Bylo nebylo


Vlastně nebylo, i když se mnoho lidí domnívá, že bylo.

Každé místo v zemích Koruny České má nějaké své pověsti a báje. Některé jsou vyloženě typu pohádkového, některé ale popisují události, které se údajně opravdu staly.

Nejinak je tomu i ve Strakonicích.  Mezi vžité příběhy patří i dva následující, které se oba týkají třicetileté války.

Obraz P. Marie Vítězné na postranním oltáři má svoji smutnou historii a pohled na něho  naplňuje nejednu duši českou vzpomínkami žalostnými, vzpomínkami, které unášejí pozorovatele na ono pohřebiště české slávy — na Bílou Horu, kde dokonáno bylo to, co osud Čechům ponenáhlu připravoval . . .

Když vojsko Mansfeldovo ze Strakonic odtáhlo, počali se sem hrnouti za nedlouho bojovníci Maxmiliána Bavorského. Na hradě nebylo ani živé duše k spatření a v chrámě vše, pokud se to nedalo odnésti, obráceno na rub; tak zle tu řádili vojáci Mansfeldovi. mstíce se tak nenáviděnému řádu. Mezi jinými obrazy zneuctěn byl také obraz P..Marie od zlotřilých vojínů Mansfeldových, kteří Bohorodičce, sv. Josefu a oběma pastýřům vypíchali oči. — S vojskem Maxmiliánovým přibyl sem též karmelitán fra Domenico a Santa Maria, který vyslán byl, by svojí plamennou řečí naléval v srdce umdlévajících vojínů novou zmužilost.

Tomu svěřil se jistý občan Strakonický s oním znešvařeným obrazem. který prý, nemoha ho jinam uschovati, zahrabal do smetí, by nepadl hrozící zkáze docela za oběť. Fra Domenicovi byl tento zachráněný obraz vítanou pomůckou k rozplameňování fanatických bojovníků. Obraz Mariin hned upevněn na žerď a fra Domenico nesl ho v čele bojovníků Maxmiliánových až na Bílou Horu, kdež nešťastného dne 8. listopadu 1620 tím výše ho vyzdvihoval, by vojíni, majíce obraz stále na očích, bojovali dvojnásob a tak pomstili urážku, způsobenou Bohorodičce. Známo jest, jak bitva na Bílé Hoře skončila. Císařští zvítězili a vítězství hned přičítáno k zásluze zázračné moci onoho obrazu, který proto nazván a uctíván byl po celém křesťanstvu jako „Marie Vítězná“ (Maria de Victoria). Chcete věděti další osud obrazu? Nuže slyšte! V Římě zhotovena kopie onoho obrazu, která pak 26. června 1650 převezena byla v slavném procesí do Strakonic a zde umístěna na témž místě, kde originál prve se nalézal; druhá kopie obrazu toho nachází se v chrám sv. Markéty v Strakonicích, jinou na Bílé Hoře spatřiti můžeš a pod. (František Brod Království České, díl IV. Jihozápadní Čechy Nakladatelství Pavla Körbra v Praze  1911).

Tak praví starodávná pověst. Ve skutečnosti se příběh týká obrazu ve Štěnovicích (http://www.stenovice.cz/obec/historie/), (Stenouiz) kde skutečně došlo k přepadení tamního sídla. Mansfeldovo vojsko totiž obsadilo strakonický hrad po dohodě s johanity, kteří na tu dobu své strakonické sídlo opustili a vrátili se až po Bílé Hoře. Ostatně nejen tato skutečnost  vyvrací starou pověst. Pokud by totiž došlo k rabování, nemohla by se do dnešních dnů zachovat slavná Strakonická Madona z doby gotické.

V hradbách se dodnes ukazuje takzvaná Švédská branka. Švédská proto, že právě tudy se měli dostat na hrad švédští vojáci. Měl je tudy vpustit mlynářský chasník Matěj. Skutečnost je ovšem zcela jiná. Při prvém obležení města se občané vykoupili a tím hrad zachránili. Ke druhému obležení ani nedošlo. Tehdy táhly po obou březích Otavy soupeřící armády, kdy po levém břehu táhli Švédové pod Banerovým velení, po pravém, tedy hradním, táhli císařští, patrně vedeni Harzfeldem. Obě armády táhly sice na dostřel, ale ani jeden velitel si netroufal překročit řeku, protože by se tím mohl vystavit nebezpečí napadení druhou stranou. Císařským se nakonec podařilo dosáhnout Strakonic dříve a ukrýt se za hradbami města. Tento postup byl rozhodujícím zvratem celého souputničení. Švédové, když viděli opevněné město a v něm císařskou posádku, raději změnili směr tažení k severu. Tedy ani při tomto tažení nemohlo dojít k vniknutí do hradu onou Švédskou brankou.

Kdy obě pověsti vznikly, není známo, jisto je, že v prvém případě k tomu došlo až po smrti Fra Domenicově.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Bylo nebylo

 1. K-k. napsal:

  Tak tohle je krása! Děkuju! 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já myslím, že skoro každé místo má svou vyvratitelnou pověst. Jen se o to třeba nikdo nepokusil. A nebo ani nikdo nechce pověsti vyvracet.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Jsem toho názoru, že když je historka hezká a nikomu neškodí – tak proč ji vyvracet? Ale je dobré vědět, že je to jen historka, ne realita…
    Mimochodem, inspiroval jste mne s tím „Kouzlem starých uliček“ 😉 Doufám, že to dnes, nebo zítra pošlu 🙂

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Přesně tak, jak jste to napsala. Hezká pověst je mnohem lepší než pusto a prázdno. Je to koření historie. Ale musí se vědět, že je to pouhá pověst, odlesk starých snů a představ.

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      „Je to koření historie.“ Áno, tak by to malo byť. Na poriadnej dávke pravdivej histórie, ako farbistá a oživujúca anekdota. Inak celkom nezdieľam pocit, že povesť je lepšia ako pusto a prázdno. To pusto a prázdno by sme sa mali snažiť vyplniť pravdou a poznaním.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Některé pověsti bych skutečně nechal žít jejich osudem, ale jsou takové, které je naopak třeba vyvrátit. Třeba tady tu o Švédské brance. Protože v podstatě poškozuje jméno města.

       Líbí se 1 osoba

       • NavajaMM napsal:

        Nie som proti povestiam apriori. Takmer vždy sú nositeľmi zaujímavej informácie. Lenže častejšie sa tá informácia týka času a miesta vzniku povesti, nie toho času a miesta, o ktorom formálne povesť vypovedá.

        To se mi líbí

      • strejda napsal:

       Navajo, vesměs s Vámi souhlasím, ale tentokrát nemohu. Pusto a prázdno je NIC, pověst je něco. Dám Vám několik příkladů.
       Byla jedna země, nádherná, plná života, obchodování a spokojených lidí. Zanikla a nikdo o ní nic neví. Ani cihla, ani slovo. Smutné.
       Byla jedna země, nádherná, plná života, obchodování a spokojených lidí. Zanikla a zbyla na ni jen pověst. Ta země se jmenovala Atlantida a inspirovala statisíce lidí a to patrně ani neexistovala 🙂
       Bylo jedno město na Indu, velké, plné života a na svoji dobu velice moderní. Zbyly po něm jen trosky, kterým z nouze říkáme Mohendro-Džaro. O lidech nevíme naprosto nic. Ani jedenu pohádku. Když nikdo jiný, já toho převelice lituji.
       Bylo jedno město na Krétě, velké plné života a na svoji dobu velice moderní. Zbyly po něm jen trosky, kterým říkáme Knóssos. O lidech se zachovalo několik bájí. O Minotaurovi, Íkarovi, Rhadamatisovi a dalších. Dodnes to jitří fantasii a na to téma byly napsány stovky knih. Jsou to jen báje, Daidalos jistě nevyrobil létající křídla a Minotaurus, polo člověk, polo bůh jistě neexistoval.
       I báje a pověsti patří k historii. Jen se jim musí rozumět. Pustu a prázdnu se rozumět nedá.
       Jistě jste si všimnul, že nemluvím o pravdě a poznání. To je jiný příběh.

       Líbí se 1 osoba

       • blbíš napsal:

        … vím, je to takovej nepodařenej odskok, nemám v úmyslu bejt v opozici, ale zrovna tudle jsem četl nějakou diskusi o interiérech a vnitřním vybavení vily Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe a jeho spolupracovníků Lilly Reichový a Sergia Ruegenberga. Docela mě zarazilo – překvapilo, že hodně laický veřejnosti, co diskutovala, vo něm mluvila jako o „pustu a prázdnu“. Mám rád bílý papíry, prázdný místnosti, prostory, volný výhledy … divil byste se, příteli, kolik myšlenek, představ, fantazie a řešení se dá do toho nacpat. Takže za mě, „pustu a prázdnu“ se dá určitě porozumět a velikáni mezi náma mu dokonce i rozumí. A kdybyste viděl tu krásu, když se potkáte s někým, kdo tomu „pustu a prázdnu“ rozumí, to Vám je nádhera.
        P.S.
        dovolil bych si poznamenat, že porozumět se nedá úmyslnýmu zmaru … alespoň já to tak mám vodjakživa

        To se mi líbí

       • strejda napsal:

        blbíši, přece si nemyslíte, že pusto a prázdno o kterém píši já, je pusto a prázdno ve nějaké brněnské vile se stěnami a okny. Jistě tam bude i podlaha a stropTaké nějaké schody a dveře. Dveře miluji. A jistě také nějaké zařízení, proč by se tam jinak chodilo.
        Pro mně je prázdno, když někde nic není, ba ani vila. A pusto tam, kde se nemohu myšlenkou nebo zrakem ničeho zachytit.
        Nebo si opravdu myslíte, že na té zmizelé zemi o které se ani neví, že zmizela, je to že se o ní nic neví, to nejlepší? Pokud ano, dosáhl jste stupně nejvyšší dokonalosti a klaním se s úctou.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Strejdo, chápem, ako to myslíte. A nehádam sa.

        To se mi líbí

       • strejda napsal:

        Navajo, jasně, psal jsem, že si rozumíme. To bylo jen na blbíše, spíš ze sportu, jako cvičení 🙂 občas rozcvička nezaškodí.

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        Pánové nedohadujte se, vše záleží na čase a technických možnostech. Schliemanovi taky nevěřili že najde/našel Troju – a v podstatě taky podle legendy. Kdyby ti váleční trolové nevyhazovali many many a tyto se věnovaly na opravdové hledání a výzkum… mnohé legendy by pžestaly být legendami.,
        Zatím se vědátoři zaměřili na to že Atlantida neexistovala – Ale vezmeme-li v úvahu její údajnou velikost – vždyť oceány jsou velké a z velké áísti neprobádané a budou ještě větší – ale budou-li naši dávní potomci – budou-li nějací – moudřejší, kdo ví,.
        KOneckonců podobnost pyramid a mnohého dalšího na obou stranách velké louže nelogická a podivná… ztož kdo ví….
        některé nevysvětlitelné nálezy z dávna – ty nepatrné zbytky čehosi – jak už teď vědí -daleko staršího než si mysleli Vypadá to, že tu už byly nejmíň dvě světové civilizace.. před tou naší… a snad to nedojde tak daleko, že za nějakých 10 tis. let se budou potomci pídit po tom co některé nálezy znamenají. I když po nás toho moc nezbyte. Plasty se rozpadnou, stejně jako beton a železo zrezaví, … a jé je.

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        Hmm strejdo – ten Daidalos – jak si myslíte, že by dávnej člověk – nebo vlastně ani ne tak moc dávnej popsal třeba rogalo. Nebo prkýnko na kolečkách… co se jimi šikovní mladí místo šalinou prohánějí po městě, tak ajko dřív my na kole? hmm

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        Pro mě je prázdno, když někde nic není
        … no právě a vo tom to celý bylo, příteli … No nic, furt doufám, že to moje nebylo o vile a dokonce ani o tý zmizelý zemi! Já tušil a taky raději hned napsal, že zřejmě půjde o můj nepodařenej odskok a vono taky jó! Myslím, že každej by cvičil rozcvičku v tom Vašem tělocviku jak divej, kdyby měla hned na první pokus vést k vrcholným výkonům!
        P.S.
        Jen jestli to nebude s tím Navajovým hádáním třeba i jinak?

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        k jaa:
        Pánové nedohadujte se …
        ???

        To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Bezmozek před vobědem, a neb pověsti a zvěsti.
  Ve škole mi říkali, …“když vím povím, když nevím, tak to taky řeknu a to tvoje přemejšlení si nech, až budeš čutat na plácku…“. Takže to vemem tak nějak bez mozku, což je činnost, která se vod nás očekává. Prej máme horší potraviny než západně vod nás! Asi jo, já to vopravdu nemám ověřený, ale co mi vypnutej mozek říká je to, že za čárou pravděpodobně budou platit zákony a jistý kontrolní mechanismy tý či oný země, i když deprivanti z uhnije se je snaží již řadu let neúspěšně sjednotit (soudím dle toho, co všechno třeba doporučujou všelijaký ty motoristický svazarmy (či jak se to dneska menuje). Z toho jejich doporučení se mimo jiný dozvíte, co motoristi jedoucí za solí na jih musej všechno v autě a na autě mít v jednom státě oproti státu jinýmu. Klidně dostane likvidační /jak jinak než jen pro Čecha/ pokutu za to, že třeba nemáte v autě dostatečnej počet reflexních vest oproti požadavkům jinýho uhnijního státu! A třeba takový Italové vám vlezou do kanistru a běda, když …!!!). Asi mezi váma nebude žádej se zapnutým mozkem, kterej by tvrdil, že kapitalista západního střihu je ke „svýmu“ vobčanovi ohleduplnější, než k vobčanovi v ČR, a proto mu dodává lepší potraviny ve svejch marketech. A přesto alma mater našeho chmickýho Alího zaznamenává cca vod 90 let horší výsledky testů potravin, který nám sem ti západní střihouni navážej. A dokonce mi ten můj nepoužívanej mozek naznačuje, že voni by ty hnusný potraviny „svým“ vobčanům klidně snad i lifrovali, ale vono to asi jaksi nejde, když to nedělaj! Ale správně asi by bylo, že NEMŮŽOU dělat, žejo? Takže to asi nebude pověstma a zvěstma o tom, co tvrdí mluvidla tiskovejch mluvčích těch kapitalistickejch řetězců, že …“jenom dodáváme pouze to, co blbíši v ČR žádají a po čem se můžou utlouct…“

  A … a dál si to už každej se svým zapnutým či vypnutým mozkem dořešte sami. Věřím, že i bez plácku na čutání na to přijdete, že s náma hrajou už notnou dobu všelijací ti vod jurečků, sobotků, babišů, nečasů, klausů a spol. pěknou habaďuru.

  No nic, právě je na mě v baráku voláno, abych koukal naškrabat brambory k vobědu, nebo nedostanu najíst (ach jó, proč člověkům nedělaj taky takovej universální Whiskas jako maj moji mamlasové). A protože je výzva opakována již potřetí a každej ví, že i pošťák zvodí vždycky dvakrát … tak bude přece jenom lepší jít a nahodit mozek, neboť onen úkon se škrabkou přece jen nějaký to přemejšlení vyžaduje!

  To se mi líbí

 3. tata napsal:

  jaa napsal:
  14.8.2017 (22:57)
  OT ZDE
  Celkem jste mi překvapila,a jedno z nejhlavnějších proč považuji debaty už za ztráty času,a rezignoval jsem většina lidí a bohužel i zde nak přijala za možné že někdo nastaví pravidla kde se dá krást,pak přijde nový využije to a je to v pořádku……….já sem celí život žil v jiných zásadách a nehodlám to měnit,takový svět nemůže dlouhodobě fungovat.Viz třeba RÁTH a jeho 7 milionů v krabici………opět každého zajímá že to na něj ušili,né že je asi hloupost uvěřit že to tam nesl jen s plezíru,konečně ty odposlechy to jasně dokazují,a je jedno že ty odposlechy neměli být aspoň tedy mě.Pro mě bylo vždy důležité a ve všem udělal to ,dá se to chování přijmout i když to zrovna neporušuje zákon.JÁ podle toho kodexu žiji a hodnotím ano je to pro mnohé nepochopitelné jako pro mě že to mnozí tolerují,omlouvají…………pak pro mě s tratilo smysl se o něco přít,nebo reagovat na urážku od člověka který jich seslal už hodně poslední snad včera,bohužel ohlédnutí zpět je zjištění že to byl promrhaný čas.Pro mě už zůstalo jen důležité nezpronevěřit se svému kodexu a to už nebude nic těžkého.To je vlastně zdělení panu BLBÍŠOVI,DLOUHO JSME BYLI zdánlivě v nepochopení, on asi je trochu jiného zaměření ,ale řekl bych že naše přímky by se v dálce někde dokázali setkat.To je jen jak se mýlil,opravdu jsem vše vzdal nevidím ani blikat náké světélko,pro mě už je jen uchránit si svůj dvoreček a nepošpinit ho…….TAK ASI PANE Blbíši,AŽ KE KONCI JSEM NÁK začal rozumět nebo si myslet že rozumím co píšete.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Váš (nikoli můj) problém se mnou byl pouze v tom, že ste děsně paličatej a někdy nevidíte pro samou zabejčenost, s kterou v tu chvíli diskutujete i ty jemnější šťouchance a strkance, který jsou v přátelství myšleny. Přímky sem raději nepleťte, ty maj jednu nepříjemnou vlastnost, uměj bejt totiž i nekonečný a totéž platí pro jejich průsečíky v nedohlednu. A to Vy, ani já rozhodně nejsme. Ale aby nedošlo k mejlce, já hned vod samýho počátku věděl, že mám co do činění se slušným člověkem a to bylo/je/a nadále bude pro mě to hlavní, příteli.

   Vaše současná rezignace je zase jedna z forem Vašeho postoje (zabejčenosti), s kterou (jak jinak – žejo) naprosto nesouhlasím, protože sem byl vychovávanej, že rezignovat se prostě nemá a už vůbec né před tupci a darebákama. Spory jsou přirozenou věcí, co se lidem prostě dějou a jen oni mají nadání je řešit rozumem. Vono úplně stačí, že určitě i Vám nastane chvilka, před kterou rezignovat jednou definitivně budete, tak proč si ji předem trénovat, nemám pravdu?
   P.S.
   … možná byste se divil, ale ten Váš „KODEX“ má v sobě zamontováno hodně lidí, fakt byste se divil!!!
   P.P.S.
   … a ještě Vám prozradím, že Vás zde tak vidí převážná část bavorstva, to je na tuty, takže hlavně klídek!!!

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.