Prapor svobody


Doslova bombu odpálil ukrajinský spisovatel, novinář, zpěvák a televizní komentátor, který se několikrát dostal do křížku s dnešní ukrajinskou mocí a jehož autorský program vychází na 1.programu ukrajinské televize od roku 1996 s přestávkami dosud. Dmitrij Gordon (1967),  na začátku besedy v ukrajinské televizi, kam byl jako host pozván, přečetl dopis ruského opozičníka, Putinova odpůrce, byznysmena, žijícího v Německu  Alfreda Kocha*), který obdržel jako předmluvu ke své nové knize…. Ostatně, posuďte sami: (překladatel)

 Náš „oblíbenec“, Alfred Koch (ten, který nazval Rusko „zemí, která to má spočítané“, upadl do bouřlivé hysterie na téma toho, že očekávání ruských liberálů od toho, co probíhá na Ukrajině, se mírně řečeno nenaplnila. „Svoboda“ se projevila s hnilobou.  (pozn.redakce)

Za rok se moje poslední iluze kolem Ukrajiny rozplynuly. Chápejte, že po vyslovení tohoto jsem automaticky zařazen mezi agenty Kremlu, přesněji řečeno – už poněkolikáté budu zařazen do jejich hrdinných řad, protože vy, Ukrajinci, jste obdivuhodný národ. Vás je dovoleno pouze chválit, ale nedopusť Bože, kritizovat. Jen obdiv!

Sotva se vzdálíš na milimetřík od obdivu a nadšení, dokonce ne výhradou, ale pouhým jen zdrženlivým souhlasem, a bez náležitého vytržení se vyjádříš – je hotovo, a jsi nepřítelem národa. Koukej vypadnout! Podívej se na sebe! Sami jste si zvolili Putina a chcete nás soudit?

Ne! Cizincům a zvlášť Rusům, aby se z nich nevyklubali agenti Kremlu?!

Ukrajinu je dovoleno pouze slepě a nekriticky milovat, nic jiného není dovoleno. Že se nezamyslí nad tím, proč bych já měl zrovna ji tak milovat? Ukrajina není mou vlastí a já nejsem jejím občanem, není to země, ve které žiji a platím daně, nemám tam byznys ani příbuzné. Jen k ní chovám sympatie a to je vše. Nebo už nestačí sympatie? Vám je, a to doslova, poslední dobou všechno málo.

Žiji v Evropě, kam vy se tak dlouho a tak halasně chystáte. A musím vám říci, kdybyste tak věděli, jak jste už všechny otrávili! Svým věčným kňouráním, nevyléčitelnými problémy, svým nekonečným „dej“ na reformy, které nejsou, na armádu, která jako dřív přežívá díky sbírkám dobrovolníků, na podporu ekonomiky, ve které se nic nemění – také „dej“.

Všichni s vámi musí soucítit, a dokonce ještě víc, musí myslet jen na vás. Ale vy sami – kde a co?

Vy celých tři a půl roku nic neděláte. Všechno, co jste od Ameriky a Evropy dostali, to byla velká záloha, kredit důvěry, který úspěšně prosíráte. Ze zvyku. Jako jste prosrali Krym, který jste mohli bránit, ale dokonce jste v tomto směru ani nehnuli prstem. Jistě, ukradli vám ho, ale kde jste v té době byli vy? Na co jste čekali? Na americký výsadek, aby chlapci z Oklahomy místo vás lezli pod ruské kulky?..

Nabrali jste si spousty peněz, ale kde jsou reformy? Proč je hospodářská legislativa dokonce horší než v Rusku? Kde jsou zahraniční investice? Kde je sama možnost, legislativní základna, aby tu byly? Kde je privatizace? Vy jdete do Evropy se zákazem prodeje půdy… To je směšné!

Nenechte se oklamat mátožným přírůstkem, protože to je jen efekt nízké základny. Bez reforem brzy skončí. Vy jste už i Majdan změnili v šaškárnu a atrakci pro turisty. Všechny jeho slovutné ideály, kterými se dosud chvástáte, jste pošlapali a poplivali. Vždyť dosud nejsou nalezeni ani skuteční vrazi „Nebeské setniny“.

Proč jste šli na Majdan? Aby se místo starých zlodějů a debilů k moci dostali noví?… Řekněte mi, o co jsou lepší než Janukovyč? Protože plynně mluví anglicky? Tak to není jejich zásluha, ale jejich rodičů, že je svého času poslali do dobrých škol. Že méně kradou? Ale počítali jste to a porovnávali?…

Kdyby tak šlo se zeptat těch, kteří zahynuli na Majdanu a na Donbasu, že kdyby věděli, že se nic nezmění, že zbytečně položili svoje životy kvůli nějakým degenerátům, deroucím se k moci, že by riskovali?… Věřím, že se by nikdo z nich na Majdan nešel obětovat kvůli těm dobytkům. Co dostali ti lidé a jejich rodiny? „Hrdinům sláva“? Všechny ty řeči, že „Ukrajina je praporem svobody“ v postsovětském prostoru – kravina! Chcete ukázat skutečný prapor svobody? Je to Estonsko, ale vůbec ne Ukrajina. Tam fungují demokratické instituce, ekonomika se rozvíjí, bohatí tam jsou, ale oligarchové, tedy propojení státní moci s byznysem – ne. A lidi žijí jako lidi.

Ale u vás, promiňte, jak okrádali vlastní lid, tak dál kradou. Jak to lid dovoloval, tak to dál dovoluje. Kdo za to může? Správně. „Odnoklasniki“*). Nikoli oligarchové, ne. Svoje oligarchy a korupční úředníky nenecháte nikým ublížit.

Vy, kteří jste jim jednou darovali poslaneckou imunitu, ale bojujete proti sociálním sítím, pojmenování ulic a nejhoršímu nepříteli – těm, kteří říkají „na Ukrajině“ místo „v Ukrajině“. Řekneš „na“, a hotovo, jsi nepřítel, ruský šovinista, mazej odsud za obrubník! Nepřipadá vám to směšné? I když, čemu se vlastně smát, jestliže zakazují zatím jen „Odnoklasniki“ jako hrozbu státu. Jiní se u Doněcka a Luhanska mrzačí a umírají. Za co? Za koho? Tak už nakonec uznejte ty posrané DNR a LNR! A oni se k vám za půl roku připlazí po břiše.

A pokud nepřilezou, tak k čemu vám jsou dobří? Všecko je tam rozbité, všecko rozvrácené. Kdo chtěl odjet, ten dávno odjel k vám, nebo do Ruska. Ale ty, kteří zůstali, ty jste viděli, jak se po tisících loučili se svými banditskými vůdci. Vy ty zrůdy potřebujete? Skutečně s nimi chcete žít ve společném státě?  Zapomeňte na ně a uklidněte se, ať si ve svých sračkách sedí sami. Proč byste se tam k nim nořili?

Je to válka pouze vaší vlády, která se přišla obohatit, a dokonce ani Putin už ji nepotřebuje, protože všechno, co chtěl, to už mu poskytla. Proto ji potřebuje nějak uzavřít a urovnat vztahy se Západem. Má před sebou, koneckonců, brzy volby. Ale vaší vládě jde válka na ruku, protože na ni lze všecko svalit. Pro vaši vládu je Donbas příčina, záminka i výmluva i zdroj obohacení.

 Proč se u vás nic nepohnulo z místa? No, je přece válka! Ale pokud válka skončí, začnou se vlády ptát. Tentýž Západ se začne zdvořile ptát, kde jsou naše peníze a co jste za ně podnikli? Že jste zorganizovali „Eurovizi“? Koho ta „Eurovize“ zajímá? U vás je korupce, příšerně neefektivní stát, armádu vám vydržuje kromě rozpočtu i národ, medicína je na nule, penze 50 dolarů. Bezvízum jste podepsali? Gratuluju! Jen jste to nepodepsali vy, ale podepsali to vám. To vám Evropa dala další zálohu.

 Mimochodem, jak do té Evropy půjdete? Pěšky, po svých kouzelných cestách? A je, dovolte mi se zeptat, je na Ukrajině mnoho lidí s biometrickými pasy? Teď se všichni vrhli na jejich vyřizování.

*) Narážka na Porošenkovo oznámení o rozhodnutí ukrajinských úřadů blokovat ruské sociální sítě „V kontaktě“, „Odnoklasniki“(spolužáci), a webů yandex.ru, mail.ru.

Jste borci! Aspoň některé státní službě zajistíte tržbu. Teď veškerá mládež a práceschopní obyvatelé jedou do Evropy. Kdo na Ukrajině bude pracovat?…

Kdepak, nevysmívám se, to ne. Jsem hrozně naštvaný. Měli jste šanci, a vy jste ji propásli. Co dál? A dál k vám přijde Putin a budou z něho u vás mít radost. Až vás budou mít Evropa a USA plné zuby natolik, že vás přestanou zálohovat, tak se Ukrajina ponoří pod Putinovo křidélko. A nebude mít jinou možnost. Copak se chystáte s touto vládou budovat vzkvétající stát? Vážně? Rád bych vám řekl cosi mlhavého, jakože „no, možná – šance ještě jsou“, nebo banálního „požijeme, uvidíme“, koneckonců to nic nestojí.

 Ale vy nic nevybudujete a jinou vládu mít nebudete. Proč? Podívejte se. Kdy jsou na Ukrajině volby? Za rok? No a jak to vypadá? Koho volíme? Koho z  koho?…

 To už je koncovka. Je to přece paradox, ne? Na Ukrajině je 46 milionů lidí, máte svobodné volby, svobodu politické činnosti, svobodný tisk, na rozdíl od Ruska, kterému Putin to vše sebral, ale za prezidenta nemáte koho zvolit. Kdyby se stal zázrak a v Rusku byly svobodné a demokratické volby, Putinovým soupeřem by se stal, například, Navalnyj, a dosáhl by dobrého výsledku. Ale vy nemáte ani svého Navalného. Jen Julii Tymošenko. Chaha! Chtělo by se brečet. A to je po Majdanu, po tom všem …

Úspěchy vám v práci a osobním životě. Co vám mám ještě popřát? …

 P.S. Ve věci nebeské setniny Gordon již dříve řekl něco zajímavého:

-Dnes je vše známo minutu po minutě. Jsou absolutně všecky údaje. I kdo střílel, a odkud střílel, a koho zabíjel… Až se o tom dovědí všichni (a to je nevyhnutelné, protože vše tajné se stane zjevným), lidé budou plakat. Jako člověk, který často v archivech SBU probírá kauzy dávno minulých dní a pročítá seznamy zastřelených let 1937-1939, protokoly z výslechů a domovních prohlídek, vás mohu ujistit: dřív nebo později se vše ozřejmí. I na to dojde.

Zdroj:  http://colonelcassad.livejournal.com/3475447.html

Původní:  http://chervonec-001.livejournal.com/1892465.html

Přeložil: 170612

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Prapor svobody

 1. bob napsal:

  Taky se domnívám, že občanská válka na východě Ukrajiny nejvíce vyhovuje Ukrajinské vládě – má se na co vymlouvat. Tato válka slouží i jako klacek proti Rusku. Docela mě pobavilo, že Merkelové začínají sankce vadit. Tak si kladu otázku, komu nespolupráce s Ruskem nejvíce vyhovuje? Odpovídat na tuto otázku netřeba.

  To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  Ten autor je podle mě nějaký havlista.
  Eurohujer jak vystřížený z bruselské příručky.
  Moc by mě zajímalo, co konkrétně by klasický ukrajinský občan měl a mohl v současné situaci dělat.
  Všude jsou udavači, náckové, a jak je uvedeno, každý může být z minuty na minutu prohlášen za ruského agenta, a dokonce zavražděn.
  Ne každý se může dekovat do Německa, jako autor…
  Už vím to je ekvivalent Hudky!

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Omlouvám se, je to trochu jinak. Patrně mi vypadla vysvětlivka k tomuto pánovi, takže zde je:…
   Alfred Reinholdovič Koch (1961) – Svého času ruský veřejný činitel, člen Rady federace, místopředseda ruské vlády 1996-97, kdy proti němu bylo zavedeno vyšetřování pro podvod, které bylo ovšem v rámci amnestie zastaveno. Pak ve vysokých pozicích v byznysu. Angažoval se v rámci tzv.liberálního klanu kolem pánu Čubajse a Avena. Poté, co se v roce 2014 pokusil do Německa převézt cenný obraz na falešné „papíry“, v Roce 2016 byl v nepřítomnosti obžalován. Do RF se už nevrátil. Po otcovské linii je Němec, od roku 2015 trvale žije v SRN.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    To mně k němu sedí…..

    To se mi líbí

   • z/a/drátovaný Rosťa napsal:

    Dík za doplňující vysvětlivku. Jinak bych si myslel, že jsem úplný mimoň.

    To se mi líbí

   • Minorita napsal:

    Díky za CV, jenž bylo očekávatelné. Havloidní typ, jenž bez mrknutí oka rozprodá, odkloní , najde konkrétního vlastníka pro cokoli, včetně vlastních do nevolnictví, přičemž bude mít plnou hubu demokracie, svobody a spravedlnosti. Všude byl dvakrát, od všeho má klíče … Za dobráky tohoto typu, druhu, se táhnou potoky, co potoky, veletoky krve …

    To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  S vyšetrovaním okolo „nebeskej sotne“ to ešte bude zaujímavé. Generálny prokurátor UA Lucenko pred niekoľkými týždňami v Haagu prehlásil, že strelcov už majú pod zámkom, ale tí, čo im dali zbrane a rozkazy, sa skrývajú v Rusku. Oficiálne kruhy USA a celý mainstream tri roky konzistentne tvrdia, že Putin musí dokázať, že s tým nemá nič spoločné.
  Naproti tomu som našiel niekoľko nemainstreamových zdrojov, ktoré tvrdia, že Lucenko verejne naznačil, že za streľbou sú predáci nemenovanej vlasteneckej organizácie, ktorá aktívne pôsobí v ATO a títo predáci sú krytí poslaneckou imunitou. Tí vraj vojakom – strelcom pomohli organizovať zničenie zbraní a útek do exilu. Za celou akciou je vraj cítiť pečať tajných služieb USA.
  http://www.stalkerzone.org/pro-nato-colonel-maidan-leaders-helped-hide-guns-used-kill-heavens-hundred/
  http://the-newspapers.com/2016/07/24/lutsenko-accused-the-party-of-war-in-the-shooting-of-heavenly-hundreds

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.