USA stále intenzivněji pracují na rozložení Ruska


Americký Kongres představil návrh zákona, obsahující seznam zahraničních programů Státního departamentu (SD) pro příští rok. Celkem na realizaci mezinárodních projektů plánují vyčlenit 5,4mld.USD.

 

V dokumentu zvláště zvýraznili, že SD nemá realizovat projekty na Krymu, dokud se „nevrátí do Ukrajiny“. Současně je tam přesně napsáno, že peníze mohou být použity na „podporu demokracie v Ruské federaci  a ochranu svobody internetu“,  ale také na „pomoc odporu proti ruskému vlivu“. Ani další, země SD neobchází. USA opět sugerují světu, že jsou odhodlány ho zachránit.

 

Nejspíš se právě tak snaží vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí učinit oficiálním. Jaké skutečné cíle s sebou přináší snaha Američanů o údajnou záchranu světa? Exkluzivní interview poskytl čtenářům „Pravdy.Ru“ expert, známý historik a publicista Andrej Fursov.

 

Legitimizují USA proces vměšování do cizích věcí, aby poté na něm výtečně vydělaly?

 

Na tom není nic překvapivého. USA se vměšují velmi aktivně do vnitřních věcí třetích zemí – především Ruska. Vzhledem k tomu, že je naše země jadernou mocností, nelze ji zvenku jen tak podrobit. Možné to je jen zevnitř, podkopáním politického režimu, štvaním oligarchů proti vládnoucí vrstvě, podněcováním nálad lidu proti vládě. A právě tím se budou zabývat, vést informační válku: v tom je podstata jejich politiky.

 

Překvapuje mě něco jiného: proč informační válku proti USA nevedeme my, proč stále čekáme, kdy a jak bude možné se s nimi usmířit? Největší hloupost v takovém očekávání spočívá v tom, že očekáváme změnu politiky USA v závislosti na tom, kdo je tam prezidentem: Clintonová, Trump, nebo někdo další. Amerika, to není Rusko. V Americe ne všecko závisí na tom, kdo je prezidentem. Tam je vládnoucí třída, se svými jasnými a dlouhodobými cíli, rozvrženými na desetiletí dopředu. Jednou z takových met je – maximální oslabení Ruska, a při příznivém souběhu okolností jeho rozložení, jak to bylo provedeno se SSSR.

 

USA se počátkem 80. let nechystaly Sovětský svaz zničit. Chtěly ho maximálně oslabit. Ale poté, co našli pomocníky uvnitř SSSR, změnily záměr k jeho zničení. A totéž se nyní pokusí udělat s Ruskem. Minimálním programem je oslabení a změna režimu. Maximální program – jeho rozdělení na několik částí: čtyři, sedm… – takže tady musíme rovněž odpovědět.

 

Za prvé: – vést aktivní informační válku; za druhé: – bezpodmínečně potlačovat „pátou kolonu“; za třetí: – je velmi důležité řešit ty sociální problémy, které USA využívají k podkopání situace u nás. Je to problém sociální nerovnosti, ekonomického rozvoje, korupce.

 

A co „pomoc odporu proti ruskému vlivu“  ve  třetích zemích? Proč oni na takovou věc nelitují peněz, a my ne? Jsme tak chudí, že to tak necháme?

 

-Jsou tu dva momenty. Američané si mohou natisknout dolarů, kolik je libo. Pokud jde o naše organizace, jako „Rossotrudničestvo“, to jsou naprosto bezzubé organizace, které šetří na všem. Připomíná mi to sovětskou historii. Když v SSSR v 60.-70. letech pochopili, že se na Západě dobře prodávají naše filmy kritizující naše poměry, tak část našeho establishmentu a Státní banka začaly zvesela vítat a podporovat točení takových filmů. Protože takové filmy vydělávaly devizy pro tyto úřady. Fakticky ale takové filmy podkopávaly vědomí sovětských lidí a působily velmi efektivně na náš rozvrat. V té souvislosti si myslím, že naše kompetentní orgány musí obrátit pozornost k strukturám typu „Gossotrudničestvo“ a na to, nakolik plní svou funkci, a pokud neplní, tak k čemu jsou? A nejen to: pokud jejich činnost škodí, tak ať  se zodpovídají podle zákona.

 

Jak, kromě zefektivnění stávajících vlivových struktur, lze zlomit protiruský vektor?

 

-Na Ukrajině v 90. letech pracovalo kolem 400 nevládních organizací Západu, převážně z USA. Působily ve všech vrstvách obyvatelstva. Ale ruské organizace pracovaly seriózně jen v letech 2006-2008, kdy už bylo pozdě „pít Boržomi“, protože se játra už rozpadala. Před několika lety jsem přednášel v Seligeru*) a mládenci z Kyjeva mi vyprávěli, že prakticky ve všech velkých vysokých školách Ukrajiny jsou tzv. „místnosti NATO“, vytvořené už v 90. letech. A pokud chtějí najít po absolvování slušnou práci, musí mít v diplomu napsáno, že vyslechli kurs přednášek v oné „místnosti NATO“.

 

Z toho plyne, že velmi zaostáváme a naprosto hloupě prohráváme informační válku. Kromě toho, v Rusku samém se, vzhledem k neřešení řady problémů, vytvořila úrodná půda. Kterou Američané mohou využít k destabilizaci naší situace. Nám ovšem nikdo nebrání, abych ze svých chyb vyvodili závěry a stali se zubatějšími…

 

*) Seliger – středisko pravidelného setkávání mládeže u stejnojmenného jezera, kam jsou zváni přední ruští experti, ale i politici.

https://www.pravda.ru/expert/24-07-2017/1342786-usa-0/

 

Přeložil: 170812

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na USA stále intenzivněji pracují na rozložení Ruska

 1. jaa napsal:

  Dík za překlad a snad si z toho velení něco vezme. Ale… proč vyhlašovat co dělám, či chci dělat. – pro ? zastrašení? To by nemělo smysl.
  Kolikrát jsem si říkala, že na těch tzv,. Potěmkinových vesnicích – něco bylo. a že ta Glasnosť – kdy se vše vyžvaní je na to oné. A spíš ke škodě státu a národa.- No kdo ví.. třeba to mylsím špatně… ale největšíúspěch vždycky měly věci, které se podařilo utajit.
  Po druhém přečtení mi tento článek připadá jako přikládání polínek na rozklad … nezdá se Vám?. A poměrně akorát načasovaný, asi jich bude ještě víc… No snad si to ruské velení správně přebere….

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  „je velmi důležité řešit ty sociální problémy, které USA využívají k podkopání situace u nás. Je to problém sociální nerovnosti, ekonomického rozvoje, korupce.“
  To je hřebík na hlavičku. Nejdůležitější je vytvořit pevný základ státu postavený na bohaté občanské společnosti, která má zájem si své postavení udržet a rozvíjet. A Rusko, díky přírodnímu bohatství a šikovnosti lidí na to má. Vždyť v některých technických oborech jsou na světové špičce.
  USA mají své vlastní problémy, které by také měly řešit dříve, než se jim situace vymkne z rukou. Je to země zjevně na ústupu a neví si s tím rady. Národní elity má rozdělené, nemá jasný plán pro budoucnost. President se vymknul establishmentu a jeho výměna bude velmi riskantní .
  To je situace, které jistě využije Čína a promarní ji EU. Pro Rusko je to šance zbavit se svazující závislosti a stát se rovnocenným partnerem. Díky své jaderné odstrašující síle se může věnovat rozvoji státu, zvláště když ji do toho EU a USA nutí. Je to jedinečná situace, která umožňuje mnoho trablí hodit na zahraniční nepřátelské tlaky bez ohledu na to, zda je to pravda či ne. Pokud to Rusové nezvládnou, ztratí všechno.
  A ve vztahu k USA se musí poučit na vztahu USA k světu. Poučit, ne kopírovat. Říká se tomu tvořivě uplatňovat. Kopírovat by byla chyba.
  Svět je v současnosti velice složitý a nikdo neví kam spěje. Je ale zároveň dynamický, změny jsou rychlé a tak je zajímavé v takové době žít.

  To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  Svýho času Saddám a Muammar přestali panáčkovat a začali se nebezpečným způsobem otírat o petrodolar, nebo alespoň to nepokrytě dávali najevo a … a jak skončili!!! Ale ti usácký deprivanti si mysleli/myslej, že na Rusáky stačí nastoupit sankcema a ještě na ně zadupat plechovým panoptikem vod NATA, který navíc demonstrativně proženou po dálnicích a že bude vymalováno. Opak je pravdou! Moskva celkem s přehledem vyhodnotila svoje šance a zareagovala úplně jinak, než deprivanti zamýšleli. Šikovně se zbavila dosluhující munice ve skladech, navíc se s ní mistrně trefila kam měla a nevzrušeně oznámila zahájení aktivací na snížení svý závislosti na amerických platebních systémech a dolaru jako měny ve vyúčtování. Dobře si uvědomovala, že ty usácký rotačky a na ně navázaný sejfy po celým světě by jí nakonec zlomily vaz, kdyby byla netečná. Pro Rusko (a nejen Rusko) to byla/je a bude naléhavá nutnost. Jenže Rusko se nedá vybombardovat jako Irák, Putin se nedá podříznout někde v poušti jako Kaddáfí najatýma kozomrdama a teďka co s tím? Takže nám nezbejvá, než sledovat k naší nelibosti, jak Rusko začalo po odchodu Jelcina kráčet mílovými kroky v odvětvích, který jsou pro něj životně důležitý (v tom sou střihouni) a ač bysme na něj udělali nejraději pif-paf, tak s otevřenou hubou jsme z něho pouze paf! A pak že za všechno nemůže Putin!

  To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   No, to dupání plechovým panoptikem mělo pro Rusy spíš opačný efekt… Když viděli, že Amíci bez problémů nepřejedou ani pár stovek kilometrů přes tak bezpečnou zemi, jako je ČR, pak mohou být u sebe doma naprosto v klidu.
   Jestli si Amík neumí spočítat, kolik potřebuje nafty na cestu od hranic na první zastávku, jak chce bojovat? Jestli se dokáží srazit na dálnici, jak chtějí bojovat v ruských lesích a jezdit po jejich cestách?
   Jedině, že by to byl záměr, jak Putina a generály odrovnat tím, že puknou smíchy.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    A co když to bylo jinak? Ta plechová kavalerie jsou jenom dosluhující až museální kousky a ve skutečnosti mají amíci někde schované supertajné a superúčinné zbraně. Mají je tak dokonale schované, aby jim je náhodou Číňani neokopírovali. Vžyť náznaky se objevují i v amerických fantasmagorických filmech. A když v těch filmech používají jen to, co armáda dovolí, co potom musí být v těch tajných skladech.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Zde s Vámi je možné souhlasit, protože dle poručíka Waltera Hauta na to měli US odborníci více jak 65 let aby zpracovali daný materiál.
     Možná že s použitím anihilačních bomb proti KLDR již nebudou váhat, protože likvidace KLDR je pro USA nyní klíčová v rámci oslabení ekonomické expanze Číny.
     Prostě stejně jak již prokazatelně vyslali člověka na měsíc a nyní vyšlou na mars, tak pouze s ohledem na nešíření zbytečné paniky a bezvýchodnosti postavení rusů veřejně netestují antigravitační pohon.
     To že používají RD 180 je pouze pro to, že prioritu vývoje a výroby u nich nyní mají iontové motory vysokého výkonu, určené pro soukromé tahače v budoucnu zabezpečující onu kyvadlovou meziplanetární dopravu.
     Tož možná asi tak.

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      🙂

      To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Já nevím ale když si vzpomenu na ten jejich „klenot“ nejnovější a největší letadlovou loď…. hmm

      To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      Myslíte ony dva hypermoderní křižníky, jenž v nedávné minulosti po spuštění na vodu cca myslím 6 až 12 měsíců podobě, byly zadřeni,, neb pozapomněli na fakt, že kdo maže, ten jede 😁😁😁 ???

      To se mi líbí

      • oh napsal:

       To víte, když je personál strojovny vycvičený na antigravitaci a studené fúzní reaktory, nutně pak mají US námořníci několik drobných problémů se zastaralou technikou, vyžadující mazání. 🙂
       Zrovna tak jako jejich bývalý koloniální vládce, který po několika letech bez kolonií pozapomněl na to, že pro plavbu ve vodách teplejších než Severní Atlantik je zapotřebí výkonnější chlazení motorů. 🙂

       To se mi líbí

       • Minorita napsal:

        Ach, moje chyba, posádka připravená sloužit na vesmírné Enterprice je na zaučenou omylem zapůjčena Navy :-))) … Nemazali, klepe to …
        To jsou „dětské nemoci“ mocných vojenských sil nejmenované spřátelené mocnosti ohu 🙂 …

        To se mi líbí

     • Antimon napsal:

      „………iontové motory vysokého výkonu…“ 🙂 🙂 🙂

      To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Možná nebude OT jedna střízlivá analýza korejské šlamastyky.

  http://a2larm.cz/2017/08/korejska-valka-ignorantu/

  Hekrdla se nesnaží přizdobit žádného ze 4 aktérů, což je poměrně vzácné.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Hekrla velmi dobrý Slime … Po letmém prohlédnutí názvů a úvodů článků tematicky se věnující domovu, se mi ani nechce věřit, že v tomto titulu je k nalezení i kvalita …

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   +1 Velmi kvalitní a na Hekrdlu opravdu poměrně vzácné.
   Nesouhlasím jen s jedním tvrzením, týká se Lukeše. „Těžko říct, proč i profesoři historie jsou někdy ignoranti.“
   Lehko to říct, ví se to staletí: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
   Že by to Hekrdla neznal?

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Lukeš tomu věří. Přečtěte si jeho knihu Československo mezi Stalinem a Hitlerem.
    I z té se ale dá leccos načerpat.

    To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Inu pánové, to máte těžký. Hekrdla je svéráz a některé jeho názory se nemusí líbit, kdežto jiné ano. A2 určitě není špatný zdroj. On totiž neexistuje dobrý levicový časopejsek, tak jako pravostřed (nebo mejnstrím) má Respekt. Literárky jsou taky jen smíšené kvality

   Takový časák totiž potřebuje taky vědeckou rubriku, kulturu a co já vím. Stojí to prachy a musíte vycvičit specializované re(d)aktory.

   V A2 když mi padnou do ruky – pravidelně je vídám jen v jedné malostranské kavárně, kam se ale zase dostanu jen nepravidelně – je dobrá rubrika překladů z jazykově exotických novin. Třeba čínských, nebo arabských. A často se taky stane, že v celém čísle nenajdu nic… což vás u novin v kavárně moc nenaštve.

   Je prostě dobré kutat na více místech a ignorovat ty „cechovské“ nápady o všeprostupující manipulaci. Od toho máme mozek a dlouholetou zkušenost, abychom uměli nehodící se odfiltrovat

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Promiňte opravdu nikoho ani mne nebaví stále dokola dokazovat jakým způsobem a jakými novými technikami je současné dění manipulováno.
    To že máme mozek je naprosto nesporné a proto také ta manipulace existuje.
    To že tomu Lukeš věří, je asi stejné jako když nám pan Václav Žák popisuje Waltera Lippmanna jak stál u zrodu kvalitní zpravodajské žurnalistiky.
    Jinak pane Slim od Vás jako PR postup dobrý ale dále pokračovat nebudu vyžadovalo by to truňk a to jako tady ; jako sorry.

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Respektuji Vaši velkorysost vůči presstitutkám, resp. vůči titulům, v nichž exhibují. Nemám pro ně po skoro 30-ti letech tzv.svobody jakoukoli polehčující okolnost, jakoukoli omluvu za duševní zvrhlosti, demagogie, lži a fabulace, které propagují, nemluvě o šíření idiocie, a doslova destruktivních bludů vydávaných za názor …
    Bohužel bylo dosaženo nejen dílčího vítězství – z deviace se stala onakost, z demagogie a lži pravdivý individuální pohled, etc… To vše za mohutné podpory a ofenzívy skutečného zmetku – novináře, žurnalisty …
    Ti dobří, ta nejspíše velmi malá skupinka,to unese, neb vědí, a zbytek je na kinedril …

    To se mi líbí

 5. Cech napsal:

  Děkuji za překlad a pokusím se spojit popis Andreje Fursova s jednáním současné RF v Radě bezpečnosti OSN.Sankce Severní Koreji za nepřetržité testování mezikontinentálních balistických raket (ICBM) a porušování rezolucí OSN. Zde je to lokajství možná ale spíše zcela normální strach z USA současné RF ale i Číny, který je patrný na rezoluci 2371 jednohlasně schválené všemi 15_ti hlasy.
  Andrej Fursov proto poodhaluje pouze některé aspekty sooučasného nevratného trendu RF, to podle historika Michaila Iampolského se současné Rusko podobá chanátu, kdy chán v centru říše, Kremlu, uděluje princům právo vládnout v provinciích. Hlavní náplní práce gubernátorů v posledních deseti letech bylo získávání hlasů pro Putina atd. atd. .
  Dále americký politolog George Friedman, zakladatel a šéf prestižní agentury Stratfor, zabývající se strategickými a geopolitickými analýzami, proto také z našeho pohledu jeden z nejpovolanějších lidí na světě, v otázkách předpovídání budoucího vývoje :
  Rusové se pokusí ovládnout Bělorusko a Ukrajinu, ohrožovat budou i Pobaltí. Jejich přístup vyvolá novou studenou válku, v níž bude Rusko po roce 2020 ekonomicky a mocensky totálně vyčerpáno a změní se v bezzubého tygra.
  Ruský expanzionismus povede dle Friedmana k utužení vojenské někdy i ekonomické spolupráce USA se zeměmi střední a východní Evropy, mezi nimiž výslovně zmiňuje utužení vojenské spolupráce se zeměmi jako je Polsko, Česko a Rumunsko.
  A výsledek?
  Podle Friedmana bude Rusko opět okolo roku 2025 „uzbrojeno“ a konečně se totálně rozpadne. Ve stejné době zachvátí ekonomická a demografická krize Čínu a západní Evropu a teprve mnohem později i Spojené státy.
  Za víc než deset let budou krize a úpadek patřit mezi nejskloňovanější slova jak v Číně tak i v celé Evropě.
  Tož kam se hrabe ten popis Andreje Furzova na naše prognostiky.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Zapamatujte si tu prognostiku a za 8 let porovnejte. Zajímavé bude vidět kdo bude uzbrojen. Ku podivu Rusko, na rozdíl od USA, nezvyšuje vojenský rozpočet. Jen vyvíjí velmi kvalitní zbraně a modernizuje armádu rozumným tempem. Žije si pod ochranným deštníkem jaderné triády. To se o USA říci nedá. Tam zbrojení stoupá, kšeft je kšeft.
   A pak Rusko nebylo uzbrojeno, to je jen legenda živená oběma stranami jen proto aby se zakryly skutečné příčiny. Stále se na ně sází.
   Rozvrácená Ukrajina není velkým ruským problémem. Problémem by byla silná NATO Ukrajina. K tomu v dohledné době, nejspíše nikdy, nedojde. A vylidňující se baltské státy s velkými ruskými menšinami nejsou pro Rusko problém, jednou mu spadnou do náruče jako přezrálá hruška. A jaltská linie vlivu je dávno zapomenuta a překonána. Slabé uzbrojující se Česko s malou konkurenceschopností je pro Rusko to nejlepší. Jediný problém je Polsko. To si ale časem vybuduje v Ukrajině nepřítele a bude tak neutralizováno.
   Friedman je snílek, minimálně v tom co povídá. Co si skutečně myslí, nevíme.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Bezesporu ani ja nesouhlasím s tím, že SSSR bylo uzbrojeno.Podle postupně se otevírajících US pramenů bylo námi programově rozloženo a toto programové rozložení bylo započeto právě v těch Stalinsky strašných 50_tých letech.
    Tak proto také na R1 velmi váhavě přiznali zrození klanu Chruščova, který vyvrcholil Gorbačovem ale to je na mnoho článků a důkazů.
    Proto počkejme si až US uvolní další části archivu o rozklasu SSSR.Nevím ale klan Chruščova je v současnosti ta druhá část moci RF, ta která bude bránit současnou ruskou ústavu na život a na smrt a proto je ta velká pravděpodobnost totálního rozpadu RF.

    To se mi líbí

 6. z/a/drátovaný Rosťa napsal:

  Po staletí se snaží nenažraný, nafoukaný Západ podmanit Rusko. A když to nešlo ( a nepůjde ) silou, vymyslí se sankce za jakýkoliv nesmysl. Že to škodí spíš těm, kteří pro sankce horují rozebrala T. Spencerová zde:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Libye-pryc-Asad-zustane-Rusko-vyrabi-Tereza-Spencerova-Svet-uz-nam-neprikyvuje-kdo-se-nas-bude-bat-Nackove-v-USA-fuj-stari-esesaci-OK-500302
  V Rusku si budou muset připustit, že každý jejich vstřícný krok vůči Západu, je a bude brán jako jejich slabost, což bude ihned zneužito. Podobnost s našimi cikány čistě náhodná.
  Autorovi děkuji za překlad.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Připouští si to dost dlouho … Déle než dvě či tři dekády … Kdo ví proč … Oni vědí, ale ta širá ruská duše …

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Že proč – no mi to připadá, aby si svět okolo všimnul rozdíl teorie a praxe, a docela to funguje. Nebo jste si nevšimli, jak se zvyšuje množství kritiků i u nich doma. Tohle by tak před 5 lety nebylo myslitelné. A taky byl za velkou louží docela větší klid mezi lidmi než včil. Ono jedno k druhému. 🙂 Pro mnohé ve světě ještě před pár lety byli „svatí“ což se už neděje tož uvidíme

    To se mi líbí

   • z/a/drátovaný Rosťa napsal:

    Problém je v tom, že s námi, Slovany, Západ nikdy nebude jednat jako rovný s rovnými. ČR, jako svou novou koloni již mají zpracovánu díky své páté kolonii u nás. RF je mnohem silnější a positivní je, že nejde do kolen, přestože se na tom pracuje všude na tom tzv. Západě.

    To se mi líbí

 7. kočka šklíba napsal:

  Velmi zajímavé, děkuji a současně děkuji Slimovi a Rosťovi za odkazy na také velmi zajímavé články 🙂 .

  To se mi líbí

 8. Bavor V. napsal:

  Malá ekonomická hádanka: Největší růst ekonomiky v EU dosahuje Rumunsko, ČR a Polsko. Co mají tyto země společného?
  Nemají… a …

  To se mi líbí

  • berkowitz napsal:

   Záleží z jakého základu se onen růst počítá, jinak jsou to všichni vazalové USA.

   To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   Mají ještě jedno společné – jsou to země, kam ten úžasně vyspělý západ přesunul spoustu levné výroby, přičemž té vlastní produkce mají poměrně málo; až jednou montovny odejdou, nastane tu maxikrize.
   A také mají společné to, že si výdobytky toho růstu ani zdaleka nemohou užívat tak, jako si západ užívá levných produktů z těchto zemí (které jsou v nich často i dražší, než na západě)… Právě proto, že jsou to jen levné montovny, které musí zůstat levné, aby tu vůbec vydržely.

   To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  něco málo k tomu začátku

  technet.idnes.cz/zacatky-vesmirne-spionaze-uspech-vymazal-stovky-r

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.