Den raketového vojska ve Strakonicích


Jednou za rok vytáhnou strakoničtí rakeťáci svoji techniku na místní letiště a pozvou veřejnost, aby se podívala, kdo vlastně v jejich blízkosti sídlí. Součástí Dne jsou pak ukázky bojových akcí, což se odehrává v nedaleké pískovně a ne každý má sílu tam dojít. Také místní policejní složky i místní profesionální hasiči ukazují, co dovedou a jakou mají techniku, kterou nás mají chránit. A v neposlední řadě se zde sjíždějí veteráni z okolí i daleka.

Hasiči nám předvedli jak dovedou hasit pomocí výškové plošiny.

Policisté zase ukazovali svou výzbroj do boje proti teroristům a podobným živlům Vyzkoušel jsem si jejich automatickou pušku a musím uznat, že na první pokus mi lehce poklesla ruka, když jsem uchopil její hlaveň. A to prý je „odlehčená“. Neprůstřelná vesta také něco váží, ale vrcholem byl neprůstřelný štít, který používají policejní zásahovky. Na to, že jej ten zasahující policista nese jednou rukou, je to opravdu tíha.

Snad ale neprozradím žádné tajemství, když jsme v kratičké diskusi nad předváděnými věcmi došli ke shodě, že lépe je mít zbraň u sebe a nepotřebovat než potřebovat a nemít. Potěšilo mne, že i v policejním sboru jsou lidé normálně myslící.

Ve vedlejším stánku jsem si potěžkal pistoli vz.75 a naučil se ji natahovat. Zase tak snadné to nebylo. Síla i šikovnost je potřeba. V dalším stánku byli chemici s několika svými přístroji. A na konci (nebo začátku, zaleží odkud kdo přišel) byli zdravotníci. S figurínami v naturalistickém provedení různých bojových zranění. Například utržená ruka, vyhřezlá střeva a podobně. Nic pro slabší povahy.

Vojenští policisté předvedli výcvik psů. A z ukázek, které naneštěstí přerušila přeháňka, jsem se dověděl dvě zajímavosti. S výcvikem psa se začíná ve věku 10 měsíců. Ano, 10 měsíců. Samozřejmě že jde o hru, ale ta hra má taková pravidla, že se pes vlastně cvičí v základní poslušnosti. A týden tohoto hraní už ukázal, jak vážně to psí batole hru bere. Neuvěřitelné. Již po týdnu poslušnost a vázanost na jednoho pána, ani přítomnost množství cizích lidí jej nedokázala nikterak zmást. A pak ukázka psa již vycvičeného. Tady nám cvičitelé prozradili, že při výcviku se dívají ne na psí hlavu, ale na psí ocas. Ten se totiž musí radostně vrtět, protože i ten výcvik musí být pro psa radostnou hrou. Ukázka psí poslušnosti se nedá ani popsat, protože ten pes, tedy ona to byla fenka, dělá neuvěřitelné věci. Jen pouhé sezení u nohy prostě je „u nohy“ za všech okolností – krok vpřed, úkrok stranou, couvání… A pořád u nohy.

A nakonec jsem si nechal opravdové překvapení.

To, co vidíte na obrázku je skutečně ruská čtyřkolka. Jenže na rozdíl od nám známých strojů z nedávné doby, tato byla vyvinuta pro Sovětskou armádu, která ji pak odmítla a tak se dostala sovětským kolchozníkům. Stroj, který vidíte, byl vyroben roku 1986 v Charkově. Ve stejné továrně, která vyráběla i tanky.

Na první pohled je vidět onen sovětský styl výroby, ale přesto jsou to opět Rusové – tehdy Sověti – kdo realizoval něco, s čím se o desítky let později chlubí Japonci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na Den raketového vojska ve Strakonicích

 1. čtenář napsal:

  1983 Suzuki LT125 ATV QuadRunner

  PS: a není to nic protiruského ani protisovětského

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   OK, to zase nevím já… Nicméně z informací, které jsem dostal, nevyplynul rok, kdy byla ta sovětská čtyřkolka vymyšlena. Pouze to, že tenhle konkrétní kus je z roku 1986. Takže možný souběh s Japonci. Kdož ví…

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    souběh je možný,ale vývoj se vztahuje až k roku 1965
    —————-
    Fichtel & Sachs AG, Schweinfurt přebírá Zweirad-Union i s jejími značkami Victoria, Express and DKW.
    Probíhá vývoj předchůdce moderní čtyřkolky KRAKA (Kraftkarren). Toto terénní vozidlo s celkovou hmotností pouhých 528 kg se 400 ccm, motorem o výkonu a 18 HP mělo široké využití ve veřejných službách, lesnictví a vojenství

    To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  1. ČZ 75 – naprostá klasika. Žádné plasty, poctivá ocel. Vhodná i do jícnu sopky 🙂 . Nebo ne?
  2. Sovětská čtyřkolka – roztomilé. Pro armádu měla určitě pancéřování a alespoň rotační kulomet, když už ne malý kanon. Nebo ne?
  I pacifisté musejí uznat, že na té zničující technice je, pánové, něco strhujícího. Nebo ne?

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Už jste někdy zkusil zastřelit pistolí sopku?

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nezlobte se pane Hudec ale raketa je poněkud něco jiného, než ČZ 75, nebo jakási retro čtyřkolka zim 350.
   Raketa je něco co létá a ne jezdí a létá to poměrně rychle tak nějak 5M.
   Den raketových vojsk reprezentovaný ukázkou :
   a) Obstarožní retro pistole,
   b) možností hašení,
   c) nějakým tim veteránem,
   d) ruskou čtařkolkou. .
   Prostě něco jako letecký den reprezentovaný :
   a) Zcela novým žebřiňákem,
   b) kolečkem na elektrický pohon,
   c) kladkovou kuší, určenou pro lov slonů,
   d) motorovým akrobatickým speciálem s elektromotorem.
   To jediné co schází je ta nová soudobá raketa nebo nové soudobé letadlo.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Aso jste zcela nepochopil princip článku, který popisuje zejména vedlejší události, ale prostě jsem nevyfotil ta podstatné, nýbrž jen to zajímavé. Vaše chyba a blbá poznámka.

    To se mi líbí

  • blue.sun napsal:

   Zklamu vás, pane Hudče. CZ 75 pro armádu dnešní doby má plastový rám…

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    no to je přece jasný proč, blue, … železo by v tom jícnu sopky pálilo do ruky, to dá rozum, né?

    To se mi líbí

 3. Laco G. Mlynář napsal:

  Tato republika má ještě nějaké raketové vojsko?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Jo, u nás ve Strakonicích je na to celý útvar.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   já znal jenom tohle, myslím, že se tomu říkalo něva, ale čísla na mě nechtějte. Viděl jsem to dokonce na vlastní voči i v mobilní verzi, myslím na ZILu v takový trubkový zahrádce na sajtně to měli po dvou kusech až nad kabinou, mě to tehdá hodně zaujalo, protože i na Spartaka se dělaly podobný, jen trochu menší! 😀
   Na fotce je zrovna taková něva v plny pohotovosti u Stropnickýho 😦

   P.S.
   všimněte si, jak to maj fajnově nakonzervovaný, takže se, Laco, nemusíte bát

   To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Moc pěkné!

  Chtěl bych jen poznamenat, že navzdory dlouholeté snaze různých kruhů a pomlouvačné kampani žumpy, která velmi přičinlivě vyvolává v občanech ČR dojem, že naše země nefunguje, že stát je prodaný cizím zájmům, že lidé jsou otroci bez budoucnosti, … tak na tom není až tolik pravdy, jak je vidět například i na takovéhle demonstraci pro veřejnost – většina těchto věcí funguje a to tak, že funguje výborně, na základě vlastenectví, entuziasmu dotyčných a dokonce i nezradě politiků a státního aparátu, který přese všechna prohlášení svou práci nevzdal cizím okupantům.

  Samozřejmě, spousta špatných věcí se stala, děje se pořád, a bohužel se asi ještě nějaký čas dít bude. Například výroba ubožáků a lidí bez majetku a bydliště, dost podobná systému například v carském Rusku ovládaném bankovní prozápadní převážně židovskou mafií, kde vznikala celá města a osady bezzemků s nezaplatitelnými dluhy. Ale pořád máme jistou nemalou šanci vyjádřit svůj názor ve volbách, které moc nedokáže ignorovat a díky selhávající prolhané propagandě žumpy už ani ovlivnit.

  To se mi líbí

 5. blbíš napsal:

  minimálně tři rakety jo, alespoň je vidím na tý fotce toho Bavorova videa. Na to můžete vzít jed, svýho času jsem musel rozpoznat všechno maskovaný, zakopaný a ponořený.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.