Strakonické barbarismy a Co není v srdci, prostě není…


Zaujal mne Navajův článek o MVE v Ľubochni. A připomněl mi kus historie Strakonic. Město má totiž ve své historii několik míst, kterými se moc chlubit nemůže.

Strakonice propásly možnost mít svou vlastní elektrárnu. Zachtělo se tehdy radním zavést plynové osvětlení a tak nápad na vybavení Zámeckého mlýna turbinou někam vyšuměl.  Čas a barbarské budování megalomanského průtahu odnikud nikam pak odnesl i pozůstatky onoho (i Pětikolského) mlýna. Tím se samozřejmě odkryl nový a krásný pohled na Hrad. Tím nechci tvrdit, že s budovou mlýna hezký nebyl, ale je dnes prostě jiný. I Pětikolský jez je jiný a celé okolí je jiné.

Přesto se však do Města tlačí noví barbaři. Naštěstí nemají zastání na Radnici a tak lze doufat, že někde nezapůsobí moc peněz a nápad, vybudovat na místě bývalého Zámeckého mlýna novou MVE vyšumí stejně, jako tenkrát. Protože zde by mělo platit dvojnásob „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“.

V minulých dnech se slavnostně zahájila výstavba severozápadního obchvatu Strakonic. Kdož Město znáte, tak znáte i slavnou „čtyřpruhovku“, tedy další megalomanský pozůstatek doby. Rovněž vede odnikud nikam. Dlouhá léta, ale naštěstí ta doba končí. Právě zde naváže onen nový obchvat. Vlastně už ne obchvat, ale jen průtah. Doba pokročila a území původně snad uvažované pro pokračování onoho tehdejšího veledíla je dnes silně zastavěné. Je škoda, že úsilí věnované stávajícímu průtahu, který vlastně končí dvěma úzkými ulicemi, se nestočilo právě na onen obchvat.

Je pravdou, že odklonění nových mostů od Hradu a zejména jeho zámecké části je dnes, v době husté kamionové dopravy výhodou, ale s tím tehdejší plánovači a budovatelé rozhodně nepočítali. A tak za oběť padly nejen oba mlýny s jezem, ale i takzvané strakonické Benátky, tedy síť různých náhonů a mlýnských stok.

V současnosti se chystá bourání starého mostu na bývalém příjezdu od Písku. Je poškozený a mohl by být nebezpečný. Jenže se domnívám, že nepřekáží. A že by tedy stálo za úvahu přehodnotit tento záměr. Protože zbourat či opravit lze vše. Vždy záleží jen na tom, jaká je výsledná cena. A ta se neměří jen v penězích.

Na rozdíl od mnohých mi naopak není líto, že zmizelo mnoho „myšáren“, tedy domů a domků nevalné kulturní a hlavně sociální hodnoty. Ale nad některými barbarskými počiny srdce zabolí.

Co není v srdci, to prostě není

V současném vydání našeho Týdeníku je povídání o umírajícím Velkém náměstí a marné snaze jej oživit. Ta snaha je, dle mého názoru, zcela marná. Kdy začalo umírat, to si nedovolím odhadnout, ale rozhodně mu nepomohla doba minulá, kdy se tehdejší „majitelé“ nedokázali postarat o hygienicky hynoucí provozovny a obchody. Ránu tomu dodala doba současná, kdy v rámci restitucí byly vráceny domy původním majitelům nebo jejich dědicům a ti se přemrštěnými požadavky na nájmy postarali o zbytek. Současné pokusy o oživení se s velkým úspěchem patrně nesetkají. Strakoňáci sami nemají zájem. Náměstí prostě není místem, kde by se cokoli odehrávalo.

Ani dobře míněný nápad vybudování nějakého minimarketu v proluce po bývalém mléčném baru těžko může uspět. Chyběla by tam vhodná parkovací místa. A místní mají problém dojít dále než sto metrů. Je iluzí domnívat se, že nakupující by byli ochotni zaparkovat pod objektem, pak obejít blok domů a stejnou cestou se vrátit. A na vlastním náměstí tolik prostoru není.

A tak z místa mizí atraktivní obchody, protože nemají zákazníci, zákazníci na náměstí nechodí, protože tam nic neseženou. Začarovaný kruh, z něhož najít úniku nebude vůbec snadné. Ani pokus zapojit do řešení studující architektury není cestou. Protože nepochopí Město samé, nedokáží se vžít do nálad místních, nic jim neřekne genius loci. Já vím, že to nic moc stát nebude, studenti si vyzkouší své talenty, ale výsledek moc valný nebude. Bez Strakoňáků samých se jakákoli snaha míjí účinkem. Strakoňáci mají vztah ke svému městu jen naoko. V srdci jej však nemají.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Strakonické barbarismy a Co není v srdci, prostě není…

 1. Nebylo vám líto myšáren, protože nebyly vaše. Chtěl bych vidět, jak by jste se tvářil, kdyby srovnali se zemí váš domek v tzv. veřejném zájmu pro cestu, jak vy správně říkáte, odnikud nikam. To by se tak lehce soud nevynášel, nemám pravdu?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tady si nerozumíme. Akce „průtah“ byla celkově nesmysl. Těmi myšárnami myslím ostatní chudinské domky v jiných místech. Pokud je mi totiž známo, tak onu „asanaci“ provádělo město průběžně již od počátku republiky. Takže to nelze svádět jen na komunisty.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zde nevík kolik za to Bakala zaplatil ale musel to být opravdu balík.

   To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   nemám nic proti legraci,nakonec 1.apríla je za chvíli,ale když už losovali podle jména tak Dominice Myslivcové to na fotkách sluší víc,no a s těmi fanoušky na tom také bude lépe.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A to Babiš neví? Že by mu nabídl spolupráci jako nadějnému politikovi 🙂

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jsou v deníku „Die Welt“ opravdu tak velcí idioti nebo si z toho dělají legraci?
   To je složité poznat.

   Podobně jako v Knize je nemožné určit, zda je Švejk idiot nebo tak zběsile inteligentní, že to ostatním uniká.
   😀

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    To bude asi ten tolik oslavovaný a až příslovečný německý smysl pro humor.
    Ein – zwei – ein – zwei – ein – zwei…. a kdo vydrží nejdéle, je nejvtipnější.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     😀 !!!

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     😀

     Bezpochyby jde o pochod, ein-zwei, ein-zwei, … bubínky a píšťaly, to Němčourům přijde hrozně zábavné. Ve finále k tomu Wagner hraje Gotterdammerung a končí to Berlínem na sračky i s celou Evropou a půlkou světa okolo. To je vážně strašně vtipné, až kurevsky, řekl bych sprostě.

     Německý smysl pro humor má prostě svá národní specifika.

     To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  OT: Pán Bavor, letí k vám poštový holub.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.