Jan Keller – 29 aneb Černá hodinka


                      Turecký med zhořknul

Je to právě rok, co vstoupila v platnost devítibodová smlouva Evropské unie s Tureckem. Jejím cílem bylo zastavit proud migrantů směřujících přes Řecko a Balkán dále do Evropy.

Turecko se zavazovalo odvážet na náklady EU zpět na své území všechny migranty přicházející na řecké ostrovy. Za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka bude jiný Syřan přemístěn z táborů v Turecku do EU. Součástí smlouvy byly i miliardy eur věnované Turecku na péči o migranty a také zrušení víz pro turecké občany v případě, že v Turecku dojde k demokratickým reformám.

Smlouva byla vydávána za mistrovské dílo Angely Merkelové a uvažovalo se o tom, že podobné dohody budou vyjednány i se státy severní Afriky, čímž se uzavře také druhá migrační trasa.

Ve skutečnosti šlo o to, že se k Turecku začala Evropa chovat přesně tak, jako se až do roku 2011 chovala ke Kaddáfího Libyi. Toleruje to, co se v zemi děje, výměnou za ochotu všemocného vládce blokovat vlny migrantů.

Proto dala Evropa do závorky lidská práva a dělá, že nevidí masové čistky a rozsáhlé věznění po neúspěšném pokusu o svržení tureckého prezidenta v polovině loňského roku. Zavírá oči před vězněním novinářů a pronásledováním vysokoškolských profesorů. S diplomatickým klidem přechází žádosti tureckých diplomatů o poskytnutí azylu v Evropě. Jiné země by za srovnatelné prohřešky proti demokracii nepochybně stihly tvrdé sankce.

I v případě tureckého medu ovšem platí, že s jídlem roste chuť. Turecký prezident se rozhodl před dubnovým referendem o posílení svých pravomocí aktivizovat své příznivce v těch evropských zemích, v nichž tvoří početné menšiny. Odpor vlád Nizozemí, Německa či Rakouska je vykládán jako akt nepřátelství vůči Turecku.

Vypovězení rok staré dohody o vrácení migrantů patří k těm mírnějším protiopatřením, o kterých turecká vláda uvažuje. Jak referoval jeden z poslanců na čtvrtečním plenárním zasedání EP, zazněly prý už i z vládních míst výzvy ke svaté válce.

Angela Merkelová se k tomuto zbytnění tureckého sebevědomí příliš nevyjadřuje. Asi nemá pocit, že by v tom všem hrály její loňské diplomatické úspěchy nějakou roli.

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Jan Keller – 29 aneb Černá hodinka

 1. bob napsal:

  Velice stručně:
  Erdogan si dělá a bude dělat co chce, protože disponuje jednou z nejsilnějších armád NATO (pěkně děkuju za takového spojence), dále disponuje pátou kolonou tureckých (zatím) menšin.
  Takže nás Turecko bude vesele vydírat, EÚ bude vydávat usnesení a dělat „ty, ty, ty“
  Kdyby Evropa na Turecko uvalila embargo, najde odbytiště v Rusku….

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Erdogan je rád, že přežil vojenský puč a nakonec ho potlačil. Velice brzy zjistil, kdo za pučem stál a tak dobře ví, jak se ke komu chovat. Chce-li přežít on i samostatnost Turecka, musí hájit vlastní, čistě tureckou politiku. To znamená se zbavit domácí páté kolony a nedovolit turecké jaro. Přitom se pohybuje mezi vejci a nesmí žádné rozbít. K tomu potřebuje politicko-ekonomickou moc. Má ale v rukách několik trumfů. Nacionalismus a vlastenectví, silnou armádu, je potřebný pro NATO, drží miliony všelijakých imigrantů, ovládá strategické úžiny a také velkou tureckou, v Evropě usídlenou menšinu.
   Západ se kde se dá chová jako slon v porcelánu. „Napravuje“ ve světě kde co a doma mu hoří koudel u . Erdogan ví, že prohrát nemůže, jde jen o to, jak velké bude jeho vítězství. Má dnes dva přátele, USA a EU a jednoho nepřítele RF. S pragmatickým nepřítelem je schopen se velmi sofistikovaně dohodnout, s přáteli ne. Divné.
   Má ale jednoho nekonečného nepřítele, Kurdy a jejich státnost. To je karta, kterou neovládá a neví, kdo ji kdy vytáhne.
   Turecko nám ukazuje, jak vypadají velké geopolitické hry.

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Proto je třeba toho zmetka zabít.

   To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Když tak o tom přemýšlím, vnímám jeden podstatný rozdíl mezi Erdoganem a bruselskými pantáty za fasádou EU.
  Erdogan se snaží dělat něco pro Turky. Jestli dobře nebo špatně je otázkou úhlu pohledu. Nám se to líbit může nebo nemusí, což je mu celkem fuk.
  Bruselští naopak dělají co můžou proti Evropanům prakticky všech národů a škodí jim. I tady je hodnocení věcí úhlu pohledu. Podle mě to dělají čím dál tím líp… tedy to, že nám škodí. Vysoce kvalifikovaně, sofistikovaně, salámově.

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Asi se to nesmí – takže jen upozornění. V Haló je zajimavý článek k Sorosovi. Kdo má rád komplexní informace má možnost. se o „měkké síle“ něco dozvědět.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Málokdy dělám reklamu DVTV ale tentokrát doporučuji zítřejší rozhovor s režisérem Kusturicou. Pokud bude ve stejném duchu jako je upoutávka na Twitteru, pak to bude opravdu facka kavárně.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Kusturica je skvelá osobnosť. Kamaráti sa s Putinom a má rád husi. Napriek tým vysokým konexiám má v sebe toľko pokory, aby sa od husí učil životne dôležité veci.

    To se mi líbí

  • oh napsal:

   Ono se to smí, ale nemělo by to dosahovat až úrovně pravidelného spamování. Pokud vím, domácí pán si výslovně nepřeje pouze odkazy na jeden nejmenovaný blog, protože jeho autor pak takové odkazy hlasitě označuje za parazitování..
   Mělo to být tohle?
   http://www.halonoviny.cz/articles/view/45247437
   Vůbec bych se nezlobil, kdyby panu „filantropovi“ někdo pořádně dupl na kuří oko a uspořádal pro něj také nějaký osobní výron „Dobra.“

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Ano, je to ono. No on je tu vůbec.. jaksi taksi, Ani na té wiki jej moc neoslavují

    a dovolí-li si někdo tohle
    “ Pokud někdy existoval muž, který by mohl být vzorem žido-plutokratického bolševického sionistického světového spiklence, jsem to já.“ (Sydney Morning Herald, rozhovor z 15.listopadu 1997)“

    MNo

    Ale být v 87mi když se utvrdil že je pánbů– takhle dehonestován…
    Já vím, že v tom nejede sám, a že je to z části symbol jako Putin.. ale přesto.. ten pád z výšin všemocnosti… musí být brr…

    To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  A zase něco „-) nemá to dědula jednosduchý

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/45264574
  začíná to být zajímavé…..
  Kdypak se naši kouknou na ty naše politické „neziskovky“. cipísek

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.