Český systém zabezpečení ve stáří


Ivan Pilný prohlásil, že český důchodový systém jednou zkolabuje a staří lidé budou muset dál pracovat. Takový poloviční komunismus: každý podle svých schopností.

V Česku se s oblibou vynechává podstatná část výroků, aby útok vyšel.

Mezi notoricky známé vynechávky patří Babišovo „řídit stát jako firmu“. Babiš tuto ideu upřesnil:, To znamená, že je třeba projekty placené z veřejných prostředků třeba předem analyzovat, mít kontrolní body při jejich provádění a pak výsledek vyhodnotit, aby se do budoucna předešlo chybám.

Vrátím se ale k Pilnému: ten totiž dodal, že taková situace nastane, pokud se s důchodovým systémem něco neudělá.

Následující text tvoří podstatnou část dopisu, který jsem novému ministru financí poslal.

Český důchodový systém nemůže být změněn, dokud budou Potůčkové a jejich klony poslušně přijímat „politická zadání“ od omezených politiků.

Politická zadání jsou založena na mylné představě, že si lidé mohou na důchod ušetřit. To možná platilo za předcházejícího režimu, kdy většina lidí pracovala a cenová hladina, zejména pokud jde o bydlení, byla nízká.

Jediná možnost, jak systém změnit, vede přes vytvoření příjmového standardu, který musí dostat každý občan po dosažení určitého věku (řekněme 65 let).

Tento příjem musí být z principu nezásluhový. To znamená, že nevyžaduje odpracovaná léta a účast v zásluhových pilířích. Jeho zavedením odpadají problémy s tím, že některé skupiny obyvatel nejsou z různých důvodů výdělečně činné a nebo nemohou na stáří nic ušetřit.

Zásluhové pilíře zvyšují „základní“ příjem a mohou do jisté míry snížit částky, které stát vkládá do nezásluhových pilířů. Stát může podporovat zásluhové pilíře prostřednictvím daňového systému a napochybně i prostřednictvím regulace nájemného.

 

Přehled kanadského důchodového systému

1) Old Age Security – nezásluhový pilíř

měsíční částka stanovená a valorizovaná vládou podle inflace;

skutečný příspěvek se propočítává se podle let odžitých v Kanadě (max 40 let po 18 roku vělku);

na příspěvek mají nárok všichni občané nad 65 let;

v rozmezí 65000 – 105000 ročního příjmu se snižuje na nulu;

2) Guaranteed Income Supplement – nezásluhový pilíř

doplňuje celkový příjem ze všech pilířů na stanovené minimum;

to je kolem 16500 dolarů ročně, tedy pod hranicí chudoby;

3) Canada Pension Plan – zásluhový pilíř

příspěvek, který je strháván ze zaměstnancova platu je silně zastropovaný;

4) Zásluhové pensijní plány (dostupné jen pro asi 60% populace)

přispívají do nich zaměstnavatelé i zaměstnanci;

existují dohody, které v některých případech umožňují přechod mezi jednotlivými plány při změně zaměstnavatele;

součástí některých plánů je připojištění na léky a zubní péči;

Public Employee Pension Plan

pod něj patří zaměstnanci veřejného sektoru, poslanci a pod;

Company Pension Plan

zaměstnanci velkých podniků; důchodci zůstávají na výplatní listině podniku a pokud týž zkrachuje, mohou o pensi přijít;

Group Pension Plan

známý je pensijní plán ontarijských učitelů; v podstatě jde o jednoúčelovou investiční společnost, která pracuje jen pro učitele; je to velmi bohatý a stabilní plán;

tyto plány mají podobné benefity:  2% průměru nejlepších pěti let x (max) 35 let. Nejvyšší důchod z tohoto zdroje může být 70%

5) Spořící účty podporované finanční politikou vlády

sem například patří Registered Retirement Saving Plan; existuje i plán zvaný Spousal RRSP,

kdy manžel přispívá manželce a úspory se zpožděním tří let postupně přecházejí do jejího vlastnictví;

Celkové příspěvky do (4) a (5) jsou zastropované na zhruba 20% celkového příjmu; jsou odečitatelné z hrubého příjmu a tedy nezdanitelné, stejně jako výnosy z investic;

daň se platí teprve z vybraných částek;

 

Závěr

V Kanadě je od 65let zaručený příjem asi 16000 dolarů ročně. To je souhrn (1, 2 a 3). Je to pod hranicí chudoby, ale dá se z toho žít.

Celý systém je založen na kombinaci příspěvků z veřejných peněz (1 a 2), vkladů zaměstnance (3 a 4), příspěvků zaměstnavatele (4) a daňových úlev (4 a 5).

Součástí systému je i regulace nájemného; nárůst sleduje inflaci, povolené zvýšení nájmu pro Ontario je 1.7% pro rok 2017.

Zabezpečení českých občanů ve stáří vyžaduje změnu v myšlení. Spotřební společnost časem přestane fungovat, protože ta je založena na předvídatelnosti příjmů. Uvolňování trhu práce, tedy omezení ochrany pracovních míst, se projeví zvyšováním počtu zaměstnanců na dobu určitou a následně na neochotě bank půjčovat „nejistým klientům“ peníze.

K popsanému kanadskému systému zajištění ve stáří je třeba dodat, že je nastaven tak, že nechá žít chudé přežít. Úlevy, založené na progresivním daňovém systému, jsou výhodné pro střední vrstvu s příjmem kolem 100000 dolarů ročně. Ti opravdu bohatí investují mimo daňový systém a mají jiné možnosti, jak daně optimalizovat.

To platí i pro české bohaté.  Pokud jde o český systém, je třeba dodat, že druhý pilíř byl podvod, protože odčerpával peníze z průběžného pilíře. Je třeba vědět, že investiční fondy žádný zisk nezaručují a že nízkoúročené dluhopisy jsou ořezávány inflací.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 reakcí na Český systém zabezpečení ve stáří

 1. NavajaMM napsal:

  Babiš upresnil ideu…?
  To, čo mal Babiš zrejme na mysli, to je projektové riadenie. Najprepracovanejšia metodika je PRINCE, ktorá v sebe obsahuje aj podrobnú všestrannú analýzu, pripomienkovanie všetkých dotknutých strán a hľadanie optima, ale aj Ganttovu schému časového plánu, kontrolné body, procesy eskalácie incidentov a napokon aj vyhodnotenie s poučením a následným školením – to všetko nevymyslela žiadna „firma“, ale vzniklo to vo verejnom sektore v Spojenom kráľovstve a až po desiatkach rokov to začali objavovať a učiť sa firmy.

  V podstate som z tohto „nedorozumenia“ dosť nervózny, lebo z toho vyplýva, že už svet patrí ignorantom.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … takže bylo vod už ministra financí citlivý co řekl (myslím, že vo tom se tady vedla nedávno diskuse), nebo to citlivý k nám důchodcům nebylo? Jsem z toho voľako zmetený, abych řekl pravdu! Mám bejt už taky nervózní, jako NavajaMM? Zatím kosím tím Rosťovým agronástrojem, užívám si ticha, svobody a nezávislosti, ale jakmile do toho vstoupí sekačka, tuším, že budu v hajzlu.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Dnes mám trochu radikálnu náladu a bez diplomacie poviem, že minister financií je obyčajný výkonný úradník štátu a nemá čo hovoriť do toho, či o 10 rokov bude na dôchodky, alebo nebude. Dôchodky určuje zákon a keď MF zostavuje rozpočet, tak povinne musí vyčleniť na dôchodky toľko, koľko zákon určuje. Až potom môže zaplňovať ostatné kapitoly, ak mu niečo zvýši.
    Teda toľko k tej citlivosti.

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     sem si voddychl, tak ráno síknu, co sem si myslel, že jinej důchodce by mohl přejet sekačkou

     To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     až tááák, jó?
     Měl byste se NavajoMM fakt trochu kontrolovat, protože to vod Vás bylo skoro vopravdu radikální, až sem se i já téměř polekal, spíš už až maličko za hranou, bych řekl!!!

     To se mi líbí

 2. čtenář napsal:

  ehmmm,
  ale poslal jste dopis politikovi ze strany,která měla v programu automatické členství ve druhém důchodovém pilíři.

  přečtěme si proto i pokračování,abychom věděli s kým máme tu čest.
  ——————————-
  Novopečený ministr financí Pilný: Důchody? O rodiče by se měly postarat děti

  „Někdo mi řekne, že je to možné, že se na tom pracuje. Ale na tom se pracuje už 20, 25 let. Nikdo to nevymyslel, nikdo, a mezitím probíhá ten demografický vývoj. Když se vymyslí nějaká záležitost, jako je nový pilíř, tak ho příští vláda zruší. Takže zmizela i ta jistota. Je to tak, že by měla solidarita v rodině stoupnout, děti by se měly postarat o své rodiče, tak jak tomu je třeba v Koreji nebo jinde. Druhá věc je, že musíte myslet na zadní kolečka. Tady v Česku, ale i v Evropě je tendence říkat: On se někdo o mě postará. Někdo mě vzdělá, protože to je mé právo, někdo mi dá práci, protože je to mé právo. Ať je to firma, nebo stát. Ale takhle to prostě nefunguje, takhle to fungovat nemůže. Primárně jsem za svůj osud zodpovědný já sám.“

  Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/473185/novopeceny-ministr-financi-pilny-duchody-o-rodice-by-se-mely-postarat-deti.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   To sú reči (Pilný) len na naštvanie. Samozrejme, že aj u nás sa deti vo veľkej väčšine postarajú, aby rodičia mohli dôstojne dožiť. Všetko ostatné je krádež a podvod. Pán Jírovec píše, že podvod je 2. pilier, ale tam si nikto nemôže takto arogantne dovoliť povedať, že je fajn, že ste celý život platili, ale už sa mi nehodí, aby som vám platil späť – nech sa starajú deti.
   Áno, investície vo fondoch sú riziko, ale tí, čo zaviedli 2. pilier mali pravdu, že spoliehať sa na politikov, že budú dodržiavať záväzky štátu, je riziko ešte väčšie.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    souhlasím,
    vychází mi z toho,že větší jistota než se spoléhat na pilné politiky co zase vymyslí je se maximálně snažit platit do stávajícího důchodového systému co nejméně a zbytek zakopat do 4.pilíře,na více místech na zahradě.
    to z toho důvodu,abych rozložil riziko,kdyby mě při některém ukládání peněz do hlíny viděl nějaký ten pilný zloděj.

    jenže přijde Laco G.,řekne,že to je vytržené z kontextu,že jde o nepochopení toho jak to Ivan myslí.

    a zakončí to hláškou….

    „Pilný, nebo Babiš. Moc jiných schopných tu nevidím.“

    Líbí se 1 osoba

   • čtenář napsal:

    NavajoMM,

    nejvtipnější na tom ale je,že Babiš ani nedokáže uřídit toho svého nástupce,evidentně utrženého ze řetězu,ale jinak mu nedělá problémy tvrdit,že se to všechno musí řídit jako firma.
    ————————————————————–
    Co tedy říkáte na slova svého nástupce na financích Pilného, podle něhož jeho děti mít důchod nebudou, lidé si budou muset šetřit sami a důchodci třeba přivydělávat sekáním trávníků?

    To je nesmysl a s něčím takovým samozřejmě nesouhlasím, což jsem panu Pilnému i vyčetl. On tvrdí, že to tak neřekl a že to bylo vytrženo z kontextu. Neumím si představit, že by nebyly důchody. Díky tomu, že se mi podařilo vybrat více daní, jsme mohli důchody zvýšit. Naším cílem musí být perspektivně se dostat na důchod ve výši sedmdesát až osmdesát procent průměrné mzdy, což píši i ve své vizi Česka v roce 2035. Tu bychom měli mít hotovou a vytištěnou v polovině června.

    http://www.anobudelip.cz/cs/makame/aktuality/z-medii/babis-penze-jsou-prilis-nizke-snizime-i-dane-z-prijmu-skoro-vsem-34600.shtml

    Líbí se 1 osoba

  • blue.sun napsal:

   Bylo by to krásné a funkční, kdyby… Kdyby ty děti vydělávaly tolik, aby se mohly postarat slušně alespoň o sebe a své děti…

   To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Asi naštvem priateľa Blbíša, ale „mně se chce něco říct…“
  Problém s dôchodkami nie je v demografii, problémom sú len a len politici.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Tak.
   Protože na jednu stranu vyhrožují (někteří), že robotizace a tak – a že nebude práce, protože nárůst produktivity. Takže zdroje se vytvářet budou. Problém je jen v tom, kdo si je přivlastní.
   A samozřejmě – moje generace platila v průběžném systému jako divá. Kdyby neplatila, mohla si spořit. Teď naspořeno nemá (tedy – já ano, ale o mně osobně tu řeč není) a tudíž nelze přeskočit střihem do jiného systému. Tedy – přeskočit lze, za cenu úplného ožebračení – viz Pilný.

   Líbí se 1 osoba

  • blbíš napsal:

   mě těžko naštvete, příteli, jednak pořádně ani nevím, co je to ta Vaše demografie a druhak už dávno ani netuším, jak vlastně vypadá politik. Vod božího rána síkám tu trávu za toho lenivýho důchodce s tou sekačkou, co mi ho Pilnej zřejmě zapomněl poslat, whiskasem přežraný mamlasové sou už tak blbí, že chytaj v trávě kobylky a myslí si, že to sou myši, slunce od rozbřesku svítí jako pominutý, kosové se tady překřikujou jako po dešti, pivo v garáži chladný, jen na tom notebooku v garáži je h.v.o vidět, když si vodskočím loknout, ale to mě taky neštve, protože to nikdo nečte. Naopak, mám nezměrnou škodolibou radost, když čtu, že musíte ísť robiť to se mi hned líp síká. Naštvaná by mohla bejt takhle po ránu asi jen Theresy Mayová, jestli 326, nebo 325, ale to mě taky neštve.

   To se mi líbí

   • z/a/drátovaný Rosťa napsal:

    Vašnosto, dobrej matroš sečete. To dáváte do čvaňháka hned, nebo to napřed usušíte? Já tedy už přes 30 let nekouřím, ale když Vás tak čtu, tak bych výjimku udělal. Netočí se po tom moc hlava? 😆

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     zásadně to hulím zelený, to pouze nedouci sušej, sice to blbě hoří, ale pak vám je všechno nějak tak jedo, samozřejmě, že von ten toulen v tom taky dělá svý

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      a příště, Rosťo prosím, bez těch smajlíků, snad ten humor na povel nepotřebujem? Vždyť von i nepochopenej humor je děsná sranda!

      To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Kdysi Janota odstartoval ono „Být zaměstnancem“ na živnostenský list a důsledky tohoto pro zaměstnavatele lukrativního byznysu pan Jirouš doporučuje řešit paušálem na úkor státu.
  Ne že by to byla tak obrovská zátěž ale pokud ona třída OSVČ_zaměstnanců bude přispívat minimem do průběžáku, tak budou Bezděkovití jako např Pilný&comp vymýšlet další a další Bezděkovy reformy.
  Všichni nyní chápeme že OSVČ_zaměstnanci začínají dosahovat důchodového věku a 5 500 Kč důchodu který budou pobírat je opravdu ale opravdu málo.
  No a pokud pan Pilný jako Microsoft_ekonom provedl i tuto elementární analýzu tak musel dojít ke stejným závěrům a navrhnout příslušná opatření.
  a) Zrušit zaměstnavatelské agentury jako v Německu
  b) Uvést do života striktní zákaz najímat si živnostníka na závislou práci jako doposud
  No a je toho bezesporu mnohem více ale už tyto dvě věci dovolí naplnit průběžák tak, že z onoho fiktivního penzijního účtu bude možné čerpat jak za Klause.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   A proč by mělo být 5500 málo? Všichni, kdo naspořili na úkor odvodů do průběžného systému přece mají naspořeno, postavené domy a živnosti/firmy předávají dětem. To je O.K., ne?

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Bezesporu děkuji za potřebnou korekci a nyní je nám již jasné, proč navrhoval pan Pilný aby ty děti které v současnosti již řídí předané firmy pomáhali svým rodičům.

    To se mi líbí

   • blue.sun napsal:

    Teoreticky, pane Hudče. Jen velmi, velmi teoreticky.

    To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   možná to všichni chápou,že nyní OSVČ_zaměstnanci začínají dosahovat důchodového věku ale já mezi těmi chápajícími nejsem.

   protože důchodový věk nejde dosáhnout ve 47letech.
   nehledě na to že OSVČ_zaměstnanec nemůže mít v roce 2017 odpracováno těch povinných 35let.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Děkuji za upozornění zde se jedná o ty tehdá nastupující cca. 36_leté a dnes končící OSVČ_zaměstnance, tam bude ten důchod o nějakou tu stokorunu vyšší to máte pravdu.
    No ale i Vy ve svých 47 letech se za těch 18 let dočkáte toho výše vzpomínaného důchodu, sice opět o nějakou tu stokorunu bude vyšší.
    Zde se nyní jedná o OSVČ_zaměstnance z montoven,kamionu a celé řady profesí např. zedníky ve stavebních firmách atd. atd. .
    To naprosto podstatné je, že nyní důchodců s důchody hodně pod 7 000 Kč začne masově příbývat.
    Já vím zřejmě namítnete, že i ten rozežraný důchdce s příjmem 5 500 Kč je 2090 Kč nad životním minimem ale věřte opravdu to není moc na živobytí.

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     chachacha,nějaká ta stokoruna.
     nejste náhodou Mládek anebo Marksová?
     bubububu,plaťte si víc ať my ještě máme z čeho rozdávat,vidím jim až do žaludku.
     ——————————
     takže typický příklad mojí maminky,která se ve svých 42letech stala OSVČ,která i šla do předčasného důchodu,takže ji byl krácen,má nyní důchod pře 11.000,-

     nenamítnu vůbec nic,k 5.500,- vysokému důchodu,nejsem debil anebo utržený ANO politik,abych něco namítal.

     já namítám pouze to,že každý kdo se vyjadřuje k budoucím důchodům OSVČ ví kulové o tom kolik peněz ty OSVČ_zaměstnanci ve skutečnosti platí.
     takže i ty vaše výpočty jsou pouze typickou masáží posledních let,se kterou začal Mládek,pokračoval Středula a štafetu převzala Marksová-Tominová s rozesíláním dopisů.

     To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    S vámi je to jak s kozou na ledě. Copak na švarcák nastupovali jen ti čerstvě po vyučení?

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     no a?

     stačí si najít tabulku na ČSSZ,kde se dozvíte kolik penzistů nyní bere penzi do 5.500,- a bude vám jasné to,že Cech vaří z vody.

     anebo si myslí že jsme blbí jako datel na betonovém sloupu.

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      No jo no tak jo, 5 500 je to minimum když se Vám něco nepovede.
      https://www.investujeme.cz/clanky/duchod-osvc-pri-minimalnich-platbach-pojistneho/
      No když z vody tak z vody ale z vody se vaří i pivo.
      Jinak zajisté, že se jedná především o podseknutí plnění průběžáku.
      Proto prozatím musí průběžák platit víc než do něho teče(protože mu ty zásoby které tam měl Klaus a další dovedové zprivatizovali) ale do budoucna jak vidíte to díky OSVČ_zaměstnancům a jejich nízkým důchodům bude mnohem lepší.
      Proto je průběžák to nej co může být a tuneluje se velmi obtížně ale jde to, jak to předvedla Bezděkova komise,Potůčkova komise a nakonec i Pilného princip postupného vaření důchodcovské_žáby.
      No a problém co s těmi OSVČ_zaměstnanci a jejichz důchody se snaží zamaskovat právě různí Pilní&comp.
      Na druhou stranu PAN Hudec naprosto správně namítl, že vlastně oni mají našetřeno,postaveno a firmy na úkor průběžáku, které vybudovali předali dětem a ty se o ně postarají, což já jsem musel uznat že má pravdu.

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       takže bychom mohli nadále pokračovat v té ironii,kterou použil pan Hudec,ve které pokračujete i Vy,a to tím že na úkor průběžáku se dá postavit dům.

       navrhuji tedy všem zaměstnancům,kteří ještě nemají vyřešenou vlastní bytovou problematiku stát se OSVČ_zaměstnancem a postavit si na úkor průběžáku vlastní dům,nakonec se tím zvýší i HDP,následně si i stihnou našetřit a postarat se o ty vlastní rodiče jako v té Koreji.

       no a ten Pilný bude také spokojenej.

       To se mi líbí

 5. tata napsal:

  VÍTE co mě štve že z hlediska papírové vzdělanosti jsem polo blb ale napsat takovou argumentačně slabo tu to by si takto studovaný člověk neměl majznout aby se neshazoval……..jednu vy hodu mám můžu napsat cokoliv blbého u mě se to tak nák muže předpokládat. u VÁS pane s KANADY……BYCH PŘEDPOKLÁDAL FUNDOVANOST a držel bych se třeba ozřejmění jak to funguje v Kanadě to je přínosné…..TEĎ K TÉ SLABO TĚ.

  V Česku se s oblibou vynechává podstatná část výroků, aby útok vyšel.

  Mezi notoricky známé vynechávky patří Babišovo „řídit stát jako firmu“. Babiš tuto ideu upřesnil:, To znamená, že je třeba projekty placené z veřejných prostředků třeba předem analyzovat, mít kontrolní body při jejich provádění a pak výsledek vyhodnotit, aby se do budoucna předešlo chybám.

  jako studovaný argumentačně bezcenné………pomineme že se to dá vykládat různě,a jen SÁM PAN Babiš muže vědět jak to doslova myslel ,dále mužem polemizovat jestli se stát dá řídit jako firma nebo né……….ale vyjít s větou
  ………………V Česku se s oblibou vynechává podstatná část výroků, aby útok vyšel……………..

  na to dáte argument co upřesnil………jenže to upřesnění vůbec nic neříká a nevyvrací nic.Hlavní argument lidí co tvrdí že stát se nedá řídit jako firma k těm patřím i já.TVRDÍME že firma odstřihne vše neprosperující aspoň by měla což jak vidíme nedělá mnoho firem.Naopak smyslem státu je v podstatě vyvažovat ziskové s neziskovým úplně jiný základní princip.

  protože to upřesnění nic ze strany argumentů že je hloupost řidit stát jako firma…….nevyvrací.
  To by musel upřesnit že řídit stát jako firmu jen v určitých aspektech,naopak v určitych se to vylučuje

  v bodu Pilného zase né moc argumentačně propracované……..tam je spíše zarážející že ten člověk nastupuje do funkce ,kdy se to dá nazvat mluviti stříbro mlčeti zlato,

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   no vidíte, tato, já si v úvodníku třeba ani neškrtl (jen Navaja tady na nás kofruje, že je v obraze, ale znáte to=Slovák) a to mám móc vysokou zednickou i móc malou zednickou a Vy se tady rozjedete, že ač tomu vůbec nerozumím, raději bych se pro jistotu před Váma vodstěhoval až do Kanady. Jestli vono to s tou blbostí není náhodou jinak! A to je už co říct, když to říká blbíš, kterej o blbosti něco musí vědět, to dá přece rozum, né?

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   akorát, jen jestli se tam na té sesli nechce udržet a neukazuje kam až je ochoten zajít. Při jeho věku moc se nedivím.. čuchnul si k vyšší sortě akorát se udržet co to dá.

   To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  Silně OT, ale nemohu nají originál. Byla by to opravdu bomba
  https://pbs.twimg.com/media/DB0TSm1XUAAMhxP.jpg:large

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Tak to by byla bomba, snad to Janda rychle prověří. Od exředitele FBI by to byla sebevražda v přímém přenosu.
   Jinak se mně strašně – ano, to je to pravé slovo – líbí časové určení před hodinou, dnes, včera a tak podobně. Vzbuzuje to až neskutečnou důvěru v autorovu inteligenci.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Obávam sa, že pravdou je presný opak:

   Comey otvorene udrel na Trumpa a povedal doslova: „There should be no fuzz on this whatsoever. The Russians interfered in our election during the 2016 cycle.“
   Teda že o vplyve Rusov na voľby 2016 by nemali byť žiadne pochybnosti. Že si tým je úplne istý a že to bolo riadené priamo z Kremľa.
   Zároveň povedal, že na neho Trump tlačil, aby zastavil vyšetrovanie Flynna a že presne toto je dôvod, že ho Trump odvolal.
   Vzápätí padli rekordne nízko kurzy na to, či v krátkej dobe nastane impíčment Trumpa.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pekne sa nám to zamotáva. Ten New York Times je predsa len mainstream a fandí demokratom.
   Trumpov právny zástupca Kasowitz dôsledky tej Comeyovej výpovede dešifruje o dosť inak:
   http://www.koco.com/article/10-things-we-learned-from-the-james-comey-hearing/9997377

   Jednak sa Comey priznal, že vie o tom a rozširoval ešte pred voľbami fámy o ruskom vmiešavaní, „aby posunul vyšetrovanie“. Trump na margo toho už kvokol, že Comey je leaker (teda robí to isté ako Snowden) a že teda urobil správne, že ho vyhodil.
   A jednak hoci Comey na plnú hubu prehlásil, že Trump je klamár, z jeho výpovede vyplynulo, že žiadne vyšetrovanie sa neviedlo priamo voči osobe Trumpa (potiaľ mal teda Hampl pravdu).
   Vedie sa teraz dosť sporov o to, či Trump robil na Comeyho nátlak vo veci Flynna. Aj podľa Comeyho to boli len poznámky typu „Flynn je dobrý chlapec a mal by zvážiť, či nebude lepšie nechať to tak. Flynn nám síce nepovedal všetko, ale je to dobrý chlapec a určite neurobil bič zlé“. – Comey to interpretoval, že za tým cítil silnú hrozbu.
   Komentátori hovoria, že Trump ako prezident má právomoc aj priamo riadiť (a teda zastaviť) vyšetrovanie – je hlava exekutívy.
   Trumpovho právnika Kasowitza vraj v noci po Comeyho reči videli chodiť okolo hotela, ako vzrušene fajčí cigary a šomre si pod nos: „Vyhrali sme. Trump je čistý.“

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Zdá sa, že z Comeyho výpovede má už slušný počet ľudí celkom srandu:
   http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news/james-comey-testimony-late-night-hosts-donald-trump-stephen-colbert-seth-meyers-trevor-noah-a7781396.html

   Rozbehol sa už casting na titulnú rolu nového filmu „Comey testimony“.
   Ešte v noci to nejakí zabávači glosovali v duchu: „Tá Comeyho reč bola strhujúca, ale v podstate to bolo, ako keď počúvate hip-hop s vypípanými vylgarizmami.“

   Comeyho obvinenie, že Trump je veľký klamár, sa dočkalo tohto komentára: „Comey nazval prezidenta klamárom! Ako sa len opovažuje… rozprávať veci, ktoré už dávno každý vie. Mal predsa povedať nejaké nové informácie.“

   To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Svět se změní
  Filmový dokument z roku 2008

  Světová kultura, odkaz našim dětem, bude naprosto odlišná než ta, kterou známe dnes. Budeme svědky měnící se demografie světa. Z výzkumu vyplynulo, že k udržení jedné kultury po více jak 25 let musí být polnost vyšší než 2,11 na rodinu. Cokoliv menšího bude znamenat populační úpadek kultury. Z historického hlediska žádná kultura se nedokáže udržet s 1,9 dítěte na rodinu, a porodnost 1,3 kultura nemůže přežit To protože je k obnově potřeba 80 až 100 let, a neexistuje zde žádný ani finanční plán, jak udržet kulturu během této doby. Jinak řečeno, pokud 2 páry rodičů mají po 1 dítěti, a ti mají opět pouze 1 dítě, tak nám vyplyne, že zůstane pouze jedna čtvrtina počtu vnoučat, než bylo prarodičů. Pokud by se v roce 2006 narodilo jen 1 milión dětí, bylo by obtížné v roce 2026 najít mezi dospělými 2 milióny pracovních sil. S úbytkem populace ubývá i původní kultury. V roce 2007 tyla porodnost následující:
  Francie 1,8. Anglie 1,6. Řecko 1,3. Německo 1,3. Itálie 1,2. Španělsko 1,1. (Čechy 1,1. Zde neuvedeno). A celkový pohled na Evropskou unii, složenou z 31 států?
  Porodnost necelých 1,38…
  Jednoduše řečeno, je nemožné nastalou situaci zachránit – původní evropská kultura vymírá. V období příštích let Evropa, jak ji známe, nebude existovat. Počty mladé populace však v Evropě neklesají. Proč? Důvodem je imigrace. Islámská imigrace. Od roku 1990 ze všech populací, které vzrůstají v Evropě, islámští imigranti tvoří devadesáti procentní většinu.
  Francie. Původní obyvatelé Francie 1,8 dítěte na rodinu. Muslimové 8,1 dítěte na rodinu. V tomto suverénním státě s jednou z největších křesťanských populací na světě, je v současné době více mešit než kostelů. 30% dětí ve věku do 20 let jsou islamisté. Ve větších městech, jako jsou Marseille, Nice, Paříž, se toto číslo mění na 45%. V roce 2027 tak 1 z 5 Francouzů bude muslim. Do 39 let se Francie stane islamistickou zemí.
  Velká Británie. V minulých 30 letech muslimská komunita ve Velké Británii vzrostla z 82.000 na současných 2,5 miliónu, což je více jak třiceti násobný nárůst. Je zde také přes 1.000 mešit, mnohé z nich byly původně křesťanské kostely.
  Nizozemí. V tomto státě 50% všech novorozenců tvoří muslimové. A během 15 let polovina populace Nizozemí bude tvořena muslimy.
  Rusko. Tady žije více jak 23 miliónů muslimů. Takže 1 z 5 obyvatel Ruska je muslim. 40% ruské armády bude tvořeno islamisty a to pouze v průběhu několika let.
  Belgie. 25% veškeré populace a 50% novorozenců tvoří muslimové. Belgická vláda uvedla, že v roce 2025 se 1/3 všech evropských dětí narodí do muslimských rodin. Zbývá pouze 17 let…
  Německo. Německá vláda byla první, která o této věci promluvila nahlas, a v nedávné době pro veřejnost uvedla: Úpadek (německé) populace nemůže být zastaven. Je to jako otáčející se spirála, která nedokáže změnit směr. Německo se stane muslimským státem v roce 2050.
  Muammar Kaddáfí, libyjský vůdce, řekl: Jsou zde znamení, že Alláh daruje vítězství islámu v Evropě bez mečů, bez zbraní, bez dobývání. Nepotřebujeme terorismus. Nepotřebujeme sebevražedné atentátníky. 50 a více miliónů muslimů v Evropě ji změní v muslimský kontinent v příštích pár desetiletích.
  V současné době žije v Evropě 52 miliónů muslimů. Německá vláda očekává během příštích 20 let zdvojnásobení na 104 miliónů. V Severní Americe je situace podobná.
  Kanada. Porodnost je zde na čísle 1,6. K udrženi kultury je potřeba však minimálně 2,11 dítěte na rodinu. Islám je v současnosti nejrychleji vzrůstající náboženství. Mezi roky 2001 a 2006 kanadská populace vzrostla o 1,6 miliónu obyvatel. Z toho bylo 1,2 miliónu imigrantů.
  USA. Ve Spojených státech je porodnost 1,6, pokud připočteme Latinoameričany, dostaneme se na 2,11 dítěte na rodinu, což je požadováno pro udržení kultury. V roce 1970 zde žilo 100.000 muslimů, v roce 2008, tedy dnes, je tu více jak 9.000.000 muslimů.
  Svět se mění. Je čas se probudit. Před 3 roky se 24 islamistických organizací sešlo v Chicagu na zasedání, a v zápisu z něho jsou zaznamenány podrobnosti o plánovaném nástupu islámu ve Spojených státech. Od novin, přes politiku, školský systém, až do dalších důležitých stavebních prvků americké společnosti. Zasedající zde konstatovali; Musíme se připravit na realitu, že za 30 let zde bude přes 50 miliónů muslimů, žijících na území USA.
  Svět, ve kterém žijeme, není tím světem, ve kterém budou vyrůstat naše děti a naše vnoučata. Katolická církev uvedla: Islám se stane rovnocenným partnerem.
  Studie ukazují, že v průběhu 5 až 7 let se islám stane dominantním náboženstvím ve světě. Prosíme, připojte se k našemu úsilí šířit tuto zprávu o měnícím se světě.

  Záznam komentáře: Jan Poláček, Lípa, číslo 3/2016, str. 45

  To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   Mám doma krásnou knihu od A.C. Clarka. Jmenuje se Desátý stupeň (v originále Richter 10). Děj je vcelku nepodstatný, ale ta kniha je z roku 1995 a popisuje už v tehdejší době takový vývoj našeho světa. Nejprve krátkou čínskou nadvládu prostřednictvím korporací (to je současnost, Čína skupuje světové firmy), poté desetiletí muslimské tmy.
   Netuším, jestli ji někdy někdo z politiků četl, ale zjevně asi ne… Ten nástup a plíživost islámu je v ní krásně popsán.

   To se mi líbí

 8. blue.sun napsal:

  Abych to tu trošku odlehčilo: lidičkové, kdybyste viděli, jak mi krásně roste máta a meduňka… co já s tím zeleným pralesem budu dělat?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.