Jak nelze změnit Unii


Patřil jsem mezi příznivce společné Evropy. Evropy volného obchodu, pohybu, spolupráce i bezpečnosti. Patřím mezi ně stále. Jenže to není současná Unie ani omylem. Ta totiž potřebuje dost zásadní reformu. A protože každá reforma bolí, mám takový nápad na první krok, který by mohl přinést alespoň drobnou změnu.

V prvé řadě je nutné změnit postavení Evropské komise. Sebrat jí veškeré pravomoci a udělat z ní pouhý poradní orgán, jehož úkolem by bylo posuzovat, zda nápad jedné země je vůbec použitelný v kterékoli zemi jiné a pak dát návrh europarlamentu na případné obecné úpravy. Na to by stačilo těch 27 eurokomisařů s aparátem několika málo potřebných úředníků z dané oblasti. Budu-li milostivý, tak za každý stát po třech. Zbytek by mohl vykonávat jinde prospěšnou práci za peníze obvyklé v jejich mateřské zemi.

Potřebná by ovšem byla i reforma europarlamentu. Stávající cestovní komoru bych zatím ponechal beze změn (v budoucnu by nebyly vyloučeny). Přidal bych však jakousi Sněmovnu národů. Tedy komoru, ve které by každý členský stát byl zastoupen také třemi zástupci. Každý zákon z parlamentu by musel být předložen této sněmovně. A ta by jej musela schválit „ústavní“ většinou, tedy 3/5 všech členů. Návrh, který by Sněmovna národů zamítla, by nebylo možné zpětně přehlasovat. Navíc do tohoto orgánu by se zástupci nevolili, ale jmenovala by je vždy po svých národních volbách konkrétní vláda. Byla by tím zajištěna i kontinuita politiky jednotlivých států.

Byl by to první krok k tomu, aby se eurokomisaři přestali zabývat hloupostmi a byli nuceni opravdu studovat, co která země má za svá specifika a kde ji prostě nelze donutit k potlačování národních zvyklostí. Další kroky by mohly postupně následovat. Jenže… Najde se někdo, kdo by byl ochoten o skutečných změnách (a nedělám si patent na rozum, že to musí být právě takto) vůbec reálně uvažovat, natož je provést?

Ceterum autem censeo, Europae Commission esse delendam

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Jak nelze změnit Unii

 1. bob napsal:

  Já z celé EU vytrhnu jeden nesmysl – dotace ( ze kterých se tak radujeme – jak je ta EU bezvadná, podívejte, víc jsme dostali , než vložili).
  Položím otázku: Už jste dostali někdy něco zadarmo?
  Nezjistili jste náhodou, že „ta věc“ zadarmo Vás vlastně přišla sakra draho?

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Přesně – co bývá zadarmo nebo ve slevě, bývá zatraceně drahé!

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    já si myslím že toto pořekadlo hodně stratilo na pravdivosti,dost často drahé věci jsou jen méno a jsou mnohokrát horší než ty levnější,je to také zaležitost snobů kteří na to mají.TAKŽE NESOUHLAS i když palec sem nedal.DNES se vyrobky dávno nevyrábí aby vydrželi takže je to spíše naopak

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Tato, musíte číst co je napsáno a ne co si myslíte, že je napsáno. Nepsal jsem o LEVNÝCH věcech, ale o zboží (službách) ve slevě nebo zadarmo.

     To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Dotace a jejich podsystém „bankovní záruky“. Mám ve zvyku u TV večeřet, ale naštěstí jen u reionálních zpráv. U hlavních bych se včera asi udávil. Jako podpora drobného podnikání existuje záruční banka, která pomáhá malým firmám se získáváním potřebných úvěrů. Ale má to jeden háček, skoro až hák od přístavního jeřábu. Tu záruku dostanou jen firmy se sídlem v Praze. A nyní se uvažuje, že se to rozšíří na celou republiku. Takže se nelze divit tomu, že Praha je plná firem, které tam mají pouze své fiktivní sídlo.Tedy nejen kontroly FÚ jsou důvodem masivního převádění firem do Prahy!!!!!😠😠😠

   To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Zajímavé k přečtení, ale čas nedozrál. Myslím, že tak po roce nepokojů a latentní občanské války v jádru EU bude možné se něčím takovým zabývat. Jediné co můžeme dělat – a mnoho nemůžeme, kdeže loňské sněhy jsou – je bránit se ekonomickým migrantům. I když budeme prohrávat. Pokud ale přijdou do Evropy miliony Korejců, tak to budeme muset vzdát.

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Včera jsem poslouchal USácký návrh zákona „proti imigraci“ – budou přijímat jen kvalifikované lidi, kteří něco „přinesou“. V tomto případě konstatuji vřele „USA náš vzor“

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nevím ale zde je nutné se zozspomenout, jak proběhla integrace čečenských azylantů do české společnosti.
   Tak jak v březnu roku 2005 organizace Human Rights Watch oznámila, že „Čečensko i
   nadále zůstává zemí Evropy, kde dochází k nejzásadnějšímu porušování lidských práv a která je zároveň jediným místem na světě, kde jsou civilisté každodenně zabíjeni a unášeni v důsledku přetrvávajícího ozbrojeného konfliktu. Jak bylo zdůrazněno tak po každé akci spáchané čečenskými povstaleckými skupinami či jednotlivci se navíc pozice Čečenců jako celku dále zhoršovala.
   Z těchto a řady dalších i ekonomických důvodů se čečenské etnikum významně podílelo na celkovém počtu uprchlíků hledajících azyl v zemích Evropy.No a nyní je již naprosto patrné, že Česká republika, jež byla jednou z mála přijímacích zemí této komunity, si s několika stovkami zaitegrovaných čečenců poradila tak, že o tom nikdo ani neví.
   Stejně tak by si podle výsledků výzkumu zadaného současnou vládnoucí koalicí Česká republika poradila i s ostatními tisícovkami imigrantů.
   No a jestli to vnímáte tak, že uprchlíci z KLDR se budou po milionech usídlovat v cílovém prostoru Evropy a hlavně Česka. Tak zde si dovolím oponovat, tímto si ale vážně nejsem jistý.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Řeči se mluví a voda teče.
    Bylo by zajímavé vědět kolik Čečenců se v Česku integrovalo: 1- dostalo občanství, 2- dostalo trvalý pobyt, 3- zmizelo. Pak má smysl o něčem uvažovat. Do té doby je to úvaha bezpředmětná.
    A co se týká Korejců, po případné pohromě a vojenském zničení někam budou muset jít. Když do Evropy snadno doplují Bangladéšané, tak to Korejci zvládnou také. Čína, Rusko a Japonsko o ně nestojí a stát nebudou. USA a Austrálie patrně také ne. Zbývá Evropa.
    Kontrolní otázka: napadlo Vás před pěti laty, že zrovna ti Bangladéšané budou tvořit významnou sílu migrace? Mně ne.

    To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   1. Audhild Skoglund okamžitě natrvalo vyhostit, internovat nebo přejet autem.
   2. Ta soudružka nemá co vysvětlovat ideje Lebensbornu v zahraničí, neboť zahraničí není Norsko.
   Donedávna jsem měl Norsko moc rád. Ale asi by v něm museli přestat žít Norové, abych ho měl rád nadále.

   To se mi líbí

 3. z/a/drátovaný Rosťa napsal:

  V referendu jsem hlasoval proti vstupu do Unie. Já prostě tomu zbožňovanému Západu tak nějak nevěřím. On nám, historicky vzato, nikdy nic dobrého neudělal a když nás přímo nezradil, tak nám alespoň nepomohl. Nalezli jsme do chomoutu, z kterého bude problém vylézt. Když jsme lezli z toho minulého v 68. roku, 200 lidí zařvalo. USA plus NATO jsou důkladnější, tam se „vedlejší ztráty“ počítají leckdy i se šesti nulami.
  Nějaké zásadní změny v EU ve prospěch „nás maličkých“ si může připouštět jen naiva. Ta nebyla stvořena pro to, abychom byli rovnocennými partnery, ale jen jako pokorné dojné krávy. Jakýkoliv protest se zadusí již v zárodku, sankcí je dost. A dle nabubřele povýšeneckého chování hlavounů z EU je jasné, že se snámi mazat nebudou. Neříkám to rád, ale už mám ten pocit, že pod Leonidem se mně dýchalo o bacil svobodněji. On to nebyl extra inteligent, takže neřešil zahnuté banány, vosk ve svíčkách, rum, co údajně není rum, velikost okurek a jiné, životně důležité věci. Jak ztohoven? Co sto hoven! Dvě sta hoven! A i to je málo!

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Prostě řízení tankéru by snad ČNB nesvěřil ani pouštní bojovník IS.
  Prtotože finanční jizda brzda plyn, je opravdu ale opravdu plýtváním našich prostředků ale vypadá zřejmě velmi efektně.
  Na dopady vlastní regulace tak ČNB reaguje regulací novou. To, že právě ČNB svou činností podporuje rizikové chování, se nikdo nikdy neodváží řešit.
  https://www.novinky.cz/ekonomika/445302-cnb-po-temer-deseti-letech-zvysila-uroky-muze-to-zdrazit-hypoteky.html
  Řízení EU a jejjí stínové direktivy, které aplikuje naše na občanech nezávislá ČNB, jsou tím nejlepším důkazem samotné efektivity těchto řídících procesů.
  Nejdřív Singr sjede na 0,05 a spotřebuje 2 biliony korun k tomu aby se lidé konečně zadlužili a potom když se národ kvůli rekordně nízkým úrokům zadluží až po uši, tak cena jejich nemovitostí klesne pod částku, kterou dlužili.
  Neboli i po prodeji nemovitosti, jíž ručí jim zbyde dluh, no neberte to za tu cenu.
  Tož takhle se dá vyraubovat mnohem více než 2 biliony korun, nač stavět nové byty, když stačí čas od času pomocí ČNB vygenerovat bezdomovce.

  To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Putin by měl kongresu USA za sankce poděkovat, myslí si komentátor Forbesu. Docela rád bych viděl, jak by se kongresmani a senátoři tvářili, kdyby jim takové oficiální poděkování z Moskvy opravdu dorazilo.

  To se mi líbí

  • z/a/drátovaný Rosťa napsal:

   Byl bych pro. Nevidím důvod, proč bychom je měli šetřit.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Berte to tak, že Poláci jsou za šaška, najmě jejich ministr obrany. Není nutné se opičit po každém nemehlu, obzvlášť když naděje na úspěch se neliší od nuly. A začít přehodnocovat konečné dohody po skončení II. světové může snad jen Polák či Ukrajinec. Oni se ti dva milovaní bratři za čas do sebe zakousnou. Jejich současné kamarádství je pouhopouhý nátěr. Nic víc. To chce ještě tři generace, sto let.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Ba ne strejdo, jsou docela chytří. Vzpomeňte, jaké bylo silácké tóčo s řeckkými dluhy a jak to utichlom, kfyž s té, začali.Asi bychom s tím měli taky začít, jestli budou vYhrožovat.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.