Jak se bulharské zbraně dostávají k islamistům…?!


Spojené státy pokračují v rozsáhlých dodávkách bulharských zbraní „umírněné“ opozici v Sýrii. Tyto údaje potvrdilo ve čtvrtek zveřejněné šetření bulharského deníku „Trud“.

Podle jeho zjištění, jen v březnu dánská loď „Marianne Danika“ podniklo dvě plavby z bulharského Burgasu do saudského přístavu Džidda (Jeddah), odkud tuny vojenského materiálu putují dále do Sýrie ozbrojeným džihádistům prostřednictvím Turecka nebo Jordánska. Jak píše novinářka Diliana Gajtandžieva, nakládka a vykládka lodi netrvá déle než 8-12 hodin. Frekvence přepravy zbraní mezi Burgasem a Džiddy dovoluje označit ji za pravidelnou – poznamenává bulharská novinářka.

 

Gajtandžieva před časem pobývala v právě osvobozeném Aleppu a prohlédla si i sklady s tunami bulharských zbraní a munice. Byly mezi nimi např. 122mm granáty pro rakety systému „Grad“, vyráběné bulharskou zbrojovkou „Vazovski mašinostroitelny zavod“ (VMZ). Firma odmítla věc komentovat.

 

Ale americká společnost „Chemring“, která nakupuje zbraně v rámci státního programu Pentagonu pro spojence USA, potvrdila nákup tohoto zboží, nicméně, s odvoláním na obchodní tajemství odmítla sdělit detaily a doporučila obrátit se na výrobce (VMZ). Velvyslanectví Saudské Arábie odmítlo sdělit, kam dodávky směřují, nicméně přiznalo, že materiál není určen vlastní armádě, protože neodpovídá jejím normám.

 

To ale není to nejzajímavější. Bulharské novinářce se podařilo pohovořit s velitelem jedné skupiny „Syrské svobodné armády“ (FSA), jež je součástí tzv. „umírněné opozice“ v Sýrii Malikem al-Kurdím. Přetiskujeme celý rozhovor:

 

Jak dostáváte výzbroj?

 

-To nemohu přesně říci, ale v Turecku a Jordánsku existují štáby, ve kterých pracují zástupci 15 zemí, a přes ně se k nám zbraně dostávají.  Nám je jedno, jak to dělají. Hlavně že se zbraně dostanou k nám. Upozornili jsme Američany, že zbraně procházející přes genštáb FSA, se dostává skupinám, považovaným na Západě za teroristické.

 

Proč si to myslím? Na jedné straně je obviňují z terorizmu, ale na druhé straně jim dodávají zbraně. To nám je divné a těžko nám to vysvětlují. Většina FSA zbraně takto nedostává, nebo jen v nevelkých objemech. Ti, kdo zbraně dostávají v dostatečném množství, musí vyznávat určitou ideologii – radikální islamizmus.

 

Nám to připadá velmi divné, protože v Sýrii absolutně volně působí tajné služby 15 zemí. A zásobovací štáby mají pod svou kontrolou. Navíc včele těchto štábů stojí představitelé USA, Velké Británie, Francie, zemí Perského zálivu…

 

Pokud tomu rozumím, tak tajné služby 15 zemí ozbrojují a sponzorují „Al-Kajdu“(Skupinu „Tahrír al-Šam“). A to se děje v Sýrii?

 

-Určitě to tak lze říci. Zahraniční tajné služby provádějí vzájemně si odporující věci – především Američané. Oni mohou kteroukoli skupinu obvinit z terorizmu a současně ji podporovat a zabezpečit vším potřebným – přestože ani nechápou cíle té které skupiny.

 

Jak se zbraně k teroristům dostávají?

 

-Už jsem řekl, že existuje zásobovací síť a většina zbraní přichází přes genštáb FSA. Kromě toho jim zahraniční tajné služby přímo dodávají zbraně, nebo jim posílají peníze, za které si oni opatřují zbraně na černém trhu.

 

Zdroj:EADaily – https://trud.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B8%D0%B5-%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%B0-%D0%B4%D0%BE-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80/

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Jak se bulharské zbraně dostávají k islamistům…?!

 1. jaa napsal:

  Díky za vyhledání a překlad. Akorát by mne zajímalo – kdo že je vlastníkem té továrny VMZ na zbraně.

  To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   „Vazovski mašinostroitelni zavodi“ -jsou akciovkou (podíl státu neznám). Je to největší bulharská zbrojovka, v sortimentu má střelivo, munici, včetně reaktivní a výbušniny. Sídlo má ve městě Sopot v kraji Plovdiv východně od Sofie.

   To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Jsou věci, které je lepší nekomentovat. A nejlépe neznat, můžeme potom mít jakousi jiskru naděje na lepší časy. Jiskru, jiskřičku.
  Evropa s okolím je odsouzena k takovým změnám, které z ní vytvoří zcela jinou entitu. Lepší nebo horší, kdo ví. Jinou jistě. Takovou, jakou jsme si nikdy nepředstavovali. Dosud jsme žili v obecném systému, který se vyvíjel více či méně přirozeným způsobem. Nyní dochází k něčemu zcela umělému, k něčemu co nedokážeme popsat ani plně pochopit. Evropu čeká rychlá demografická změna, která zničí indoevropskou rasu, která tisíciletí ovládala tento malý „kontinent“. Změna vychází ze samého lůna současné euroatlantické civilizace. Můžeme k tomu najít stovky důkazů. Tento je jedním z nich, drsným a tvrdým. Další si každý doplní sám.

  To se mi líbí

 3. lacogroessling napsal:

  Turci nasadili v Sýrii asi dvacítku německých tanků Leopard. Tři z nich dostaly zásah. V prvním případě dostal do věže zásah zakopaný Leopard 2A4. Střela, identifikována jako americká TOW-2A (dodávaná Saudskou Arábii nebo Katarem). Tomu se říká zásah. http://www.armadninoviny.cz/nemecke-tanky-leopard-2-v-syrii.html

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   O tři tanky Leopard, které by se také mohli prohánět brzy po Berlíně méně.
   Kdyby mi nebylo líto těch civilistů, tak budu spokojený vědomím, že se ta pakáž mlátí mezi sebou.
   Ono už tohle samotné vědomí, že po sobě jdou lidé ze stejného národa (Arabové) a vraždí vlastní děti a znásilňují vlastní ženské trošku o něčem svědčí.
   Teď už to ani pomalu nejde zastavit, resp. to snad ani není v našem zájmu, kam by se najednou vrhly ty tisíce žoldáků?
   Těm je jedno, za koho bojují, podle mě by většina z nich bojovala za prachy i proti islámu, to jsou už vesměs zkažení lidé.
   Nakonec budou velet Evropě právě tihle, kdo donutí byť pouhých 10 žoldáků dodržovat zákony?
   Když si koupí statek třeba u Klatov, tak budou naprosto regulerně vládnout okolí, a nikdo se neodváží proti nim zasáhnout, tomu věřte.
   Ani vojáci.
   Každý má rodinu, a tihle lidé se neštítí ničeho.

   To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  No, tohle by si možná Frederick Forsyth ve svých nejlepších letech náramně užil. Jako Žoldáky, což byl ovšem proti současnosti příběh v celku jednoduchý.

  To se mi líbí

 5. bob napsal:

  Tak dříve byli hodní Němci a zlí Němci.
  Teď jsou hodní Syřané a zlí Syřané, hodní Kurdi (jinak bychom je přece nepodporovali) a zlí Kurdi (ti, co bojují proti hodným Turkům), hodní muslimové a zlí muslimové, hodní Turci (ti, co jsou našimi spojenci v NATO) a zlí Turci (ti, co bombardují hodné Kurdy).
  Vida, už se v tom orientuji :-))))

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   To vám závidím. Já se v tom motám jak kača v čepici. Jediné, co chápu, je, že pro zbrojaře je to dobrý kšeft a je jim jedno, komu a proti komu ty zabíjecí krámy prodají. To mi přijde, jak ten chlápek volal na linku 160, že mu jako hoří chalupa a z dispečinku mu řekli, ať udržuje oheň, že už jsou na cestě.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Trochu nápovědy pro orientaci v současném světě až z minulého století.

    Imperialista: Rovnováha sil, to je, když my máme převahu.
    Diplomacie: My sice odsuzujeme násilí, ale jsme ochotni dodávat zbraně.
    Šlechetný vítěz: Já se nemstím. Když jsem ho odstřelil, odpustil jsem mu, že se bránil.
    Žádná válka: Důkaz, že opravdu nechceme válku: bojujeme bez vypovězení války.
    Smlouvy jsou k tomu, aby je plnili slabší.
    Díky úsilí státníků byla zachována světová nejistota.

    (Karel Čapek – Bajky a podpovídky)

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.