„Noví Evropané“. Mezinárodní byznys se chová jako v 90.letech


Příchod nové generace šéfů korporací změní svět – a velmi rychle …

 Ruští podnikatelé a lobisté, spolupracující se západním byznysem, zaznamenávají cca od loňského jara kvalitativní změny v motivaci jeho představitelů.

Na místa „úředníků mezinárodního byznysu“ – solidních, systematických, myslících v rámci detailně propracovaných a často těžkopádných korporátních procedur – přicházejí energičtí, relativně mladí lidé, zaměření na zisk každou cenou a libovolným způsobem.

Vše ostatní pro ně prostě neexistuje.

Mnozí z nás takoví byli v 90.letech.

Dodržují sice zákony a korporátní pravidla, ale není to jejich „šálek kávy“, jako pro minulou generaci manažerů, jen jakási bezpečnostní bariéra, dělící je od trestního stíhání.

Soustředění na řešení jednoduchých a krátkodobých úkolů, naprosté zbavení se všeho ostatního, m.j. včetně  – pro předchozí generaci manažerů zdánlivě nezbytných „perspektiv“ – kvalitativně urychlují jejich jednání.

Proto ti, kteří sledují jejich rychlý výstup na předscénu komerčního života, je nazvali „pohotovými lidmi“. Oni, nicméně, vítězili nad svými konkurenty právě díky nesrovnatelně rychlejším rozhodováním a realizací rozhodnutí a podstatně širšímu okruhu operativních kontaktů: „pohotoví lidé“*), kteří myslí a jednají nejen rychleji, ale i globálněji.

Možná je jejich příchod spojen s přirozenou obměnou: informační revoluce pokračuje a mění všechny vrstvy společnosti a generace sociálních sítí se z vykonavatelské úrovně pozvedají na klíčovou.

V Evropě tento proces sílí expanzí amerického byznysu. Jestliže největší evropské společnosti – jako Deutsche bank, Credit Suisse, Credit Agricole, Volkswagen – v důsledku pádu mezi mlýnské kameny americké justice, jsou nuceny platit USA obrovské pokuty (nejspíše prostě jako potvrzení loajality v zájmu zachování přístupu na americký trh), pak velké a střední společnosti často jednoduše přecházejí pod americkou kontrolu.

Tato kontrola daleko ne vždy má formu přímého přechodu práv, formální majitelé často zůstávají stejní, ale vedoucími pracovníky, přijímajícími klíčová rozhodnutí a zajišťujícími  jejich realizaci, se stávají Američané. Předchůdcům umožňují „dožít“ na výkonných, nebo v lepším případě na zastupitelských pozicích bez reálného vlivu.

Vypadá to tak, že evropské firmy, které jsou pro americké „partnery“ zajímavé, z ničeho nic narážejí na dobře připravené obtíže (spojené s omezením přístupu na americký trh, nebo s poklesem kurzu akcií).  Pokud tyto komplikace vytvoří skutečnou hrozbu existenci byznysu, přebírají je američtí partneři pod svou kontrolu za pár drobných – a problémy okamžitě zázračně mizí… A pozorovatelům se naskýtá možnost k hlubokomyslnému závěru o převaze amerického managementu nad evropským.

A na následujících jednáních nebo pracovních konferencích pak schlíplí evropští top-manažeři, na kterých už nic nezáleží, seznamují svoje někdejší smluvní partnery s novými, americkými bossy, „pohotovými lidmi“.

Příchod nové generace vedoucích pracovníků do korporací změní svět, a to velmi rychle. Přece ale, při koncentraci na cíle při ignorování veškeré ostatní reality, je užitečná jen potud, pokud existují síly, podporující a rozvíjející prostředí, ve kterém probíhá zmíněná činnost. Byznys se tradičně vyvíjel v lůně států, a zvykl si jako na cosi přirozené, že prostředí jeho fungování je podporováno a rozvíjeno státem pro něj za veřejné peníze (m.j. i za jím placené daně).

Nicméně, před čtvrtstoletím, od počátku globalizace, vystoupil byznys mimo rámec států do globálního prostoru, stal se silnějším než ony a podřídil je svým zájmům. V důsledku toho už neměl kdo – nejen rozvíjet, ale ani podporovat infrastrukturu jeho činnosti – a dokonce i Amerika, jak zjišťovali naši emigranti už v 90.letech, se „opotřebovala“. Problém se, bohužel, řeší zvýšením veřejných výdajů na podporu infrastruktury a dokonce i přeměnu jejích součástí v nové „zdroje zisku“ pro byznys (což zvyšuje zátěž na obyvatelstvo), nicméně příchod „pohotových lidí“ může situaci prudce zhoršit.

Proč? – protože tím, že je nezajímá nic kromě úzce chápaných komerčních cílů a používáním kvalitativně vyšší „průbojnosti“, dosahují dalšího poklesu pozornosti, věnované západní veřejností podpoře a rozvoji tradiční a investičně velmi náročné infrastruktury, – což její úpadek jen urychlí.

A přece, kromě materiální infrastruktury – dopravních cest, zásobování energiemi, vodohospodářských a dalších zařízení – hraje ohromnou roli i infrastruktura právní: zákony, nástroje pro jejich podporu a také obyčeje. Efektivní koncentrace na dosažení bezprostředních cílů za každou cenu, příznačná pro „pohotové lidi“, ničí i ji (podobně jako zahraniční politika USA destruuje mezinárodní právo), a s ní i samo prostředí jejich činnosti.

Je to jeden z projevů dnešní doby – dominance privátních komerčních zájmů nad veřejnými. A to v podmínkách, kdy ztížení života jej učinilo nemožným bez podpory a rozvoje velmi složité, právě veřejné infrastruktury.

Takže, příchod „pohotových“lidí na špičku mezinárodního byznysu už v nejbližší době sám o sobě, krom ostatních tendencí globálního rozvoje, podtrhne a částečně rozbije tradiční podnikatelské prostředí, zvýši podnikatelská rizika a učiní vývoj ještě méně předvídatelným, než dnes.

Pro Rusko to znamená především další zostření a přitvrzení mezinárodní konkurence. Tak jako i další společenské jevy, se příchod „pohotových lidí“ projevil u nás dříve, než ve vyspělých zemích Západu. Nicméně část takových podnikavců je brzděna zkostnatělým byrokratickým systémem, na kterém ztrácejí podstatnou část své energie. Další jejich část se dala do služeb globálních spekulantů a vládnoucích „liberálů“ a stala se zbraní, v lepším případě konkurentů, v tom horším i vědomých nepřátel Ruska.

Hlavní problém spočívá v tom, že „pohotoví lidé“ nabourávají navyklé infrastruktury tradiční komerční, diplomatické, kulturní a dokonce i intelektuální činnosti, na což není připraven nejen ruský stát, ale ani ruská společnost. My už setrvačností reagujeme na ničení obvyklého mezinárodního a sociálního prostředí jako na porušení pro nás přirozených pravidel. Aniž bychom si, až na výjimky, uvědomili, že se jedná už o vytváření „nové normy“ – krutější a nelidštější, než byla předchozí.

Zatím se jí Rusko brání živelně a proto neefektivně. Naším úkolem by mělko být spojení energie a efektivnosti „pohotových lidí“ s úsilím společnosti o vytváření sociálních struktur, podporujících jejich činnost ale směrujících jí k prospěchu celého národa. Pokud toto vyřešíme, pak získáme dnes nepředstavitelnou konkurenční výhodu.

Pro to ale Rusko musí především vrátit svůj stát, – který v sociálně-ekonomické sféře slouží jemu nepřátelským zájmům globálních spekulantů – do služeb lidu.

Michail Deljagin – ředitel ústavu problémů globalizace, analytik, komentátor

Zdroj:  http://www.mk.ru/economics/2017/04/25/novye-evropeyskie-mezhdunarodnyy-biznes-stal-vesti-sebya-kak-v-90e.html

*) pohotoví lidé – (rus.=bystrie ljudi;  angl. fast people) – lidé, kteří se rychle rozhodují a jednají

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na „Noví Evropané“. Mezinárodní byznys se chová jako v 90.letech

 1. blbíš napsal:

  Tak von už taky sobotkovatí i náš Canis lupus plzeňskej:

  Nicméně na politiku se dal dobrovolně /míněno Sobotka/ a muselo mu být nejpozději v pondělí tohoto týdne naprosto jasné, že v podstatě řeší situaci do jisté míry dějinnou a částečně srovnatelnou s jinými klíčovými okamžiky naší historie
  – zářím 1938
  -únorem 1948
  -srpnem 1968
  -listopadem 1989

  tak tohle je i na mě hodně až tááák, že jsem prostě musel znehodnotit snahu naše jedinečného Hrocha nás blbíše vzdělávat.
  Moc se Vám Hrochu omlouvám, ale bylo to jaksi silnější než nutkavej průjem.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   … však von Bohuš ještě něco neskutečnýho vyvede až tááák, že i Canis lupus plzeňskej dobrovolně napíše, že:
   Bohuš je magor a musí pracovat pod dozorem zkušeného pracovníka!
   P.S.
   … ani do žní to nebude trvat

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    …a magor ani žádný dějinný klíčový okamžiky ani do jistý míry řešit nemůže, to dá rozum, né?

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Canis lupus je dinsbírovec a bytostně nenávidí presidenta. Ale kdysi býval dobrej. Teď ho sežrala nenávist.

     To se mi líbí

     • Joda napsal:

      Canis Lupus plzeňský trpí obsesí nejen antizemanismu, ale i antibabišismu. To mu před dvěma dny diktovalo pochválit Sobotku (včera to zklamán!!í). Já jen čekám, kdy začne chválit Kalouska. Ten je také vyhraněný vůči Zemanovi a Babišovi.

      To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Smutné konce kdysi zdatného diskutéra. No, každý jsme nějaký.

       To se mi líbí

      • Zdena napsal:

       Jodo,
       můžete k němu nakouknout dnes, protože dnes už je u něho Kalousek menší zlo než Babiš.
       A zažil velikánské zklamání z Gerda. On se tak moc snaží argumentovat a už i Gerd ty jeho argumenty oslyšel a myslí si něco jiného, než majitel prostoru.
       Každý máme svůj úhel pohledu na to co se kolem nás děje. A tak je opět v plánu uzavírání toho prostoru, protože jeho snaha přesvědčit „zbytek světa“ že Zeman a Babiš jsou ale opravdu fuj se nesetkává se 100% pochopením.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … to se prostě stává workoholikům, přátelé! Von si už ani neumí představit, že by na chalupě natíral třeba plot a neposlouchal by zároveň rádio. Prostě má nutkavej pocit, že mu něco ujíždí a zmešká to! Nejvíc trpí však jeho blízcí, protože v tomto duševním rozpoložení má velice silnej pocit o správnosti vlastního činění a všechny, kdo nemají stejnej názor, od sebe, ke svý zkáze, odhání.

        … ano, Rosťa má pravdu, toto duševní rozpoložení vede k nehezkým koncům, ale to musí řešit jeho blízcí, ostatní by měli být alespoň soucitní

        To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   našeho jedinečného Hrocha

   To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  No nic, teď k tomu co píše pan Hroch. Víte, kdo pamatuje tu všeobjímající rozborku Ruska za Jelcina, musí před Putinem smeknout, ať se to někomu líbí či ne. Ale to co napsal Hroch:

  …přicházejí energičtí, relativně mladí lidé, zaměření na zisk každou cenou a libovolným způsobem. Vše ostatní pro ně prostě neexistuje.

  To mě upřímně děsí (a nejen v Rusku) a co bych lhal, bojím se toho!

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Možno do Ruska prichádzajú až teraz. Na Slovensku som tento pocit zažil už pred 15 – 20 rokmi.
   Ruska sa vtedy oni báli. Báli sa komunistov a mafie.

   To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Vďaka p. Hrochovi za preklad. Ten záver je optimistický, presne tak to je. Budúcnosť je v ľuďoch a v ich schopnostiach organizovať sa.

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Dík Hrochovi za překlad. Moc se mi „líbí“, jak USA zachází se svými evropskými „partnery“. Ale třeba evropani nechtějí riskovat, že jim USA přivezou nějakou tu demošku na perutích B 52.

  To se mi líbí

 5. tata napsal:

  Já toto vidím v masáži jak ve velkém probíhá vtom jak je škodlivé važit si své historie a odkazu předků.Nemit kořeny,toto už razil STEJSKAL,KDO SI PAMATUJE měl sem sním na toto téma salodlouhé vyměny nazorů.Sebekriticky musím uznat že tenkrát sem to za masáž nepovažoval,ano to začalo ale bohužel hned po revoluci,vnutit hlavně mladým že je škodlivé lpět na tradici a historii.ŽE VŠUDE JE DOMA,A JE HLOUPOST LPĚT NA SVÝCH KOŘENECH…….že všude na VÁS ČEKAJÍ NEOMEZENÉ MOŽNOSTI.
  Něco jako Lendl ktery se stal hrdým Američanem jak sám prohlásil při slibu USA,A DĚTI neučil svůj rodný jazyk.To pozlátko cpou mladé generaci……dnes chápu že to byla masaž cilená od začatku.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   O tom se tady u Bavorů bavíváme co pamatuji. Máte naprostou pravdu, začalo to – nejen u nás – po roce 1989. Tehdy nám začali vykládat, že dějiny skončily a nám začíná nová éra, lepší, čistší, dvakrát účinnější.
   Nic nového pod sluncem, to již uměl Šuselka i Krychtálek, ale tentokrát to bylo pojato globálně. A od podlahy. Protože si až tak moc nevěří, tak přišla změna demografické situace. Z pouští se vytáhnou lidé zvyklí na naprosto jiný životní styl a strčí se do lesů. Ti jsou vykořeněni okamžitě. Jaké mohou mít cíle a ideály. Ničemu nerozumí. Pro ně je jediné, najíst se a přežít. Ideální člověk, sen globalistů. Těch humánních. Teď je nutné rozlomit i původní etnikum. Nejlepší cestou je eroze hodnot a zničení minulosti a tradic. Nevaž se, odvaž se, nemysli, KONZUMUJ co ti poskytneme.
   Mám známého, který se skvěle stará o prasata, ta jsou mu vděčná a plní vše co potřebuje, žerou a žerou a jsou šťastná. Pak je podříznou a snědí stejně šťastní lidé. Pak je…. Ale nechme toho. Na rozdíl od těch prasat jsme snad poněkud dál. Doufejme.
   Bohužel už jen doufejme.

   To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  OT: Pán Bavor, vyslal som poštového holuba.

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  Andrej Babiš
  Ahoj lidi, rozhodl jsem se, že dnes nedorazím do Otázek Václava Moravce. Uvědomil jsem si, jak to tam bude vypadat. Pět lídrů parlamentních stran a pan Moravec? To je šest proti Babišovi. Co bych tam s nimi dělal? Proč bych je nechal opakovat pořád dokola ty stejné lži, na které nechtějí slyšet odpovědi?
  Jasně. Teď budou mít nabito. Pomohl jsem jim. Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to.
  Všimněte si ale, jak k tomu přistoupili novináři. Nikdo tady neřeší, že jsem dlouhodobě sledován a odposloucháván. Nikdo neřeší, že to může být obrovské bezpečností riziko pro stát, protože tady někdo ilegálně odposlouchával ministra financí a vicepremiéra naší země. Nikdo neřeší, že by to mohlo být na zakázku kmotrů a tradičních politických stran, jako součást kontinuální kampaně s cílem odstranit mě z politiky.
  Asi pamatujete, že když někdo zveřejnil maily premiéra Sobotky, dávali od toho novináři ruce pryč. Říkali, že psát o tom je neetické. I když z toho vyplývalo, že ČSSD ovlivňuje předvolební průzkumy veřejného mínění, výběr ředitele Českého rozhlasu, ovlivňuje Deník Referendum, od kterého to přebírají další média, a prosazuje svoje lidi do mocenských struktur. To na mě je úplně jiný metr. Od rána do večera to jedou v televizi. Útočí na mě. Ale co se divím, když tradiční strany fungují stylem „vrtěti psem“.
  Proč byly zveřejněny ty odposlechy právě teď? Na ministerstvu školství, které ovládá ČSSD, zasahovala policie a jak to vypadá, byla tam mega korupce. Nejbližší kamarádka ministryně a její náměstkyně je obviněná a je ve vazbě. Rozhodovala o rozdělování peněz do sportu. Řídil ji blízký přítel premiéra a další člen ČSSD Karel Březina, už jednou odsouzený. Další do party, Miroslav Pelta, se kterým premiér rád chodil na fotbal – a radní za ODS s šílenou pověstí – s těmi dotacemi kšeftoval a je ve vazbě taky. A tohle se musí něčím překrýt. Tak najednou vyplavou ilegálně pořízené a sestříhané moje odposlechy, které jsou pořízené už v minulém roce. A najednou už se korupce ČSSD neřeší. Krade se dál, ale tohle média nerozčiluje, tohle nikdo řešit nechce.
  A mě obviňuje premiér Sobotka, co nikdy nedokázal uspokojivě vysvětlit, kde vzal peníze na nákup svého bydlení? Obviňovat mě bude ministr Chovanec, který si koupil byty od dodavatele aut na svém ministerstvu.
  Jdou teď proti mně všichni. Vidí, že máme skvělé výsledky na ministerstvu financí a chtějí mi znemožnit dokončení mandátu.
  Premiér mě obviňuje z mocenského paktu s prezidentem. Koaliční smlouva ho nezajímá. Přitom on uzavřel pakt s Kalouskem a už dlouho spolu skvěle spolupracují. Tady už fakt není žádná levice a pravice. Oni pouze nechtějí přijít o vliv a moc. A neštítí se přitom spolupracovat s bývalými policajty, experty na odposlechy a najmout novináře, aby mě odposlouchával.
  Já vám proto chci říct, že to nevzdám.
  A nemluvím teď o funkci ministra financí. Na té nelpím. I když není důvod mě odvolat a na všechno jsem odpověděl, i na otázky, které mi nebyly zaslané.
  Mluvím o boji proti mým soupeřům. Tradičním politikům. Nenechám se zastrašit, nenechám se vyhnat, ani mi to neznechutí. Jo, pracujou na tom. Politici, média, kmotři, co dřív dlouhé roky tahali za nitky zezadu.
  A i když mě teď premiér popravil, já ten boj nevzdám a budu s těmi korupčníkům bojovat dál.
  2,1 tis. To se mi líbí1 tis. komentářů293 sdílení

  To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  nevím – nevím, přátelé, ale von Babiš asi bude takovej ambiciózní jájík zvyklej na hodně sluníčka, který se dá na výsluní urvat, nebo koupit. Ale řeknu vám, byla by to dneska sranda, kdyby tehdá po skoro-vítězných volbách v sobě potlačil svýho jájíka a místo sebe by instaloval do vlády a na MF na něho naprosto závislou loutku, řekněme takovýho Faltýnka č.2, kterému by v pohodě tahal za šňůry, jako za šňůry tahají jiní loutkovodiči Sobotkovi. Dneska by byl Andej v naprostý pohodě se svými volebními 30% na stole českými by s přehledem mohl z Čapího hnízda na sobotkovce dělat dlouhej nos! Takhle přichází vo zdraví, roky života … ale má co chtěl, dobře mu tak.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   a s přehledem by mohl z Čapího …

   To se mi líbí

   • Kamil napsal:

    Ano, mohl by ….,
    kdyby, stejně jako jemu podobní či ještě vice zachtiví si dokázali uvědomit …
    Bohužel, posedlost touhou po moci, po ještě větší moci, a nakonec po absolutní moci se sami všichni zničí (asi?)
    (myslím, že MUDr. Koukolík o tom napsal pěkné i výstižné práce)

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   To MUSÍ být hoax. Přeci víme, že jsme se dohodli a bude pro naši generaci v Evropě mír. Tedy, opravuji, Libyjci nikoho nepustí na moře.
   Přijde Babiš, odejde Babiš, přijde Fiala, odejde Fiala. Přijde…, ale pouštní populace sice také přijde, ale nikdy neodejde. Časem na ty dnešní pitominky budeme vzpomínat s nostalgií. Ach, to bývaly zlaté časy, jo, bývaly!

   To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   jj, řeč se vede, proud nájezdniků teče …

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    byl jsem, Hudče, konsternován těmi tutovými počty, vittto si toho taky všiml, nemohl jsem si nevšimnout u Tarase, že učinil správnej závěr, holt není kmenovým tupým čtenářem Týdne.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.