Kuřavka


Kuřavka je termín, užívaný pro tekuté písky, vyskytující se v nadloží i podloží hnědouhelných slojí. Obsahují značný podíl jílovitých částic a vody. Při změně tlaku, při zvýšení podílu vody a podobných jevech může dojít k jejich průvalu do důlního díla, k propadu terénu v místě, odkud kuřavka odtekla a podobným negativním jevům.

Velké ložisko kuřavky se nacházelo i pod Mostem. Vědělo se o ní a vědělo se taky, že je nebezpečná. Už v r. 1890 předvedla, co dokáže: Na šachtě Anna v Souši došlo 24. listopadu k průvalu, při kterém zahynulo přes třicet horníků – ani se nepodařilo vyprostit všechna těla.

Na Anně se ale dál těžilo a ochranný pilíř pod Mostem nebyl důsledně dodržován. V noci z 19. na 20. července 1895 došlo k dalšímu průvalu kuřavky – naštěstí horníci, kteří byli v dole, si včas uvědomili, co se děje a až na jednoho stačili uprchnout. Asi půl hodiny po provalení kuřavky ve štole zhaslo v celém Mostě veřejné plynové osvětlení a další události osvětlovaly už jen blesky zuřící průtrže mračen. Docházelo k otřesům a zem se propadala, praskaly a hroutily se domy. Mezi lidmi vypukla panika a  jen zázrakem nebyly ztráty na životech větší – v troskách zahynuli jenom dva lidé. Ostatní stačili z praskajících domů vyběhnout. K propadům došlo nejen v noci, ale trvaly až do desáté hodiny dopolední následujícího dne.

Nosnost byla narušena na téměř 400m2, poškozena byla Plynová ulice (GasGasse), Nádražní ulice (Bahnhofstrasse), Janovská ulice (Johnsdorfgasse), propady postihly i mostecké nádraží,  takže musela být na čtyři dny zastavena železniční doprava. Bylo přerušeno plynové potrubí (plyn se naštěstí podařilo včas zavřít) a poškozeno vodovodní potrubí. Zcela se zřítilo 25 domů, 18 domů bylo těžce poničeno a dalších 39 jich bylo poškozeno natolik, že se z nich z bezpečnostních důvodů obyvatelé museli vystěhovat. O domov tehdy přišlo celkem 2 462 lidí. (Město Most mělo při sčítání lidu r. 1890 celkem 27 292 obyvatel – jednalo se tedy o téměř o desetinu jeho občanů.)

Mapka postižené oblasti: propadlá místa jsou znázorněna šedočernými plochami.

Nádražní ulice v Mostě 1895, s propady a sutinami

Tohle býval hostinec U zlatého kříže

Propadlé kolejiště na nádraží – později se zřítil i ten můstek nad kolejemi.

Dům kamenosochaře pana Waschirovského

Plynární ulice

Budova Mostecké uhelné společnosti – ta původní, která zde stávala, byla při kuřavkové katastrofě r. 1895 zničena – na jejím místě vyrostla tato. Sloužila až do likvidace celého starého Mostu koncem 20. století. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Kuřavka

 1. NavajaMM napsal:

  No toto. O týchto veciach som zatiaľ nemal ani potuchy. Vďaka.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  To je taky nápad, poddolovat si město. Silent Hill…

  To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  Vona stačí lidská pitomost sama o sobě, ale když ji pomáhá ještě i příroda, to je na mě moc. Dneska ste mi radost neudělala.

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  Zajímavé, dík. O tekutých píscích už jsem četla a že je to i u nás a navíc pod městem a v důlní oblasti je pro mne překvapením. Je to nadělení a navíc se divím, že stavěli město znovu na stejném místě. hmm

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Tak jsem zase o něco chytřejší. Už vím, co je kuřavka a autorce za to dík. A stejně to musí být hrozný pocit, když přijdu večer z restaurace domů, rožnu a barák nikde.

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Na ZOOM je dokument o stavbě železžnice přes permafrost do Tibetu.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.