianta je z té EU a NATO zdrhnout pryč. Začíná se to prasit po všech stránkách. A autorovi dík za překlad.

  To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   No jo, ale kam jít, aby člověk zůstal v civilizaci?

   To se mi líbí

  • brtníkvbrlohu napsal:

   Hledaje jestli v bedně je vůbec něco ke koukání jsem včera večer zakopl o zprávy na ZDF – teda to byla síla – první dojem bylo že je to ČT24 v němčině – o co šlo – budu parafrázovat – konečně jim to nandáme – uděláme s nimi pořádek a vezmou si ty utečence dyž budou muset – konečně na ně je špagát – byla tam i tabulka kolik jich (oficiálně) kdo vzal – u ČR se skvělo číslo 12 jedinců – takže už jsou!!

   Dikce mi připomínala zpravodajství snad jak někdy v 50tých letech.
   Na zprávy v němčině občas kouknu ale spíš na ZIB ORF – tam se ještě dá, to ZDF mne upřímně zděsilo – co jsem se na ně nekoukal tak strašný posun do totálního močálu, prostě PŠM jak vymalovaný. Je mi jasné že Osis na to lepí podstatně míň než Wesis – ono DDRonský školství bylo na stejný úrovni jako naše – vín z vlastní zkušenosti.

   To se mi líbí

   • lujjza napsal:

    Těch 12 migrantů u nás – to je asi oficiální číslo? Ráda bych znala ta neoficiální čísla, ta utajená před veřejností/námi… Projděte se za bílého dne po Praze a protočí se vám panenky… A turisti to určitě nejsou…. V příhraničí to nebude lepší, spíš něco málo naopak.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     U nás na Slovensku je to podobne. To oficiálne číslo je počet ľudí, ktorí dostali od štátu dokumenty oprávňujúce k pobytu (azyl). Tí ostatní sú tu vlastne nelegálne, ale keďže ich rieši niektorý iný štát únie, majú štatút „osôb s medzinárodnou ochranou“. Voľný pohyb týchto osôb v rámci únie nie je obmedzený, ale nesmú tu pracovať.

     To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Nevím kde se mám v Praze procházet. Tam co chodím, roste silně počet anglicky a rusky hovořících mladých, často to jsou maminky s kočárky, tedy zřejmě ne turistky. A jako houby po dešti pro ně rostou dost drahé, poloveganské, nebo aspoň s moderně úspornou kuchyní, podniky. Tohle je jeden příklad, ty fotky holek přesně odpovídají

     http://pansta.com/Pandaplace/spižirna-1902/1648149285200090

     To se mi líbí

 5. Asfalt napsal:

  Podle samotných amerických zdrojů americká podpora terorismu byla zahájena (prý až) v r. 2013 a skončila (prý) v červnu tohoto roku, protože prý nepřinášela očekávané výsledky (https://www.rt.com/usa/397153-cia-operation-syria-end/). Jen oficiálně činila údajně kolem jedné miliardy USD ročně (Max Abrahms na videu dostupném z https://www.rt.com/op-edge/402176-bashar-assads-deir-ez-zor/).
  Fakt jako by se nechumelilo, ale podpora terorismu je trestnou (u nás § § 312d t.z.). Propagace terorismu (pokud by snad někdo chtěl mluvit o „umírněné opozici“ místo o terorismu) je trestnou podle § 312e t.z.
  Podpora terorismu je další z mnoha příkladů zločinného jednání představitelů Západu, kterým takoví jako Slim říkají „omyly“, snad obdobně jako kdysi byly Hitlerovy zločiny považovány za „nevědomost vůdce“. Přitom ani Blaira, na kterého bylo alespoň podáno několik trestních oznámení (zatímco na jiné ani to), se nepodařilo přivést před soud. Údajně proto, že v Británii prý nemají žádnou obdobu našeho § 405a t.z. (trestný čin vojenské agrese). Přitom zákaz vojenské agrese patří mezi ius cogens (naprostý základ) mezinárodního práva – tak „civilizovanou“ Británie, která se opovažuje poučovat jiné státy, je.
  Uvedené ukazuje, že západní režim je režim aktivistického politického stylu, kde ideologie stojí nad právem a překračuje i vlastní státní hranice (jeden z hlavních definičních znaků fašismu podle Noela O’Sullivana). Paradoxní je, že přes vlastní neformální státní aktivismus jsou hnutí, které žádají nějakou státní ideologii,, považovány za extrémistické.

  Poznámka speciálně pro Slima a Hrocha:
  Podle tezí dnešního režimu stát nesmí mít žádnou státní ideologii (v Rusku čl. 13 Ústavy, u nás čl. 2 Listiny, na Slovensku čl. 1 Ústavy atd. atd.). Pokud se státní ideologie dožadujete, Slime, není divu, že nepoznáte fašismus, i kdyby vám na nose seděl. Rozeznat zločin od „omylu“ byste ale měl (jedině to Vám zazlívám a tím s výčitkami končím).

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Nechci, aby mne obmýšlel kterýkoliv bůh.
   Mám odedávna svého,
   pro vlastní potřebu, i k svému narovnání. JAN SKÁCEL

   A já mám holt ke svému narovnání (i poučení) Asfalta, no 😀

   To se mi líbí

   • Asfalt napsal:

    Nevím, jak to myslíte (možností je víc), ale budu doufat, že ne špatně. Víc se od Vás asi nedovím, že 🙂

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Musel byste svůj výběr obviněných velice rozšířit, aby diskuse s vámi stála za to.
     Mimochodem i to o Hessovi máte špatně, on nedostal provaz kvůli absenci, ne kvůli počtu bodů obžaloby (v N. byly čtyři, zločiny proti míru (aka příprava útočné války byl jeden z nich.)

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Míněno „byl ušetřen provazu“

      To se mi líbí

     • Asfalt napsal:

      Aha, takže diskuze se mnou nestojí za to. Takže jsem se dříve spletl v úsudku. V tom případě běžte do prdele.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Šlo by to i slušněji.

       To se mi líbí

       • Asfalt napsal:

        Šlo, ale on je buran. Říkat někomu „diskuze s vámi nestojí za to,“ nebo jiné jiným (nejde jen o mě) může skutečně jen buran, co neumí jednat s lidmi (a co má velmi nízkou sociální inteligencí,přestože o sociální problematice pindá).

        To se mi líbí

       • LB napsal:

        Asfalte, všiml jsem si několikrát, že do Slima rýpete, nevím přesně proč, žádnou jeho odpověď jsem nezaznamenal. Tak se nedivte, že jste ho nakonec vyprovokoval.
        Pro hubu na hubu, to je takové staré přísloví v našem kraji,

        To se mi líbí

       • brtníkvbrlohu napsal:

        Pánové mějte ohled k nám ostatním a kroťte se – ještě se urazíte a …… dopadne to jako se sankcemi ála ve světové politice – nejvíc na to doplatí ti třetí kterým tu budete chybět – jako nám chybí Kodl.

        To se mi líbí

       • Ma napsal:

        dlouho jsem tady nebyl – Kchodl je v klatbě?

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Nikoli, kchodl byl uražen a odešel, zatím jej nikdo k návratu nepřesvědčil.

        To se mi líbí

  • Asfalt napsal:

   Ještě jedna věc mě napadla. Např. Rudolf Hess byl v Norimbergu odsouzen k doživotí „jen“ za přípravu války. Země, které před pár desítkami let odsuzovaly válečné zločince z cizího státu, dnes nejsou schopny ani postavit před vlastní soud vlastního občana, který válku nejen připravoval, ale i přimo cizí zem svým příkazem nechal napadnout… Má k tomu ještě někdo něco?

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Občan cizího státu se odsuzuje lépe než ten vlastní

    To se mi líbí

    • Asfalt napsal:

     No, bude to asi v něčem jiném, neboť iráckého prezidenta za zločiny proti lidskosti odsoudili k trestu smrti, nepochybujme, že i Assad bojuje o život, a „zločince“ Kaddafiho rovnou podřízli i bez soudu. I proti Putinovi bylo zahájeno řízení pro údajné válečné zločiny v Allepu (Rusko kvůli tomu okamžitě odstoupilo od zatínm neratifikovaného Římského statutu). Jen Bush, Obama, Blair a další nic. Přitom o válečných zločinech NATO v Iráku, již mluví i zpráva OSN, pokud jsem si dobře všiml (sám nemohu uvěřit, že zrovna tato organizace mohla říci něco špatného o USA). Rozlišení vlastní – cizí tedy nebude tím specifikem.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      A oni podepsali? Já nevím, jen se ptám. Aby to nebyl ten důvod.

      To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Japonský generál Jamašita, preslávil sa útokom džungľou na Singapur, to pri svojom súde povedal lapidárne: „Súdia ma za to, že som prehral vojnu.“
      Presne to je špecifikum rozlíšenia – súdia sa len porazení, ale o to s väčšou krutosťou.
      USA majú k vojnám prístup ako pištoľníci. Len, aby sa im nedalo dokázať, že zbraň vytiahli ako prví. Inak môžu všetko (lebo: veď on začal).

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Jamašita je dobrý příklad. Nejsem natolik znalý reálií války v Číně, abych mohl posoudit věrohodnost, ale existuje zajímavá kniha, myslím že se jmenuje Císařův generál (autor J. Webb), kde se tvrdí, že Jamašita nebyl odpovědný za Nankingský masakr, ze který ho Am. odsoudili. A že důvodem byla MacArthurova zloba a vztek na soupeře, který ho zostudil. Tomu bych byl i nakloněn věřit, MacArthur byl takový americký protofašounek a velmi výstřední, narcistní osoba.

       Jamašita byl jinak zřejmě mimořádně schopný vojevůdce. Před válkou byl voj. přidělencem v Německu, ale vládě prý válku rozmlouval. Pak se z něj stal Malajský tygr a dokonce chtěl vedení země přesvědčit i k invazi Austrálie, neboť jinak válku prohrajou. Schopné lidi ale nevidí mnozí rádi, tak ho za odměnu přeložili, myslím ke Kvantunské armádě.
       (Podobně Dowdinga poslali do výslužby a Keith Parka převeleli poté, co vyhráli Bitvu o Británii).

       2) O soudu vítězů ovšem mluvil v Norimberku často taky Goering.

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Nie, Jamašita nebol zodpovedný za Nanking. Prosto preto, že to sa stalo v roku 1937 a Jamašita bol prevelený do Číny až o rok neskôr.
        V roku 1944 sa však stal veliteľom posádky na Filipínach a mal odraziť McArthurov útok. Nepodarilo sa a pri vylodení boli Japonci k Amíkom trochu „drsní“, tak Jamašitu dal McArthur súdiť za tieto zločiny proti US mariňákom v Manile. Nikdy sa však nedokázalo, že Jamašita dal na to rozkaz, ani to, že by o tom vôbec bol informovaný a súhlasil.

        To se mi líbí

       • LB napsal:

        Máte pravdu, pane Navajo. Dost podrobný popis procesu je zde. Je tam pasáž o tom, že si generál Jamašita začal vážit svého obhájce, plukovníka Clarka, který se za něj tvrdě bil u soudu (což v oblasti, kde byl MacArthur místodržícím nebylo jistě moc bezpečné).

        https://en.wikipedia.org/wiki/Tomoyuki_Yamashita

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Výživný článok a celkom ma prekvapil tento odstavček, že dnes 90 % všetkých správ, čo čítame, ide len cez 6 mediálnych korporácií:

        As ace journalist Ashley Lutz scrupulously documented in a Business Insider report last year, in 1983 there were 50 media companies, but today only six organizations are now responsible for 90 percent of all the “news” we read, watch and listen to! They include:

        GE (Comcast, NBC, Universal Pictures, Focus Features, et al).
        NewsCorp (Fox, Wall St. Journal, NY Post, et al).
        Disney (ABC, ESPN, Pixar, Miramax, Marvel Studios, et al)
        Viacom (MTV, Nick Jr., BET, CMT, Paramount Pictures, et al)
        Time Warner (CNN, HBO, TIME, Warner Bros., et al)
        CBS (Showtime, Smithsonian Channel, NFL.com, Jeopardy, 60 Minutes, et al)

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Proto asi také hodnotí média trochu ostřeji – žádné prostitutky ale rovnou mediální děvky

        Liked by 1 osoba

   • Asfalt napsal:

    A přitom prý šíří „svobodu, domokracii“ a dokonce „lidská práva“ proti tyranům… No hotovo. Jakoby adresáti propagandy byli úplní idioti (jakože někteří opravdu jsou).

    To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Novinka k veci:
  Včera sa Rade Európy objavil návrh rezolúcie (predkladá Holanďan Pieter Omtzigt) o tom, že Daeš v Sýrii pácha genocídu, menovite proti Jezidom, ale aj kresťanom a nesunnitským moslimom. Rezolúcia žiada všetky medzinárodné organizácie, aby podľa platných konvencií prijali adekvátne kroky na zabránenie pokračovania genocídy a na potrestanie vinníkov.
  http://website-pace.net/documents/19838/3254453/20170905-DaeshCrimes-EN.pdf/ad278726-8a64-4998-b996-d4f470ea2d0e

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.