Šetřím, šetříš proděláme


Ještě si pamatuji dobu, kdy heslem dne bylo šetření. Dokonce v takové míře, že se ujalo rčení „Ušetříme, i kdybychom měli prodělat“. Šetřilo se na všech energiích. Vymýšlely se opatření na úsporu vody, kapka měla cenu zlata. Šetřilo se na ropných produktech. Ze staveb zmizely naftová topidla a vrátila se kamna na dřevo. Toho bylo na každé stavbě dostatek. Existovaly limity na pohonné hmoty – dostali jsme příděl poukázek na měsíc a museli jsme s tím vydržet. „Nesvítí někde zbytečně? Byl plakát, který byl vylepen téměř nad každým vypínačem. Ještě mám v živé paměti, jak jeden svazácký funkcionář celý natěšený vyprávěl, že měnil prasklou žárovku na chodbě, a protože měl po ruce jen 25W, dal ji tam. A ono to stačilo!!! Samozřejmě, že na chodbě to stačilo.

Takže my už máme šetření jednak pod kůží, jednak také víme, kde se opravdu ušetřit dá a kde je to naopak škodlivé. Evropská komise dokazuje, že socialismus je nezničitelný. Myšlení komisařů se dostává do fáze, kterou my už máme za sebou. A zase zavádíme šetření všemi energiemi. Úsporné žárovky, které jsou při výrobě energeticky náročnější než obyčejné, zavádění biopaliva, která se nakonec ukazují jako slepá cesta, snižování příkonů elektrických spotřebičů pro domácnost až na úroveň, kdy ten spotřebič bude potřebovat dvojnásobek času na dnešní výkon, takže neušetříme ani energii, ale i ta práce s ním bude vyžadovat více času.

Komunisti nás naučili šetřit, ale také přemýšlet o tom, jak si pomoci v rámci limitů. Šlo to. Co nás chce učit Evropská komise, to nevím. Ale popírání fysiky a jejích zákonů výsledek rozhodně nepřinese.

 

Ceterum autem censeo, Commision Europæ esse delendam

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 reakcí na Šetřím, šetříš proděláme

 1. NavajaMM napsal:

  To je taký mýtus pre deti, že strýko Držgroš (Skrblík) McDuck zbohatol tým, že obracal v dlani každý cent.
  Priveľký dôraz na šetrenie na mikroúrovni považujem, ako každý dôraz na mikromanažment, za príznak neschopnosti vrcholového manažéra myslieť koncepčne a v reálnych proporciách.

  To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Já bych tu EU zase tak moc nekáral. Snaží se. Svého času Lysenko s Lepešínskou prošlechtili pšenici tak, že na každém stéblu byly tři, někdy až pět klasů. Obrovský úspěch také hned poplivali škarohlídové a měli srandu z toho, že stéblo tíhu klasů nevydrželo a poroučelo se k zemi. Ale Lysenko jim vytřel zrak. Ke každému stéblu zapíchl tyčku, stéblo k ní přivázal a všem nepřejícníkům padla brada. A takových Lysenků máme plnou EU, proto já jim věřím. Když uměli narovnat okurky, proč by se nemohly vyrábět vysavače třeba na ruční pohon, nebo na dvě tužkové baterie? Když to jde u ovladače na teletník, proč by to nešlo u vysavače? Chce to fištrón a v EU jsou ti nejlepší z nás.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Konkrétne táto záležitosť s vysávačmi. Za tým by som skôr videl lobby výrobcov robotických vysávačov. Tie majú typicky pomerne nízky výkon, aby boli tiché a tie aj majú dostatok času na vysávanie, takže padá jeden z argumentov pána Bavora. Argumenty o šetrení energiou sú len zásterkou.

   A ešte perlička k tomu hluku zo silných vysávačov. Mal som šéfa – Belgičana, ktorého v práci držalo hlavne to, že bol ambiciózny, inak myslel na kadečo. Tak ho pri čítaní z obrazovky kadečo vyrušilo. Stalo sa, že vyrazil z pracovne a pustil sa 60 m na druhý koniec chodby požiadať upratovačku, aby vypla vysávač, že sa nemôže sústrediť.
   Ak som sa teda pomýlil pri odhade vo vyššom odstavci, potom je ten predpis o sile vysávačov motivovaný snahou bruselských úradníkov utíšiť vysávače svojich upratovačiek.

   To se mi líbí

   • blue.sun napsal:

    A co třeba tlak na efektivitu? Když dnes výrobce čehokoli chce dosáhnout většího užitečného výkonu, prostě tam narve větší motor, protože to při výrobě v Číně vyjde nastejno. Akorát tím víc ku*víme planetu, spotřebováváme zcela zbytečně cenné suroviny a užitek je tedy spíš záporný.
    Pamatuju si ze školy, když nás ještě učili efektivní design a konstrukci, to bylo krátce po roce 2000. Dnes je to téměř sprosté slovo…

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Pokud je efektivita podložená teorií i praxí, proč ne, ale fysika se nařízením EK nezmění.

     To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Vo všetkom, čo ste napísali o efektivite, súhlasím a bolo by to fajn, keby šlo o efektivitu. Vďaka za tento príspevok, prinútil ma pohľadať si ďalšie zdroje a zamyslieť.
     Práve na základe aj tých nových informácií neverím, že EK motivuje efektivita.
     Pozrite napr. sem:
     https://touchit.sk/prichadza-nova-legislativa-obmedzi-maximalny-povoleny-prikon-vysavacov/115576
     Predpísanými parametrami má byť aj maximálna hlučnosť 80 dB a životnosť hadice 40 tisíc kmitov pri zapnutom vysávači. To nie je o efektívnosti, to už je takmer kompletný mix charakteristík produktu.

     Ďalšie zaujímavé informácie sú tu:

     Click to access 2825.pdf


     Tam som sa napríklad dozvedel, že slovenské domácnosti majú niekoľkonásobne viac žehličiek (4x) a sušičov vlasov (10x) než vysávačov, pritom sú to príkonom porovnateľné stroje. Ročná spotreba žehličky naviac štvornásobne prevyšuje budúcu predpísanú maximálnu ročnú spotrebu vysávača.
     Som v pokušení staviť sa, že aj žehličky a sušiče na vlasy prídu na rad a EK vydá nejaké obmedzenie, ale bude to až potom, čo niektorý veľký výrobca príde s prelomovou inováciou.

     To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  Mě komunisti šetřit učit nemuseli, příteli, protože jsem se to naučil nějak sám, když sem „sál mateřský mlíko“ vod svý maminky. A myslím, že celá naše generace to má stejný. I svoje vnučky tomu učím, neb nenávidím plýtvání či dokonce vyhazování (někdy bych je i „zabil“, jak se mi to nedaří). Nedělaj to ani zvířata, tak proč bych to měl dělat já? I pouhý věci se stávají během jejich bezchybnýho fungování právoplatnými členy naší rodiny a loučení s nima prožíváme pomalu jako úmrtí v rodině! Za bolšána jsem pravidelně posílal do pr*ele Vámi popsaný šetřící aktivisty až tak, že jsem byl popoháněn před všelijaký ty jejich schůze a komise, kde mně bylo domlouváno, tedy až do chvíle, kdy se mi ze schodů zřítil jeden starší kolega – projektant, kterej v šeru viděl naprostý kulovaný a na vině byla tyky tím aktivistickým volem nainstalována žárovka 25W na schodišti. Prostě moje argumenty, který jsem uplatňoval v dostatečným předstihu toho úrazu byly ímrvére vyhodnocovány jako „zesměšňování snah funkcionářů KSČ a ROH“ (tuto definici jednoho z mnoha mých poklesků si furt ještě pamatuju). Měli byste vidět pak tu připodělanost a snahy vo zahlazení toho evidentně úmyslně zaviněnýho pracovního úrazu. Fakt, byla to i dementní doba, i když dnes mám taky tendenci bejt hóóódně shovívavej.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   byla to i dementní doba … tedy jak se to vezme, žejo! Když vidím i dneska, jak se na chodby umísťují světla se šetřícíma žárovkama. Než ty se rozzáří na plnej výkon, tak se opět zhasnou a během toho jejich svícení se zas tak ten jejich svit vod tý 25W bolševický žárovky neliší. Ale hlavně, že se šetří jejich ničením vod neustálýho rozsvěcování a zhasínání!

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ano, hodně jsme se naučili od rodičů, protože ti byli vychování v horší době a šetřit museli také. Takže se vědělo tak nějak samo od sebe, kde se ušetřit dá a kde nedá. Právě proto jsme tenkrát měli to úsloví. My dole jsme věděli, ale ti nahoře si mysleli že ví lépe. A tím, že jsme to už zažili, zase víme, že všechno má své meze a možnosti. Jen ta lidská blbost je neomezená.

   To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  … a pak mám se světlama ještě takovou veselou příhodu z natáčení. V garáži mám i modernější zářivky s elektronickýma předřadníkama a ty, jak klesne teplota pod 7°C, tak přestanou svít! Zato ty klasický zářivky z dob bolšána (trafo se startérem) fungujou furt bez problémů. Když chci něco dělat v dílně a je pod 7°C, tak beru do ruky horkovzdušnou pistoli a ovívám světla teplým vzduchem. Kamarád, když je zrovna u mě na návštěvě, si pravidelně otevře pivo, vezme židličku a posadí se k tomu jeho pozorován a s oblibou to moje počínání komentuje jedovatejma kecama. Pak takový světla jsou i na zabití (a nejen světla!)!

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Na ohrievanie plameňom mám tiež takú milú spomienku z vojny. Robili sme na cvičení na Doupove s mojou čatou značkárov (imitovali sme nepriateľa). Dostali sme len rámcové pokyny a viac sa o nás nikto nestaral. Ešte nebol sneh, ale už slušne mrzlo, tak chlapi vymysleli, že prespíme na korbe vetriesky pod plachtou a prihrejeme si tam benzínovou let-lampou (pozn. pre mladšie ročníky – nepliesť s LED, tie ešte boli v plienkach). Aby sme sa nepritrávili, bola lampa otočená do rohu. My sme spali, lampa ticho bafala a potajomky striekala malinké kvapôčky na plachtu. Keď sa ich nazbieralo kritické množstvo, naraz celá jedna stena plachty vzbĺkla. Šťastie, že niekto z nás mal ľahký spánok a všetci boli prakticky triezvi, inak to mohlo skončiť parádnou mimoriadkou. V mihu sme boli na nohách a v mihu zhodili a zahasili plachtu. Poctivá stará celtovina. Zhorel len benzín a na plachte nebolo vidieť žiadne stopy po ohni.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Přivažte kamaráda k židličce, vražte mu do ruky horkovzdušnou pistoli, nechte ho zahřívat svítidla a pusťte mu k tomu náladovou hudbu, aby věděl, že získat pořádný světlo není žádná sranda. 🙂

   A nebo si do garáže pořiďte svítidla vhodná pro mrazírenské provozy.

   To se mi líbí

 5. blbíš napsal:

  pozorování

  To se mi líbí

 6. blbíš napsal:

  Tak nejenže neumíme šetřit, přátelé, ale dokonce můžeme i za tu vzteklinu, tedy besnotu, v Maroku. Dementi, kam se podíváte viz:
  http://www.hlavnespravy.sk/na-severe-maroka-sa-15-tinedzerov-suloziacich-s-oslicou-nakazilo-besnotou/1099524
  „Z Maroka prišla smutná správa, ktorá je de facto obžalobou xenofóbnych a protiimigračne zameraných kruhov v EÚ. Denník Morocco World News publikoval informáciu, podľa ktorej sa v severomarockom malom mestečku Sidi al Kamel až 15 tínedžerov, súložiacich s oslicou, nakazilo besnotou (= vzteklina). Zodpovednosť za nakazených a sexuálne frustrovaných marockých tínedžerov jednoznačne leží na pleciach protiimigrantských a xenofóbnych jedincov z Európskej únie, z radov politických elít, či širšej verejnosti. Ak by sa sexuálne frustrovaní tínedžeri včas dostali do Európy, vďaka multikulturálnym a slniečkárskym aktivitám by prišlo k ich plnohodnotnému a obohacujúcemu začleneniu do európskej spoločnosti, nemuselo prísť k ohrozeniu ich životov besnotou v malom marockom mestečku.

  Ilustrační foto jednoho obohacovače, kterej má vrozenej talent integrovat se s kde s kým a kde s čím:

  To se mi líbí

 7. Jethro napsal:

  K tomu šetření ala EU:
  Nemám vyhraněný názor. Souhlasím, že je potřeba koncepční dlouhodobá rozhodnutí ale na druhé straně drobné plýtvání mne vytáčí – například když přijdu do koupelny a tam se svítí, nikde nikdo, v kuchyni vesele nadskakujou hrnce i s poklicemi, protože manželka má pocit, že to lépe vaří… Když pustím klimu a synátor pootvírá okna, znáte to.
  Jednou jsem dělal pro Němce a tam padla informace, že pokud získají z každé zásilky 10 centů, že se budou koupat v prachách.
  Čili, je potřeba uvažovat i kvantitativní měřítko spoření. Tím, že si chleba namažu kvalitním německým „máslem“ a jen na tenko, na tom se opravdu neušetří.
  Řekl bych kombinace. A hlavně identifikovat největší potenciál úspory např. za rok.
  S těmi vysavači – na základě zvěsti z EU jsem se chystal narychlo koupit nový vysavač. Hledal jsem nějakou střelbu, ale v nabídkách byly jen stroje, co se vejdou do EU limitu. Začal jsem hledat parametry a většina výrobců tvrdí, že nové motory jim umožňují i při sníženém výkonu poskytovat stejný sací výkon jako dřívější modely. Samozřejmě znám zákon o zachování energie, nevěřím, že půlka výkonu starých motorů šla do topení.
  Tak nevím.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Meříkali někteří výrobci něco velmi podobného i o emisích dieselových motorů?
   (Doporučuji pozornosti body 4), 12) a 13) následujícího seznamu. 🙂

   Obecné zákony pro praktické inženýry, jak je formuloval Výbor pro doporučené postupy Mezinárodní společnosti filozofujících inženýrů:
   1. Může-li se do výpočtu vloudit chyba, stane se tak.
   2. Smyslem chyby ve výpočtu je způsobit co nejvíce škody.
   3. V každém vzorci fungují konstanty (zvláště ty opsané z technických příruček) jako proměnné.
   4. I ty nejideálnější laboratorní podmínky jsou na hony vzdáleny skutečným provozním podmínkám.
   5. Nejdůležitější parametr plánu nebo nákresu bývá nejčastěji zcela opominut.
   6. Pokud se na projekt podaří sehnat pouze jedinou nabídku, pak je navýsost nevýhodná.
   7. Pokud ověřovací série funguje bez závad, celá ostatní produkce bývá poruchová.
   8. Veškeré dodací lhůty je třeba vynásobit koeficientem 2,0.
   9. Zásadní konstrukční změny se vyžadují, až když je výroba téměř u konce.
   10. Díly, které se rozhodně nesmějí namontovat v nesprávném pořadí, bývají takto namontovány.
   11. Volně zaměnitelné díly nikoliv.
   12. Provozní údaje výrobce je třeba vynásobit koeficientem 0,5.
   13. Prodejní záruky provozu je třeba vynásobit koeficientem 0,25.
   14. Návod na instalaci a provoz se okamžitě zašantročí už při příjmu.
   15. K součásti, kterou je třeba opravit nebo seřídit, není přístup.
   16. Podmínky pro obsluhu, tak jak jsou udány v popisu přístroje, nelze dodržet.
   17. Pokud za chybný propočet odpovídá více než jedna osoba, nikdo za nic nemůže.
   18. Stejné díly, ověřené stejným způsobem, se v praxi chovají zcela rozdílně.
   19. Jestliže se v technické praxi dospěje díky provozní zkušenosti k definitivní hodnotě bezpečnostního faktoru, rázem nějaký chytrolín vymyslí způsob, jak ji překročit.
   20. Záruční podmínky přestávají platit, jakmile je proplacena faktura.

   A přidám starý vtípek.
   Rozdíly mezi teorií a praxí:
   Teorie = všechno víme, ale nic nefunguje;
   Praxe = všechno funguje, ale nevíme proč;
   Teorie úzce spojená s praxí = nic nefunguje a nikdo neví proč.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Aneb může-li se něco pokazit, pokazí se to v nejméně vhodný okamžik.

    To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    „nic nefunguje a nikdo neví proč“ – to je často kvôli bodu 14)
    K tomu bodu je aj dodatok – ak sa nejakým dielom vyššej moci návod nezašantročí, po niekoľkých hodinách márnej snahy a telefonátov s výrobcom sa príde na to, že návod patrí k inej výrobnej sérii, ktorá sa v dôležitých detailoch odlišuje.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Taky je milé, když se dozvíte, že návod (sovětská námořní radiostanice, sovětský radar) je tak tajnej, že vy ani nesmíte vědět, jestli existuje, natožpak co v něm je. S naprostou samozřejmostí se ovšem předpokládá, že právě vy k celku napíšete srozumitelný a kompletní návod pro obsluhu všech systémů, včetně všech těch zas.. tajných krámů..

     To se mi líbí

 8. Bavor V. napsal:

  Slepičí pozdrav:
  Karel Schwarzenberg‏ @schwarzenbergk (falešný kníže)
  Uživatel Karel Schwarzenberg retweetnul uživatele František Lutonský.
  Potvrzuji. Na iDnes se nedá mezi reklamou ani prokličkovat myší.
  František Lutonský‏
  @FLutonsky
  Nadace OSF: „Dezinformační weby v ČR a SR vydělávají ročně 23-32 milionů korun na internetové reklamě.“ http://osf.cz/cs/publikace/reklama-na-konspiracnich-a-dezinformacnich-webech/

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Rozklikol som si tú správu na odkaze. Mám k tej veci tieto pripomienky:
   – Z pohľadu spracovania dát je odfláknutá. Autori sa sústredili len na „overený zoznam konšpiračných a dezinformačných webov“, ale zvyšok „analýzy“ má charakter súpisu prípadových štúdií. V žiadnom prípade sa nejedná o slušnú analytickú metodiku a vôbec sa nedá hovoriť o štatistike.
   – Z údajov, ktoré uviedli vyplýva, že 85 % skúmaných webov nepredáva reklamu priamo, ale cez služby Google. Vedia vôbec autori, ako funguje reklama cez Google?
   Google má ambíciu zobrazovať reklamu adresne podľa charakteristík človeka, ktorý sedí pri počítači. Na stránkach je kvôli tomuto len prázdny rámec a obsah sa v ňom zobrazuje až v prehliadači. To, že sa určité reklamy zobrazovali „analytikom“ neznamená, že by sa zobrazili každému. To, ktoré reklamy sa zobrazili, vypovedá oveľa viac o „analytikoch“, než o zobrazených stránkach.
   Napríklad mne sa na „konšpiračných stránkach“ okamžite začnú zobrazovať reklamy e-shopov, kde som niečo hľadal alebo nakupoval (napríklad AliExpres alebo TripAdvisor). Samozrejme sa mi zobrazujú aj stránky mojej banky a môjho mobilného operátora. Zobrazovalo sa kdečo, ale potom som sa naučil, ako si to mám cez Google vypnúť.
   Summa summarum:
   Tá „analýza“ je paškvil, ktorým by si slušný človek nemal zabíjať čas. Vďaka pánovi Bavorovi za ukážku, čo všetko je Nadácia OSF schopná zaplatiť.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    A také to ukazuje, co všechno jsou redaktoři ČT (Lutonský) schopni brát vážně a bez prověření. Dikuse jak u Schw. tak i u Lutonského na Slepici vypovídá o tom, že lidi si nectějí nechat čůrat na nohy.

    Liked by 1 osoba

   • Bavor V. napsal:

    Teď jsem narazil na průzkum ohledně prodeje zmrzliny. Zajímavé je, že vůbec nečerpají údaje ze stánků Opočenské zmrzliny, které můžete potkat n akaždém rohu. Jen z obchodů s potravinami a smíšeným zbožím. Takže opět průzkumy na dvě věci…

    Liked by 1 osoba

    • strejda napsal:

     U nás máme jen Zmrzlinu z Opočna nebo něco bezejmenného. To Opočenská je na střední Evropu slušná.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      No právě, ta je všude, ale ten výzkum ji nepočítá. Takže zase zadarmo drahé…

      To se mi líbí

     • rexus napsal:

      Daleko lepší je z výrobny ANEX. Je z testovaných italských surovin a vím, jak se přímo vyrábí. vozíme ji denně až například do Blovic, do Rokycanů Croissant Café , do Jinců, na 20 míst v Praze, do Ústí, do Děčína, do
      Milovic, do Kosmonosů naproti ústavu pro slabomyslné, Desné, Habartic, Libverdy, rozhledna Tanečnice u Mikulášovic, Slaného, Kladna Oáza, Karlovy Vary Varyáda, Pepe Lopez Chomutov a pod a všichni na ni přešli z té opočenské. (je v ní bohužel jen minimum ovoce a dost chemicky ochucena). Děláme jí 123 druhů (dost se líbí krupicová kaše, dračí ovoce, pak 100 procentní ovocné, mango, papaya, tvarohový medvěd, šmoula, Babbie, modrá a růžová žvýkačka, Choco Nero, banán, maková s marcipánem a mnoho dalších) .Také vyrábíme točenou přímo již připravenou nalít do stroje (stojí cca 500 000,-) a jinak vozíme také sorbety a hotové sáčky s práškem, které se musí teprve umýchat a nalít do zmrzlinového stroje na točenou) třeba do Kraslic. k tomu ještě tzv topingy (něco jako lepší sirup) stojí cca Kč 186 lahev a barevné čokoládové hvězdičky , dělají se je nv Itálii, nikde jinde na ně nemají stroje., jako posyp na zmrzlinu.
      V Praze například Náměstí Jiřího z Lobkovic – Dobrá cukrárna, .Francouzská ulice Camel, 7. Nebe v Hostivaři, Mezi domy na Chodově, Ondřejov, Skalice, Škvorec, Orchydea na Sofijském náměstí v Modřanech, Xaveriova ulice Šampaňské, Horní Počernice Běluňská , Kostelec nad Lesy, Divadlo Gong Sokolovská, Dejvice Ovocná v Teronské ulici, Veselá v Kyjevské ulici Dejvice, Hábova ulice Stodůlky, U Prokůpků v Řepích, Roztohy u Prahy, Vítkova cukrárna Nové Vokovice Praha 6, Café Pod Palmou Libeňm Kobylisy u Nováků, Na Kajetánce u dívčí koleje UK Patočkova ulice
      Aby se vůbec dala prodat, tak jedna vanička, třeba 2.5 l Stracciatela stojí 449.8 s DPH a dá se jí naporcovat 80 ks. Kornoutky vozíme z Brandýsa nad Labem z firmy Tvin, nejlevněší a nejpoužívanější je Standard Mini ovoce 912 ks. s papírovými návleky (ubrousky) Takže jeden vyjde cca na 40 haléřů. Ty veljké, jako Ewa radar nebo Berta stojí až Kč 5,-(jsou jako tlustá Berta odtud ten název) Pak cena bez energií je cca 450/80 + 0.4 přibližně 6.10 s energií na mražení cca Kč 6.50. Takže aby z toho něco dotyčný vůbec měl, musí jeden kopeček cca 0.33 l dát včetně kornoutku za Kč 7. nejlevnější, co jsem kde viděl byla za Kč 9. Je to prostě drahý špás.Denně najedem až 730 km a 15 hodin na cestách .Také se vyrábí ovocné dřeně, ty vozxíme například do Starých Bohnic pod ústavem pro choromyslné k přívozu u řeky, dávají je za Kč 35 účtuje se cca Kč 26, také asi z 20 druhů 100 procentního ovoce..

      To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  K těm plusům a mínusům – jeden zážitek z dneška. Mám 3 roky placatej telefon, stabilně s letadlem a používám jej jen přes WIFI – na počasí, a hlavně hry,. Začala mi odcházet baterka, tak jsem šla koupit novou.. mno v skoro novém servisu na Svoboďáku , jsem se od obou zaměstnankyň v prázdné prodejně dozvěděla , že je nemají, že je to“starý“ model a musím si koupit nový…. . Po delší diskuzi mne poslali do jejich servisu v druhém patře. Tak jsem tam šla – úřad s čísly jako v bance, když jsem přišla na řadu /3//… měla jsem kliku .. baterie sice neměli, mladej mi nový mobil nevnucoval a naopak mi poradil kam se ještě možno obrátit. , že třeba mít budou. No měli, a vyměnili a čím mne dostali?. Mám ještě jeden na telefonování a obal je mírně odrbaný- njnklíče a mobil v jedné kapse v kabelce udělají své. , tak jsem se jej zeptala, jestli nemají náhradní. A on mi řekl – nic neměňte, buďte rádá že vydržel, víte co by mnozí za to dali aby…
  Nejsou všichni mladí a všechny firmy stejní. Za to dík. Jen jsem zvědavá jak dlouho ta firma na Svoboďáku zůstane. Když jsem tam byla pro baterku když začínali – bylo tam plno lidí a včil nikdo a ve stejné době -tož uvidíme Už s/e nedivím, že se tak rychle obchody ve městě mění…

  To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   Dnes je problem, ze polovina telefonu ma baterii nemenitelnou a nedaji se ani rozebrat. A i kdyz daji, je tam tak zalepena, ze vlastne nedaji.

   To se mi líbí

 10. jaa napsal:

  Ještě k tomu šetření. Jeden zlepšovák. Když mám možnost koupit levně citrony, – zapojím citrusovač, šťávou naplním takové ty sáčky na ledové kostky – dobře vymyšlené – nevylijí se a dám zmrazit. Pak už jen odstřihují potřebný počet. Navíc příjemně ochladí horký čaj.- to jen tak… že se nemusí pořád pamatovat koupit citrony, ani ve špajzu hlídat jestli se nekaz, vždy po ruce. . A kostka citronu do sklenice v létě – báječně ochladí. A ani to moc času nezabere

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   taky Vás ta stupidita , kterou se ještě chlubí, pobavila. Nemají tolik zaměstnanců, aby se to vyplatilo. Řidiči se střídají na trasse, odpad z kýblů na zastávkách odváží firma najatá, stejně jako úklid, takže…….
   Ale jako slušnej vývar za zlepšovák pro ekologického referenta – patrně nějakého příbuzného – dobrý.
   Ale mne to už až tak nebolí. Já už jezdím na ksicht, tedy pokud je to mimo dosah docházky,. . A to po 55ti letech placení šalinkárt. Ty předchozí roky – do základní školy jsme chodili pěšky- šlapzukem. .

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    se mi líbí = jezdit na ksicht
    (za to dávám i nenáviděnej smajlík = 😀 )

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Možná mají zaměstnanců (nebo odpadu 🙂 ) dost – to záleží na tom, jestli ve vozovně je rovnou i údržba a opravářské provozy. Do těch a jejich „papírového“ zázemí se nějaký ten zaměstnanec schová. A ti to mohou využívat všichni, i když už dneska nemusí být kmenoví zaměstnanci DP.

    To se mi líbí

 11. tata napsal:

  OT
  Jak mě takový debilové na chvíli vytrhnou z letargie……..mladý,blbí a myslejí že sežrali ŠALAMONOVO LEJNO

  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/spolecnost-je-nervozni-a-podrazdena-rika-historik-zlobi-se-na-nej-kvuli-majorovi-zemanovi-36152?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.