Stockman: ke kolapsu dojde mezi srpnem a listopadem


Pokud se bývalý úředník Reaganovy administrativy ve svých předpovědích nemýlí, pak budeme nejspíš svědky příštího rozsáhlého finančního krachu ještě do konce tohoto roku. Stockman*) je často citován agenturami zpravodajského mainstreamu (CNBC, Bloomberg, PBS). Jeho mínění má ve finančních kruzích značnou váhu. Podobně, jako další analytici je Stockamn toho názoru, že americká ekonomika je ve velmi šatné formě a nedávno sdělil v interview Gregu Hunterovi, že podle něj se index S&P 500 může brzy propadnout „o 40% nebo dokonce více“.

Trh se jeví nadmíru nadhodnocený. Je to šílenství… Mám za to, že trh může snadno klesnout k hranici 1600 nebo 1300. Může ztratit 40%, jen co dojde fantazie. Vláda brzy stane ve vší své kráse a provede rozpočtový masakr. A pak ty bláznivé myšlenky o možnosti realizace Trumpova programu pobídek budou pohřbeny jednou provždy. Říkám, že ty stimuly nebudou. Oni nedokáží protáhnout Kongresem usnesení s daňovými úlevami, jestliže je v rozpočtu už založen růst dluhového zatížení o 10 bilionů USD, nebo 15 bilionů v příštích 10 letech. To zkrátka Kongresem neprojde … Domnívám se, že jsme svědky největší rallye blbců, jakou jsme kdy viděli.

Ještě poplašněji ale zní Stockmanova slova o potenciálním načasování takového finančního krachu. Podle jeho slov, pokud by si měl vybrat datum nejbližšího rozsáhlého znehodnocení na trhu akcií, tak by se „orientoval na období mezi srpnem a listopadem“ …

Suneme se ve směru neočekávané krize, a index S&P 500 se propadne o mnoho set bodů v nějakém momentě během příštích několika měsíců… Typoval bych období srpen-listopad, protože právě tou dobou problém dluhového stropu dosáhne svého vrcholu, a vláda zůstane bez hotovosti. Washington se ponoří do zostřeného politického konfliktu o perspektivy  dluhového stropu … To bude obrovský rozpočtový masakr, jaký jsme ještě neviděli.

Finanční systém USA nepochybně žije ve vypůjčeném čase, a my nemůžeme zvyšovat výši dluhů donekonečna. V roce 2017 náklady na obsluhu vládního dluhu poprvé překročí hranici půl bilionu dolarů a v příštím roce ta cifra stoupne ještě více, protože pravděpodobně přidáme k existujícímu dluhu ještě minimálně bilion dolarů.

A finanční trhy jsou každým dnem čím dál tím absurdnější.

Podívejte se na společnost TESLA. Tato společnost se zcela nepochopitelně dokázala ocitnout ve ztrátě 620 milionů dolarů.
Přesto ale je její tržní hodnota rovna neuvěřitelným 48 miliardám USD.
Mám takový pocit, že žijeme ve světě naruby, ve kterém čím víc peněz společnost ztrácí, tím cennější je v očích investor. Korporace jako TESLA, Netflix, a Twitter spalují gigantické sumy peněz investor, nemají žádný zisk, ale – jak se zdá – nikomu do toho nic není.
Hypotéční cenné papíry, zajištěné komerční nemovitostí – jsou dalším červeným praporem, poutajícím k sobě pozornost …
Podle Commercial Mortgate Alert, procento problémových hypotéčních cenných papírů (loans in special servicing), zajištěných komerční nemovistostí (MBS), dosáhlo hranice 6,6% ke konci dubna. Růstu tohoto ukazatele o 5  bodů oproti stavu na konci března bylo dosaženo v důsledku zvýšení objemu  papírů zajištěných komerční nemoitostí a majících rating od společnosti Fitch – o 9 bodů do hranice 3,5% podle stavu ke konci dubna.
Přitom procento nesplácených úvěrů zajištěných MBS a CMBS dosáhly úrovně nejvyšší od roku 2015.
V době krize roku 2008 hlavní roli hrály cenné papíry zajištěné obytnými nemovitostmi. Tentokrát to ale vypadá, že chaos na finančních trzích mohou vyvbolat cenné papíry zajištěné komerčními nemovitostmi.
Jedna z příčin, proč k tomu dochází, souvisí s s obrovskými problem, se kterými se střetávají vlastníci obchodních center a obchodů. Progrese uzavírání maloobchodních center a obchodů, pozorovaná letos, slibuje překonat předchozí record o 20%. Bloomberg předpovídá, že nakonec miliarda m2 prodejních ploch přestane fungovat, nebo bude přestavěna pro jiné využití.
O tom, že to co se děje v maloobchodu, obrovsky tlačí na majitele obchodních ploch, jejichž úvěry se začínají rychle hroutit, zbytečné hovořit.
V roce 2007 a počátkem roku 2008 mnozí analytici upozorňovali, že hypotéčni cenné papíry mohou zapříčinit krach akciového trhu a následující nevyhnutelnou recesi. Tenkrát ale byli terčem posměchu. Lidé se jich neustále ptali, když už konečně ta “krize” přijde, zatímco předseda FEDu uklidňoval veřenost ujištěními, že v USA žádná recese nebude…

Přišel ale podzim 2008 a všecko šlo k čertu. Investoři najednou přišli o biliony dolarů, vypařily se miliony pracovních mist, jakoby nikdy nebyly a americká ekonomika se ponořila do nejhlubší recese od dob Velké Deprese třicátých let minulého století.
A teď jsme už na dohled ještě horší katastrofy. Národní dluh USA se od minulé krize skoro zdvojnásobil, korporátní zadluženost stoupla vice než dvakrát a všecky dlouhodobé ekonomické  fundamentálie se nadále zhoršují.
Jediné. co nás zachraňuje, to je možnost dalšího navyšování dluhů, ale jakmile tato dluhová bublina praskne, budeme svědky největší změny životní úrovně občanů za celou americkou historii.

Není jasné, zda bude mít Stockman pravdu ve volbě časování, nebo ne – ale to není zase až tak důležité.
Daleko důležitější je skutečnost, že desetiletí výjimečně hloupých rozhodnutí vyvolaly nevyhnutelnou obrovskou hospodářskou krizi v dějinách USA.   A až se v plné šíři projeví, potom lidské utrpení, které bude tuto krizi provázet, bude vpravdě bezpříkladné.

*) David Stockman (1946) –  publicista, spisovatel, bývalý obchodník, člen Sněmovny reprezentantů za stát Michigan (1977-1981), šéf Úřadu pro řízení a rozpočet za prezidentství R.Reagana (1981-1984).

Zdroj:  http://finview.ru/2017/05/08/byvshijj-chinovnik-iz-administracii-rejjgana-preduprezhdaet-o-nastuplenii-finansovogo-kollapsa-v-period-mezhdu-avgustom-i-noyabrem/

Přeložil:

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Stockman: ke kolapsu dojde mezi srpnem a listopadem

 1. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad. Aby som pravdu povedal, vôbec sa na to neteším.

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Také díky za překlad.
  No ale co my s tím, že? Jak se před dopady zajistit? To by rád věděl….

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Opravuji: „To bych rád věděl….“

   To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   Začal bych s archivním vínem, třeba …

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   To tedy také netuším.

   Před lety jsem na toto téma vedl diskusi s jedním Amíkem, mimo jiného to byl náboženský pošuk z jedné z mnoha těch jejich „znovuzrozených“ ujetých sekt. Ukázalo se, že v „království nebeském“ bude asi nejpoužívanější ráže .45 ACP, měl toho plný sklep. Ježíš patrně nosí 1911-ku – nebo o tom byli ti lidé skálopevně přesvědčeni.
   😀

   To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Celkem vzato (v čase) mi tato rubrika připomíná jednu rubriku z Dikobrazu, kterou si pamatuju z dětství: U NICH JE TO MOŽNÉ. 🙂 Možná by nebylo od věci, kdyby tady pan Hroch občas otiskl něco kritického o Rusku, čistě pro změnu. Moskyt mi kdysi takových článků z ruských zdrojů posílal dost. A to byl taky poměrně velký fanda na Rusko.

  2) Kolísání je od akciového trhu neodlučitelné, 40% korekce by byla opravdu tvrdá, a trh už je zase nafouklý. Ovšem Robert Shiller, a to je opravdu expert říká, že zatím (ještě) ne (aspoň to myslím říkal posledně, co jsem ho četl). Mimochodem, v roce 2008 spadl index DJIA o více než 50% no a pak zase vyběhl nahoru, až moc, poslední rok.
  Problém laiků technického vzdělání je, že se přeceňují roli dluhů, je v tom něco antiintuitivního, ty „nekryté peníze“. Sám mezi „techniky“ patřím a trvalo mi to dost dlouho, než jsem se poučil aspoň o tom málu, že v ekonomice to takhle průzračně nefunguje. Utěšuje mě, Míra Kalousek dosud nezvlád‘ ani tohle.

  3) V současnosti už několik dní běží „trumpovská korekce“, i dolary (nejen americké) klesají.
  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3533756/technicka-analyza-dolar-vykazuje-prvni-znamky-obratu-trendu.html
  Trump je samozřejmě nebezpečný svou nevypočitatelností, ovšem sázkové trhy jsou už prý u kurzu 2:1 na to, že nedoslouží první období. Čili, tam můžeš Jardo něco vsadit, pravděpodobnost 100% zisku je nadpoloviční, tipuju 65%

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Souhlasím (ač „rusofil“) s Vámi.
   Obávám se, že až dojde k průšvihu nebude to nikdo čekat (podobně jako zemětřesení).
   Koneckonců je mnoho příkladů v minulosti (Černý pátek, 1.WW….)

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Díky za info, ale já zásadně nesázím. Tudíž sice nebudu úplně bohatý, ale zase ani úplně chudý.
   „Pravděpodobnost je vždycky padesátiprocentní,“ říkávala nebožka moje první žena, takto vysoce studovaná statistička – buďto to vyjde, nebo ne :-).

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Víte, Slime, zařadit kritickej protirežimní článek z ruskýho prostředí by nebyl problém – je jich hafo a jejich počet roste málem geometrickou řadou s blížícími se prezidentskými volbami tam, a s rostoucí společenskou krizí za vodou. Mám jen problém s tím, že dostatek negativ o Rusku průběžně přinášejí naše masmédia a na vládnoucí garnituru napojený dezinformační zdroje. Řekl jsem si tedy, že jim tuto exkluzivitu klidně nechám. Možná to není správný… NIcméně, pokud posílám kritickej materiál, je to od autorů, kteří apelují na životní nutnost pozitivních změn v Rusku. Nikoli příznivců tzv. liberálního klanu, kteří ovládají drtivou většinu ruských médií. V Rusku dochází na lámání chleba a vyhlídky jsou místy dost neradostný… takže jsem Vás asi nepotěšil:-)

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    O mé potěšení nejde, jde o to, vyhnout se konfirmačnímu báájasu. 🙂 Tuhle k tomu k tomu velmi příhodně citoval pán Kosy článek z Osla.
    http://www.osel.cz/9193-zadratovane-mozky-politicky-postoj-prebije-jednoznacne-dukazy-jako-nic.html

    To je úplně zásadní věc, i když dávno a dobře známá. (Pro p. Bavora: i redukční závěr, který z toho vyvodil mi přijde správný. Pozdě, ale přece). A to taky většinu politických debat činí naprosto nekonstruktivními, jde jen o vybití emocí.

    Já prostě nemám čas číst ruské zdroje, dávno jsem v nich ztratil přehled a rád bych se dozvídal něco nového. Je mi jasné, že čtením Petry Procházkové to nedosáhnu.

    To se mi líbí

    • st.hroch napsal:

     Tu výhybku od onoho báájasu mám docel slušně nastavenou. Zdaleka ne všecko, co přeložím, mi jde úplně pod fousy. Snažím se, (se střídavými úspěchy) zkrátka, o určitou pestrost témat i názorů – byť i s tím vnitřním omezením týkajícím se oněch liberastů…:-)

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     1. Asi jsem nepochopil, co jsem si z toho měl vzít právě já
     2. Velice mne mrzí, že jsem vás včerejším článkem nikterak nezaujal.

     To se mi líbí

 4. LB napsal:

  Když chce člověk předvídat konec světa, je dobré se vyhnout konkrétním datům. Bible i Mayové se toho drželi

  To se mi líbí

  • vera napsal:

   Mayský kalendář přesný byl, pokud vím. Akorát že nehlásil konec světa, ten jsme si dodali my, protože jsme si vymysleli Apokalyspu a pořád nevíme jak ji uplatnit.
   Mayský kalendář prostě jenom hlásil konec času v té podobě, v jaké ho znali, takže podle nich může být další věk nějak jiný, teda nevím jak to poznali, ale od zlomového roku je naše slunce bílé, a proton je menší. Možná že změna tarifu 🙂

   To se mi líbí

 5. kchodl napsal:

  Díky za překlad, moc zajímavé.

  Signálů blížící se katastrofy je nepřeberně, burzovní systém je úplně odtržený od reality. Tvrdí to už nejenom osvědčení apokalyptici jako třeba Marc Faber se svým Gloom Boom Doom, ale prakticky všichni – pokud zrovna za velmi slušné peníze nespisují nějakou jásavou zprávu, jak je všechno v ažůru.
  😀

  Společnost TESLA je samozřejmě jeden z dnes velmi populárních grandiózních podvodů, maskovaných technologicky – jde o typické Ponziho schéma, tedy o letadlo. Dokud do projektu tečou dotace a kavek k oškubání neubývá, jde vše přímo skvěle. K pochopení přitom stačí fyzika pro základní školy a zdravý selský rozum – z fundamentálních důvodů jsou elektromobily po všech stránkách nesrovnatelně špatné řešení, v porovnání s auty se spalovacími motory.

  Podobná fligna jsou Muskovy raketové projekty se znovupoužitelným nosičem. Při dnešní robotizované výrobě jsou mnohem výhodnější jednorázové rakety, s recyklací použitých částí. Celý slavný „GrassHopper“ – přistávající první stupeň s rozevíracími „nožkami“ jak luční koník – je nesmyslná technologická hračka, sloužící velmi úspěšně jako reklamní podvod pro „investory“, lépe řečeno pro kafky k oškubání. Raketa je jinak technologicky zastaralá, už jen protože využívá koncepčně 50 let staré motory s vnějším cyklem – ty jsou sice vývojově nejméně rizikové, ale účinnosti, jako ruské motory řady RD-1xx s vnitřním cyklem, nedosahují. Samotné rakety Falcon jsou jinak výborně udělané a spolehlivé „konzervativní“ řešení, sestavené na bázi osvědčených a spolehlivých konceptů, takže se dá říci, že na rozdíl od TESLA podvodu, po této stránce je projekt v pořádku – jako jednorázové rakety vyjdou Falcony v americké konkurenci coby kvalitní řešení. Ale ruský modulární systém Angara bude ještě výhodnější, protože je technologicky značně vyspělejší, používá nejlepší motory na světě s vnitřním cyklem, je návrhově optimalizovaný ve všech směrech.

  Nejde pochopitelně jen o Elona Muska, který alespoň podvádí na základě něčeho skutečně existujícího, ale o nepřeberné množství firem, jejichž akcie mají opravdu virtuální ceny, jelikož za nimi není prakticky nic, co by přinášelo nějaké reálné hodnoty. Přičemž Twitter není úplně nejkřiklavější příklad, takových je mraky. Kolik firem zvyšuje ceny svých akcií jejich odkupem na dluh? To je dnes v korporátech oceňovaná managorská praktika, zatímco před 25-ti lety by za to byl kriminál na 30 let.

  Finanční situace USA je asi neudržitelná, byť jejich státní dluh je dluhem FEDu, který by se za určitých okolností dal prostě odepsat. Jenže vše je tak dalekosáhle propojené a provázané, že nelze předem určit, jak ten který zásah do tohoto pletence zapůsobí. Tak šílený systém analyzovat ani nejde, navíc mnoho faktorů je velmi neurčitých, protože záleží na lidském chování, „panice trhů“, náladách investorů a spotřebitelů. Stačí jakákoliv maličkost, například že vyděšení lidé přestanou nakupovat zbytné potřeby, a spustí se tsunami, jaké nelze zastavit. Hezky o tom ve svých knihách píše Nassim Nicholas Taleb.

  Američany – tedy většinu z nich – čekají zlé časy, to je bezpochyby. Jejich společnost je velmi volatilní, roztříštěná po všech osách, žijící ve virtuální realitě nesplnitelných očekávání. Probuzení bude kruté. Zvolení Trumpa mohlo některé procesy dostat pod jakousi kontrolu, ale zablokování Trumpovy administrativy establišmentem ukazuje, že transformace proběhne neřízeně a živelně, pravděpodobně tím nejhorším možným způsobem.

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Když si kolébka demošky tam za mořem neví rady, spustí nějakou tu válčičku. Malý problém, malá válčička. Jestli ten problém je ovšem velký, no, nechci domyslet. Ale třeba se mýlím a pravdu má Slim, který nám to, hloupým technikům ve své intelektuální nadřazenosti nalajnuje jinak. No, „budeme uvidět“.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Doufejme že ne takto :

   I když v současnosti asi ANO.
   Jo a abych nezapoměl, musí se potrestat Maďarsko.

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   No, a kdyby náhodou přitroublí občánci nevolili podle našich not – máme záložní plán!
   Viz.:
   Ve Francii měli tajný plán ochrany republiky pro případ vítězství Le Penové
   Francouzské bezpečnostní složky a zpravodajské služby měly pro případ vítězství Marine Le Penové v prezidentských volbách připraven přísně tajný plán „ochrany republiky“. Jeho účelem bylo zachovat mír a ubránit demokracii. Pokud by vyhrála kandidátka krajní pravice, mobilizovala by se policie a četnictvo.
   Plán, o němž vědělo jen několik ministrů, velitelé ozbrojených složek a nejvyšší státní úředníci, se začal rodit v okamžiku, kdy Le Penové stoupaly preference. S odkazem na své zdroje o tom informoval magazín l´Obs.
   „Bylo to jako raketa o několika článcích. Filosofie, absolutní důraz, byly na zachování míru a respektu ústavních pravidel,“ řekl francouzskému listu nejmenovaný zdroj.
   Le Penová by byla bezmocná
   Ústavní zvyklosti by ale tak úplně respektovány nebyly. Nyní již bývalý premiér Bernard Cazeneuve by v rozporu s tradicí po prezidentských volbách pravděpodobně nepodal demisi, ale setrval by ve funkci až do červnových parlamentních voleb, napsal l´Obs. Podle ústavy by ho totiž proti jeho vůli mohl odvolat jen parlament.
   Le Penová by — ač prezidentka poloprezidentské republiky — byla víceméně bezzubá. Mohla by sice využít článek 16 francouzské ústavy a vyhlásit stav akutního ohrožení, bez podpory parlamentu by jí to fakticky nebylo nic platné. Nového premiéra by jmenovat nemohla.
   Obavy z protestů levice
   Bezpečnostní složky se podle deníku Le Parisien obávaly zejména násilných protestů a nepokojů ze strany přívrženců krajní levice. Oblastní policejní velitelé byli 21. dubna, tedy dva dny před prvním kolem voleb, vyzváni, aby sestavili své plány pro zvládání masových protestů. Regionální velitelství byla také varována, že hrozí použití pyrotechniky a zápalných lahví.
   Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/438238-ve-francii-meli-tajny-plan-ochrany-republiky-pro-pripad-vitezstvi-le-penove.html

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    To je zcela normální a odpovídá to všem principům současné demokracie.
    Nám všem by mělo být konečně jasné, že podobný plán bude realizován i v případě druhého vítězství Miloše Zemana.
    Ten opravdu skutečný postup „Dienstbierovců“ napříhklad bez jakéhokoli ostychu popisuje pan JUDr.Jiří Pehe a zřejmě se domnívá že „Dienstdierovci“ u nás zvítězí stejným postupem jako ve Francii.
    https://www.novinky.cz/komentare/438264-komentar-proc-zeman-nejspis-uz-nebude-prezidentem-jiri-pehe.html
    Nyní tu absenci ostychu je dobré využit a přečíst si skutečné cíle „Dienstbierovců“ než zapracuje zpětná složka pulzové vlny.
    Možná že se podaří zásadní obrysy plánu proti standardní volbě tedy proti něčemu jako proti Zemanovi ,zmapovat již nyní a to by bylo terno pro naše přežití v budoucnosti.
    Jen si vzpomeňme jak dokázala naše naprosto nestranná státní správa počítat hlasy v kauze Okamura a jak mu bylo houby platné že byl v právu.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     To Pehe upadá čím dál více, nezmůže se na jediný argument. Ale je dobře, že proti Zemanovi píše, každý takový článek mu přidá pár hlasů.

     To se mi líbí

    • st.hroch napsal:

     Víte, já to Pche už delší dobu nečtu – prostě se to nedá…Nechyl jsem se ale Vámi navést – a opět mě nezklamal …takže mám zase na čas pokoj. 🙂

     To se mi líbí

 7. vera napsal:

  Dolaru asi nepomáhá rozšiřování vzájemného obchodu v národních měnách, třeba Čína a Rusko, Írán a Indie, teď Rusko a Turecko.. to pro něj musí být ztráta, ne?
  A vyhlášení strategie ekonomické bezpečnosti Ruska do roku 2030 – ve které se prý poprvé nastavuje suverenizace ruské ekonomiky jako strategický cíl. Což prý znamená odseknutí rublu od dolaru. To je pro dolar taky špatné, ne?
  Pokud tomu tak je, pak by hysterie kolem Trumpa a jeho vztahů s Ruskem byla pochopitelnější. Za neúspěchem americké ekonomiky prostě musí stát vnější nepřítel.

  To se mi líbí

 8. Berkowitz napsal:

  Restart v USA:

  Jeví se mi jako velmi pravděpodobné, že v USA se obnovuje činnost „Výboru pro neamerickou činnost“, rozuměj honu na čarodějnice, aneb „mccartismus“.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.