Popelnice pro Evropu


Určitě jste zaregistrovali/-ly, že velkým problémem pro Evropskou komisi je plýtvání.  Proto své úsilí začala směřovat  právě tímto směrem. Například návrh, aby Evropané jedenkrát týdně jedli pouze zbytky za celý týden. (Mimochodem to odporuje jinému nápadu a to, že nesmíme uchovávat hotové jídlo do dalšího dne.) Takže každou sobotu (nebudeme si kazit nedělní oběd) vytáhneme z lednic a mrazáků vše, co jsme v týdnu nedojedli a pěkně to v rámci šetření zbaštíme.  Všiml jsem si v diskusích u článků na toto téma poněkud jiných nápadů. Například vše, co nestihneme sníst, vložit jednou týdně do popelnic a poslat evropským komisařům a europoslancům s přáním dobré chuti.

Jiným prostorem, kde se prý plýtvá, je elektrotechnika . Vyhazujeme spotřebiče, které by po opravě mohly ještě několik let sloužit. Ostatně i zde si navrhovatelé odporují, když v jiných směrnicích nabádají k nákupu energeticky stále výhodnějších spotřebičů. Až dosud jsem se domníval, že vyřazené elektrospotřebiče se rozebírají a veškeré použitelné a recyklovatelné části se vracejí zpět do výroby.  A u většiny těchto výrobků by na skládku patrně šel pouze vysátý prach nahromaděný uvnitř za dobu užívání.

No a posledním šetřícím nápadem je souboj mezi zákony evropskými a fyzikálními. Od září bude platit zákaz prodeje vysavačů s příkonem vyšším než 900W. Podle komisařů takový vysavač, v rozporu se zákony fyziky, bude mít stejný výkon, jak kdyby jeho příkon byl vyšší. Takže se dle evropského zákona nebude prodlužovat doba a snižovat kvalita vysávání. Ani komunistům se nepodařilo „poručit větru, dešti“. Obávám se, že ani zde nedojde k plánovaným úsporám. Jenže není to v rozporu s tím nápadem nevyhazovat staré spotřebiče, i když mají vyšší energetickou náročnost?

Ceterum autem censeo, EK esse delendam

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualitka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Popelnice pro Evropu

 1. NavajaMM napsal:

  No nič.
  Celá Bruselská byrokracia, všetky ich budovy, servis a zabezpečenie (vrátane platov, paušálnych náhrad a asistentov), celý ich štýl práce a výsledky, to všetko je výkladnou skriňou efektivity a neplytvania…

  To se mi líbí

 2. z/a/drátovaný Rosťa napsal:

  Myslím, že by nebylo od věci Brusel zapsat do Guinesovy knihy rekordů jako nějvětší Ústav pro choromyslné na planetě Zemi a blízkém okolí.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   To nepůjde. V ústavech pro choromyslné pacienti obvykle nedisponují klíči „vod všeho“. 😀

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Dyž on se svět z pohledu z blázince ven často jeví jako množina větších bláznů než jací jsou uvnitř, takže nakonec jediným měřítkem která si společnost vymyslela je že blázen nemá klíče od blázince — ale máme my klíče od našeho blázince??
    Uvnitř institucionalizovaného blázince jsou alespoň jasná pravidla hry – na rozdíl od toho v kterém musíme žít.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.