Marná snaha sociální demokracie II


(Na článek, který vyšel na PL s podobným nadpisem, jsem zde odkazoval, bylo by asi zbytečné se opakovat. Ale pokračování je také zajímavé)

Klauni nejsou, ale šašků je… Jan Werich

Přijetí premiéra Sobotky presidentem Zemanem připomíná Werichův bonmot. Klaun používá vlastní mozek, kdežto šašek papouškuje naučené.

Sobotkovi poradci poradili: Protože podle koaliční dohody nemůže premiér vyhodit ministra z koaliční strany bez jejího souhlasu, udělá se to podle seriálu „Ano, pane ministře“. Premiér naznačí, že jedná v zájmu lidu a že mu vlastně nejde o křeslo. Bude-li to zájem státu vyžadovat, je ochoten vzít tíhu odpovědnosti na vlastní bedra. Když padne celá vláda, v té další již Babiš nebude.

Krok s demisí se ale ukázal jako nejistý a tak byl obratem zrušen. Tím ovšem padla klíčová část argumentace proti přímému odvolání Babiše: aby z něj nebyl mučedník. To by mohlo snížit již tak mizerné volební preference ČSSD.

Sobotka tedy zruší vlastní demisi a ohlásí, že odvolá jen Babiše. To není zase není tak jednoduché, protože president může nemítnout, že předseda koaliční strany ANO má nárok na pozici místopředsedy vlády. Stejně tak jako Bělobrádek, kterému dokonce zřídili úřad, aby nevypadalo blbě, že nemá co dělat. Zeman může projevit státnickou moudrost a prohlásit, že pro haštěření mezi ČSSD a ANO není zrovna nejlepší doba.

Je to tak zvaně z deště pod okap. Němci, když ještě byli okupanti a ne milí krajané, říkali, že „Češi jsou smějící se bestie“. Podle medií to tak vypadá, protože byla vzpomenuta Pyšná princezna a král, který se ptá drahých rádců, co dělat, aby, skoro sobotkovsky, oddeklamoval větu“ odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“.

Premiér pronesl před Zemanem universální řeč. Stačí zaměnit jméno Babiš za Sobotku a můžete se ptát, proč řečník nemá dostatek mužnosti aby odstoupil, když je spojen s mnoha skandály o nichž se v mediích a dokonce i ve Sněmovně tak často mluví.

Babišův morální profil byl tedy „vylepšen“ nálepkou ohrožovatele demokracie. K tomu ale nestačí jen běžné varování. Takový výrok je třeba podpořit mediálním obrazem „Babiš zločinec“.

To se nejlépe dosáhne výrokem typu: musel jsem se vážně zabývat obviněními a pochybnostmi, které se objevily v mediích. A jako mávnutím kouzelného proutku se náhle objeví nezávislá novinářka, kterou kdosi platí za minidetektivky na pokračování. Babiš v nich je kurva vychytrale bezcitná, která dohání lidi k pláči a možná i k sebevraždě.

K tomu se jako deus ex machina vynoří odposlechy. Kterou slušnou ženu by nenasraly výrazy jako píča a kráva.

Znám jednu takovou, která to o sobě říkala, dokonce  hlasitě a na veřejnosti. Tedy na tenisovém kurtu v Montreálu. Trénovala na něm Jana Novotná s trenérkou Hanou Mandlíkovou. Krávy a píči tam létaly po kurtu, kdykoli se míč nezdařil. Naše dámy si ovšem myslely, že jim nikdo v cizině nerozumí.

Cožpak silná slova, ta lid snese. Ne tak obvinění, že si sprostý podezřelý koupil media, aby mohl ohlupovat společnost. To nasere i slušňáka Sobotku, který zatím zná jen ojebávání.

S odposlechy se vynořila vzpomínka na Cimrmana. Ve hře Vražda v salónním kupé se mluví o „zbytečných otázkách“ v kriminalistice. Ptát se sprostého podezřelého „zabil jste ho?“ je ztráta času, protože vždy odpoví, že ne. Policejní praktikant Hlaváček si to zkusil a zjistil, že to je pravda.

V českých mediích byla ministru vnitra položena hlaváčkovská otázka: „máte s odposlechy něco společného?“ Odpověď – ztráta času.

Výborné je obvinění „von sbírá informace“. Tedy Babiš. Možná si někdo vzpomene, že mezi Babišem a poslancem ČSSD Šinclem došlo ve Sněmovně ke konfliktu. Obvinil Babiše, že na něj má složku, tedy hromadí proti němu informace. Šlo o pozměňovací návrh, který Šincl upekl s politickým náměstkem za ČSSD Prosem (prý) za mimistrovým zády. Babiš tehdy přinesl do Sněmovny desky, na nichž byla nálepka Šincl a z ní přečetl několik informací, které měly objasňovat proč s poslanec s pozměňovákem přišel.

To že Sobotkovi lidé dali dohromady několik desítek stran informací o Babišovi, zjevně nikomu nevadí. Bylo v nich 22 otázek, které prý Babiš neodpověděl uspokojivě. V internetových mediích jsem nenašel Babišovy odpovědi ani Sobotkovu analýzu.

Druhou zajímavou událostí je údajné ovlivňování medií – v tomto případě Babišem. To je velmi úsměvné, když existují media ovládaná třeba Bakalou nebo údajně nezávislá ČT, která výrazně preferuje  antizemanovskou a antibabišovskou linii.

Za povšimnutí stojí, že česká media se neobtěžovala vysvětlit, jak mohl Babiš ovlivnit „svoje media“ když existuje hierarchie odpovědnosti za vydané materiály. Jaký dopad mohl mít rozhovor řadového redaktora s Babišem, kde mu sdělil, že má cosi na jeho nepřátele.

ČT mluvila dlouze o odposleších, ale nenamáhala se přijít s jediným příkladem, který by dokumentoval, jak Babišovy noviny byly svým majitelem ovlivněny.

Jako autor vím, že každé medium má svoji vlastní politickou linii a určité metody, jak potlačit nežádoucí názory a jak dát (třeba i finančně) najevo, co od autora očekává. Jedno z medií navrhlo člověku, kterého znám, že mu připlatí, ale že nesmí publikovat v Parlamentních listech.

Nezávislost medií je čistá iluze. Stačí se podívat na to, jak protizemanovsky byla zpracována situace po ukončení oficiální části Sobotkova přijetí na Hradě dne 5.5. 2017.

President ukončil setkání těmito slovy:

„A nyní mi dovolte, abych vás pozval na diskuzi, která mě zajímá, jako mě zajímalo včerejší stanovisko Andreje Babiše, a Milana Chovance a dnešní stanovisko kolegy Bělobrádka, protože jsem zastáncem toho, že vláda by měla dovládnout do řádných voleb, kam zbývá půl roku, na existujícím koaličním půdorysu. A zdá se, že i na tom se můžeme kupodivu shodnout. I když vaše resignace vytvořila krizi, kterou nikdo neočekával. Děkuji vám za účast.“

V tomto momentu se president otočil a odešel směrem k místnosti, kde pak Sobotku přijal. Premiér, zjevně proti protokolu,  ale zůstal u mikrofonu, aby si ještě trochu zašpinil.  <ahref=“http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/video-ostudny-konflikt-na-hrade-sobotka-mluvil-zeman-odesel_428589.html„> ZDE čas13:50 </a>

V nyní již opravdu, ale opravdu nezávislých iDnes se popsal situaci tento titulek:  „Ostuda na Hradě. Premiér mluvil, prezident Zeman se otočil a odešel“ <ahref=“http://zpravy.idnes.cz/konflikt-zeman-sobotka-na-hrade-d3z-/domaci.aspx?c=A170504_154700_domaci_kop„> ZDE </a>

Čtenář se nakonec svobodně rozhodne, koho brát za klauna a koho za šaška. Měl by ale uvažovat o tom, že v současné době jsou důležitější věci než to, jestli se vedle sebe ještě nějakou dobu snesou Babiš se Sobotkou. Nízké volební preference ČSSD zjevně zakrývají to, že se rozjíždí Brexit a že v chaosu propadnou některé zákony.

Sobotka mohl připusti, že situace v koalici není dobrá, ale že dává přednost dokončení potřebných zákonů a otázkám pozice ČR v EU. Moudrý klaun by to udělal. Jenže kde se ten rozum má pořád brát… Vše kromě volebních preferencí je momentálně ČSSD ukradené.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Pozdravy z Poottawí se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Marná snaha sociální demokracie II

 1. bob napsal:

  Dobře napsaný článek. Ačkoli „protisobotkovský“, z mého hlediska mu nelze nic vytknout.
  Článek velmi dobře ukazuje jaká je naše politická scéna.
  Nedělám si iluze , že jinde je tomu jinak. Každá správná partaj musí mít „nabito“ na své soupeře.
  A soc-dem začala střílet ostrými…..v marné snaze zvrátit výsledek podzimních voleb.
  Babiš se zatím staví do role toho mučedníka, který „toho hodně vykonal a tohle má za to“.
  A k tomu při každé příležitosti zanadává na Sobotku (což Sobotka na Babiše též, ale Sobotka má přeci jenom lepší kindersube).
  K Zemanovi – myslím, že argumentovat, že v koaliční smlouvě je vlastně „neodvolatelnost Babiše“ je irelevantní. Jinak platí, že za Zemanovo chování jsem se styděl

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Naprosto perfektní postřeh :
  „Sobotka mohl připusti, že situace v koalici není dobrá, ale že dává přednost dokončení potřebných zákonů a otázkám pozice ČR v EU. Moudrý klaun by to udělal. Jenže kde se ten rozum má pořád brát. “
  Poupravil jste hodnocení přítoku imigrantů, které Amnesty International „šplíchl“ na Sobotku.
  Ten postřeh, že Sobotka nechce mít na rukou českou krev způsobenou přijetím imigrantské vlny, tak jak ji současná EU vyžaduje, je správný.
  Položí li vládu tak to je opravdu směšné, protože šašků kteří to na sebe vezmou bude po předčasných volbách přehršel.
  Odkopnout vinu za imigrační vlnu, kterou by nesla ČSSD, se mu myslím podařilo. Je opravdu jasné že ČSSD půjde hodně dolů ale příjem imigrantů schválí někdo jiný (pravděpodobně rýsující se duo Zeman Babiš).
  Pouze doufejme, že Babiš konečně odstoupí vláda se zhroutí a on vyhraje v předčasných volbách a stane se premierem a bude zodpovědný za tu již téměř podepsanou přítokovou EU imigrační vlnu.
  Bylo by to do budoucna opravdu asi nejlepší řešení pro Česko.

  To se mi líbí

 3. Kamil napsal:

  Vše podstatné bylo viděno i řečeno. Shrnutí situace panem JJ jednoznačně prokazuje, že média v textech (!) svých zpráv (záměrně?) uváděla jinou časovou posloupnost dění na brífingu než jak vše proběhlo ve skutečnosti. Zvýrazněný text panem JJ v jeho příspěvku (a video záznamy z akce) dokazuje/jí, že nejdříve pan prezident pozval pana BS k další diskusi, poté poděkoval přítomným a ukončil (celou!) akci. Poté, tedy až po oficiálním ukončení akce se pan prezident vydal k přesunu do vedlejší místnosti, kde měla být ona diskuze, atd. To, že se pan BS rozhodl po oficiálním ukončení akce ještě něco dalšího povídat přítomným novinářům a hostům, a nenásledovat pana prezidenta, bylo jednoznačné porušení protokolu, ale média viděla něco jiného: odcházejícího pana prezidenta, když pan BS ještě mluvil. Někteří diváci viděli naopak ukončený brífing, po němž následovalo porušení protokolu od pana BS předstíráním, že jakási tisková konference neskončila, ale dále pokračuje.
  Pokud se mýlím, což nevylučuji, prosím opravte mne.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   ČSAD může teď jít jen o jediné. O rozdíl proti ANO. Poměr 32-12 by byl katastrofa a Sobotka by nepochybně odešel. Ale stáhnout to na, řekněme, 27-18, to už by se
   možná dalo uhájit.

   Příchodem Babiše ve 2013 se polit. scéna podstatně změnila. Asi né natrvalo (Andrej se okouká), alo pro letošní volby ano. A letos se může objevit další nový fenomén. Ten agregát KDU-STAN.
   Myslím si, že při troše šikovnosti to na 11% dotáhnou. Těch bezprizorných voličů bude dost. Ovšem aritmetiku ovlivní, i dostanou-li 9,9.

   To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   Nemyslím, že ta čísla odpovídají reálnému stavu, což není nic nového. Ovšem, pokud by voliči začali uvažovat podobně jak diskutující na PL, viz například
   „Zbytečné řeči., Spok, 9. 5. 2017 9:30:44
   Koaliční smlouva je cár neplatného papíru. A je potřeba jediné. Neustále zdůrazňovat to, že ten, kdo porušuje dohody je Sobotka. Ten kdo si vymýšlí kompra je Sobotka a jeho vnitrácká mafie. Ten, kdo 4x za 4 dny změní rozhodnutí je Sobotka. Ten, kdo útočí na prezidenta je Sobotka. Ten, kdo peče s Kalouskem a spolu poškozují tuto zemi, je Sobotka!“
   tak by to překvapení ani nemuselo být.

   To se mi líbí

   • Kamil napsal:

    Nelze ani vyloučit, že samotný odpor proti trvalé, a ne příliš chytré mediální masáži obyvatelstva by se mohl také významněji projevit ve volebních preferencích.
    I když na druhou stranu starších voličů s bohatými zkušenostmi jak odolávat tupé propagandě ubývá, a mladí uvažují jinak …, inu uvidíme zda se dostane/nedostane každému co si zaslouží.

    To se mi líbí

 4. blue.sun napsal:

  Mimo téma: Dnes jsme se z úst nejpovolanějšího z komentátorů konečně dozvěděli, jak má vypadat ten pravý ideál proevropsky orientovaného státu… Očekávám, že se toho příští (nebo i stávající) vláda chytí a brzy se dostaneme na úroveň Německa a Francie. Minimálně těmi útoky…

  To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Možná kdyby si autor přečetl toto http://denikreferendum.cz/clanek/25190-babisova-pravda-jak-pracuji-deniky-mafra-pro-sveho-vydavatele
  by ho jeho optimismus s Babišovým „neovlivňováním“ medií které vlastní tak trochu přešel.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Erik Tabery‏Ověřený účet @etabery 7. 5.
   Václav Moravec: Když mají média soukromé vlastníky, nejsou nezávislá. Kategoricky nesouhlasím, to je nebezpečný pohled na média.
   P.S. Tabery pracuje u Bakaly.

   To se mi líbí

 6. tata napsal:

  https://gloria.tv/video/SfntP9jJmTBq3bJ6vJkAbTL7p

  tomu jede pusa i obsah je zajimavý

  To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Pravda je ta, že si Babiš koupil za nemalou částku některá media a ta ovládá. To takový Kalousek ovládá ČT a nedal za ni ani floka.

  To se mi líbí

 8. st.hroch napsal:

  Prezident docela slušně zvládl i besedu na KÚ v Liberci – viz: https://www.facebook.com/prezidentcr/videos/1388182971264124/

  To se mi líbí

 9. Bavor V. napsal:

  Tak Valachová nám končí. Kdo by to byl řek’? 💣

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.