Lutrell III.


V Lutrellově žaltáři je ovšem celá řada obrázků ryze světských, zachycujících běžný život té doby. Hodně z nich ukazuje práci v hospodářství:

Dojení ovcí

Orbu a setí

Nebo momentky z běžného života, třeba kluka na třešních

Či hráče na niněru – šklebí se na něj jedna z mnoha příšerek, vymalovaných v žaltáři

Zachycuje i neveselé stránky tehdejšího života: dva žebráci vezoucí na trakaři zmrzačené dítě.

Pozornost je věnována i domácím zvířatům, zobrazeným ovšem svérázným stylem, nad kterým jsem dlouho přemýšlela a ještě pořád nejsem definitivně rozhodnuta, jestli to je výsledek malířova neumění, nebo jeho uměleckého vidění světa. Tenhle býček s lidskýma očima a nohama jak smontovanýma z Merkuru je opravdu hodně svérázný.

Ovšem tenhle sokolník mne přesvědčuje, že to malíř asi jinak neuměl. Ale pokud měl malíř k dispozici jen asi pěticentimetrové volné místo mezi písmem a krajem listu, tak to nepochybně jeho možnost vyjádření hodně omezovalo.

Přiznám se, že vyfantazírované příšerky na mne působí daleko věrohodněji a životněji, než postavy, které měly zachytit realitu. Ostatně, to vám ukážu v příštím, posledním vyprávění o Lutrellově žaltáři.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Lutrell III.

 1. kchodl napsal:

  Pěkné!
  Už minule jsem si všiml, že proti jiným středověkým ilustracím je to značně osobité, až parodické.

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Skvelé detaily. Tých maliarov bolo určite niekoľko. Ten minule bol zručnejší.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.