Důvěryhodnost ČT klesá


Může za to propaganda, vysvětluje televize

Česká televize – ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Česká televize ztrácí na důvěryhodnosti mezi diváky. Ačkoliv celkové číslo je například ve srovnání s politiky výborné, trend je zřejmý. V loňském roce považovalo největší české médium veřejné služby za důvěryhodné 65 procent diváků nad 18 let, což je o tři procenta méně než v roce předcházejícím. A oproti roku 2014 je to číslo horší dokonce o 8 procent.

Sama televize vidí za klesající tendencí vliv propagandistických webů. „Hlavní příčinu trendu, který trvá již od roku 2013, i nadále spatřujeme v mediálních útocích a trvajícím zpochybňování nezávislosti České televize, zejména ze strany některých nových propagandistických médií a i ze strany vysokých politických a společenských autorit,“ stojí ve Výroční zprávě o činnosti České televize v roce 2016, kterou schválila Rada ČT a již počátkem května projednají poslanci.

Metodiku sběru dat Česká televize ve své zprávě podrobně nerozvádí, ale uvnitř skupiny diváků nad 18 let zveřejněná čísla představují takzvaný index důvěryhodnosti. Úbytek důvěry v ČT se datuje od roku 2014, kdy index spadl ze 75 na 73 procent. Od té doby je pokles kontinuální, přes 68 procent v roce 2015 se pak loni zastavil na zatím konečných 65 procentech.

Ačkoliv ČT konkrétní propagandistické weby nezmiňuje, všeobecně se za ně považují Parlamentní listy, Aeronet či Sputnik. Například jen Parlamentní listy daly v uplynulých dnech ve dvou článcích prostor poslanci Tomiu Okamurovi, jenž v obou případech na veřejnoprávní médium nevybíravě útočil. Některé jeho redaktory označil za podvodníky, instituce jako celek pak podle jeho mínění neslouží veřejnosti.Vedle propagandistických webů ČT přisuzuje pokles své kredibility aktivitám trollů, falešným internetovým zprávám, ale také proměně soudobé společnosti. Podle ČT se narušuje důvěra napříč tradičními médii. „K tomu přispívá další prohlubování složitosti politických a společenských událostí u nás i ve světě, které vedou k rostoucí diferenciaci postojů veřejnosti a ke zjednodušujícím a volným interpretacím důvěryhodnosti médií obecně,“ píše se ve zprávě.

65 procent je velmi dobrý výsledek, kvituje šéf Rady ČT

Předseda Rady ČT, tedy kontrolního orgánu televize, Jan Bednář vnímá celková čísla pozitivně. Sama televize ve zprávě podotýká, že co do důvěryhodnosti mezi respondenty vykazuje lepší výsledky než britská BBC. „Pětašedesát procent nepovažuji za prohru, naopak je to velmi dobrý výsledek,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Tříletý pokles důvěry diváků nemá za trend, ale spíše za dlouhodobější výkyv.

Ve shodě s výroční zprávou zhoršující se čísla přisuzuje mediálním útokům na veřejnoprávní televizi, kredibilitě ČT pak podle něj neprospívá ani dlouhodobě kritický postoj prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu se o televizi opakovaně ostře vyjadřuje, současně už s ČT několik let oficiálně nekomunikuje. „Nerozumím tomu, proč se vyhýbá rozhovorům. Jeho výroky vůči ČT se mi zdají poněkud zaujaté,“ míní Bednář. ČT prý může stávající nepříznivý trend zvrátit pokračujícím kvalitním zpravodajstvím, jež má šéf Rady ČT za objektivní.

Předseda Rady České televize Jan Bednář (vlevo) a její místopředseda Jaroslav Dědič.
Profesor Jan Jirák je uznávaným teoretikem médií.

V první řadě vnější okolnosti vidí za ubývající důvěrou obyvatel v ČT také mediální analytik Jan Potůček. Spíše než propagandistickým webům to však přičítá neřízené kritice televize na sociálních sítích, kde prakticky absentuje odborná oponentura. „Sociální média mají ohromný vliv, každý tam může napsat cokoliv. Největší křiklouni jsou nejvíce slyšet, a když nebudou mít objektivní názor, ale budou ho psát všude, zejména na hodně navštěvované skupiny, tak to důvěryhodnost ČT podrývá,“ řekl serveru Lidovky.cz.

ČT se názorově vyhraňuje, pro některé lidi je těžké se s ní ztotožnit, míní akademik

Věcné argumenty podle Potůčka v takové kritice nezaznívají. Údajně je hlavní motivací odpůrců ČT fakt, že musí hradit koncesionářské poplatky. Potůček pak připouští, že ve velkém množství zpravodajských pořadů není snadné pokaždé uhlídat vyváženost. Celková čísla důvěryhodnosti však hodnotí kladně. „Můžeme si to porovnat s důvěryhodností politiků, prezidenta, vlády a tam ta čísla jsou mnohem nižší,“ upozorňuje. Nejlepší výsledky má v tomto ohledu prezident, u něj se přitom důvěra lidí pohybuje jen lehce nad 50 procent.

Uznávaný mediální teoretik z Univerzity Karlovy Jan Jirák by naopak slábnoucí pozici ČT na poli důvěryhodnosti hledal uvnitř samotné instituce. Vliv dezinformačních webů je podle něj irelevantní, stejně tak jako silná kritika ze strany prezidenta. „ČT se názorově ve zpravodajství názorově vyhraňuje. Pravděpodobně se do pocitu důvěryhodnosti promítá to, že část veřejnosti se svými postoji se s ČT může těžko ztotožnit,“ vysvětlil pro Lidovky.cz profesor Jirák.

Ve svém zpravodajství se ČT v očích Jiráka rozchází s hodnotami, jež jsou vlastní nezanedbatelné části společnosti. Česká televize tak prý reprezentuje vidění světa sdílené především v hlavním městě. „Mám pocit, že až příliš často hodnotově odpovídá perspektivě, která je typická pro část pražské populace,“ uvažuje Jirák. „Česká televize trošku hodnotově zůstává v době, kdy v Praze bylo pro pravici snadné vyhrávat,“ dodal.

Česká televize včetně její důvěryhodnosti se brzy stane námětem pro diskusi v Poslanecké sněmovně. Výroční zprávu projedná volební výbor, který se sejde už 2. května. Jeho předseda Martin Komárek pokles kredibility ČT vztahuje ke všeobecnému trendu. „Není to chyba České televize. Nejen v Česku evidentně klesá důvěra lidí v tradiční média obecně. Je to dáno boomem sociálních sítí a internetových serverů. Tradiční média tomu zatím nejsou schopna konkurovat,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/ct-klesa-duveryhodnost-0vz-/zpravy-domov.aspx?c=A170411_132004_ln_domov_jho

Příspěvek byl publikován v rubrice Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Důvěryhodnost ČT klesá

 1. bob napsal:

  Česká televize – stačí se podívat na dnešní večerní program….
  Jediný pořad, který za něco stojí je Hydepark D. Stacha
  Co se týče objektivity politického zpravodajství- katastrofa.
  Za vrchol drzosti považuji, že si po teroristickém útoku v Petrohradu pozvali p. Fištejna.
  Objektivita v době prezidentských voleb, to bylo taky něco.
  Mohl bych pokračovat donekonečna.
  Když se někdy dívám na některé současné komentátory, tak s láskou vzpomínám na pány Žižku, Vejvodu a další za totáče.

  To se mi líbí

 2. st.hroch napsal:

  Je dojemný, jak se většinově soudruzi poplácali po zádech – „…a nikdy jinak“! Celou tu šlichtu korunuje předseda Potůček, vidí-li jedním z podstatnejch důvodů pádu popularity ČT povinnost platit poplatky… Mýmu vidění věci je nejblíž nejspíš hodnocení panem Horákem. Ačkoli těžko mohu být objektivní protože od ukrajinský krize televizní zprávy a komentáře záměrně nesleduju – přece jen nejsem masochista….

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Jako místní „mediální expert“ (zdravím Cecha) vlastně ani nevím, co bych k tomu měl napsat moudrého.
  Zpravodajství a publicistiku ČT už od ukrajinských událostí sleduji jen výjimečně a náhodou, tak ho nemohu moc hodnotit. Tou výjimkou jsou ty pořady, na které mě upozorní někdo někde na netu.
  Blízké je mi hodnocení Jana Jiráka (učil mě při dálkovém studiu fakulty žurnalistiky a je to chytrý chlap, velmi soudný), přibližně ve smyslu (zjednodušuji), že ČT vlastně vysílá zpravodajství a publicistiku jen pro úzký okruh diváků, kteří jsou názorově blízcí redaktorům ČT, kteří ty pořady tvoří.
  Když se náhodou objeví v ČT něco, co s názory výše uvedených tak úplně nesouzní, jsou z toho redaktoři upřímně konsternováni. K aktuálním syrským událostem třeba tento příklad, který jsem sebral u tarase:

  Podobně třeba rozhovor té opálené Tvarůžkové s J. Kellerem, který jsem také někde podobným způsobem zaregistroval, a v němž se Keller například k Lepence vyjadřuje velmi racionálně a dokonce ve vztahu k EU vzpomíná na názory V.Klause s tím, že se „Václav Klaus ne ve všem mýlil“. To děvče na druhé straně mikrofonu na to kouká jako tele.
  Optimista by prohlásil, že uvedené příklady jsou signálem, že se ČT přece jen trochu obrací k objektivitě. Pesimista bude zdrženlivý a prohlásí to za nevýznamné výjimky v rámci statistické chyby. Realista jen mávne rukou s tím, že je to jedno a zruší televizní poplatek.
  S celou naší slavnou ČT je to klasický příklad toho, že důvěra se těžko získává, snadno ztrácí a velmi, velmi těžko získává zpět.
  Já osobně na ČT celkem seru, pokud ji nepotřebuji profesně, což opravdu není příliš často, a vůbec na regionální úrovni, když je to o MHD nebo spalovně nebo teple nebo svozu odpadu nebo péči o staříky, je to přece jen jiná historka a jinam než do regionů v 18:00 se to dostane jen zcela výjimečně.
  Hezké svátky křesťanům a jiným věřícím, slavícím příchod jara, a příjemné volno ateistům přeji.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Připojuji se k přání, všem veselé Velikonoce!
   Snad se letos počasí alespoň trochu povede.

   S ČT, ČRo je zbytečné cokoliv jiného než vyplnění papíru na poště pro odhlášení poplatků a jejich totální bojkot. Kéž by všechny otravné věci byly řešitelné tak snadno.

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Perfektní děkuji, jak rozhovor o Sýrii, tak jsem si našla i rozhovor s Kellerem.

   To se mi líbí

  • pepanov napsal:

   Myslím, že komentátor byl dost šoufl z vyjádření obou pánů. Neopomněl ovšem uvést „odborníka“ Romancova, který říká něco úplně jiného, to co chce redaktor slyšet.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.