Laboratoř – Jan Keller


Aby nebylo Jana Kellera málo, tak tedy ještě jeden. Článek «Laboratoř» vyšel jako nedělní sloupek v deníku Právo dne 17. 3. 2017.

Myslím, že  by se s ním  tentokrát dalo souhlasit, tak říkajíc i napříč zdejším politickým spektrem.

 

Laboratoř

     Dozvěděli jsme se, že Česká republika má poměrně významné zásoby lithia, jež patří z hlediska produkce budoucnosti ke strategickým zdrojům. Používá se mimo jiné do baterií pro elektromobily, při výrobě notebooků a pro chytré telefony.

      Jak známo kormidelníkům naší ekonomiky se v uplynulých dekádách podařilo bezpečně nás dopravit do přístavu, ve kterém probíhají montážní práce s nízkou přidanou hodnotou. Výsledkem jsou nízké mzdy, málo zdrojů na sociální zabezpečení a profil hospodářství až nepříjemně připomínající rozvojové země.

      Proto je tak důležitý laboratorní test s lithiem, který proběhne přímo před našima očima. Jednou z možností je, že této šance, která se už nemusí opakovat, využijeme k rozvoji dynamických výrobních odvětví. Začneme z vlastních zdrojů zhotovovat sofistikované přístroje, pro které i ty nejvyspělejší evropské země musejí dovážet vzácnou surovinu až z jižní Ameriky.

      Je zde bohužel i možnost, že těžby se zmocní dravá nadnárodní společnost, vytěžené zásoby zpracují na našem území a upravený cenný prvek vyvezou s velkým ziskem do některé z bohatých zemí.

      Ani my nepřijdeme zkrátka, zůstanou nám haldy a odkaliště. Pokus nezačíná dobře. Jak jsme se dozvěděli, náš stát opět tak nějak zaspal a kolem Cínovce už rejdí zkušení těžaři z Ameriky a Austrálie.

      Čekáme na nového ministra průmyslu, by mohl sdělit, jak další vývoj pokusu s lithiem vidí on. Ostatní politici mají plné ruce práce s oblíbeným špiněním svých soupeřů v demokratickém klání. Nová vláda, ať už bude jakákoliv, nám pak bude moci oznámit, že ona za nic nemůže, protože šanci propásli ti před ní.

      Z těch nejpovolanějších úst pak budeme nadále slýchávat nářky na naše nemožné školství, které neorientuje výuku podle potřeb firem, takže ekonomicky zaostáváme. Protože víme, jak to u nás chodí, mohla by některá z vysokých škol už zavést s předstihem výuku stavění a údržby plotů kolem odkalovacích nádrží.

m-ovci-babicka

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Laboratoř – Jan Keller

 1. bob napsal:

  1. Obávám se, zda nejde o nafouknutou bublinu
  2. S těžbou nebudou souhlasit místní obyvatelé (obdoba těžebních limitů v případě hnědého uhlí,
  úložiště jaderného odpadu, atd….). Všichni se divíme, zároveň bychom to za humny asi
  taky nechtěli.
  3. No a když se nedejbože rozhodne o realizaci, tak potom sdílím obavu – viz výše

  To se mi líbí

  • Laco G. Mlynář napsal:

   Bobe, oni tam naštěstí skoro žádní místní obyvatelé nejsou. Jel jste někdy přes Cínovec do Německa?

   Trochu mne už zlobí to stálé opakování, že jsme montovna (i zde Keller) a proto jsou u nás nízké platy ve srovnání ze zeměmi na západ od nás.
   Problém je spíš v tom, že většina HDP jde za firmami v cizím vlastnictví a ty si odsávají zisk k sobě. Zdiskreditované odbory na rozdíl od zahraničí ani nepípnou, protože by se na ně vrhla média, pokud by byly agresivnější. Včera jsem četl úvahu porovnání produktivity práce u nás a jinde a průměrné výdělky a kupní sílu u nás a jinde. Vychází to na úděsných 25%, které by firmy musely platit okamžitě víc, pokud by se u nás chovaly stejně jako doma. Těch 25% si s mlasknutím strkají do kapsy.

   Nedávno v novinách proběhlo info o přepadu firmy Rohlík.cz. Firma stejná jako Amazon, jen mnohem menší.
   Amazon dostal od státu pobídky, Rohlík.cz ne. Kupodivu Amazon kolem Řípu láká kde koho, aby se nechal denně dovážet kamsi na kraj Prahy a ještě mu dá nadstandardní výplatu a ještě jej za babku nakrmí. Nicméně práce ve skladech, kterou do 5ti let nahradí roboti. Sobotka za Amazon těžce loboval. Brňáci naštěstí nenaletěli. To v Práglu byla jiná.

   To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Samotná dohoda je již na světě a čeká se pouze na vyjádření zástupců státu.
  Obrovskou výhodou pro těžaře je že v ČR se z vytěžených surovin platí pouze zlomek z už tak malých sazeb.
  Při srovnání s např hnědým uhlím, kde firmy místo předepsaných 1,5 procenta ve skutečnosti odvedly v součtu jen 0,99 procenta svých tržeb.
  Nejviditelnější je rozdíl je u vysokoprocentního vápence.
  I když u něj vyhláška požaduje úhradu ve výši deseti procent, ve skutečnosti firmy loni odvedly jen 0,97 procenta tržeb atd atd. Pro lithium byly stanoveny ty 2 % vzhledem k tomu, že průměrný obsah lithia v našich rudách je asi 0,2 procenta. Jihoamerická ložiska jsou kovnatější a technologie získávání lithia ze solných jezer je jednodušší a levnější. Proto stát vyšel vstříc budoucím těžařům a předpokládanou náročnost těžby kompenzuje těmi 2 %.
  Naše těžba z odkaliště je také poměrně jednoduchá. U našich lithných slíd je zajímavé, že mají vysoký obsah železa. Dají se tedy oddělit pomocí silných magnetů. V případě primární těžby je to těžší a lithné slídy se získávají až na konci technologického procesu, který spočívá v drcení, mletí a separaci jednotlivých užitkových složek – minerálů. Z toho “odpadu” po získání cínu nebo wolframu lze poté získat lithium, respektive lithnou slídu. To je samozřejmě jenom koncentrát, který je třeba podrobit chemickému zpracování a vyrobit z něj uhličitan lithný nebo jinou chemickou surovinu, se kterým se obchoduje. Na těžbu tedy musí navazovat hydrometalurgické – chemické zpracování.
  Zájem o těžbu za těchto podmínek existuje obrovský, tak se dá očekávat že se s těžbou opravdu brzy začne.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Už jednou jsem napsal, že Elona Muska a jeho melody boys s jeho „Tesla“ a „GigaFactory“ projekty je nutno si držet od těla, potažmo od Krušných hor s ložisky lithia, co nejdále. Jelikož téměř jistě jeho žumpou propagované „vize“ skončí katastrofickým bankrotem, hlavně oškubáním všech podílníků a kavek, zatímco úvěrové banky na všem zbohatnou, případně budou oddluženy na úkor daňových poplatníků nebo dokonce vlastních vkladatelů. To je naprostá jistota, vyplývající z totální neekonomičnosti elektromobilů, v důsledku zákonů fyziky.

  Neplatí to pochopitelně pouze pro tohoto populárního podvodníka, který využívá hlouposti a nevzdělanosti nadšenců a „hlasatelů zářných zítřků“. Ale obecně pro všechny lunatické cvoky, opájející se vidinami, neopřenými o přírodní zákony. A ignorující přitom zvysoka všechny ekonomické souvislosti, dokonce i ty ekologické – protože v dnešní době není nic méně ekologické než elektromobil, dokonce i pověstná „kouřící modrá prohnilá Avie“ je proti elektromobilu ekologický majstrštyk.

  To ovšem neznamená, že za nálezem lithia v Krušných horách vidím nějaké katastrofy či selhání, jaksi předem a preventivně. Naopak, je to obrovská příležitost, která jistě bude využita, naší republikou ku prospěchu všech obyvatel. Jelikož doba „afrických prodejů“ těžních firem za 0,7% z ceny vytěženého bohatství minula – žádný politik si nic takového nemůže dovolit, jelikož lidé si na tyto zločince začali dávat pozor a každý takový bude odvolen, případně rovnou vynesen v zubech, pokud neskončí hůře.

  Protože politická a ekonomická samostatnost našeho rozhodování je v současné situaci ne příliš velká, a zajisté není příznivá doba na získání skutečných spoluinvestorů – nikoliv za investory maskovaných lupičů, bude nejlépe na zásoby lithia na čas zapomenout a těžbu, nejlépe i průzkum ložisek, zablokovat pomocí nejrůznějších obstrukcí, optimálně třeba ekologických. Počkat na lepší časy. Ty nepochybně přijdou, až nynější politická a ekonomická okupace a totalita, maskovaná demokracií, padne.

  Nejde totiž pouze o lithium, jedná se z běžných kovů také o cín, jehož cena neustále roste, a hlavně o mnoho dalších prvků a minerálů, jejichž využití se teprve rýsuje ve fyzikálních a materiálových laboratořích. Cenou jistě převýší ceny lithia nebo cínu – to je jasné už teď.

  Mimoto, používat lithium v bateriích je poněkud zběsilé, jelikož se dá použít mnohem účelněji třeba do superlehkých slitin, pro letecký, lodní, obranný, … průmysl. Je to podobná pitomost – čistě ekonomicky – jako používat ochuzený uran 238 jako střelivo, když se dá použít v množivých energetických reaktorech nesrovnatelně užitečněji. Z lithia je lépe vyrobit letadla nebo rakety, než baterky.

  Keller opět osvědčil svou dušičku apokalyptika a kolaboranta, když předem projektuje selhání a přitom ho přímo pasuje na naší zemi, jakoby to bylo něco nevyhnutelného. Kde jiní vidí podnikatelské, vědecké, výrobní, civilizační, … možnosti, Keller vidí apokalypsu – což není nic nového, takový je jeho pohled na svět, již dlouhá léta. Inu, socan.

  Ohledně využití, jistě by šlo vyhlásit národní projekt, koncentrovat na něj státní finance – ušetřené například nevyplácením solárních zločinců a další prohnilé verbeže – posílit výzkum a vývoj, nakoupit licence a ve vlastní režii s vlastní vědeckou a průmyslovou základnou využít vše, co se v Krušných horách nalézá. Zisk a kvalifikovaná pracovní místa by tak zůstaly v naší zemi.

  Což se vše dlouhodobě plánuje, jen o tom žumpa nepíše, jelikož má jiná zadání. Ohledně ložisek všeho možného, není to žádná novinka, kterou by musela zjistit jakási „vyspělá západní“ prospektorská společnost, víme to vše již velmi dlouho. Stát ale neposkytuje – z dobrého důvodu – své průzkumy kdejakému těžebnímu zločinci, který se u nás chce chovat jako v Burundi-Urundi, takže si průzkumy musí dělat znovu a sami, za vlastní peníze. Geologická data a průzkumy patří mezi cenná státní tajemství. Cizím průzkumům bohužel díky dnešní pseudo-liberální okupační legislativě nelze zabránit, jen to zpomalit a obstruovat, například ekologickými „klacky pod nohy“.

  Aby bylo jasno, naši geologové a prospektoři, v mnoha organizacích, výzkumných ústavech a vědeckých společnostech, za posledních 100 let provedli průzkumy nalezišť na mnoha místech planety, snad na všech kontinentech, v rámci rozvojové pomoci, v gesci OSN, pro cizí partnery nebo jako placené služby pro těžební koncerny. Jistě nikdo nemusel čekat na jakési cizince, aby nám řekli, co je pod Krušnými horami. Naši vlastní lidé a firmy jsou v těchto oborech na světové špičce. Naše země patří k nejvíce geologicky zmapovaným územím na světě, žádná „neobjevená naleziště“ ničeho u nás nejsou.

  Celá „lithiová kauza“ je jenom první fází žumpoidní kampaně, která je nepochybně následována lobováním a „nakupováním“ vlivných politiků, s cílem uchvátit za levný peníz naleziště jak někde v rovníkové Africe. Jistě budou následovat i další metody, obvykle používané, včetně vydírání, ekonomických nátlaků, koordinovaných hospodářských a politických útoků, vraž a dalších „demokratických metod“.

  A do toho všeho nás budou „Kellerové“ poučovat, jak nic nezvládneme, vše se obrátí v niveč, … a nakonec z nich určitě vyleze, jaká firma nám zajistí to kýžené blaho. Za to jsou placení, pochopitelně.

  To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  U nás na Slovensku stále opakujú mantru „prilákať zahraničných investorov“. U nás politici tiež robia tú chybu, že viac podporujú zahraničných podnikateľov ako vlastných. Z ich pohľadu to vlastne nie je chyba – okamžitá provízia od zahraničného investora je ten príslovečný vrabec v hrsti.

  Vyvážať suroviny (hoci aj guľatinu alebo vodu) je nielen hlúposť, je to zločin. Veď by ste dokázali vyrobiť čokoľvek.

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Napsal jste to přesně. Doufám, že existuje nějaký zákon – jakési právo na vlastnictví zdrojů nerostných surovin, vody atp. a jeho porušení je nielen hlúposť, je to zločin.
   Už bylo dost chyb, ze kterých bychom se měli poučit.

   Líbí se 1 osoba

   • Cech napsal:

    U nás například v poslední době celá skupina zahraničních spekulantů a několik českých miliardářů zpracovává veřejnost a skupuje (získává řekněme téměř zadarmo) nouzová státní zdravotnická zařízení.
    https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/nemocnice-o-nichz-nesmite-vedet-pry-jsou-to-sklady-29498?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp
    Cíl je celkem pochopitelný a jasný, tak jak okresní nemocnice přešly pod kraje a postupně zanikají a změní v s.r.o nebo akciovky a použití pojízdných nemocnic, tolik proslulých v US je u nás prozatím z politického hlediska velmi obtížné.Proto nizko investiční oškubání pojišťoven je tím průchodným řešením.
    Po převodu do soukromých rukou nouzových státních zdravotnických zařízení bude výdělečná část představovat plastickou chirurgii pro vlastní (Německou ,Francouskou,Belgickou aj. ) klientelu, kde budou ženám zvětšovat prsa nebo realizovat specielní v ambulatním prostředí ve vlastních zemích neproveditelnou implantaci ( zubní impantát za cca 1000 € aj).
    Tato nemocnice bude další služby nakupovat od okresních nemocnic tj. s.r.o. a akciovek, tak aby byly zachovány dosavadní smlouvy se zdravotními pojišťovnami.Takto se docílí časem nejen samofinancování projektu ale i možnosti využít české zdravotní pojišťovny k „financování“ (přilepšení k financování) zabezpečení vlastníchí klientů.
    Tímto se navíc odstraní dosavadní korupční hra : já na bráchu, brácha na mě. Jinými slovy, již nebude třeba vydržovat si radní, kteří o privatizaci nemocnic budou rozhodovali.Z počátku je to investice ale pro zahraniční nadnárodní kapitál, natolik drobná že již výnos v druhém roce ji n x vynahradí.

    To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Jeden opožděný aprílový žertík
  Mluvčí ruského ministerstvo zahraničí Maria Zacharovová ironicky reagovala na žádost tiskové agentury Associated Press (AP), aby oficiálně potvrdila, že aprílová nahrávka záznamník pro ruské diplomatické mise je vtip.

  Na záznamu, parodujícím záznamník ruské ambasády, se bylo možné doslechnout:
  „Dovolali jste se na ruské velvyslanectví. Váš hovor je pro nás důležitý. Přejete-li si zajistit rozhovor s ruským diplomatem pro vaše politické konkurenty, stiskněte tlačítko 1.
  Chcete-li využít služeb ruských hackerů, stiskněte tlačítko 2.
  Pokud jde o zásah do voleb, stiskněte tlačítko 3 a vyčkejte na zahájení volební kampaně.
  Vezměte prosím na vědomí, že s cílem zlepšit kvalitu našich služeb jsou všechny hovory zaznamenávány.“

  Zlá čarodějnice Zacharovová vyjádřila „lítost“, že zkazila pracovníkům AP sobotu, ale ironicky dodala, že je očividné, že „na záznamník odpovídali“.

  Líbí se 1 osoba

 6. kočka šklíba napsal:

  OT pro oh, nechci se vracet už moc daleko. Tak sice jsem nečetla pořád materiál MV, ale za to jsem přečetla text od skogena k zákonu o zbraních. Na nejmenovaném blogu. Je asi tak o 100% lepší než ten co jste sem dával, tedy podle mého. Skogenovi dost věřím. I když mě pořád schází takový text kde by bylo srovnání našich paragrafů nebo nařízení s nařízeními směrnice EU a pak samozřejmě napsat v čem se liší, co to přinese, jaké nevýhody, či výhody má náš zákon, případně zákon EU. Případné nové paragrafy od EU – jejich nevýhody, jejich chyby, jejich případné přínosy, a tak dál. Možná že to obsahuje ten materiál MV ale k němu jsem se nedostala. Vím, moje chyba. Ale strašně nerada čtu prostě výklad zákonů od ministerstev 😉 .

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   O tom se s vámi nehodlám přít. Dokonce i souhlasím, skogen si dal opravdu dost práce, mnohem víc než já s diskuzními příspěvky.
   Zase tak dlouhé to ministerské povídání není a jde spíš o souhrn možných dopadů bruselské směrnice.
   http://www.mvcr.cz/clanek/prehled-moznych-dopadu-revize-evropske-smernice-o-zbranich.aspx
   I když nová erupce byrokracie nepochybně velice potěší majitele poplašňáků a historických předovek, naštěstí nepotřebujete zbrojní průkaz na hračky – zatím..

   A úplně mimo téma ještě krátká poznámka pro ty, kdo uvažují o ANO jako alternativě pro příští parlamentní volby, ministr spravedlnosti „Nějaký mořský pták“ se rozhodl, že kromě útoku na „masivní ozbrojování“, udělá něco i pro radikální omezení počtu lidí trestaných za neplacení alimentů.
   http://1url.cz/GtV9R

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Možná se vám to bude zdát divné, ale já s ním souhlasím. Protože skutečně co je dítěti platný rodič za katrem, když nic nevydělává a tedy neplatí, jen mu narůstá dluh? Znal jsem osobně podobného človíčka. V okamžiku, kdy začal opravdu poctivě dělat (a byl to opravdu šikovný řemeslník), si pro něj přišli a zavřeli na 6 nebo snad 9 měsíců. To mělo smysl v tomto okamžiku?

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Posoudit, zda dotyčný neplatí, protože momentálně nemůže, nebo prostě proto, že „přeci nebudu té mrše ještě cpát svoje poctivě vydělaný prachy“ je IMHO úkolem soudu a řekl bych, že ani současná právní úprava soudu nebrání v tom, aby tento rozdíl zhodnotil a zohlednil. Skutečnost, že to soudy moc často nedělají, ať už z lenosti nebo proto, že jim víc vyhovuje šablonovitost, není důvodem ke změně zákona místo změny přístupu soudů. Zato si myslím, že nápad pana „Nějakého mořského ptáka“ umožní vyhnout se postihu právě těm neplatičům ze zásady – schopnost schovávání majetku a příjmů je v jistých kruzích dnes velmi rozvinutá.

     To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Neměla jsem na mysli Vaše příspěvky jako takové, ale že je Skogenův text lepší než ten z těch stránek 😉 . Vaše příspěvky čtu moc ráda 🙂 .

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Ani o tomhle se nebudu přít. Zvlášť, když mě chválíte.. 🙂
     Snad jen poznámku k těm stránkám, sám moc dobře znám ten pocit, kdy si probírám skončený živý rozhovor (a ani nemusí být s novinářem) a tiše se děsím, co jsem to tam plácal za nesmysly a proč jsem to sakra neřekl líp.. 😀

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.