Klubíčko


V českých médiích se objevila informace, že EU je v členských zemích velmi oblíbená, ba stále oblíbenější. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center v deseti unijních státech.
V průměru se Evropané k unii vyslovují z 63 procent příznivě a ze 34 nepříznivě. Loni byl poměr 51 ku 47. Výjimkou je Řecko, kde EU podpořila jen třetina dotázaných. Podrobnosti na:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropska-unie-je-v-clenskych-zemich-oblibena-podporuji-ji-te/r~f2658c56525c11e7a557002590604f2e/?redirected=1498459663
Česká republika do tohoto průzkumu zařazena nebyla. Tak se podívejme na český průzkum:
http://www.denik.cz/z_domova/pruzkum-pouze-ctvrtina-cechu-je-spokojena-s-clenstvim-v-eu-20160502.html
Zdá se tedy, že jsme vůči EU ještě skeptičtější, než Řekové, kteří si (z části jistě vlastní vinou) naběhli na vidle především s evropskou jednotnou měnou a stali se tak oblíbeným EU-otlounkánkem.
Pak jsem ale v polských zdrojích narazil na další průzkum, který provedla britská společnost Chatham House, zde:
http://www.rp.pl/Unia-Europejska/306259951-Sondaz-Bruksela-oceniana-surowo.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=traqli_daily_with_blocks#ap-2
Stručně vám z toho něco předžvejkám, detaily jsou v odkazu, ona je polština docela dobře srozumitelná, myslím si.
Průzkum soustřeďuje pozornost na to, jak vidí EU tzv. evropské elity a jak „běžní občané“. Myslím, že překladu netřeba:

Udivující je, že až 54 % „neelitních“ dotázaných si myslí, že jejich země se měla „lépe před 20 lety“, a 47 %  že „rozšíření Unie zašlo příliš daleko“.

Druhý průzkum provedla v deseti zemích EU „Fundacia Pew“ (předpokládám ta, která provedla i ten první mnou zmiňovaný a v ČR publikovaný průzkum) z Washingtonu. Věnuje se mj. vztahu Evropanů k problému migrace. Ani tento graf moc překlad nepotřebuje (rzad krajovy = národní vláda, za duza = moc velká)

Podobný počet Francouzů i Němců (po 75 proc.) a také Holanďanů (77 proc.) a Poláků (77 proc.) a Maďarů (82 proc.) je přesvědčen, že jejich národní vlády a nikoliv centrála EU mají rozhodovat o tom, zda přijímat imigranty ze zámořských zemí. A na jihu Evropy panuje přesvědčení, že „Němci mají nadměrný vliv v Evropě – 89 proc. v Řecku, 69 proc. v Itálii a 68 proc. ve Španělsku . Je to více, než v Polsku (54 proc.), v Maďarsku 49 proc.) nebo ve Francii (42 proc.). Jih se Německa prostě bojí.

Všechny průzkumu je třeba brát samozřejmě s rezervou, i tyto dva z webu polského listu Reczpospolita. Nicméně to, že se u nás nikde v médiích neobjevily, na rozdíl od toho „optimistického“ (viz první odstavec), ve mně vyvolává neodbytnou myšlenku o manipulaci.

Když se klubíčko průzkumu trošku rozmotá, ukazuje se, že na konci nitě je trochu jiná informace, než na jejím začátku.

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………….

A já přidám hned do úvodu dba odkazy. Jeden historický od Slima:
http://bavor.blogspot.cz/2017/06/osoby-heydrichiady.html

A jeden zahraniční, který má k tématu blíže:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-06-25/-we-don-t-want-the-euro-says-czech-tycoon-poised-to-be-premier

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na Klubíčko

 1. Slim napsal:

  Chatham House není společnost ale proslulý britský Královský ústav mezinárodních vztahů (RIIA). Zakládali ho ve 20 letech lidé jako Arnold Toynbee.

  2) Jasně že je třeba brát průzkumy s rezervou. Ty jsi €uro-odstřelovač, tak si vybereš tohle, ja zase dnes čtu článek, že se EU začíná hospodářsky dařit líp. A to jsem nikdy nebyl žádný eurooptimista, ale posuzovat Unii hlavně přes uprchlíky není dobrý nápad.
  Ztrácí se mi text

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  No tak na tom se neshodnem (jak oba dávno víme), čili zbytečná diskuse.

  Ale myslím si, že budeš zklamán, pokud jako řešení vidíš vystoupit z EU. Nikdo už nevystoupí, protože kalkulace nákladů a benefitů vyjde pro setrvání. V-4 se podle mého rozsype, Fico už tuhle někde pravil že (jsouce v €-zóně) mají šanci si polepšit a dostat se do “tvrdého jádra”, my uhnem po volbách (i s Andrejem), a odštěpí se i Maďaři. Poláci možná zatvrdnou, pokud bude vládnout PiSka. Ostatně ty citace z polského tisku by asi vypadaly jinak, kdybys vzal Gazetu Wyborczu (Wyborovu  ).

  Pokud jde o Babiše, myslím, že v postoji k Unii mlží, aby dostal hlasy “odevšad”. Fakt je, že euro je tč. problém, ale třeba se podaří Šoufleho přemluvit, že sezením na tvrdém
  splácení dluhů eurozónu rozbije zcela spolehlivě. Teda spíš donutit, je to odpornej tvrdohlavej dědek, kterej chápe hospodářskou politiku podobně jako Kalousek. Tam má článek pravdu Jih se bojí německé fiskální rigidity a tam máš taky nejlepší šanci rozbít EA, potažmo EU. Zařiď si v Mnichově volební právo.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Sorry, furt mi blbne to psaní, mizí mi kurzor

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    € není problém nyní jsou problémy jiné :
    Česká národní banka během trvání kurzového závazku koupila v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun. To odpovídá přibližně 40 procentům hrubého domácího produktu, celková výše rezerv překonala 70 procent HDP.
    Tyto nahromaděné devizové rezervy nyní přivádí ČNB účetně do hluboké ztráty.
    V současností nelze očekávat rychlé umazání ztráty ČNB. Bude to trvat až celá desetiletí.
    To je ten důvod proč i ten sám velký Rusnok je připraven na €, stejně jako byl připraven na 2_hý pilíř.
    Budoucí chování soukromého Andrejova politického projektu ANO vůči EU zde naprosto autenticky popsal Kchodl a proto bych pouze a jen opisoval.

    To se mi líbí

    • LB napsal:

     Tvrzení o budoucnosti rozhodně nikdy nemůže být „autentické“. Může to být jen dohad, který se možná potvrdí – nebo spíš ne. Proto je tak těžké budoucnost předvídat.

     Mluvit o pocitu v kostech je tady rozhodně případnější.

     To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Všechno bude jinak – uhnie se pokaká a budou velký kotrmelce, Hudec to správně cítí v kostech.

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Ano Babiš mlží, jako obvykle, má želízka všude, to jsme si už tady několikrát napsali. proto nechápu ty voliče, co ho budou volit.
   Ale, že se V4 rozpadne je možné, nicméně, ptz nám a asi Madarům a Polákům jsou schopni dát takové finanční podmínky za tzv.“ neplnění kvót“, a ptz Maďaři je určitě nepřijmou (o nás a Polácích tak přesvědčená nejsem), tak může dojít k dalšímu exitu. A jestliže bude ten postih takový, jaký jsem se dočetla, možná, tak ani my to nemůžeme přijmout.
   Tady mám něco k tomu, a opravdu nevím zda je to pravda :
   Hodnota Čechů podle Unie:
   Podle návrhu Evropské unie se odmítačský stát může vykoupit z přikázaných kvót na usídlení migrantů zaplacením 250 tisíc euro za každého odmítnutého migranta.
   V korunách jde o 6,755 milionu korun.
   Podle vysokých unijních představitelů nejde o pokutu, ale o náklady na jednoho migranta. Jinými slovy, Unie si jednoho muslimského migranta cení na 6,755 milionu korun.
   Unie nám za 12 let členství velkoryse poskytla v dotacích celkem čistých 561 miliard korun.
   Buďme také velkorysí a ponechme stranou, že bohaté evropské státy za stejnou dobu získaly od nás více než čtyřnásobek této částky na ziscích svých firem.
   Nuže, na 1 Čecha připadá 56,1 tisíc korun. To je částka, na kterou si unie cení jednoho Čecha.
   Porovnejme obě částky a zjistíme, že unie si jednoho Čecha cení 120-krát méně než jednoho muslimského migranta.
   Nuže, český občane, narozený z českých rodičů, vychovaný v Čechách, pracující v Čechách a dbalý českých zákonů, postav se před zrcadlo.
   To co vidíš, má v očích Junckera, Merkelové, Tuska, evropských komisařů a vůbec celé Evropské komise 120-krát nižší hodnotu než negramotný afgánský nomád, beduínský pastevec koz, či pologramotný syrský zedník. I když postavíš před zrcadlo svou čtyřčlennou rodinu, stále máš ty se svými nejdražšími v očích bruselských úředníků 30-krát nižší hodnotu, než jeden muslimský nomád, pastevec koz, nebo zedník. Na kolik si ceníš Evropskou unii ty?
   Já doufám, že není.

   To se mi líbí

   • Asfalt napsal:

    6,755 milionu Kč je EU ochotna vynaložit na jednoho migranta. Přitom čtvrtina lidí v EU je ohrožena chudobou (http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/chudoba-ohrozuje-v-eu-ctvrtinu-lidi-cesi-jsou-na-tom-nejlepe-1237042).
    Takže kdyby režim v EU byl o zájmu vlastního lidu, tj. demokracii, mohla by EU místo nákldů na jednoho jediného migranta vyplácet hned pěti chudým částku 10 000 Kč měsíčně po dobu deseti let. Přitom by podpořila vlastní ekonomiku, což při utrácení za migranty není jisté.

    O pokutě nerozhoduje výše platby, ale její titul platby. Tím má být porušení údajné povinnosti, což je pokuta, ať si EU říká o nepokutě co chce. Jde o sankční pokutu k výkonu plnění. ČR žádné náklady, které by pak měla platit, nezpůsobila. Emigranty si EU pozvala sama a ČR se na to moc ani neptala. Jsou to tedy náklady EU z její politiky a drzost EU, pokud chce tvrdit něco jiného, jednoho už až vytáčí.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Pokud porovnáme platy v Německu a u nás tak těch 6,755 milionu Kč je v Německu akceptovatelných.
     Chemik ve výrobě bere v Německu 94 329 Kč. V Česku bere jen 18 348 Kč.
     Nákupčí bere v Německu 109 890 Kč. V Česku bere jen 23 239 Kč.
     Pracovník v administrativě bere v Německu 86 427 Kč. V Česku bere jen 18 400 Kč.
     Nástrojář bere v Německu 93 609 Kč. V Česku bere jen 19 878 Kč.
     Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč.
     Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč.
     Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč.
     Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč.
     Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč.
     Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč.
     Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč.
     Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč.
     Redaktor bere v Německu 116 667 Kč. V Česku bere jen 28 378 Kč.
     Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč.
     Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč.
     Pečovatel bere v Německu 67 230 Kč. V Česku bere jen 17 064 Kč.
     Listonoš bere v Německu 74 682 Kč. V Česku bere jen 18 449 Kč.
     Prodavač bere v Německu 58 860 Kč. V Česku bere jen 14 620 Kč.
     Obkladač bere v Německu 71 577 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč.
     Uklízeč budov bere v Německu 48 060 Kč. V Česku bere jen 11 931 Kč.
     Kuchař bere v Německu 50 652 Kč. V Česku bere jen 12 512 Kč.
     Jemný mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 24 838 Kč.
     Číšník bere v Německu 41 823 Kč. V Česku bere jen 10 776 Kč.
     Zubní technik bere v Německu 62 262 Kč. V Česku bere jen 16 221 Kč.
     Sekretářka bere v Německu 78 840 Kč. V Česku bere jen 20 710 Kč.
     Daňový poradce bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 34 999 Kč.
     Automechanik bere v Německu 72 603 Kč. V Česku bere jen 19 799 Kč.
     Zdravotní laborant bere v Německu 84 186 Kč. V Česku bere jen 22 977 Kč.
     Programátor bere v Německu 112 050 Kč. V Česku bere jen 30 835 Kč.
     Prodejce pojištění bere v Německu 112 455 Kč. V Česku bere jen 30 138 Kč.
     Pekař bere v Německu 54 459 Kč. V Česku bere jen 15 484 Kč.
     Tiskař bere v Německu 81 594 Kč. V Česku bere jen 23 065 Kč.
     Malíř-lakýrník bere v Německu 67 311 Kč. V Česku bere jen 19 344 Kč.
     Truhlář bere v Německu 67 014 Kč. V Česku bere jen 19 558 Kč.
     Soustružník bere v Německu 78 101 Kč. V Česku bere jen 25 842 Kč.
     Strážný bere v Německu 59 400 Kč. V Česku bere jen 17 760 Kč.
     Instalatér topení bere v Německu 70 578 Kč. V Česku bere jen 21 523 Kč.
     Architekt bere v Německu 97 551 Kč. V Česku bere jen 30 024 Kč.
     Elektromechanik bere v Německu 83 214 Kč. V Česku bere jen 25 561 Kč.
     Recepční v hotelu bere v Německu 49 977 Kč. V Česku bere jen 16 183 Kč.
     Řidič ještěrky bere v Německu 67 095 Kč. V Česku bere jen 21 819 Kč.
     Instalatér plynu bere v Německu 70 578 Kč. V Česku bere jen 23 578 Kč.
     Lékař bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 44 102 Kč.
     Pomocník v domácnosti bere v Německu 51 840 Kč. V Česku bere jen 17 019 Kč.
     Obsluha digitálního tisku bere v Německu 75 627 Kč. V Česku bere jen 24 720 Kč.
     Prodejce zájezdů bere v Německu 66 096 Kč. V Česku bere jen 21 789 Kč.
     Skladník bere v Německu 55 377 Kč. V Česku bere jen 18 742 Kč.
     Vychovatel bere v Německu 79 056 Kč. V Česku bere jen 26 745 Kč.
     Asistent v marketingu bere v Německu 89 073 Kč. V Česku bere jen 30 534 Kč.
     Sestra na anesteziologii bere v Německu 84 186 Kč. V Česku bere jen 28 348 Kč.
     Řezník bere v Německu 54 594Kč. V Česku bere jen 18 863 Kč.
     Právník bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 47 109 Kč.
     Řidič nákladního vozu bere v Německu 51 327 Kč. V Česku bere jen 18 632 Kč.
     Řidič osobního vozu bere v Německu 61 533 Kč. V Česku bere jen 22 497 Kč.
     Kovář bere v Německu 72 117 Kč. V Česku bere jen 27 393 Kč.
     Dispečer přepravy bere v Německu 79 110 Kč. V Česku bere jen 30 260 Kč.
     Řidič autobusu bere v Německu 68 931 Kč. V Česku bere jen 26 485 Kč.
     Bagrista bere v Německu 80 703 Kč. V Česku bere jen 31 808 Kč.
     Podnikový ekonom bere v Německu 87 453 Kč. V Česku bere jen 34 149 Kč.
     Pokladní bere v Německu 54 432 Kč. V Česku bere jen 22 394 Kč.
     Informatik bere v Německu 104 841 Kč. V Česku bere jen 43 914 Kč.
     Účetní bere v Německu 88 317 Kč. V Česku bere jen 36 790 Kč.
     Personalista bere v Německu 95 958 Kč. V Česku bere jen 41 589 Kč.
     Daňový úředník bere v Německu 65 394 Kč. V Česku bere jen 28 433 Kč.
     Fyzioterapeut bere v Německu 56 268 Kč. V Česku bere jen 25 485 Kč.
     Reklamní agent bere v Německu 67 311 Kč. V Česku bere jen 30 534 Kč.
     Kadeřník bere v Německu 37 530 Kč. V Česku bere jen 17 475 Kč.
     Bankéř bere v Německu 117 045 Kč. V Česku bere jen 58 798 Kč.
     Operátor v call centru bere v Německu 47 817 Kč. V Česku bere jen 23 714 Kč.
     Manažer logistiky bere v Německu 70 308 Kč. V Česku bere jen 39 093 Kč.

     To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Pokud jsme v organizaci, kterou se bojíme opustit, protože by to znamenalo katastrofu, tak to není dobré. Nenapadá mě lepší přirovnání, než k mafii. Nemám sice s mafií vlastní zkušenost (naštěstí), ale tam to funguje tak, že kdo vystoupí (zradí) tak……….
  To, že některá za zemí je v čele EU po dobu půl roku mi připomíná volby před ´89. Všichni se tvářili, že těch 99,99 je OK, teď se tváříme, že ta země šéfuje EU (a Německo, Francie…. ji musí „poslouchat“ :-))).
  Mimochodem napadají mě další paralely.
  Je vyčítáno vládě v ´38 že „zrušila“ mobilizaci…. (protože bychom se měli hůře).
  Raději skončím

  To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  @ Bavor
  Na ČT 24 se právě nějaký divák (inžinýr) ptá A. Zárybnické, jak to, že “u nich v Jindřichově Hradci vychází prognózy modelu Aladin max. na 20%”

  A ona mu na to něco odpovídá.. Jistě se to dá najít na webu ČT 😀

  To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Je to demagogie, splétající dohromady mnohé (předpokládejme, že ta čísla sedí)
  Tak například ty peníze od nás nejdou „bohatým zemím“ ale bohatým v těch zemích (nebo možná třeba v SAE, Číně, co já vím). Obecná povaha kapíku, ne inter-nacionální problém.
  Nebo lze taky namítnout, že přistěhovaleckou krizi nikdo nepředvídal před 10 lety, kdežto dotace ano.
  Že bych se jako „Čech z českých rodičů zrozený“ chtěl poměřovat s negramotným Untermenschem ze Sýrie, to opravdu nechci

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Patří pod Kočku

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Ano kromě toho, co jste napsal, ale i autor přece píše „ponechme stranou……..“. Co dál je na tom demagogického? Ta čísla nevím jestli odpovídají, ale i kdyby bylo těch peněz méně o polovinu, pořád to o něčem vypovídá. nebo ne?

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Tak demagogie jako hrom se skrývá v nesmyslném tvrzení o hodnotě jednoho normoČecha „v očích Junckera, Merkelové, Tuska“ atd.
    A v tom, že autor, aby mu to vyšlo přešel k relativním číslům. Jinak (vzhledem s tomu že na nás chtěli necelé 3 tis. migrantů) by to vyšlo v abs. číslech na cca 20 mld proti 500+ (nemluvě o těch budoucích). Což by ale nevypadalo dost úderně.
    Ale hlavně jak to celé „účetně“ postavil je zcela nesmyslné. Zkuste takhle přemýšlet o nějaké unii, třeba o manželství nebo Česko-Slovensku.
    A taky si příště zkuste zodpovědět své dotazy předem sama, většinou to dokážete. 🙂

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Pod silným tlakem bruselské „věrchušky“ (mně se tímto slovem evokovaná analogie nadmíru líbí 🙂 ) se samozřejmě objeví protiargumenty i demagogické.
     Nepochybně alespoň částečně je tomu proto, že i bruselská argumentace je z notné části demagogická.
     Není vůbec důležité, zda konkrétní čísla skutečně přesně odpovídají realitě (ani autor na úplné přesnosti nebazíruje), ale jejich smysl je celkově zcela jasný. Tvé pozastavení se nad tím, že autor volí relativní čísla, mě překvapuje. To je přece legitimní. Nemůže/nemusí vyžadované náklady na migranty vztahovat k deseti milionům českých občanů, ale klidně „na hlavu“. V tom samotném nic demagogického nevidím.
     Aniž bych se cítil být odborníkem na fyziku, notně v tom cítím působení zákona akce a reakce.
     A ještě k tvé přechozí poznámce/reakci na můj text. Podsouváš mi jako mé přání vystoupení z EU. Takové moje tvrzení ale budeš těžko hledat. Vystoupit z EU můžeme už jen opravdu těžko. Pokud bych měl sestavit žebříček svých přání v tomto směru, byl by krátký:
     1. Neměli jsme do EU vůbec vstupovat (to už je irelevantní)
     2. Měli bychom se snažit změnit směr jejího vývoje (nerealistické)
     3. Budeme muset čekat až se rozpadne (což nic hezkého nebude, ale nebude v naší moci a nejspíš ani vůli tomu zabránit)
     Někdy si s těmi bruselskými připadám jak na lodi bláznů. Ty fakt ne?

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      A ještě drobnost, úplně aktuální.
      Jen magoři jako já (a ty – promiň) se snaží hledat nějaké relevantní informace k problematice, která je zajímá. To je jedno, zda se jedná o II.světovou nebo migraci. Můžeme si je rozdílně vykládat, ale alespoň se po nich pídíme. Bez pocitu nějakého falešného elitářství si troufám tvrdit, že většina našich spoluobčanů tak nečiní. Vezmou v úvahu spíše jen informace, které k nim nějak doputují nebo kolem proletí. A svůj světonázor si hodně (to ostatně já taky) vytvářejí také podle toho, co vidí ve svém konkrétním okolí. V souvislosti s návalem cizinců vidí v našem městysi třeba tohle a tak se ani nelze moc divit jejich masovému odporu proti příchodu dalších, nejspíš horších, podle stavu v západní Evropě:
      http://www.qap.cz/object/problemy-s-cizinci-v-obchodnich-centrech-v-plzni-narustaji-90172

      To se mi líbí

     • Slim napsal:

      🙂
      Nic ti nepodsouvám. Napsal jsem POKUD. Měl jsem dojem, že by sis to mohl myslet, ale když ne, tak je to fajn. Ta věc vyžaduje měřit víc než 2x.

      Pokud nebereš ta „relativní čísla“, tak to mě mrzí. Líp to vysvětlit nedovedu

      Z uvedených bodů bych neodbyl tak snadno ten druhý. My to spíš neumíme, než že by to nešlo. Což mi přichází na mysl, když se třeba se podívám, že Robert s Mirem (Lajčákem, o něm se říká, že je šikovný) dosáhli, že nej‘sou mezi jmenovanými zeměmi.

      „na lodi bláznů. Ty fakt ne?“
      Ale jistě, ale není to normální (v politice)?
      Pokud vynechám mládí tak asi do 18-19, přišlo mi to tak VŽDYCKY, s výjimkou asi půl roku v ’68. A asi 2-3 dnů v ’89. Jakmile jsem slyšel pár minut mluvit Havla, bylo po iluzi .

      Takže opakuji, ten citát je hrubá a dost primitivní demagogie.

      To se mi líbí

      • Asfalt napsal:

       „Líp to vysvětlit nedovedu.“
       Co takhle: Problém není v relativizaci hodnot, ale v komparaci neprovovnatelného.

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Slovensko není mezi „jmenovanými osouzenými“, ale že by mohlo nějak ovlivnit vývoj EU, to je domněnka z říše pohádek. Myslím si.

       To se mi líbí

       • Slim napsal:

        Inu, to máš zase relativní, co je „nějak ovlivnit“.
        V. Vondráček cituje ve svých Pamětech „zakladatele české chirurgické tradice“ Eduarda Alberta (operoval ale hlavně ve Vídni). Ten psal v soukromém dopise:
        „Nemohu Vám umlčeti smutný dojem, který povstává, když Čech vidí, jaké nepatrné aliquntulum jsme my, když se někde sejde svět, a jaké hrozné huby nadýmání se jeví, když jsme doma“

        Což Masaryk a jiní nazývali „problémem malého národa“. Ten tu prostě je, a bude, dokud budou národní státy. (Všimni si slůvka „dokud“ 🙂 ).

        Snad by to mohlo stačit?

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Náš „národní“ stát je tady přes tisíc roků a doufám, že další tisíce bude!

        To se mi líbí

       • Hudec napsal:

        Máš recht, mohlo.
        Já píšu celkem plané texty a na ně navazuje (i za mého aktivního přispění) celkem planá diskuse.
        Dnes tu mám rostbíf (docela se povedl) a jsem na vahách – riesling z Alsaska nebo gruzínské saperavi?
        Na ČT 2 dávají od osmi potopení bitevní lodi Roma.

        To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.