Jan Keller – 28 aneb Černá hodinka


Šlápnou do pedálů

 

Na právě skončených volbách v Nizozemí vyzvedávají komentátoři překvapivou stabilizaci vládnoucí pravicově liberální strany premiéra Rutteho a v porovnání s tím neúspěch protievropské a protiimigrační Wildersovy Strany pro svobodu. Propad socialistů byl alespoň zčásti vyvážen výrazným volebním výsledkem levicových Zelených.

Jednalo se o první klání v důležitém volebním roku, který by měl na delší dobu rozhodnout o budoucím směřování Evropy.

Výsledky nizozemských voleb posílily přesvědčení, že ani ve Francii neprosadí protievropské síly svoji prezidentku a že v Německu bude dále nerušeně pokračovat tandem křesťanské pravice a sociálních demokratů.

Pokud se tyto předpoklady naplní, můžeme očekávat zesílený tlak na budování vícerychlostní Evropy. Jádro zakládajících zemí si po potvrzení své proevropské orientace pospíší s dalšími integračními kroky.

Státy, které k tomuto jádru nepatří, včetně naší země, dostanou na vybranou. Buď také vstoupí na cestu vedoucí nakonec k úzké federalizaci, anebo budou muset počítat s výrazným omezováním výhod plynoucích z členství v EU, počínaje krácením dotací z evropských fondů.

Politici z proevropského jádra rozhodně nechtějí nikoho z Evropy vylučovat. Domnívají se, že varianta vícerychlostní Evropy přiměje méně vstřícné země, aby začaly o úzkou integraci usilovat energičtěji a bez vytáček. Výhody takové integrace, o nichž jsou přesvědčeni, by měly v dotyčných zemích oslabit existující výhrady vůči EU.

Výsledky voleb v Nizozemí budou nepochybně brány jako důkaz, že celá úvaha je správná a není k ní žádná alternativa. Právě zde se ovšem skrývá největší slabina celého projektu.

Vše je založeno na předpokladu, že pouhá hrozba vícerychlostní Evropy přiměje země, které mají v něčem odlišné názory, aby respektovaly vůli centra unie.

Neexistuje žádný plán B pro případ, že tato hrozba nezabere. Právě tak, jako před rokem neexistoval žádný plán B pro případ, že hlasování o brexitu nedopadne podle očekávání.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Jan Keller – 28 aneb Černá hodinka

 1. bob napsal:

  Vydírání, vydírání a zase jen vydírání.
  V televizi masáž, jak Británie na Brexitu doplatí…
  Přesvědčují nás, že kdyby EU skončila, tak je konec světa….
  Stejně mě hlava nebere, v čem je problém. Když to bez EU funguje v Norsku, ve Švýcarsku ( já vím, specifika…).

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Jestli myslíte tu včerejší vwečerní 24.. tak tam jsem se docela bavila. Čím – no tím jak se chlapec snažil zdolat velvyslankyni VB a nešlo, potom nějakého našeho znalce a taky nic moc… Ať podsouval jak podsouval —- nebrali jej. Tak nevím,, asi by to chtělo návrat do školy, doučit historii a taky etiku. Jinak to s ČT nevidím nadějně. Tak leda pro srandu králíkům…

   To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Jak se šlape do pedálů nám předvedl Janeček s Jančurou a Babišem :

  Dvourychlostní Evropa není nic jiného, než oddělení kolonií od stále se tenčících zdrojů.
  Není jiné možnosti pro nově vzniklé kolonie, než tu dvourychlostní Evropu příjmout a to tak, že pokud E15 nebude schopna zabezpečit dostatečný rozvoj kolonií, tak nařízení Bruselu budou pro 2_rychlostní země pouze informativní.
  Opravdu to zase není tak složité a dvourychlostní Evropa může zcela normálně fungovat tak, že jádro a závazné kvóty atd budou plnit pouze země E15 a ty co budou vyčleněny do druhé rychlosti, tak tyto země je budou plnit pouze tehdy pokud budou pro ně výhodné.
  Tož nic není tak složité aby to nemělo řešení.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.