Jan Keller – 28 aneb Černá hodinka


Šlápnou do pedálů

 

Na právě skončených volbách v Nizozemí vyzvedávají komentátoři překvapivou stabilizaci vládnoucí pravicově liberální strany premiéra Rutteho a v porovnání s tím neúspěch protievropské a protiimigrační Wildersovy Strany pro svobodu. Propad socialistů byl alespoň zčásti vyvážen výrazným volebním výsledkem levicových Zelených.

Jednalo se o první klání v důležitém volebním roku, který by měl na delší dobu rozhodnout o budoucím směřování Evropy.

Výsledky nizozemských voleb posílily přesvědčení, že ani ve Francii neprosadí protievropské síly svoji prezidentku a že v Německu bude dále nerušeně pokračovat tandem křesťanské pravice a sociálních demokratů.

Pokud se tyto předpoklady naplní, můžeme očekávat zesílený tlak na budování vícerychlostní Evropy. Jádro zakládajících zemí si po potvrzení své proevropské orientace pospíší s dalšími integračními kroky.

Státy, které k tomuto jádru nepatří, včetně naší země, dostanou na vybranou. Buď také vstoupí na cestu vedoucí nakonec k úzké federalizaci, anebo budou muset počítat s výrazným omezováním výhod plynoucích z členství v EU, počínaje krácením dotací z evropských fondů.

Politici z proevropského jádra rozhodně nechtějí nikoho z Evropy vylučovat. Domnívají se, že varianta vícerychlostní Evropy přiměje méně vstřícné země, aby začaly o úzkou integraci usilovat energičtěji a bez vytáček. Výhody takové integrace, o nichž jsou přesvědčeni, by měly v dotyčných zemích oslabit existující výhrady vůči EU.

Výsledky voleb v Nizozemí budou nepochybně brány jako důkaz, že celá úvaha je správná a není k ní žádná alternativa. Právě zde se ovšem skrývá největší slabina celého projektu.

Vše je založeno na předpokladu, že pouhá hrozba vícerychlostní Evropy přiměje země, které mají v něčem odlišné názory, aby respektovaly vůli centra unie.

Neexistuje žádný plán B pro případ, že tato hrozba nezabere. Právě tak, jako před rokem neexistoval žádný plán B pro případ, že hlasování o brexitu nedopadne podle očekávání.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Jan Keller – 28 aneb Černá hodinka

 1. bob napsal:

  Vydírání, vydírání a zase jen vydírání.
  V televizi masáž, jak Británie na Brexitu doplatí…
  Přesvědčují nás, že kdyby EU skončila, tak je konec světa….
  Stejně mě hlava nebere, v čem je problém. Když to bez EU funguje v Norsku, ve Švýcarsku ( já vím, specifika…).

  • jaa napsal:

   Jestli myslíte tu včerejší vwečerní 24.. tak tam jsem se docela bavila. Čím – no tím jak se chlapec snažil zdolat velvyslankyni VB a nešlo, potom nějakého našeho znalce a taky nic moc… Ať podsouval jak podsouval —- nebrali jej. Tak nevím,, asi by to chtělo návrat do školy, doučit historii a taky etiku. Jinak to s ČT nevidím nadějně. Tak leda pro srandu králíkům…

 2. Cech napsal:

  Jak se šlape do pedálů nám předvedl Janeček s Jančurou a Babišem :

  Dvourychlostní Evropa není nic jiného, než oddělení kolonií od stále se tenčících zdrojů.
  Není jiné možnosti pro nově vzniklé kolonie, než tu dvourychlostní Evropu příjmout a to tak, že pokud E15 nebude schopna zabezpečit dostatečný rozvoj kolonií, tak nařízení Bruselu budou pro 2_rychlostní země pouze informativní.
  Opravdu to zase není tak složité a dvourychlostní Evropa může zcela normálně fungovat tak, že jádro a závazné kvóty atd budou plnit pouze země E15 a ty co budou vyčleněny do druhé rychlosti, tak tyto země je budou plnit pouze tehdy pokud budou pro ně výhodné.
  Tož nic není tak složité aby to nemělo řešení.

Komentáře nejsou povoleny.